Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Βρήκα κάτι που ίσως σας ενδιαφέρει ..το ελικόπτερο από την Παριζιανα...Προβολή συνημμένου 240611Προβολή συνημμένου 240612Προβολή συνημμένου 240613
Πρόκειται για το γιγάντιο ελικόπτερο Aerospatiale SA.321F Super Frelon "Ερμής" της Ολυμπιακής αεροπορίας, το οποίο ήταν το Νο1 του τύπου και σήμερα φυλάσσεται στο International Helicopter Museum του Neston-Super-More της Αγγλίας.
Το συγκεκριμένο ελικόπτερο εντάχθηκε στον στόλο της ΟΑ το 1968 για να αποχωρήσει το 1969 και διατηρεί το γαλλικό νηολόγιο F-OCMF.
 
Βρήκα κάτι που ίσως σας ενδιαφέρει ..το ελικόπτερο από την Παριζιανα...Προβολή συνημμένου 240611Προβολή συνημμένου 240612Προβολή συνημμένου 240613

Δεν νομίζω να είχε η Ολυμπιακή και άλλο τέτοιο ελικόπτερο.. Ηταν το ιδιωτικό ελικόπτερο του Αριστοτέλη Ωνάση οπου μετέφερε την Jackie Κένεντι και την οικογένειά της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας παραθέτω εδώ το άρθρο όπου το βρήκα, στο οποίο αναφέρει μάλιστα και την ταινία.... https://www.militaire.gr/to-emvlimatiko-elikoptero-toy-onasi-dim-stayropoylos/
Βέβαια ο συντάκτης του άρθρου έχει μπλέξει τις σκηνές και τις ταινίες. Στη σκηνή της Παριζιανας, εμφανίζεται να κατεβαίνει από το ελικόπτερο Aerospatiale η Ρια Δελουτση. Ενώ η σκηνή που αναφέρει ο συντάκτης ότι η Βλαχοπουλου φοβάται το ελικόπτερο είναι φυσικά από το 'Μία Ελληνίδα στο χαρέμι'
 
Ναι υπήρχαν 2 σταθμοί γιατί η γραμμή των ΣΠΑΠ ήταν μετρική {απόσταση ανάμεσα στις ράγες}, ενώ των ΣΕΚ ήταν κανονική {1,45m}.
Δυστυχώς η μετρική ξηλώθηκε χωρίς να εκσυγχρονιστεί ποτέ και έτσι ιστορικά κτίρια σαν τους σταθμούς Πειραιά και Πελοποννήσου έχουν αφεθεί να ρημάξουν......όπως και όλο το δίκτυο της Πελοποννήσου μέχρι την Κυπαρισσία.
Το 2007 άρχισε να λειτουργεί ή νέα γραμμή του λεγόμενου προαστιακού μέχρι το Κιάτο, η οποία όμως περνά μακριά από προάστια σαν τον Ασπρόπυργο ή την Ελευσίνα, αντίθετα με την παλαιά.
Έτσι το 1920 μπορούσε να ταξιδέψει κάποιος με τρένο μέχρι την Καλαμάτα, ενώ το 2020 μέχρι το Κιάτο.!!!!
 
Εικόνες απο το "Ροζ γάτο" με τον αείμνηστο Σωτήρη Μουστάκα σε side by side σύγκριση 2 φωτογραφιων της ταινίας με το πως ηταν τοτε και πως ειναι σήμερα! Η γειτονιά που διαδραματίζονταν οι σκηνές της ταινίας (οπως και η εκκλησία που εψελνε ο ρόλος του Μουστάκα) βρίσκονταν στην οδο Γκούρα στη περιοχή της Πλάκας!

Προβολή συνημμένου 169073

Ο Τόνης Γιακωβάκης ως παπάς μετα απο τράκα με τη χιλιάρα του "Αρχιμήδη" και δίπλα το ιδιο ακριβως σημείο οπως ειναι σήμερα, με τον ιδιο στύλο και τα ίδια κάγκελα!

Προβολή συνημμένου 169074

Αριστερά το σπίτι του καθηγητή Αρχιμήδη (Σωτήρη Μουστάκα) στη ταινία "Ο ροζ γάτος" το 1985 και δεξιά ετσι οπως ειναι σήμερα! (Οδος Γκούρα - Πλάκα)
Στο ίδιο σπίτι γυρίστηκε και η ταινία του Παπακαλίατη Worlds Apart , Ένας άλλος κόσμος!!!
 
Ο Θανάσης και το καταραμένο φίδι 1982

Άλλη μια ταινία γυρισμένη στον Λόφο Σκουζέ οδο Τιφύου 20-22

Προβολή συνημμένου 194893Προβολή συνημμένου 194900

Απέναντι και δεξιά έχει ακόμα στη τέντα το Ψιλικατζίδικο από την ταινία << Βέγγος ο τρελλός καμικάζι >> το 1980

Προβολή συνημμένου 194899Προβολή συνημμένου 194894

Προβολή συνημμένου 194899 έχω βρεί το σπίτι της Τριφύλλη

Προβολή συνημμένου 194897Προβολή συνημμένου 194898

Προβολή συνημμένου 194895

Προβολή συνημμένου 194896
Τελικά σε ποια οδό είναι το σπίτι που έμενε η τριφύλλι;;
 
Τελικά σε ποια οδό είναι το σπίτι που έμενε η τριφύλλι;;
Προβολή συνημμένου 194897
Ο Θανάσης Βέγγος Βρίσκεται επί της οδού Σαμψούντος και φαίνεται η γωνία της κάθετης οδού Βυζαντίου με την οδό Κερασούντος (η οποία μετά την Βυζαντίου γίνεται Σαμψούντος) ενώ στο βάθος διακρίνεται ο τρούλος του Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Βύρωνος.
Δυστυχώς με την ανοικοδόμηση δεν διακρίνεται πλέον ο τρούλος και επιπλέον έχει γίνει προσθήκη ορόφου στο υφιστάμενο κτίσμα της αριστερής γωνίας ενώ έχει δημιουργηθεί εδώ και αρκετά χρόνια και ένα μικρό παρκάκι δεξιά.
1651520332730.png

Προβολή συνημμένου 194898
Το σπίτι της Βάσιας Τριφύλλη είναι στην οδό Σαμψούντος αρ.1 στον Βύρωνα (ουσιαστικά κάνουμε στροφή 180 μοιρών στην προηγούμενη φωτογραφία)
1651519567369.png
Είναι χαρακτηριστικό το μπαλκόνι του διπλανού κτιρίου (με κόκκινη έλλειψη) αλλά και το κτίριο στο βάθος δεξιά με πράσινο κύκλο
1651520206651.png
Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον η ταινία στο διαδίκτυο όπου υπάρχουν πλάνα που φαίνεται καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε συνέχεια του Ψιτ... κορίτσια! 1959 εχω και το παρκινγκ ...

και ψαχνω το σπίτι των κοριτσιών.

(367).jpg1652777714089.png
(369).jpg1652778097684.png
(370).jpg1652778238134.png
Ψιτ...Κορίτσια! (1959)
Δεν ξέρω αν απαντήθηκε. Το σπίτι είναι στην Αρριανού 21 (τώρα 23) στο Παγκράτι. Δεν υπάρχει τίποτα που να θυμίζει τις εικόνες του '59. Αρχικά οι τρεις φίλοι ανεβαίνουν την Παυσανίου, μετά γίνεται η φάση με τα κορίτσια και κάθονται στα σκαλοπάτια τους. Φεύγοντας και κυνηγώντας τες με τη σακαράκα τους, "μένουν" στη γωνία Αρριανού και Τελεσίλης. Ευτυχώς, στο πλάνο αυτό, διακρίνονται οι παλιοί οδοδείκτες, απ' όπου κατάφερα να βρω και την τοποθεσία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ και να'μουν Άντρας 1966

Δεν μπόρεσα να βρω το σπίτι του Παπαγιαννόπουλου
screenshot_20220517_152953.png
Αχ και να 'μουν άντρας (1966)
Με οδηγό μια... βουνοπλαγιά κι ένα σπίτι ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής, νομίζω, με αρκετή σιγουριά, ότι το σπίτι είναι Ευριπίδου 8 στη Φιλοθέη. Στην αρχή η βουνοπλαγιά μου φάνηκε σαν τη νότια κλιτύ του Υμηττού, αλλά τελικά είναι η νοτιοανατολική της Πεντέλης. Με αυτό σαν οδηγό, τράβηξα...αζιμούθιο και μ' έφερε σ΄αυτή τη γειτονιά, όπου υπάρχει, ευτυχώς ακόμα, το σπίτι με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, το οποίο εκ των υστέρων, έμαθα ότι είναι έργο του εμβληματικού αρχιτέκτονα Τάκη Ζενέτου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Θανάσης και το καταραμένο φίδι 1982

Άλλη μια ταινία γυρισμένη στον Λόφο Σκουζέ οδο Τιφύου 20-22

Προβολή συνημμένου 194893Προβολή συνημμένου 194900

Απέναντι και δεξιά έχει ακόμα στη τέντα το Ψιλικατζίδικο από την ταινία << Βέγγος ο τρελλός καμικάζι >> το 1980

Προβολή συνημμένου 194899Προβολή συνημμένου 194894

Προβολή συνημμένου 194899 έχω βρεί το σπίτι της Τριφύλλη

Προβολή συνημμένου 194897Προβολή συνημμένου 194898

Προβολή συνημμένου 194895

Προβολή συνημμένου 194896
Σε ποια οδό είναι το σπίτι του καλαβρουζου;;
 
Πιο διαφωτιστικά είναι τα πλάνα στην άλλη σκηνή της ταινίας στο ίδιο σημείο. Φαίνεται ότι δίπλα ξεκινά άλλο τετράγωνο (και όχι το "τρίγωνο). Φαίνεται ένα πολύ ιδιαίτερο σπίτι/πύργος από πίσω. Φαίνεται το σπίτι πίσω τους καθώς και μια μεταλλική κατασκευή στο δρόμο

image.png
Συνεχίζοντας το "θρύλο" του "σπιτιού του Διανέλου" από το "Φαλακρός πράκτωρ 000", μπορώ να διακινδυνεύσω και μια πιθανή ημερομηνία, κατά την οποία γυρίστηκε η συγκεκριμένη σκηνή. Νομίζω ότι η κατασκευή που φαίνεται στα αριστερά της εικόνας είναι πάγκος πανηγυριού, γι' αυτό και στις αναζητήσεις μου, έψαχνα την ύπαρξη εκκλησίας κοντά. Όντως, λοιπόν, στην άλλη άκρη του οικοδομικού τετραγώνου όπου έχει στηθεί η κάμερα, υπάρχει ο ναός του Αγίου Αλεξάνδρου. Δεδομένων ότι α) ο Αγ. Αλέξανδρος γιορτάζει 30/8, β) τα πανηγύρια "στήνονται" 1-2 ημέρες πριν και γ) τα γυρίσματα έγιναν ένα χρόνο (μάλλον) πριν από την προβολή της ταινίας (1967), τότε το γύρισμα έγινε πιθανόν στις 28-29/8/1966
 
Συνεχίζοντας το "θρύλο" του "σπιτιού του Διανέλου" από το "Φαλακρός πράκτωρ 000", μπορώ να διακινδυνεύσω και μια πιθανή ημερομηνία, κατά την οποία γυρίστηκε η συγκεκριμένη σκηνή. Νομίζω ότι η κατασκευή που φαίνεται στα αριστερά της εικόνας είναι πάγκος πανηγυριού, γι' αυτό και στις αναζητήσεις μου, έψαχνα την ύπαρξη εκκλησίας κοντά. Όντως, λοιπόν, στην άλλη άκρη του οικοδομικού τετραγώνου όπου έχει στηθεί η κάμερα, υπάρχει ο ναός του Αγίου Αλεξάνδρου. Δεδομένων ότι α) ο Αγ. Αλέξανδρος γιορτάζει 30/8, β) τα πανηγύρια "στήνονται" 1-2 ημέρες πριν και γ) τα γυρίσματα έγιναν ένα χρόνο (μάλλον) πριν από την προβολή της ταινίας (1967), τότε το γύρισμα έγινε πιθανόν στις 28-29/8/1966
Είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο διάστημα αυτό. Από την ως τώρα εμπειρία μου και ανάλογα ψαξίματα (ειδικά για ταινίες του Βέγγου) τα γυρίσματα τελείωναν 1-2 μήνες το πολύ πριν την πρεμιέρα. Θα το ψάξω όμως επί τούτου.
 
"Το πιο λαμπρό αστέρι"/"Δημήτρη μου, Δημήτρη μου"/"Απαγωγή"
1653401338549.jpeg
Λοιπόν, κάπου έχω καταλήξει με αναζήτηση του σπιτιού, αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Θα χρησιμοποιήσω κυρίως "εποπτικό" υλικό από την "Απαγωγή" μια που προβάλλεται τελευταία στην Cosmote. Προκαταβολικά, ζητώ συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, επειδή δεν μπορούσα να κάνω απ' ευθείας capture από την cosmote. H έρευνα ξεκίνησε με την περίεργη "εντομή" που κάνει το βουνό στο φόντο της παραπάνω εικόνας. Ανακάλυψα, λοιπόν, ότι τέτοια "εντομή" παρουσιάζει η κορυφογραμμή του Υμηττού από τη μεριά των Γλυκών Νερών 1653393300611.png,Ένα ακόμα στοιχείο που με οδήγησε στα Μεσόγεια, είναι η έλλειψη κορυφογραμμής πίσω από το σπίτι, κάτι που δεν συμβαίνει σε Ψυχικό και Κηφισιά σε σπίτια με νότιο προσανατολισμό, κάτι που εξηγώ παρακάτω. Είναι γεγονός ότι στην "Απαγωγή", το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά χωρίς διακριτικά σημεία τριγύρω και ό,τι φαίνεται από οικήματα στην περιοχή, μπορεί να έχει αλλάξει. Το σπίτι που όλως τυχαίως ανακάλυψα, ήταν στην ευθεία της "εντομής" αλλά την είχε στα δεξιά και όχι στα αριστερά, όπως στο πλάνο του Τσαγανέα.
Κατόπιν, υπέθεσα ότι τα γυρίσματα γίνονται γενικά σε εποχές καλοκαιρίας και στο μεσουράνημα του ήλιου. Η Μαυροπούλου στην "Απαγωγή" εμφανίζεται ελαφρά ντυμένη και τα πλάνα είναι φωτεινά. Δανειζόμενος το σκεπτικό του antonovar για το "Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο", ο ήλιος έχει μετακινηθεί νότια. Δεδομένης της σκιάς που εμφανίζεται στο παρακάτω πλάνο: 1653394413923.png
όπου η Μαυροπούλου προσεγγίζει το σπίτι από την πλευρά λήψης του πλάνου "Τσαγανέα", συμπεραίνω ότι το σπίτι "κοιτούσε" νότια. Αυτό, όμως, δεν "κολλούσε" με την "εντομή" του Υμηττού, οποία ήταν δυτικά και όχι ανατολικά, όπως στο πλάνο "Τσαγανέα". Ώσπου ήρθε αυτό το πλάνο: 1653394771790.jpeg, όπου ο Βανδής προσεγγίζει το σπίτι από την πλευρά της "εντομής" και το βουνό στο βάθος είναι το όρος...Όχη στη νότια Εύβοια(!). Αυτό, λοιπόν, που βλέπουμε στο πλάνο Τσαγανέα, είναι προβολική "σύνθεση" κορυφών και όχι ένα βουνό. Το σπίτι βρίσκεται σε ελαφρά κατωφέρεια όπως δείχνει στο πλάνο με το "ερωτευμένο ζευγάρι" 1653395298365.png. Έτσι καταλήγουμε σε αυτό το σπίτι που κουβαλάει, αν και ανακαινισμένο, πολλά εξωτερικά χαρακτηριστικά του αρχικού σπιτιού: 1653395741405.png. Λυκούργου 36 Λεωντάριο
 

Συνημμένα

  • 1653401244213.jpeg
    1653401244213.jpeg
    20,1 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Και μια συγκριτική φωτογραφία την οποία παρέλειψα στην παραπάνω δημοσίευση
1654362395015.png
 
Παιδιά καλησπέρα!! Εβλεπα τώρα το ''Μια τρελή τρελή οικογένεια'' και ήθελα να ρωτήσω που μπορει να είναι εκεί στην θάλασσα που η Καρέζη φεύγει με το αυτοκίνητο χωρίς να πάρει τον Αλεξανδράκη; Διακρίνεται ένα νησάκι στο βάθος. Σας ευχαριστώ πολύ!

Στο 48:50 της ταινίας είναι αυτό που ρωτάω και αριστερά διακρίνεται ένα εκκλησάκι! Ευχαριστώ και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αθήνα, η κλοπή της οδού Σταδίου (1968)

Λ. Μεσογείων και Βασ. Σοφίας (αυτό έχει ταυτοποιηθεί σε παλιότερο ποστ, αλλά είπα να το βάλω κι εγώ)


margarita1.jpg
margarita2.jpg

Λ. Μεσογείων, στο ύψος του νοσοκομείου Σωτηρία

sotiria1.jpg
sotiria2.jpg

Λ. Μεσογείων, το νοσοκομείο Γεννηματάς

gennimatas1.jpg
gennimatas2.jpg

Λ. Μεσογείων, στην Αγία Παρασκευή, η βίλα στο νούμερο 513 στέκει ακόμα εκεί

mesogeion513a.jpg
mesogeion513b.jpg

Θα προσπαθήσω να ταυτοποιήσω και τα υπόλοιπα πλάνα...
 
Πίσω
Μπλουζα