Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Έχει τώρα στην ΕΡΤ2 την ταινία «Πιάσαμε την καλή» του 1955 με τον Χατζηχρήστο. Έχει αρκετά εξωτερικά πλάνα στην Αθήνα. Φαίνεται ενδιαφέρουσα για ψάξιμο.
πρέπει να τα έχει αναρτήσει ο antonovar παλιότερα .
 
Θυμήσου Αγάπη μου συνέχεια απο παλιότερα.
Αγιος Νικόλαος Βουλιαγμένη - Βούλα
αγιοσ νικολασ καβουρι (1).pngαγιοσ νικολασ καβουρι (2).png
Απόλλωνος στην Βουλιαγμένη - Βούλα
Απόλλωνος (1).pngΑπόλλωνος (2).png

Ακτή Μιαούλη Ναύπλιο
ακτη μιαουλη (1).pngακτη μιαουλη (2).png
Εθ. Αντίστασης και ακτή Μιαούλη Ναύπλιο
Εθ. Αντίστασης και ακτη μιαουλη (3).pngΕθ. Αντίστασης και ακτη μιαουλη (4).png
Ν. Σπυλιάδου 1 Ναύπλιο
Ν Σπυλιάδου 1 (1).pngΝ Σπυλιάδου 1 (2).pngΝ Σπυλιάδου 1  (1).pngΝ Σπυλιάδου 1  (2).pngΝ Σπυλιάδου 1  (3).pngΝ Σπυλιάδου 1  (4).png
Ομήρου Αθήνα
Ομήρου (1).pngΟμήρου (2).png
Ομήρου 4 Αθήνα
Ομήρου 4 (1).pngΟμήρου 4 (2).png
 
Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Καβούρι Βουλιαγμένης

Δεν γνώριζα την ύπαρξή του μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '00, όταν το ανεκάλυψα σε μια βόλτα στο Καβούρι μετά από μπάνιο στην Ακτή Βουλιαγμένης.
1647173032710.png

1647172517229.png

Όσον αφορά την φωτογραφία του ζευγαριού
1647174558256.pngδεν είναι η οδός Απόλλωνος γιατί δεν ταιριάζει το τοπίο στο βάθος.
Περισσότερο πρέπει να είναι κάποιος δρόμος εσωτερικά του συγκροτήματος του Αστέρος Βουλιαγμένης (βλ. πράσινο κύκλο) αφού στο βάθος διακρίνονται η βραχονησίδα Καβουρονήσι και το ακρωτήριο του Μεγάλου Καβουρίου (βλ. κόκκινο κύκλο).
1647175046878.png

Σε αυτό συνηγορεί, αν και υπό διαφορετική γωνία, η παρακάτω λήψη: 1647174891787.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όσον αφορά την φωτογραφία του ζευγαριού
Προβολή συνημμένου 238731δεν είναι η οδός Απόλλωνος γιατί δεν ταιριάζει το τοπίο στο βάθος.
Περισσότερο πρέπει να είναι κάποιος δρόμος εσωτερικά του συγκροτήματος του Αστέρος Βουλιαγμένης (βλ. πράσινο κύκλο) αφού στο βάθος διακρίνονται η βραχονησίδα Καβουρονήσι και το ακρωτήριο του Μεγάλου Καβουρίου (βλ. κόκκινο κύκλο).
Προβολή συνημμένου 238734

Σε αυτό συνηγορεί, αν και υπό διαφορετική γωνία, η παρακάτω λήψη: Προβολή συνημμένου 238733

Ή ίσως το πλάνο της ταινίας να έχει καθρεπτιστεί στο μοντάζ;
 
Αναρωτιέμαι αν ο αρχιτέκτονας του Αγίου Νικολάου είναι ο ίδιος που έχει σχεδιάσει την πολύ μεγαλύτερη Αγία Φωτεινή στη Μαντίνεια (και τα δευτερεύοντα κτήρια που είναι εξ ίσου νεοερείπια). Οι φωτογραφίες δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματικότητα, πρέπει να είναι κανείς μπροστά να τη δει τρισδιάστατη. Είχα πάει Μαντίνεια το 1980 για να δω τα αρχαία, δεν είχα ιδεά για την εκκλησία κι απορώ πώς δεν έφυγα από το δρόμο όταν την είδα στο πλάι.
 

Συνημμένα

  • 1647182831414.png
    1647182831414.png
    937,8 KB · Προβολές: 10
Αναρωτιέμαι αν ο αρχιτέκτονας του Αγίου Νικολάου είναι ο ίδιος που έχει σχεδιάσει την πολύ μεγαλύτερη Αγία Φωτεινή στη Μαντίνεια (και τα δευτερεύοντα κτήρια που είναι εξ ίσου νεοερείπια). Οι φωτογραφίες δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματικότητα, πρέπει να είναι κανείς μπροστά να τη δει τρισδιάστατη. Είχα πάει Μαντίνεια το 1980 για να δω τα αρχαία, δεν είχα ιδεά για την εκκλησία κι απορώ πώς δεν έφυγα από το δρόμο όταν την είδα στο πλάι.
Εδώ φαίνεται καλύτερα:

 
Ή ίσως το πλάνο της ταινίας να έχει καθρεπτιστεί στο μοντάζ;
Δεν το νομίζω. Απλά επειδή έχω περπατήσει τους δρόμους του Καβουρίου εκτός αυτών που είναι εντός του ξενοδοχειακού συγκροτήματος του Αστέρος, το πιθανότερο είναι το πλάνο να έχει γυρισθεί εντός της έκτασης του ξενοδοχείου όπως επισημαίνεται προηγουμένως με πράσινο κύκλο. Σε αυτό συνηγορεί επιπλέον και η μορφή των καπέλων των στύλων φωτισμού.
 
Γεια σας

σας επισυνάπτω δυο φωτογραφίες από το περίφημο "σπίτι με τα πιάτα" ή τέλος πάντων ό,τι έχει μείνει από αυτό. Έχω παρακολουθήσει με μεγάλο ενδιαφέρον και σ΄ ένα ικανοποιητικό βαθμό τις θεματικές ενότητες για το πού έχουν γυριστεί οι παλιές ελληνικές ταινίες και, για να είμαι ειλικρινής, με έφερε εδώ η αναζήτηση του "σπιτιού με τα πιάτα".
Σε παλιότερη ανάρτηση, αναφέρθηκε ότι το εν λόγω σπίτι είναι, όντως, στην Κηφισιά και συγκεκριμένα στη γωνία των οδών Φιλαδελφέως και Δ. Γούναρη. Δυστυχώς, αν και έχουν περάσει περίπου 8 χρόνια από την ανάρτηση, το σπίτι παραμένει στην ίδια κατάσταση, δηλ. ερείπιο. Κάποιοι αναρρωτήθηκαν εδώ πώς το "σπίτι με τα πιάτα" έφτασε σε αυτή την κατάσταση, μια που εμφανιζόταν σε σειρά του 2006. Για καλή μου τύχη, μια γειτόνισσα μου άνοιξε κουβέντα.
Το σπίτι πουλήθηκε για να γκρεμιστεί και στη θέση του να γίνει συγκρότημα κατοικιών, όμως έκτοτε παραμένει μισογκρεμισμένο και εγκαταλειμμένο. Νόμισε ότι ήμουν από το κατασκευαστικό συνεργείο, αλλά όταν της είπα ότι ήταν σπίτι που είχαν γυριστεί ελληνικές ταινίες και της περιέγραψα την ξύλινη σκάλα με τα πιάτα, κατένευσε και μου είπε "Πάνε τώρα αυτά". Είναι περιφραγμένο με λαμαρίνες. Σε κάποια σημεία έχουν πέσει και μπορεί να μπει κανείς, αν και η πρόσβαση δεν είναι και πολύ ασφαλής. Στο σημείο από το οποίο έχω τραβήξει την πρώτη φωτό, είναι σπαρμένα και διαλυμένα τα έπιπλα του σαλονιού, που έχουμε δει στις διάφορες ταινίες.
Όσον αφορά άλλα σπίτια στην Κηφισιά, τα οποία έχουν "φιλοξενήσει" σκηνικά ελληνικών ταινιών και ίσως να μην έχουν απαντηθεί οι αναζητήσεις των μελών, σας αναφέρω ότι το σπίτι έξω από το οποίο λογοφέρουν ο Φωτόπουλος και ο Ευθυμίου στην "Άγνωστο", είναι στην οδό Δηληγιάννη, το σπίτι που εμφανίζεται στους "Τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας", όπως επίσης και στη "Συνοικία το όνειρο" (το σπίτι της πλούσιας κυρίας) ανήκει στο κτήμα Μπενάκη (Εμμ. Μπενάκη και Στροφυλίου). Ευχαριστώ για τη φιλοξενία
 

Συνημμένα

  • IMG_20220412_112237-min.jpg
    IMG_20220412_112237-min.jpg
    1,7 MB · Προβολές: 31
  • IMG_20220412_112514-min.jpg
    IMG_20220412_112514-min.jpg
    2 MB · Προβολές: 31
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δεν θεωρείτε ότι υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να αναφέρω και το επώνυμο των τελευταίων ιδιοκτητών του σπιτιού "με τα πιάτα"
 
Συγγνώμη που δε βάζω στιγμιότυπο από ταινία, αλλά από βίντεο κλιπ μιας και το βρήκα μπροστά μου. Όμως αυτό το σημείο έχει πρωταγωνιστήσει και σε αρκετές ταινίες. Πχ. νομίζω στο "Αυτή η νύχτα μένει".

Είναι αυτή η σιδηροδρομική γραμμή στον Πειραιά όπου περνάει δίπλα από κτίσματα. Θυμάται κανείς πού είναι; Έχω περάσει από εκεί, αλλά δεν μπορούσα χθες να το εντοπίσω από το Google Maps.

Ευχαριστώ.
 
Συγγνώμη που δε βάζω στιγμιότυπο από ταινία, αλλά από βίντεο κλιπ μιας και το βρήκα μπροστά μου. Όμως αυτό το σημείο έχει πρωταγωνιστήσει και σε αρκετές ταινίες. Πχ. νομίζω στο "Αυτή η νύχτα μένει".

Είναι αυτή η σιδηροδρομική γραμμή στον Πειραιά όπου περνάει δίπλα από κτίσματα. Θυμάται κανείς πού είναι; Έχω περάσει από εκεί, αλλά δεν μπορούσα χθες να το εντοπίσω από το Google Maps.

Ευχαριστώ.

Είναι οι παλιές γραμμές του τρένου μεταξύ Πειραιά και Κερατσίνι και είναι κοντά στο λιμάνι του Πειραιά συγκεκριμένα λίγο παρακάτω από την εκκλησία του Αγίου Διονύσιου.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι οι παλιές γραμμές του τρένου μεταξύ Πειραιά και Κερατσίνι και είναι κοντά στο λιμάνι του Πειραιά συγκεκριμένα λίγο παρακάτω από την εκκλησία του Αγίου Διονύσιου.


Μπράβο ρε φίλε ναι!

Τώρα θυμήθηκα. Δίπλα και από το γνωστό μαγαζί με τους χαλβάδες.
 
Είναι οι παλιές γραμμές του τρένου μεταξύ Πειραιά και Κερατσίνι....
Όχι Κερατσίνι. Το σημείο με τις πολυκατοικίες είναι στα όρια Δραπετσώνας - Πειραιά. Τυπικά είναι εντός των ορίων του Δήμου Πειραιά.
Είναι το κομμάτι που έχω περικυκλώσει με κόκκινο.
435.jpg


Για την ιστορία, είναι οι γραμμές του παλιού Ο.Σ.Ε. του Πειραιά, οι οποίες ήταν σε λειτουργία μέχρι κι πριν λίγα χρόνια. Ο σταθμός "έχει χρησιμοποιηθεί" πολλές φορές σε ελληνικές σειρές εποχής λόγω της παλαιότητας του.
45601.jpg
1886.jpg
 
Τώρα δεν έχει τραίνο ο Πειραιάς ή φτιάξανε καινούργιο σταθμό? Θυμάμαι τα χρόνια γύρω στα 1970 και μετά που περιμέναμε στο σταθμό Πελοποννήσου στην Αθήνα και γκαρίζανε τα μεγάφωνα "Η εκ Πειραιώς προερχομένη αμαξοστοιχία (*) με προορισμόν τάδε αφικνείται μπλα μπλα" αλλά μόνο μια φορά χρησιμοποίησα τον Πειραιώτικο σταθμό 2005 για να πάω από Κρήτη στο Διακοφτό και παραλίγο να βρεθώ Τρίπολη διότι είχαν δύο κολλημένες ωτομοτρίς που θα χωρίζανε στην Κόρινθο αλλά πού να το ξέρω εγώ ο έπηλυς? Είδα τραίνο στη σωστή θέση και μπήκα στο λάθος βαγόνι. Δεν θυμάμαι πώς κατάλαβα το λάθος μου.

(*) Ή "αυτοκινητάμαξα", ανάλογα αν παίρναμε την "ταχεία" - τραίνο με μηχανή που έκανε 10.5 ώρες - ή την "υπερταχεία" - ωτομοτρίς που έκανε "μόνο" 7-8. "Βραδεία" δεν υπήρχε.
 
@elephadas
Εχει τον Ηλεκτρικό (Πειραιάς-Κηφισιά).
310.jpg

Τον Ο.Σ.Ε. δίπλα στον Ηλεκτρικό, τον έχουν μετατρέψει σε Προαστειακό (για Κιάτο, για Χαλκίδα κι για Αεροδρόμιο)
20090713.jpg

Προσεχως θα εχει κι Mετρό....


Ο άλλος Ο.Σ.Ε. στον Αγ.Διονύσιο δεν λειτουργεί.
45601.jpg

Γενικά, δεν τερματίζουν πια τα τραίνα στον Πειραιά όπως παλιά. Πρέπει να πας Αθήνα: σταθμο Λαρίσης ή Πελοποννήσου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι Κερατσίνι. Το σημείο με τις πολυκατοικίες είναι στα όρια Δραπετσώνας - Πειραιά. Τυπικά είναι εντός των ορίων του Δήμου Πειραιά.
Είναι το κομμάτι που έχω περικυκλώσει με κόκκινο.
Προβολή συνημμένου 240498


Για την ιστορία, είναι οι γραμμές του παλιού Ο.Σ.Ε. του Πειραιά, οι οποίες ήταν σε λειτουργία μέχρι κι πριν λίγα χρόνια. Ο σταθμός "έχει χρησιμοποιηθεί" πολλές φορές σε ελληνικές σειρές εποχής λόγω της παλαιότητας του.
Προβολή συνημμένου 240499
Προβολή συνημμένου 240500

Όντως εκεί είναι Δραπετσώνα και όχι Κερατσίνι. :thumbup:
 
Α, μάλιστα. Δηλαδή ο Πειραιάς είχε 2 σταθμούς τραίνων σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους. (Αναρωτιέμαι αν ήταν ο ένας ήταν για ΣΕΚ ο άλλος για ΣΠΑΠ, αλλά αυτό αν ίσχυε θα ήταν πριν κι από τον δικό μου καιρό, όταν άρχισα να χρησιμοποιώ τραίνο το 1965 ήταν ήδη ενωμένοι στους ΣΕΚ αν και τα βαγόνια γράφανε ακόμη ΣΠΑΠ). Ή ήταν πάντα άλλος για βόρεια ελλάδα άλλος για Πελοπόννησο. όπως στην Αθήνα? Ποιον χρησιμοποίησα εγώ το 2005, του Αγίου Διονυσίου ή αυτόν δίπλα στον ηλεκτρικό? Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου!
 
Α, μάλιστα. Δηλαδή ο Πειραιάς είχε 2 σταθμούς τραίνων σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους. (Αναρωτιέμαι αν ήταν ο ένας ήταν για ΣΕΚ ο άλλος για ΣΠΑΠ, αλλά αυτό αν ίσχυε θα ήταν πριν κι από τον δικό μου καιρό, όταν άρχισα να χρησιμοποιώ τραίνο το 1965 ήταν ήδη ενωμένοι στους ΣΕΚ αν και τα βαγόνια γράφανε ακόμη ΣΠΑΠ). Ή ήταν πάντα άλλος για βόρεια ελλάδα άλλος για Πελοπόννησο. όπως στην Αθήνα? Ποιον χρησιμοποίησα εγώ το 2005, του Αγίου Διονυσίου ή αυτόν δίπλα στον ηλεκτρικό? Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου!

Αυτόν δίπλα στον ηλεκτρονικό!

Έτσι για το ιστορικό :

 
Ήταν άλλος για βόρεια ελλάδα άλλος για Πελοπόννησο. όπως στην Αθήνα? Ποιον χρησιμοποίησα εγώ το 2005, του Αγίου Διονυσίου ή αυτόν δίπλα στον ηλεκτρικό? Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου!
Ακριβώς όπως το λες. Ήταν όπως στην Αθήνα. Ο ένας σταθμός για Πελοπόννησο, κι ο άλλος για Χαλκίδα κι Β.Ελλάδα (έφτανε μέχρι τα Δίκαια του Έβρου).
Ουσιαστικά "η εκ Πειραιώς προερχομένη αμαξοστοιχία" που έφτανε στο σταθμό Πελοποννήσου ξεκινούσε από το σταθμό δίπλα στον Ηλεκτρικό.
Κι "η εκ Πειραιώς προερχομένη αμαξοστοιχία" που έφτανε στο σταθμό Λαρίσης με προορισμό τη Β.Ελλάδα ή τη Χαλκίδα ξεκινούσε από το σταθμό του αγ.Διονυσίου.
Εσύ είχες πάρει το τραίνο από το σταθμό δίπλα στον Ηλεκτρικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα