Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Από το 2015 στο post 276 έψαχνα να βρω ποιο είναι το εκκλησάκι στη ταινία: Μόνο για μία νύχτα με τον Φούντα.
Ολη η σκηνή γυρίστηκε στο Πειραιά, στο Χατζηκυριάκειο.
Ο Φούντας κυνηγημένος περνά μέσα από τα ερείπια της αποθήκης της πάλαι ποτέ Ποτοποιίας Καμπά στην Ακτή Ξαβερίου ανηφορίζει τους τότε χωματόδρομους των Καρβουνιάρικων, για να καταλήξει στο τελωνείο στον αγ.Νικολαο.
Μέσα σε όλη αυτή τη διαδρομή στα στενά του Χατζηκυριάκειου παρεμβάλεται εμβόλιμα κι αυτό το εκκλησάκι, όπου ο κυνηγημένος Φούντας πέρασε απο μπροστά του, λίγο πριν καταλήξει στο τελωνείο.

865.jpg

Καμία από τις εκκλησίες της περιοχής (Ζωοδόχος Πηγή, αγ.Νείλος, παρεκκλήσι Χατζηκυριάκειου Ορφανοτροφείου κλπ) δεν ταυτιζόταν με το εν λόγω εκκλησάκι.

Κι τελικά το εν λόγω εκκλησάκι, μετά από τόσα χρόνια ψάξιμο αποδέίχτηκε ότι είναι το εκκλησάκι του Κανάρη...στη Κυψέλη!!!! o_O

654.jpg
Πηγη φωτογραφίας

Μη χειρότερα!! Πως βρέθηκε η Κυψέλη στον Πειραιά είναι απορίας άξιο...
 
Στο διάστημα από 59:27-59:39 και 59:46-59:51 η πολυκατοικία βρίσκεται στην οδό Ανθυπολοχαγού Τασσοπούλου 6 στην Αγία Παρασκευή. Για τον εντοπισμό της βοήθησε η εμφάνιση στο 59:48-59:51 αστικού λεωφορείου Ikarus 260 της γραμμής 417 Αθήνα (Οδός Ασκληπιού) - Αγία Παρασκευή Α' το οποίο εκτελούσε το δρομολόγιο προς Αθήνα. Μεταξύ 59:50-59:51 με παύση στο βίντεο διακρίνεται ο αριθμός στην μετώπη του λεωφορείου. Συνδυάζοντας τον αριθμό με την διαδρομή της γραμμής από παλαιό οδηγό πόλεως του 1983 (όπου αναγράφονται οι διαδρομές των συγκοινωνιακών γραμμών), λεπτομέρειες της εισόδου του κτιρίου , του δρόμου και με χρήση του street view έγινε τελικά ο εντοπισμός.
Από το σημείο σήμερα διέρχονται οι γραμμές Β5 , 406 και 407.
Προβολή συνημμένου 247744
Προβολή συνημμένου 247745

Προβολή συνημμένου 247746
To ακριβώς από πάνω διαμέρισμα είναι το διαμέρισμα του Κώστα Βουτσά στο "Ο Τελευταίος Άντρας"
 
Παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο με την Βίλλα των Οργίων; Ψάχνω το μέρος που ο Παπαγιαννόπουλος κατεβαίνει απ το τζιπ κάπου στο κέντρο είναι σίγουρα (φαίνεται μία στοά στο βάθος) και επίσης την πολυκατοικία όπου ο δημοσιογράφος βλέπει στο κουδούνι : Χάρης Ζάβαλος και τελικά μπαίνει μέσα. Να είστε όλοι καλά!
 
Καλησπέρα σε όλους .. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά τους στο ''που γυρίστηκαν'' που ειναι και το αγαπημένο μου θέμα. Έχω μια πληροφορία για τον Ηλία του 16ου απο τη γιαγιά μου που ήταν παρούσα στα γυρίσματα μαζι με όλη την γειτονιά .,περιοχή Αγιου Νικολάου Αχαρνών..Επαιρναν σκαμνάκια και καρέκλες και παρακολουθούσαν την διαδικασία ! . Στην οδό Παρασκευοπούλου και Ζερβουδάκη υπήρχε το ΚΣΤ΄αστυνομικό τμήμα ,(αργότερα θερινό σινεμά και τώρα πάρκινγκ) ενώ μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Ζερβουδάκη και στην Στρατηγού Δαγκλή όπου υπήρχαν πολλά παλιά σπίτια με αυλές με δωμάτια τότε απο τα οποία μόνο 1 υπάρχει ακόμα μισογκρεμισμένο.. Τίποτα δεν θυμίζει πια εκείνη την εποχή του Ηλία του 16ου...Αυτά προς το παρόν απο μένα ( νέο μέλος) κι ελπίζω να μην έδωσα την άχρηστη πληροφορία της ημέρας ..
:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σε όλους .. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά τους στο ''που γυρίστηκαν'' που ειναι και το αγαπημένο μου θέμα. Έχω μια πληροφορία για τον Ηλία του 16ου απο τη γιαγιά μου που ήταν παρούσα στα γυρίσματα μαζι με όλη την γειτονιά .,περιοχή Αγιου Νικολάου Αχαρνών..Επαιρναν σκαμνάκια και καρέκλες και παρακολουθούσαν την διαδικασία ! . Στην οδό Παρασκευοπούλου και Ζερβουδάκη υπήρχε το ΚΣΤ΄αστυνομικό τμήμα ,(αργότερα θερινό σινεμά και τώρα πάρκινγκ) ενώ μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Ζερβουδάκη και στην Στρατηγού Δαγκλή όπου υπήρχαν πολλά παλιά σπίτια με αυλές με δωμάτια τότε απο τα οποία μόνο 1 υπάρχει ακόμα μισογκρεμισμένο.. Τίποτα δεν θυμίζει πια εκείνη την εποχή του Ηλία του 16ου...Αυτά προς το παρόν απο μένα ( νέο μέλος) κι ελπίζω να μην έδωσα την άχρηστη πληροφορία της ημέρας ..
:)
Ενα μεγάλο ευχαριστώ και σε σας γιατί με αυτά που αναφέρατε κατα 99,9% λύσαμε ένα παλιό άλυτο μυστήριο απο την ταινία που ήταν το αστυνομικό τμήμα που βλέπουμε στο τέλος της ταινίας και τον δρόμο που παίρνουν για να "δραπετεύσουν" ο Βεγγος με τον Χατζηχρήστο.Το τμήμα , βρισκόταν στην Στρ.Δαγκλή και Κυριάκου Αγκωνίτου , και οι δύο ηθοποιοί φεύγουν προς την Κυρ.Αγκωνίτου στην οποία διακρίνεται στην ταινία και ενα σπίτι με τρια σκαλοπάτια για την είσοδο το οποίο υπάρχει μέχρι σήμερα στην Κυρ.Αγκωνίτου 16......
 

Συνημμένα

  • 16ΟΥΕΕΕ.png
    16ΟΥΕΕΕ.png
    900,4 KB · Προβολές: 53
N
Καλησπέρα σε όλους .. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά τους στο ''που γυρίστηκαν'' που ειναι και το αγαπημένο μου θέμα. Έχω μια πληροφορία για τον Ηλία του 16ου απο τη γιαγιά μου που ήταν παρούσα στα γυρίσματα μαζι με όλη την γειτονιά .,περιοχή Αγιου Νικολάου Αχαρνών..Επαιρναν σκαμνάκια και καρέκλες και παρακολουθούσαν την διαδικασία ! . Στην οδό Παρασκευοπούλου και Ζερβουδάκη υπήρχε το ΚΣΤ΄αστυνομικό τμήμα ,(αργότερα θερινό σινεμά και τώρα πάρκινγκ) ενώ μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Ζερβουδάκη και στην Στρατηγού Δαγκλή όπου υπήρχαν πολλά παλιά σπίτια με αυλές με δωμάτια τότε απο τα οποία μόνο 1 υπάρχει ακόμα μισογκρεμισμένο.. Τίποτα δεν θυμίζει πια εκείνη την εποχή του Ηλία του 16ου...Αυτά προς το παρόν απο μένα ( νέο μέλος) κι ελπίζω να μην έδωσα την άχρηστη πληροφορία της ημέρα

Καλησπέρα σε όλους .. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά τους στο ''που γυρίστηκαν'' που ειναι και το αγαπημένο μου θέμα. Έχω μια πληροφορία για τον Ηλία του 16ου απο τη γιαγιά μου που ήταν παρούσα στα γυρίσματα μαζι με όλη την γειτονιά .,περιοχή Αγιου Νικολάου Αχαρνών..Επαιρναν σκαμνάκια και καρέκλες και παρακολουθούσαν την διαδικασία ! . Στην οδό Παρασκευοπούλου και Ζερβουδάκη υπήρχε το ΚΣΤ΄αστυνομικό τμήμα ,(αργότερα θερινό σινεμά και τώρα πάρκινγκ) ενώ μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Ζερβουδάκη και στην Στρατηγού Δαγκλή όπου υπήρχαν πολλά παλιά σπίτια με αυλές με δωμάτια τότε απο τα οποία μόνο 1 υπάρχει ακόμα μισογκρεμισμένο.. Τίποτα δεν θυμίζει πια εκείνη την εποχή του Ηλία του 16ου...Αυτά προς το παρόν απο μένα ( νέο μέλος) κι ελπίζω να μην έδωσα την άχρηστη πληροφορία της ημέρας ..
:)
Να υποθέσουμε ότι κι ο τοίχος που σκαρφαλώνει ο Βέγγος για να μπει στο σπίτι με την αρβύλα είναι εκεί στην αρχή της Στρ.Δαγκλή;;;
 
N



Να υποθέσουμε ότι κι ο τοίχος που σκαρφαλώνει ο Βέγγος για να μπει στο σπίτι με την αρβύλα είναι εκεί στην αρχή της Στρ.Δαγκλή;;;
Έτσι είναι .. Τα γυρίσματα έγιναν στην Στρ. Δαγκλή και στη Ζερβουδάκη . Το αστυνομικό τμήμα είχε 2 εισόδους ,στην Παρασκευοπούλου και στην Δαγκλή..Έχω κι έναν χάρτη παλιό της Αθήνας ,του 1964, Θα τον βάλω εδώ να τον κατεβάσει όποιος θέλει να δει πως ήταν τότε ..
 
Όπως επισημαίνεται με γαλάζιο κύκλο στον φύλλο του χάρτη που παρέθεσε ο/η @nyfitsa
πρόκειται στην πραγματικότητα για το ΚΣΤ' δηλαδή το 26ο αστυνομικό τμήμα.
Γνωρίζω την οδό Στατηγού Δαγκλή γιατί λίγα τετράγωνα παρακάτω βρίσκεται ο υπεραστικός σταθμός λεωφορείων ΚΤΕΛ :
ΚΤΕΛ Ν. Βοιωτίας
ΚΤΕΛ Ν. Ευβοίας
ΚΤΕΛ Ν. Ευρυτανίας
ΚΤΕΛ Ν. Φθιώτιδας
ΚΤΕΛ Ν. Φωκίδας
ΚΤΕΛ Ν. Καρδίτσας
ΚΤΕΛ Ν. Λαρίσης
ΚΤΕΛ Ν. Μαγνησίας
ΚΤΕΛ Ν. Τρικάλων
ΚΤΕΛ Ν. Πιερίας

1666559693973.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το σπίτι της γιαγιάς μου ήταν Τερτίπη κ Παρασκευοπούλου ,λίγα μέτρα δηλαδή απο τα σημεία των γυρισμάτων .. Έχει και φωτογραφίες με τον Βέγγο με τη στολή ,θα ψάξω να τις βρω ..
 
η ταινια βουλευτινα που γυριστηκε πευκη η μαρουσι;δεν καταφερα να βρω δρομους που να μοιαζουν με το σημερα στην πευκη
στην ταινια υποτιθεται οτι μιλαει στην πευκη,λεει λαε της πευκης
 
η ταινια βουλευτινα που γυριστηκε πευκη η μαρουσι;δεν καταφερα να βρω δρομους που να μοιαζουν με το σημερα στην πευκη
στην ταινια υποτιθεται οτι μιλαει στην πευκη,λεει λαε της πευκης
Στην Πεύκη είναι όπως λέει και στην ταινία στην διασταύρωση της Λ.Ειρήνης με την οδο Δημοκρατίας και Ελ.Βενιζελου. Η ομιλία γίνεται στην γωνία της Λ.Ειρήνης με την Δημοκρατίας απέναντι απο το βενζινάδικο που υπήρχε και τότε υπάρχει και σήμερα. Το αυτοκίνητο με τους Βλαχοπούλου,Τζανεττάκο Ξενίδη, έρχεται απο την οδό Ελ.Βενιζέλου και σε αυτό το πλάνο διακρίνεται ο τρούλος του Αγ.Παντελεήμονα που βρίσκεται εκεί κοντά. Οταν κατεβαίνουν απο το αυτοκίνητο φαίνεται το τμήμα Χώροφυλακής που υπήρχε στην Λ.Ειρήνης 17 αλλά και το βενζινάδικο που υπάρχει μέχρι σήμερα.
 

Συνημμένα

  • AAAAA.png
    AAAAA.png
    1,4 MB · Προβολές: 29
  • AAAA4.png
    AAAA4.png
    1,7 MB · Προβολές: 29
  • AAAAA 2.png
    AAAAA 2.png
    1,5 MB · Προβολές: 29
Παιδιά καλησπέρα! Μήπως έχει κάποιος ιδέα στον <<Ξένοιαστο Παλαβιάρη>> που βρίσκεται η σκηνή με τον Βέγγο που φορτώνει κάτι τρόφιμα και του λέει ο Τζιφός : σβέλτα! σβέλτα! και πάει ο Βέγγος όλο και πιό γρήγορα!! Στην λαχαναγορά του Ρέντη; Και επίσης το βενζινάδικο που πάει ο Τζανετάκος το αμάξι του για πλύσιμο και ο Βέγγος σαπουνίζει ακόμη και τον ίδιο (!!) μήπως ξέρετε που είναι; Να είστε όλοι καλά!
 
Παιδιά καλησπέρα! Μήπως έχει κάποιος ιδέα στον <<Ξένοιαστο Παλαβιάρη>> που βρίσκεται η σκηνή με τον Βέγγο που φορτώνει κάτι τρόφιμα και του λέει ο Τζιφός : σβέλτα! σβέλτα! και πάει ο Βέγγος όλο και πιό γρήγορα!! Στην λαχαναγορά του Ρέντη; Και επίσης το βενζινάδικο που πάει ο Τζανετάκος το αμάξι του για πλύσιμο και ο Βέγγος σαπουνίζει ακόμη και τον ίδιο (!!) μήπως ξέρετε που είναι; Να είστε όλοι καλά!
Η σκηνή με το καρότσι φυσικά και είναι στην Λαχαναγορά του Ρέντη .Η σκηνή με το βενζινάδικο ήταν στην shell που βρισκόταν στην γωνία Ολυμπιονικών και Νιρβάνα ,τον παράδρομο της Λ,Κηφισίας, στο Χαλάνδρι η Ν.Ψυχικό (δεν ξέρω τι ακριβώς θεωρείται εκεί) .Σήμερα δεν υπάρχει ,αλλα στο google earth, που έχει εικόνα του 2014, φαίνεται η ταμπέλα της shell
 

Συνημμένα

  • ολυμπιονικων και ΝΙΡΒΑΝΑ.png
    ολυμπιονικων και ΝΙΡΒΑΝΑ.png
    1,2 MB · Προβολές: 14
Η σκηνή με το καρότσι φυσικά και είναι στην Λαχαναγορά του Ρέντη .Η σκηνή με το βενζινάδικο ήταν στην shell που βρισκόταν στην γωνία Ολυμπιονικών και Νιρβάνα ,τον παράδρομο της Λ,Κηφισίας, στο Χαλάνδρι η Ν.Ψυχικό (δεν ξέρω τι ακριβώς θεωρείται εκεί) .Σήμερα δεν υπάρχει ,αλλα στο google earth, που έχει εικόνα του 2014, φαίνεται η ταμπέλα της shell
Σ ευχαριστώ πολύ antonovar!!! Είσαι κορυφή!!
 
Καλησπέρα σε όλους .. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά τους στο ''που γυρίστηκαν'' που ειναι και το αγαπημένο μου θέμα. Έχω μια πληροφορία για τον Ηλία του 16ου απο τη γιαγιά μου που ήταν παρούσα στα γυρίσματα μαζι με όλη την γειτονιά .,περιοχή Αγιου Νικολάου Αχαρνών..Επαιρναν σκαμνάκια και καρέκλες και παρακολουθούσαν την διαδικασία ! . Στην οδό Παρασκευοπούλου και Ζερβουδάκη υπήρχε το ΚΣΤ΄αστυνομικό τμήμα ,(αργότερα θερινό σινεμά και τώρα πάρκινγκ) ενώ μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Ζερβουδάκη και στην Στρατηγού Δαγκλή όπου υπήρχαν πολλά παλιά σπίτια με αυλές με δωμάτια τότε απο τα οποία μόνο 1 υπάρχει ακόμα μισογκρεμισμένο.. Τίποτα δεν θυμίζει πια εκείνη την εποχή του Ηλία του 16ου...Αυτά προς το παρόν απο μένα ( νέο μέλος) κι ελπίζω να μην έδωσα την άχρηστη πληροφορία της ημέρας ..
:)

εχετε δικιο πολλα απο αυτα τα επιβεβαιωνω και εγω απο τη δικη μου γιαγια
ελπιζω μονο να μην ειναι η ιδια
 
Ναι ,οκ..Όλοι οι παλιοί κάτοικοι της περιοχής το επιβεβαιώνουν ,ακόμα κι αυτοί που ήταν παιδιά η έφηβοι τότε.. Το 16ο αστ.τμήμα ήταν στην Φιλαδέλφεια ,στην πλατεία , ενω στη γειτονιά που λέμε πως έγιναν γυρίσματα ήταν το ΚΣΤ΄..Λογικά οι εσωτερικές σκηνές θα έπρεπε να είναι στο ΚΣΤ΄ η ίσως σε στούντιο..
 
Ναι ,οκ..Όλοι οι παλιοί κάτοικοι της περιοχής το επιβεβαιώνουν ,ακόμα κι αυτοί που ήταν παιδιά η έφηβοι τότε.. Το 16ο αστ.τμήμα ήταν στην Φιλαδέλφεια ,στην πλατεία , ενω στη γειτονιά που λέμε πως έγιναν γυρίσματα ήταν το ΚΣΤ΄..Λογικά οι εσωτερικές σκηνές θα έπρεπε να είναι στο ΚΣΤ΄ η ίσως σε στούντιο..

σε στουντιο ειναι οι εσωτερικες σκηνες
 
Πίσω
Μπλουζα