Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Τα δίδυμα (1964)

Νομίζω αυτές οι σκηνές δεν έχουν ταυτοποιηθεί... Πάμε να δούμε αν μπορούμε...

Σκηνή 1

Ο δρόμος που βρίσκεται το καφενείο που πάει ο Βέγγος με τη Στυλιανοπούλου

Προβολή συνημμένου 262059

Σκηνή 2

Δυσκολεύομαι να βρω το σημείο, σε σχέση με το βουνό...

Προβολή συνημμένου 262060
Προβολή συνημμένου 262061
Προβολή συνημμένου 262062
Η πρώτη φωτό που κάνει ποδήλατο είναι στον αριθμό 34 της οδού Αγ.Θωμά στο Μαρούσι .Τα κυπαρίσσια παραμένουν εκεί.Λίγο πιο κάτω ήταν τα στούντιο Φάρος που στην ταινία είναι το υποτιθέμενο εργοστάσιοAGIOY ΘΩΜΑ.png
Οι άλλες φωτό κατα 99.9 % είναι στον Αλιμο΄(φαίνεται ο Υμηττός πίσω απο τις καλαμιές) στην συμβολή των οδων Μ.Χατζηδάκη με την Π.Μελά που τότε αλλα και σήμερα τις χώριζε το ρέμα . AGIOY ΘΩΜΑΦΡ.png
 
Η πρώτη φωτό που κάνει ποδήλατο είναι στον αριθμό 34 της οδού Αγ.Θωμά στο Μαρούσι .Τα κυπαρίσσια παραμένουν εκεί.Λίγο πιο κάτω ήταν τα στούντιο Φάρος που στην ταινία είναι το υποτιθέμενο εργοστάσιοΠροβολή συνημμένου 262174
Οι άλλες φωτό κατα 99.9 % είναι στον Αλιμο΄(φαίνεται ο Υμηττός πίσω απο τις καλαμιές) στην συμβολή των οδων Μ.Χατζηδάκη με την Π.Μελά που τότε αλλα και σήμερα τις χώριζε το ρέμα . Προβολή συνημμένου 262173
Είσαι απίστευτος Antonovar!!!!
 
Η πρώτη φωτό που κάνει ποδήλατο είναι στον αριθμό 34 της οδού Αγ.Θωμά στο Μαρούσι .Τα κυπαρίσσια παραμένουν εκεί.Λίγο πιο κάτω ήταν τα στούντιο Φάρος που στην ταινία είναι το υποτιθέμενο εργοστάσιοΠροβολή συνημμένου 262174
Οι άλλες φωτό κατα 99.9 % είναι στον Αλιμο΄(φαίνεται ο Υμηττός πίσω απο τις καλαμιές) στην συμβολή των οδων Μ.Χατζηδάκη με την Π.Μελά που τότε αλλα και σήμερα τις χώριζε το ρέμα . Προβολή συνημμένου 262173
Απλά εξαιρετικοί εντοπισμοί. Όσον αφορά το βουνό πίσω από τις καλαμιές, ήμουν σχεδόν σίγουρος για τον Υμηττό απλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω περιοχή νοτίων προαστίων και έψαξα μήπως ήταν από την πλευρά της Βάρης - Κορωπίου χωρίς αποτέλεσμα.
 
Ένας φίλος μου έστειλε το παρακάτω:
Ποιο μυστικό συνδέει τις ταινίες "Ο Φανούρης και το σόι του" και "Θα σε κάνω βασίλισσα";

Στο 1:08 του παραπάνω βίντεο αναγράφεται "'Ερευνα ταυτοποίηση χώρων Γιώργος Αντωνοβαρδάκης".
Κάτι μου θυμίζει το όνομα.... :biglaugh:

Βάσει των αναφερομένων στο βίντεο ήταν πολύ εύκολος ο εντοπισμός της οδού όπου ο Γιώργος Μούτσιος σταθμεύει το αυτοκίνητο :
Οδός Κοιμήσεως Θεοτόκου αρ. 25 στο Μαρούσι.
1685393052492.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένας φίλος μου έστειλε το παρακάτω:
Ποιο μυστικό συνδέει τις ταινίες "Ο Φανούρης και το σόι του" και "Θα σε κάνω βασίλισσα";

Στο 1:08 του παραπάνω βίντεο αναγράφεται "'Ερευνα ταυτοποίηση χώρων Γιώργος Αντωνοβαρδάκης".
Κάτι μου θυμίζει το όνομα.... :biglaugh:

Βάσει των αναφερομένων στο βίντεο ήταν πολύ εύκολος ο εντοπισμός της οδού όπου ο Γιώργος Μούτσιος σταθμεύει το αυτοκίνητο :
Οδός Κοιμήσεως Θεοτόκου αρ. 25 στο Μαρούσι.

και μένα ένας φίλος μου έστειλε το παρακάτω :


και επίσης κι ένας άλλος φίλος μου έστειλε και το παρακάτω :

1.jpg

αλλά τι να πεις ?

χαιρετισμούς σε όλους τους φίλους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου δάσκαλε, χαίρομαι που είδα ξανά μήνυμά σου έστω και δια τεθλασμένης. Λυπάμαι που το θέμα έχει φτωχύνει με τους Διόσκουρους, σκούρους
 
Μηπως ξερει κανεις που βρισκοτανε το σπιτι που πηγε να νοικιασει ο Παντζας στην ταινια "Κατηγορουμενος ο ερως" ?
(Συγνωμη αν εχει ηδη βρεθει και δεν το εντοπισα)
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (19).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (19).png
    368,1 KB · Προβολές: 16
  • Στιγμιότυπο οθόνης (20).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (20).png
    440 KB · Προβολές: 17
  • Στιγμιότυπο οθόνης (21).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (21).png
    657 KB · Προβολές: 16
Μηπως ξερει κανεις που βρισκοτανε το σπιτι που πηγε να νοικιασει ο Παντζας στην ταινια "Κατηγορουμενος ο ερως" ?
(Συγνωμη αν εχει ηδη βρεθει και δεν το εντοπισα)

GeoBar είχε αναφερθεί παλιότερα νομίζω απο τον antonovar. Διονυσίου Αιγινήτου 28 η 30 στα Ιλίσσια​

 

GeoBar είχε αναφερθεί παλιότερα νομίζω απο τον antonovar. Διονυσίου Αιγινήτου 28 η 30 στα Ιλίσσια​

Ευχαριστω πολυ makism!.
Αν και νομιζα-ηλπιζα οτι ηταν καπου στην περιοχη μου(Περιστερι) ,
δεν τολμω να αμφισβητησω τον antonovar:).
 
Το ζαχαροπλαστείο στην ταινία Φτωχαδάκια και λεφτάδες ..ήταν το ζαχαροπλαστείο "sagionara" στο Ν.Ψυχικό .Βρισκόταν στην Λ.Κηφισίας και Ανδριανού και το έχουμε ξαναδεί στις ταινίες "η κυρία του Κυρίου" και "το έξυπνο πουλι" και μπορείς να δείς και εδώ ...

Το ζαχαροπλαστείο καφετέρια που βλέπουμε την Σ.Γιούλη και τον Ε.Μπριόλα ήταν το "Queen Anna" στην Βούλα στην Λ.Καραμανλή 125 λοξά απέναντι απο το σημερινό δημαρχείο της Βούλας και στην θέση του σήμερα υπάρχει μία πολυκατοικία.Το έχουμε δει επίσης και στην ταινία "Οταν λείπει η γάτα"....και στην ταινία "ο καλός μας αγγελος" απο οπου και το καρέ με την επιγραφή του
 

Συνημμένα

  • 94022296_1043417759392287_3053292289381105664_n.jpg
    94022296_1043417759392287_3053292289381105664_n.jpg
    248,8 KB · Προβολές: 9
  • queen anna 1www.png
    queen anna 1www.png
    540,7 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Το ζαχαροπλαστείο στην ταινία Φτωχαδάκια και λεφτάδες ..ήταν το ζαχαροπλαστείο "sagionara" στο Ν.Ψυχικό .Βρισκόταν στην Λ.Κηφισίας και Ανδριανού και το έχουμε ξαναδεί στις ταινίες "η κυρία του Κυρίου" και "το έξυπνο πουλι" και μπορείς να δείς και εδώ ...

Το ζαχαροπλαστείο καφετέρια που βλέπουμε την Σ.Γιούλη και τον Ε.Μπριόλα ήταν το "Queen Anna" στην Βούλα στην Λ.Καραμανλή 125 λοξά απέναντι απο το σημερινό δημαρχείο της Βούλας και στην θέση του σήμερα υπάρχει μία πολυκατοικία.Το έχουμε δει επίσης και στην ταινία "Οταν λείπει η γάτα"....και στην ταινία "ο καλός μας αγγελος" απο οπου και το καρέ με την επιγραφή του
giphy.gif
 
Πιστεύω πως εδώ είναι το σωστό σημείο να ερωτηθεί...
Γνωρίζει κανείς το σπίτι που έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα τις ταινίας ''Μια τρελλή τρελλή οικογένεια'' και άν υπάρχει ακόμη ?
Υπάρχουν κάποιες λήψεις, όπως οταν η Καρέζη καταβρέχει τους κανταδόρους και ο Παπαγιανόπουλος κατεβαίνει να τους φιλοδωρήσει.
 
Θα ήταν πάντως ωραίο κάποια στιγμή να αρχίσει ένα project και να περαστούν σε έναν διαδραστικό χάρτη (στο Google Maps;;; ) σημεία που μαζεύονται εδώ, έτσι ώστε να δημιουργηθεί κάτι σαν θεματικός τουριστικός χάρτης και να μπορεί κάποιος να κάνει βόλτα και να τα δει ρύκολα.

Η ιδέα μου ήρθε από τις τουρνέ που κάνουν με λεωφορεία στο Λος Άντζελες έξω από τις βίλες celebrities.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο γυναικάς (1957)
Σκηνή που κάποια ασθενοφόρα βγαίνουν από κάποιον νοσοκομείο (αν είναι όντως...).
 

Συνημμένα

  • 3.PNG
    3.PNG
    381,6 KB · Προβολές: 8
  • 2.PNG
    2.PNG
    384,2 KB · Προβολές: 8
  • 1.PNG
    1.PNG
    395,7 KB · Προβολές: 8
Ο γυναικάς (1957) πάλι.

Φαντάζομαι είναι η Πάρνηθα πίσω; Το ζευγάρι πού είναι;
 

Συνημμένα

  • 1.PNG
    1.PNG
    942,9 KB · Προβολές: 10
  • 2.PNG
    2.PNG
    851,2 KB · Προβολές: 5
  • 3.PNG
    3.PNG
    789 KB · Προβολές: 4
  • 4.PNG
    4.PNG
    701,4 KB · Προβολές: 10
  • 5.PNG
    5.PNG
    806,3 KB · Προβολές: 11
Ο γυναικάς (1957) πάλι.

Φαντάζομαι είναι η Πάρνηθα πίσω; Το ζευγάρι πού είναι;
Πετάω μια ιδέα ο ίδιος:
Μήπως είναι κάπου στο Άλσος Βεΐκου;

Αν και δε νομίζω. Ακόμα και για 1957 μου φαίνονται πολύ λίγα τα σπίτια στο φόντο. Ίσως είναι κάπου πιο βόρεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πετάω μια ιδέα ο ίδιος:
Μήπως είναι κάπου στο Άλσος Βεΐκου;

Αν και δε νομίζω. Ακόμα και για 1957 μου φαίνονται πολύ λίγα τα σπίτια στο φόντο. Ίσως είναι κάπου πιο βόρια.
Το βουνό που φαίνεται απέναντι είναι η Πεντέλη και το άλσος, είναι το άλσος Πουλάκη στην Φιλοθέη.
 

Συνημμένα

  • POYLAK.png
    POYLAK.png
    1,5 MB · Προβολές: 11
Το βουνό που φαίνεται απέναντι είναι η Πεντέλη και το άλσος, είναι το άλσος Πουλάκη στην Φιλοθέη.
Ευχαριστώ.
Για το άλλο σημείο έχεις καμία ιδέα; Είναι και πιο δύσκολο νομίζω.
 
Πίσω
Μπλουζα