Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

hannele και antonovar, ευχαριστώ πολύ! :thanx2:
 
NIOBH είπε:
Ε

- η περιοχή που μένουν οι ρυζέμποροι:

Προβολή συνημμένου 147573

Τα αναγνωρίζει κανείς;
Λοιπόν Νιόβη το βρήκαμε .....Το σπιτι του Δαμασιώτη είναι σε ένα γνωριμο σημείο στην Φιλοθεή .Είναι 25ης Μαρτίου και Βασ.Γεωργίου Β στο 38°01'17.31" B 23°46'40.27" E

στην Φιλοθέη και παραμένει το ιδιο. Το σπιτι του Αυλωνίτη εχει αλλάξει και δεν αναγνωρίζεται.Του Δαμασιώτη ομως είναι το ιδιο με την ιδια πόρτα και την ιδια μαντρα

χαρ ξεκ.jpg αλλα και στην λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο.Είναι το σπιτι που ο Τσαγανέας πιανει την Καρεζη με τον Αλεξανδρακη να φιλιουνται αν δεν κανω λαθος στην εισοδο.

Με μπερδευε το γεγονος οτι δεν ταιριαζε το σπιτι του Αυλωνίτη και επισης λογω των δεντρων και των φυτών δεν ημουν σιγουρος για το πετρινο αλλα ευτυχώς η μαντρα βοηθησεDOOR1.jpg

New Movie (41).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (40).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (39).Movie_Snapshot.jpg
 
Μπράβο ρε antonovar Μπράβο και στη ΝΙΟΒΗ.

τελικά η περιοχή πρέπει να έχει ψωμί. κάπου εκεί δεν είχαμε εντοπίσει και το σπίτι του λουστρακου;

antonovar μπορείς να εντοπίσεις στα μέγαρα τον δασκαλάκο που ήταν λεβεντιά; Πολλές ώρες έχω ασχοληθεί αλλά με δυσκολεύει πολύ.

Μήπως πρέπει να υπάρχει λίστα με τα ημιτελή ευρήματα δλδ ότι τελικά δεν έχουμε καταλήξει αλλά ....κατι έχουμε γράψει;

antonovar είπε:
Λοιπόν Νιόβη το βρήκαμε .....Το σπιτι του Δαμασιώτη είναι σε ένα γνωριμο σημείο στην Φιλοθεή .Είναι 25ης Μαρτίου και Βασ.Γεωργίου Β στο 38°01'17.31" B 23°46'40.27" Eστην Φιλοθέη και παραμένει το ιδιο. Το σπιτι του Αυλωνίτη εχει αλλάξει και δεν αναγνωρίζεται.Του Δαμασιώτη ομως είναι το ιδιο με την ιδια πόρτα και την ιδια μαντρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism, ευχαριστώ! :) antonovar, είσαι καταπληκτικός! Σ'ευχαριστώ και συγχαρητήρια για άλλη μια φορά! :) Δε το φανταζόμουν ότι θα βρισκόταν η περιοχή, και ότι μάλιστα έχουν γίνει γυρίσματα εκεί και για άλλες ταινίες! Ειδικά στο πέτρινο (που δεν το είχα προσέξει καθόλου), στη "Λατέρνα, Φτώχεια και Γαρύφαλλο" έχει γυριστεί εκεί η απολαυστική σκηνή (20΄) με τον Χαρίλαο/Γιώργο Γαβριηλίδη, να σπάει όλες τις γλάστρες με τα γαρύφαλλα που βρίσκονται μπροστά του!

ΛΦΓ.JPG

Τι ευχάριστο που υπάρχουν ακόμα τα δυο σπίτια!
 
NIOBH είπε:
makism, ευχαριστώ! :) antonovar, είσαι καταπληκτικός! Σ'ευχαριστώ και συγχαρητήρια για άλλη μια φορά! :) Δε το φανταζόμουν ότι θα βρισκόταν η περιοχή, και ότι μάλιστα έχουν γίνει γυρίσματα εκεί και για άλλες ταινίες! Ειδικά στο πέτρινο (που δεν το είχα προσέξει καθόλου), στη "Λατέρνα, Φτώχεια και Γαρύφαλλο" έχει γυριστεί εκεί η απολαυστική σκηνή (20΄) με τον Χαρίλαο/Γιώργο Γαβριηλίδη, να σπάει όλες τις γλάστρες με τα γαρύφαλλα που βρίσκονται μπροστά του!
Προβολή συνημμένου 147613

Τι ευχάριστο που υπάρχουν ακόμα τα δυο σπίτια!
Νιοβη σε ευχαριστώ και γω απο την μεριά μου.

Αυτό το σταυροδρόμι 25ης Μαρτίου και Βασ.Γεωργίου Β στην Φιλοθέη είναι μάλλον ενα "hotspot":D της Φίνος γιατί προς το παρόν το εχουμε βρεί σε 3 ταινίες και δεν μου φαινεται απίθανο να είναι και σε αλλες και να μας ξεφεύγει.Και επειδή χθές δεν ειχα χρόνο να προσθεσω σήμερα μερικα πραγμτακια ακόμα.

Πρώτη ταινία που βλεπουμε το πετρινο σπίτι είναι στο ΛΑΤΕΡΝΑ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ.Είναι το σπιτι της Καρέζη οπου φιλιέται απέξω με τον ΑλεξανδράκηΣτιγμιότυπο 1 (9-12-2015 11-59 πμ).jpg.

Η εξωπορτα εχει τροποποιηθεί αλλα υπαρχουν τα σχεδιάκια που εχουν παραμείνει τα ίδια25Ης ΜΑΡΤΙΟΥ.jpg 1.jpg

Μετά το βλεπουμε απο αλλη γωνία και μερα στο Λατερνα φτωχεια και γαρύφαλο.Στιγμιότυπο 4 (9-12-2015 1-21 μμ).jpg Σε αυτη την ταινία στο background είναι το σπίτι του Δαμασιώτη.Εγω σε αυτή την ταινία είχα κολλήσει με αυτό το σπιτι και οι λεπτομέρειες υπαρχουν στο post 2007 και 134.

Και η τρίτη ,φυσικά, είναι το "χαρούμενο ξεκινημα" οπου το πετρινο είναι bagkground στο σπίτι του Δαμασιώτη.Προβολή συνημμένου 147636

Και κατι ακομα σχετικό που ανακάλυψα τώρα αλλα λιγο off-topic το αυτοκινητο του Δαμασιώτη στο "χαρούμενο ξεκινημα" ειναι το αυτοκινητο που εχει ο Τσαγανέας στο "Λατερνα φτώχεια και φιλοτιμο"

@makism

Σχετικά με τον δασκαλάκο.

Εχω την εντυπωση οτι αλλού είναι το χωριό και αλλου το κτηριο που εγκαινιάζουν.Εγώ παντα σε αυτη την ταινία εψαχνα το χωριό που είναι και η υποτιθεμενη προτομή της μητέρας του Βουτσα αλλα φυσικά δεν το εχω βρεί.Επισης πως προκυπτει οτι αυτό το κτηριο είναι στα Μεγαρα.???.

Εγω για το χωριό εκανα καποιες υποθεσεις για τον Κουβαρά ....οπου πήγα μία φορα αλλα δεν μου εβγαινε με τιποτε.

New Movie (39).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια σχολική παρουσίαση για τα Μέγαρα, από το 6ο δημοτικό Μεγάρων το αναφέρουν ότι γυρίστηκε εκει.

δεσ εδώ.

http://slideplayer.gr/slide/2644544/

antonovar είπε:
Νιοβη σε ευχαριστώ και γω απο την μεριά μου.
@makism

Σχετικά με τον δασκαλάκο.

Εχω την εντυπωση οτι αλλού είναι το χωριό και αλλου το κτηριο που εγκαινιάζουν.Εγώ παντα σε αυτη την ταινία εψαχνα το χωριό που είναι και η υποτιθεμενη προτομή της μητέρας του Βουτσα αλλα φυσικά δεν το εχω βρεί.Επισης πως προκυπτει οτι αυτό το κτηριο είναι στα Μεγαρα.???.

Εγω για το χωριό εκανα καποιες υποθεσεις για τον Κουβαρά ....οπου πήγα μία φορα αλλα δεν μου εβγαινε με τιποτε.
 
makism είπε:
Μια σχολική παρουσίαση για τα Μέγαρα, από το 6ο δημοτικό Μεγάρων το αναφέρουν ότι γυρίστηκε εκει.δεσ εδώ.

http://slideplayer.gr/slide/2644544/
makism ευχαριστώ .....την είδα αυτη την παρουσίαση.Μιλάει για την Πάχη των Μεγάρων και συγκεκριμένα γαι το Λιμανάκι της Παχης. Ρίχνοντας μια ματια στο google earth........καταλαβαίνω οτι οπως αναφερεται και στην παρουσιαση εκεί πρεπει να ηταν το λιμανακι που βλεπουμε στο "ενας μαγκας στα σαλονια" και καπου εκεί ο χωρος που ηταν η προτομη της μητερας του Βουτσα........που στην ταινία φαινεται σαν αν είναι η πλατεία του χωριού. Επίσης συνεχίζω να εχω την εντυπωση οτι το υποτιθέμενο κτήριο του σχολείου και ο δρόμος που γινεται το ατυχημα του Παπαγιαννοπούλου είναι μάλλον καπου αλλου.
 
antonovar είπε:
.... συνεχίζω να εχω την εντυπωση οτι το υποτιθέμενο κτήριο του σχολείου και ο δρόμος που γινεται το ατυχημα του Παπαγιαννοπούλου είναι μάλλον καπου αλλου....
Παιδιά το θεωρω σιγουρο οτι το υποτιθεμενο σχολειο δεν ειναι στα Μεγαρα...

το εγραψα και σε προηγουμενο post οτι το σχολείο στο "Ο δασκαλακος ήταν λεβεντιά", ειναι το εργοστασιο του Τσαγανέα στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" και εχω την αισθηση οτι το εχουμε και σε αλλες ταινιες....

Λογικα επειδη μιλαμε για Καραγιάννη-Καρατζοπουλο, μηπως θα πρεπει να κοιταξουμε σε Μαρούσι...καπου κοντα στο στουντιο Αλφα...

χωρίς τίτλο.JPG Δημήτρη μου Δημήτρη μου

 


χωρίς τίτλο.JPG Ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά




χωρίς τίτλο.JPG
 
hannele μην μπερδεύεσαι με το σχολείο. Απλώς αναφέρουν ότι στα μέγαρα γυριστήκαν οι παραπάνω ταινίες όχι ότι γυρίστηκαν στο 6ο δημοτικό σχολείο.

Αναφέρονται στο χωριό του δασκαλάκου.

Συμφωνώ και εγώ ότι το σχολείο είναι κάπου Μαρούσι.

hannele είπε:
Παιδιά το θεωρω σιγουρο οτι το υποτιθεμενο σχολειο δεν ειναι στα Μεγαρα...το εγραψα και σε προηγουμενο post οτι το σχολείο στο "Ο δασκαλακος ήταν λεβεντιά", ειναι το εργοστασιο του Τσαγανέα στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" και εχω την αισθηση οτι το εχουμε και σε αλλες ταινιες....

Λογικα επειδη μιλαμε για Καραγιάννη-Καρατζοπουλο, μηπως θα πρεπει να κοιταξουμε σε Μαρούσι...καπου κοντα στο στουντιο Αλφα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Παιδιά το θεωρω σιγουρο οτι το υποτιθεμενο σχολειο δεν ειναι στα Μεγαρα...το εγραψα και σε προηγουμενο post οτι το σχολείο στο "Ο δασκαλακος ήταν λεβεντιά", ειναι το εργοστασιο του Τσαγανέα στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" και εχω την αισθηση οτι το εχουμε και σε αλλες ταινιες....

Λογικα επειδη μιλαμε για Καραγιάννη-Καρατζοπουλο, μηπως θα πρεπει να κοιταξουμε σε Μαρούσι...καπου κοντα στο στουντιο Αλφα...

Προβολή συνημμένου 147638 Προβολή συνημμένου 147639 Δημήτρη μου Δημήτρη μου

 


Προβολή συνημμένου 147640 Ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά



Μην παιδεύεστε παιδιά. Δεν είναι σχολείο. Ξέρω ακριβώς ποιό είναι. Δώστε μου λίγο χρόνο

Είναι τα παλιά Στούντιο ΦΑΡΟΣ

Στην πιο σύγχρονη φωτο είναι ένας από τους ιδιοκτήτες, στο μοναδικό video που μπρόρεσα να βρω και μιλάει στον ΑΝΤ1

Να σημειώσουμε ότι τα στούντιο ΦΑΡΟΣ μετά την πτώση του Ελληνικού κινηματογράφου λειτούργησαν ως τηλεοπτικά στούντιο

και εκεί γυρίστηκαν και κάποιες σειρές.

Τη δεκαετία του 90 ήταν τα στούντιο του ΑΝΤ1

Σήμερα δεν υπάρχουν. Αυτό που αναφέρεται στο ιντερνετ στη Νιόβης 21-23 είναι καινούρια

τα παλιά στούντιο έχουν γκρεμισθεί

http://oi64.tinypic.com/s241o1.jpg

map.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νιόβης 21-23 έχει γυριστεί τα πλανά η ήταν αλλού τα παλαιό στούντιο;

Teacher είπε:
Μην παιδεύεστε παιδιά. Δεν είναι σχολείο. Ξέρω ακριβώς ποιό είναι. Δώστε μου λίγο χρόνο
Είναι τα παλιά Στούντιο ΦΑΡΟΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Teacher,makism..... μπράβο,μπράβο .... :award: :award: :award: :award:...........κομματάκι κομματάκι λύσατε απορίες για 3-4 ταινίες και ανακαλύψατε και το "studio Φάρος".

Αυτό το κτήριο του studio Φάρος ,χωρις να εχω καταλάβει οτι ηταν το ίδιο με αυτό του Δασκαλάκου, εγώ το εψαχνα στην ταινία "Τα διδυμα" με τον Βέγγο.

ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ.jpg Παρόλο που το studio Φάρος εγινε μία ομορφη πολυκατοικία ....ευτυχώς που υπάρχουν οι σιδερένιοι πυλωνες της ΔΕΗ....για να μας βοηθάνε.

Επίσης ενα αλλο αξιοπερίεργο που δεν εχω καταλαβει ειναι αυτό απο το videaki που παρέθεσε ο teacher :thanx2: :thanx2:του "studio με ΘΕΑ" που στην αρχή διαβάζουν ενα αποσπασμα εφημερίδας "για τα νεα στουντιο Φάρος που εγκαινιάσθηκαν στο ......ΨΥΧΙΚΟ??????" Εχετε καταλάβει που κολλάει αυτο???.

Και ενα αλλο απο αυτό το βιντεακι είναι οτι βλεπουμε τον ιδιοκτήτη που αναφέρεται ως Ιωάννης Μουγνάϊ και δεν είναι αλλος απο τον Τζιοβάνι Μουγνάϊ που διαβάζουμε στους τιτλους αρκετών ελληνικών ταινιών.

Πάντως η ομάδα πετάει .....αντε το studio Kosmos μας έμεινε :D

Στιγμιότυπο 1 (11-12-2015 8-23 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 2 (11-12-2015 8-24 πμ).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Teacher,makism..... μπράβο,μπράβο .... :award: :award: :award: :award:...........κομματάκι κομματάκι λύσατε απορίες για 3-4 ταινίες και ανακαλύψατε και το "studio Φάρος".Αυτό το κτήριο του studio Φάρος ,χωρις να εχω καταλάβει οτι ηταν το ίδιο με αυτό του Δασκαλάκου, εγώ το εψαχνα στην ταινία "Τα διδυμα" με τον Βέγγο.

Παρόλο που το studio Φάρος εγινε μία ομορφη πολυκατοικία ....ευτυχώς που υπάρχουν οι σιδερένιοι πυλωνες της ΔΕΗ....για να μας βοηθάνε.

Επίσης ενα αλλο αξιοπερίεργο που δεν εχω καταλαβει ειναι αυτό απο το videaki που παρέθεσε ο teacher :thanx2: :thanx2:του "studio με ΘΕΑ" που στην αρχή διαβάζουν ενα αποσπασμα εφημερίδας "για τα νεα στουντιο Φάρος που εγκαινιάσθηκαν στο ......ΨΥΧΙΚΟ??????" Εχετε καταλάβει που κολλάει αυτο???.

Και ενα αλλο απο αυτό το βιντεακι είναι οτι βλεπουμε τον ιδιοκτήτη που αναφέρεται ως Ιωάννης Μουγνάϊ και δεν είναι αλλος απο τον Τζιοβάνι Μουγνάϊ που διαβάζουμε στους τιτλους αρκετών ελληνικών ταινιών.

Πάντως η ομάδα πετάει .....αντε το studio Kosmos μας έμεινε :D
Έχω σχεδόν έτοιμο ένα χάρτη για το πώς ακριβώς ήταν τα στουντιο ΦΑΡΟΣ τότε. Το απόσπασμα από την εφημερίδα είναι για να αποδείξουν ότι τα στούντιο έκλεισαν 40 χρόνια ζωής. Η εφημερίδα είναι του 63

Το άλλο στούντιο το Kosmos, νομίζω ότι είμαι κοντά, αλλά πρέπει να το τσεκάρω στα σίγουρα.
 
Studio Faros

Μετά και την παρατήρηση του antonovar στα "δίδυμα" με τους αγαπημένους του σιδερένιους πυλώνες :)

δεν υπάρχουν αμφιβολίες. Ένας μικρός μεν αλλά επεξηγηματικός τελικά χάρτης των studios

(kambia please embed it ....)

http://oi65.tinypic.com/15oecnt.jpg 15ecnt.jpg

99,9% Μάκη, δε έχει καμιά σχέση με τα καινούρια studios, τα οποία δε φαίνεται να σχετίζονται έστω και σε κάποιο μέρος με το παλιό

Μην ξεχνάτε : τις εικόνες που ανεβάζω στο tinypic, τις κάνετε δεξί κλικ, "αποθήκευση εικόνας ως" ... και την αποθηκεύετε στο δίσκο σας

σε μεγάλο μέγεθος και μεγάλη ανάλυση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνοικία το Όνειρο (1961)

Ο Κατράκης και ο Αλεξανδράκης πάνε να ληστέψουν μια γριά

η οποία έχει και ένα σκυλάκι

Το σπίτι εντυπωσιακό, με μια χαρακτηριστική και περίεργη καγκελόπορτα στον τοίχο

κατάλληλη να μπαίνουν ζώα και κλέφτες !!

Το σπίτι είναι στην

Εμμανουήλ Μπενάκη 40-42 (ακόμα ένα hot spot !!)

Κηφισιά 145 61

38.082624, 23.810395

το σπίτι παίζει και σε μια ακόμα ταινία αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά

011.jpg

Εάν το έχουμε αναφέρει και αλλού ζητώ συγνώμη

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγάπη για πάντα 1970.

titana.... βρήκα το σπίτι και το διορθώνω.

Τελικά δεν είναι στην Βουλγαροκτόνου 3 4 για το οποίο, κάπου είχα διαβάσει και εγώ ότι ήταν εκεί.

Το σπίτι του Φέρτη είναι στην οδό Μαμάη 6-8 και Αλκιβιάδου

3 (3).jpg

1 (1).jpg

καί στο βάθος φαίνεται η Αχαρνών καί

η βίλα Αμαλία.

http://www.cretapost.gr/86443/i-vila-amalia-allazi-prosopo-tha-gini-pali-scholio

4 (2).jpg

Το καφενείο που ο Φέρτης παίζει μπιλιάρδο βρίσκεται στον πειραιά οδό Ακτή Κουντουριώτου 1 στην γνωστή στροφή των τρόλευ.

6 (8).jpg

Επίσης στο Δημοτικό θέατρο του πειραιά και πίσω απο την Λάσκαρη η πλατεία με την εκκλησία Αγ. Κωνσταντίνο και Ελένης.

7 (4).jpg

Η βίλα της Λάσκαρη είναι το γνωστό στην Τατοϊου 31.

Τατοϊου 31 (1).jpg

Στο σύνταγμα περνούν με το αυτοκίνητο μπροστά απο την Ρωσική Εκκλησία Αγιά Τριάδα οδό Σουρή .

souri (1).jpg

1 (2).jpg

1 (3).jpg

1.jpg

2 (1).jpg

2 (2).jpg

2 (4).jpg

2 (3).jpg

3 (1).jpg

3 (2).jpg

4 (1).jpg

6 (1).jpg

6 (2).jpg

6 (3).jpg

6 (4).jpg

6 (5).jpg

6 (7).jpg

6 (6).jpg

7 (1).jpg

7 (2).jpg

7 (3).jpg

Τατοϊου 31 (2).jpg

Τατοϊου 31 (3).jpg

Τατοϊου 31.jpg

souri (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεποντας καποιες σκηνές απο την ταινία "Ενα αστείο κορίτσι", παρατήρησα απο τις ελαχιστες εξωτερικές σκηνές, οτι η δεξιωση του Νίκου Γαλανού εγινε στο παλιό ξενοδοχείο Απέργη στην Κηφισιά.

χωρίς τίτλο.JPG στην ταινία

2.jpg τη δεκαετία του '80 (πηγη)

Σήμερα ανήκει στον ομιλο Λάτση.

Στην ταινία "Το κοροιδάκι της πριγκιπέσσας", η Μαρία Ιωαννίδου μιλάει με τον Γιάννη Πετρίτση έξω απο τα τότε νεοσύστατα στούντιο της FF στα Σπάτα

FF_Spata_2014_2.jpg

1.jpg

χωρίς τίτλο.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα