Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Kambia
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Πολιτεία λέγεται η περιοχή στην Κηφισιά ; Στην προηγούμενη δημοσίευση μου υπάρχει μια μονοκατοικία στην ίδια ταινία ,μήπως γνωρίζετε που βρίσκεται;
Ναι, είναι η Πολιτεία πάνω από το Κεφαλάρι της Κηφισιάς. Η μονοκατοικία είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί. Έχω ψάξει στα πέριξ στη Φιλοθέη, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Γενικά, παίζει πολύ μοντάζ στην ταινία.
Με κάθε επιφύλαξη, βάζω εδώ μια φωτογραφία του δρόμου της εισόδου του σπιτιού, μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος:
Κορίτσι βόμβα.png
Πάντως η "ώριμη" κυρία που πάει να δει "τον Τζώνυ" της, ανεβοκατεβαίνει τη Λεωφόρο Ελευθερίου Βενιζέλου στη Φιλοθέη. Εδώ στη διασταύρωση με Ολυμπιονίκου Διαδόχου Κωνσταντίνου:κορίτσι βόμβα βενιζέλου.png
Και εδώ στη διασταύρωση με Νιρβάνα και Μάλεμε:
κορίτσι βόμβα βενιζέλου νιρβάνα.png
 
Λοιπόν, επειδή βαρέθηκα να ψάχνω μόνος μου, θέλω βοήθεια για τη σκηνή αυτή στην Υπολοχαγό Νατάσα...

*** Νομίζω ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα, δεν τη βρίσκω στο αρχείο του σάιτ...

Είναι η σκηνή που βγαίνουν η Αλίκη και ο Δημήτρης από το σπίτι της Αλίκης, μετά την έφοδο του Καρρά...

Στη δεύτερη εικόνα υπάρχει η ταμπέλα του δρόμου, αλλά πέφτει πάνω φως. Αν και HD δυσκολεύομαι να δω τι λέει... Νομίζω «Σύμης», «Κύμης»... Κάτι τέτοιο... αλλά ίσως να κάνω και λάθος...

Όποιος μπορεί, βοηθάει...

natasa1.jpg

natasa2.jpg
 
Στην ίδια ταινία Το κορίτσι βόμβα το σπίτι που πηγαίνει ο Χρήστος νομικός και ο Peter winter και ανοίγει την πόρτα η ξανθιά υπηρέτρια.Υπάρχουν πληροφορίες ότι είναι το σπίτι όπου έμενε ο κ. Νίκος Μαστοράκης το 1975 στην Φιλοθέη.
Αν κάποιος αναγνωρίζει το μέρος θα βοηθούσε πολύ.Στην 1 φωτό φαίνεται το σπίτι από μπροστά.
Στην 2 φωτό από τα αριστερά προς τα δεξιά πηγαίνει για το σπίτι.
Στην 3,4,5,6 φωτό καθώς πηγαίνει στο σπίτι από τα δεξιά.Στις 7,8 φωτό φαίνεται το απέναντι σπίτι.Στις 9,10,11,12 ο κήπος και η βεράντα του σπιτιού.Στην 12,13 φωτό το διπλανό σπίτι.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.Προβολή συνημμένου 277931Προβολή συνημμένου 277932Προβολή συνημμένου 277933Προβολή συνημμένου 277944Προβολή συνημμένου 277945Προβολή συνημμένου 277946
Προβολή συνημμένου 277937Προβολή συνημμένου 277938Προβολή συνημμένου 277939Προβολή συνημμένου 277940Προβολή συνημμένου 277941Προβολή συνημμένου 277942Προβολή συνημμένου 277943
Επειδή η αναβάθμιση του forum "έφαγε" την ανάρτησή μου, την ξαναδημοσιεύω:
Το σπίτι που έχει "σπιτωθεί" ο Νομικός, βρέθηκε! Είναι στη Φιλοθέη, Καραολή και Δημητρίου 18. Το σπίτι υπάρχει ακόμα, αλλά έχει ανακαινιστεί κι έχει καινούργια μάντρα:
Κορίτσι βόμβα σπίτι.png
Επίσης ανακαινισμένο είναι και το απέναντι σπίτι στο Νο. 21, ενώ παραμένει απαράλλαχτο το παραπάνω σπίτι, στο Νο. 23, στο οποίο ακόμα και το καλώδιο της κεραίας παραμένει στην ίδια θέση:
Κορίτσι βόμβα απέναντι σπίτι.png
 
"Το πιο λαμπρό αστέρι"/"Δημήτρη μου, Δημήτρη μου"/"Απαγωγή"
Προβολή συνημμένου 242735
Λοιπόν, κάπου έχω καταλήξει με αναζήτηση του σπιτιού, αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Θα χρησιμοποιήσω κυρίως "εποπτικό" υλικό από την "Απαγωγή" μια που προβάλλεται τελευταία στην Cosmote. Προκαταβολικά, ζητώ συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, επειδή δεν μπορούσα να κάνω απ' ευθείας capture από την cosmote. H έρευνα ξεκίνησε με την περίεργη "εντομή" που κάνει το βουνό στο φόντο της παραπάνω εικόνας. Ανακάλυψα, λοιπόν, ότι τέτοια "εντομή" παρουσιάζει η κορυφογραμμή του Υμηττού από τη μεριά των Γλυκών Νερών Προβολή συνημμένου 242719,Ένα ακόμα στοιχείο που με οδήγησε στα Μεσόγεια, είναι η έλλειψη κορυφογραμμής πίσω από το σπίτι, κάτι που δεν συμβαίνει σε Ψυχικό και Κηφισιά σε σπίτια με νότιο προσανατολισμό, κάτι που εξηγώ παρακάτω. Είναι γεγονός ότι στην "Απαγωγή", το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά χωρίς διακριτικά σημεία τριγύρω και ό,τι φαίνεται από οικήματα στην περιοχή, μπορεί να έχει αλλάξει. Το σπίτι που όλως τυχαίως ανακάλυψα, ήταν στην ευθεία της "εντομής" αλλά την είχε στα δεξιά και όχι στα αριστερά, όπως στο πλάνο του Τσαγανέα.
Κατόπιν, υπέθεσα ότι τα γυρίσματα γίνονται γενικά σε εποχές καλοκαιρίας και στο μεσουράνημα του ήλιου. Η Μαυροπούλου στην "Απαγωγή" εμφανίζεται ελαφρά ντυμένη και τα πλάνα είναι φωτεινά. Δανειζόμενος το σκεπτικό του antonovar για το "Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο", ο ήλιος έχει μετακινηθεί νότια. Δεδομένης της σκιάς που εμφανίζεται στο παρακάτω πλάνο: Προβολή συνημμένου 242721
όπου η Μαυροπούλου προσεγγίζει το σπίτι από την πλευρά λήψης του πλάνου "Τσαγανέα", συμπεραίνω ότι το σπίτι "κοιτούσε" νότια. Αυτό, όμως, δεν "κολλούσε" με την "εντομή" του Υμηττού, οποία ήταν δυτικά και όχι ανατολικά, όπως στο πλάνο "Τσαγανέα". Ώσπου ήρθε αυτό το πλάνο: Προβολή συνημμένου 242722, όπου ο Βανδής προσεγγίζει το σπίτι από την πλευρά της "εντομής" και το βουνό στο βάθος είναι το όρος...Όχη στη νότια Εύβοια(!). Αυτό, λοιπόν, που βλέπουμε στο πλάνο Τσαγανέα, είναι προβολική "σύνθεση" κορυφών και όχι ένα βουνό. Το σπίτι βρίσκεται σε ελαφρά κατωφέρεια όπως δείχνει στο πλάνο με το "ερωτευμένο ζευγάρι" Προβολή συνημμένου 242723. Έτσι καταλήγουμε σε αυτό το σπίτι που κουβαλάει, αν και ανακαινισμένο, πολλά εξωτερικά χαρακτηριστικά του αρχικού σπιτιού: Προβολή συνημμένου 242726. Λυκούργου 36 Λεωντάριο
Η δεύτερη ανάρτηση που "φαγώθηκε", αφορά παλιότερη δημοσίευση σχετικά με γνωστή βίλα που εμφανίζεται σε αρκετές παλιές ταινίες. H έρευνα του antonovar στη σελίδα του στο facebook "Τα μέρη του ελληνικού κινηματογράφου", ήταν πιο ουσιαστική από τη δική μου.
Διορθώνω λοιπόν, λέγοντας ότι η βίλα που εμφανίζεται στο "Πιο λαμπρό αστέρι", στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" την "Απαγωγή" κλπ, δεν βρίσκεται στο Λεωντάριο, αλλά στην οδό Δημοκρατίας 45, στη Βούλα
 
Λοιπόν, επειδή βαρέθηκα να ψάχνω μόνος μου, θέλω βοήθεια για τη σκηνή αυτή στην Υπολοχαγό Νατάσα...

*** Νομίζω ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα, δεν τη βρίσκω στο αρχείο του σάιτ...

Είναι η σκηνή που βγαίνουν η Αλίκη και ο Δημήτρης από το σπίτι της Αλίκης, μετά την έφοδο του Καρρά...

Στη δεύτερη εικόνα υπάρχει η ταμπέλα του δρόμου, αλλά πέφτει πάνω φως. Αν και HD δυσκολεύομαι να δω τι λέει... Νομίζω «Σύμης», «Κύμης»... Κάτι τέτοιο... αλλά ίσως να κάνω και λάθος...

Όποιος μπορεί, βοηθάει...

Προβολή συνημμένου 285534

Προβολή συνημμένου 285535
Για «Σύμης» μου κάνει εμένα. Από τις περιοχές με τέτοια οδο δεν μπορώ να ταιριάξω καμία. Περπατούν σε πλατύ, κάθετο δρόμο με σπίτι στο βάθος και στρίβουν στο στενό…
 
Για «Σύμης» μου κάνει εμένα. Από τις περιοχές με τέτοια οδο δεν μπορώ να ταιριάξω καμία. Περπατούν σε πλατύ, κάθετο δρόμο με σπίτι στο βάθος και στρίβουν στο στενό…
Νομίζω ότι η ταμπέλα αφορά ονομασία με έξι γράμματα. Όπως επίσης πιστεύω ότι το πρώτο γράμμα είναι "Σ".
 
Λοιπόν, επειδή βαρέθηκα να ψάχνω μόνος μου, θέλω βοήθεια για τη σκηνή αυτή στην Υπολοχαγό Νατάσα...

*** Νομίζω ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα, δεν τη βρίσκω στο αρχείο του σάιτ...

Είναι η σκηνή που βγαίνουν η Αλίκη και ο Δημήτρης από το σπίτι της Αλίκης, μετά την έφοδο του Καρρά...

Στη δεύτερη εικόνα υπάρχει η ταμπέλα του δρόμου, αλλά πέφτει πάνω φως. Αν και HD δυσκολεύομαι να δω τι λέει... Νομίζω «Σύμης», «Κύμης»... Κάτι τέτοιο... αλλά ίσως να κάνω και λάθος...

Όποιος μπορεί, βοηθάει...
Με μια μικρή επιφύλλαξη .....κατα 99% είναι η γωνία ΣΥΛΛΗΣ κ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ στην Ν.Φιλαδέλφεια.Το κτίριο παρόλο που έχει κρατήσει τα αρχικά στου στοιχεία είναι ανακαινισμένο και μάλλον έχει αποκτήσει και ένα επιπλέον όροφο.Δυστυχώς και όλα τα κτίρια που είναι γύρω του και κάπως φαίνονται στα πλανα της ταινίας έχουν αλλάξει και αυτά....Παρόλα αυτά το διπλανό του απο την πλευρα της Επταλόφου που δεν φαίνεται καθόλου στην ταινία, αλλά σήμερα είναι όπως ήταν και πριν 50 χρόνια έχει παρόμοια καγκελα, με αυτά που είχε τότε το προαναφερόμενο σπίτι της ταινίας
 

Συνημμένα

  • ΣΥΛΛΗΣ.png
    ΣΥΛΛΗΣ.png
    1,5 MB · Προβολές: 12
  • ΣΥΛΛΗΣ 1.png
    ΣΥΛΛΗΣ 1.png
    1,9 MB · Προβολές: 12
Με μια μικρή επιφύλλαξη .....κατα 99% είναι η γωνία ΣΥΛΛΗΣ κ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ στην Ν.Φιλαδέλφεια.Το κτίριο παρόλο που έχει κρατήσει τα αρχικά στου στοιχεία είναι ανακαινισμένο και μάλλον έχει αποκτήσει και ένα επιπλέον όροφο.Δυστυχώς και όλα τα κτίρια που είναι γύρω του και κάπως φαίνονται στα πλανα της ταινίας έχουν αλλάξει και αυτά....Παρόλα αυτά το διπλανό του απο την πλευρα της Επταλόφου που δεν φαίνεται καθόλου στην ταινία, αλλά σήμερα είναι όπως ήταν και πριν 50 χρόνια έχει παρόμοια καγκελα, με αυτά που είχε τότε το προαναφερόμενο σπίτι της ταινίας
Σωστός! Ακριβώς παρόμοιο σπίτι με της ταινίας, υπάρχει στη γωνία Σμύρνης και Σύλλης, αλλά μου τα χαλούσε η μάντρα. Τελικά ο δρόμος είναι η Σύλλης στη Νέα Φιλαδέλφεια
 
Με μια μικρή επιφύλλαξη .....κατα 99% είναι η γωνία ΣΥΛΛΗΣ κ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ στην Ν.Φιλαδέλφεια.Το κτίριο παρόλο που έχει κρατήσει τα αρχικά στου στοιχεία είναι ανακαινισμένο και μάλλον έχει αποκτήσει και ένα επιπλέον όροφο.Δυστυχώς και όλα τα κτίρια που είναι γύρω του και κάπως φαίνονται στα πλανα της ταινίας έχουν αλλάξει και αυτά....Παρόλα αυτά το διπλανό του απο την πλευρα της Επταλόφου που δεν φαίνεται καθόλου στην ταινία, αλλά σήμερα είναι όπως ήταν και πριν 50 χρόνια έχει παρόμοια καγκελα, με αυτά που είχε τότε το προαναφερόμενο σπίτι της ταινίας
Αν και μου ταιριάζει πολύ αυτό το σενάριο, δεν μου πολύ κολλάει οτι : α) κατεδαφίστηκε το κτήριο στα αριστερά της Επταλόφου για να γίνει πάρκο και Β) ο δρόμος φαίνεται αρκετά πιο πλατύς στην ταινία, με το ίδιο μέγεθος πεζοδρομίου
 
Αν και μου ταιριάζει πολύ αυτό το σενάριο, δεν μου πολύ κολλάει οτι : α) κατεδαφίστηκε το κτήριο στα αριστερά της Επταλόφου για να γίνει πάρκο και Β) ο δρόμος φαίνεται αρκετά πιο πλατύς στην ταινία, με το ίδιο μέγεθος πεζοδρομίου
Και όμως απο αεροφωτογραφία του 1970 φαίνεται οτι υπήρχε κάποιο κτίριο που για κάποιο λογο γκρεμίσθηκε.Οσο για τον δρόμο που φαίνεται πιο πλατύς στην ταινία μάλλον έχει να κάνει με την παθογένεια των παλιών ταινιών που απο το 4:3 φορματ μετατρέπονται σε 16:9 για το HD της τηλεόρασης.
 

Συνημμένα

  • syllhs 2a.png
    syllhs 2a.png
    574,6 KB · Προβολές: 6
Με μια μικρή επιφύλλαξη .....κατα 99% είναι η γωνία ΣΥΛΛΗΣ κ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ στην Ν.Φιλαδέλφεια.Το κτίριο παρόλο που έχει κρατήσει τα αρχικά στου στοιχεία είναι ανακαινισμένο και μάλλον έχει αποκτήσει και ένα επιπλέον όροφο.Δυστυχώς και όλα τα κτίρια που είναι γύρω του και κάπως φαίνονται στα πλανα της ταινίας έχουν αλλάξει και αυτά....Παρόλα αυτά το διπλανό του απο την πλευρα της Επταλόφου που δεν φαίνεται καθόλου στην ταινία, αλλά σήμερα είναι όπως ήταν και πριν 50 χρόνια έχει παρόμοια καγκελα, με αυτά που είχε τότε το προαναφερόμενο σπίτι της ταινίας
Μπράβο Antonovar... Ήμουν σίγουρος για σένα... Μπράβο!!! Επιτέλους λύθηκε...
 
Πίσω
Μπλουζα