Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Καλημέρα Αθήνα 1960\

Η παρέα των τριών φίλων αρχικά περπατά στη Βασιλίσσης Σοφίας μέχρι τη γωνία της Λουκιανού



Ο Ηλιόπουλος, στέκεται στην Οδός Ευπαλίνου 6 στην Καλλιφρονά



και παρακολουθεί αυτό το μπαλκόνι. ΟΙ πολυκατοικίες στα Να 5 και 6 έχουν μείνει ανέγγιχτες.



και η πρόσοψη της πολυκατοικίας στο 5



Η Ευπαλίνου προς Πατησίων, στην Καλιφρονά



kalimera1.png

kalimera1a.jpg

kalimera2.png

kalimera2a.jpg

kalimera3.png

kalimera3a.jpg

kalimera4.png

kalimera4a.jpg

kalimera5.png

kalimera5a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Κάλλιο πέντε και στο χέρι (1965)
βρήκα ένα σημείο στην οδό Αλκυόνης και παραλιακής στον Άλιμο





 


Να συμπληρώσω makism σε αυτό το ωραιο θέμα που ανοιξες με αυτή την ξεχασμενη ταινία οτι το υποτιθέμενο σπίτι του Φωτοπουλου στην ταινία είναι η εισοδος των γραφείων της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη στην Σοφοκλεους 6-8 και την εχουμε ξαναδεί στην ταινία της Φινος Φιλμ "Οταν η πολις πεθαίνει"



New Movie (20).Movie_Snapshot Ξ±.jpg

New Movie (20).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (20).Movie_Snapshot.jpg
 
συνεχιζω

η ταινια είναι τα τέσσερα σκαλοπάτια 1951 είναι και το σημείο που μου είχε μπει στο μάτι.

το αναφέρει και στο τελοσ της ταινιασ.



antonovar το σπιτι το εχω δει και αλλού .... θα το θυμηθώ και θα το αναφέρω.

Μήπως γνωρίζεις μερικά σημεία από τον αδερφό μανιάτη και την μάνα κρητικιά που πάνε στον φωτοπουλο;

antonovar είπε:
Να συμπληρώσω makism σε αυτό το ωραιο θέμα που ανοιξες με αυτή την ξεχασμενη ταινία οτι το υποτιθέμενο σπίτι του Φωτοπουλου στην ταινία είναι η εισοδος των γραφείων της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη στην Σοφοκλεους 6-8 και την εχουμε ξαναδεί στην ταινία της Φινος Φιλμ "Οταν η πολις πεθαίνει"

Screenshot 2016-01-12 06.08.48.jpg

Screenshot 2016-01-12 06.40.55.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τεσσερα σκαλοπάτια makism είναι η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα στουντιο της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη.Δεν ξερω αν λειπει κάτι απο το μηνυμά σου...γιατι γράφεις "συνεχιζω"...αλλα μία απο τις μεγάλες μου απορίες είναι πού είναι αυτή η τεραστια εκταση με αυτή την επαυλη που φαινεται στα 4 σκαλοπάτια.....και πως συνδεεται με αυτα που εχουμε βρει για το στουντιο ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Παπαφλεσσα και ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ στην Φιλοθεη.

Εχεις καταλαβει εσύ ?

Τα σημεία της Κρητικιάς και του Μανιάτη είναι καπου στην Ν.Ιωνία γυρω απο το Νοσοκομείο Αγ.Ολγα. Η εκκλησια που φαινεται καποια στιγμη είναι ο Αγ.Στεφανος δίπλα στο Νοσοκομείο. Ειχα ασχοληθεί καποια στιγμη αλλά τα χα παρατησει για κατι αλλο και δεν τα χω ψειρισει λεπτομερώς αλλα εκει γυρω ειναι ολα. στο google earth είναι στο 38°02'17.35" B 23°45'23.82" E

kalio pente 3.png

kalio pente 2.png

kalio pente.jpg
 
makism είπε:
συνεχιζωη ταινια είναι τα τέσσερα σκαλοπάτια 1951 είναι και το σημείο που μου είχε μπει στο μάτι.

το αναφέρει και στο τελοσ της ταινιασ.



antonovar το σπιτι το εχω δει και αλλού .... θα το θυμηθώ και θα το αναφέρω.

Μήπως γνωρίζεις μερικά σημεία από τον αδερφό μανιάτη και την μάνα κρητικιά που πάνε στον φωτοπουλο;
Τα τεσσερα σκαλοπάτια makism είναι η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα στουντιο της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη.Δεν ξερω αν λειπει κάτι απο το μηνυμά σου...γιατι γράφεις "συνεχιζω"...αλλα μία απο τις μεγάλες μου απορίες είναι πού είναι αυτή η τεραστια εκταση με αυτή την επαυλη που φαινεται στα 4 σκαλοπάτια.....και πως συνδεεται με αυτα που εχουμε βρει για το στουντιο ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Παπαφλεσσα και ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ στην Φιλοθεη.

Εχεις καταλαβει εσύ ?

Τα σημεία της Κρητικιάς και του Μανιάτη είναι καπου στην Ν.Ιωνία γυρω απο το Νοσοκομείο Αγ.Ολγα. Η εκκλησια που φαινεται καποια στιγμη είναι ο Αγ.Στεφανος δίπλα στο Νοσοκομείο. Ειχα ασχοληθεί καποια στιγμη αλλά τα χα παρατησει για κατι αλλο και δεν τα χω ψειρισει λεπτομερώς αλλα εκει γυρω ειναι ολα. στο google earth είναι στο 38°02'17.35" B 23°45'23.82" E

kalio pente 2.png

kalio pente 3.png

kalio pente.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρίν πολύ καιρό είχα δει σε ένα site, με φωτο τα 4 σκαλοπάτια και έγραφε ότι γυρίστηκε στην Ανζερβοσ που μάλλον εννοούσε τα γραφεία τους.

σε κάποιο πλανο δείχνει την Περιοχή έξω από το σπίτι και φαίνεται να ταιριάζουν λιγο η δρόμοι. νομίζω ότι ισχύει αλλά σε παρακαλώ δεσ και εσυ που είσαι πιο παρατηρητικός.

antonovar είπε:
Τα τεσσερα σκαλοπάτια makism είναι η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα στουντιο της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη.Δεν ξερω αν λειπει κάτι απο το μηνυμά σου...γιατι γράφεις "συνεχιζω"...αλλα μία απο τις μεγάλες μου απορίες είναι πού είναι αυτή η τεραστια εκταση με αυτή την επαυλη που φαινεται στα 4 σκαλοπάτια.....και πως συνδεεται με αυτα που εχουμε βρει για το στουντιο ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Παπαφλεσσα και ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ στην Φιλοθεη.
 
makism είπε:
Πρίν πολύ καιρό είχα δει σε ένα site, με φωτο τα 4 σκαλοπάτια και έγραφε ότι γυρίστηκε στην Ανζερβοσ που μάλλον εννοούσε τα γραφεία τους.σε κάποιο πλανο δείχνει την Περιοχή έξω από το σπίτι και φαίνεται να ταιριάζουν λιγο η δρόμοι. νομίζω ότι ισχύει αλλά σε παρακαλώ δεσ και εσυ που είσαι πιο παρατηρητικός.
Και εγώ κάπως έτσι αρχισα να ψαχνω "Τα 4 σκαλοπάτια" διαβάζοντας οτι ηταν η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα καινούργια studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ.

Στην αρχή νομιζα οτι ήταν αυτο εδώ το μέρος εξαιτιας αυτής της καγκελοπορτας που ειχε το λογότυπο της Ανζερβός .Μετα ομως που βρήκα που ηταν τα studio (post 75 και 80) νομίζω οτι καποια πραγματα δεν ταιριάζουνε...Το σπίτι που δειχνει στις φωτογραφίες που ανεβασες πιστευω οτι είναι προς την μεριά του Ψυχικου και συγκεκριμένα προς την πλατεία Παπαρηγοπούλου αυτη την εντυπωση μου δίνει το πλανο στο τέλος με το κοριτσακι.

Η επαυλη που σου ελεγα είναι αυτή που φαινεται στην αρχή .Η οποια είναι σαν ανακτορο ...την εχω ξαναδει και σε αλλη ταινία και πιστευω οτι και αυτη είναι καπου μεταξυ ψυχικου και Φιλοθέης.Το μόνο που μου δινει εικόνα των studio είναι αυτά τα κτισματα αλλα και παλι εχω τις αμφιβολιες μου Γενικότερα makism για μένα "τα 4 σκαλοπάτια" σαν "φωτογραφία" εχουν πολλα σημεία για να ασχοληθείς Καποια οπως αυτά οπως αυτά απο την Καστελλα ,το Πασαλιμάνι, το Φαληρο , το παναθηναικό σταδιο και την διαδρομή στην Κακια σκάλα είναι ευκολα προσδιορισιμα .Αλλα αυτα που εχουν σχεση με τα βορεια προαστεια θελουν πολλη και συλλογική "δουλεια". Νομιζω οτι αμα την πάμε βήμα βημα θα τα βρουμε ολα.

New Movie (33).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (48).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (32).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (45).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (51).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (52).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (49).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (50).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (47).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (34).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (20).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (45).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (32).Movie_Snapshot.jpg
 
Το πλάνο με το κοριτσάκι μπορεί να είναι στην οδό Σοφοκλέους 6-8



και έξω από το σπίτι



Επίσης στην φωτο που έχεις βάλει φαίνονται τα τουβλάκια του τοίχου που επίσης φαίνονται στην χρονοπουλου και στο κάλιο πέντε.



antonovar είπε:
Και εγώ κάπως έτσι αρχισα να ψαχνω "Τα 4 σκαλοπάτια" διαβάζοντας οτι ηταν η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα καινούργια studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ.

Στην αρχή νομιζα οτι ήταν αυτο εδώ το μέρος εξαιτιας αυτής της καγκελοπορτας που ειχε το λογότυπο της Ανζερβός

6-8, Φιλοθέη.png

Screenshot 2016-01-12 20.30.58.jpg

Screenshot 2016-01-12 20.29.44.jpg

Screenshot 2016-01-12 20.30.58.jpg

image_130528.jpg

image_130529.jpg

image_130612.jpg
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2016-01-12 20.29.44.jpg
    Screenshot 2016-01-12 20.29.44.jpg
    72,2 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Το πλάνο με το κοριτσάκι μπορεί να είναι στην οδό Σοφοκλέους 6-8

και έξω από το σπίτι



Επίσης στην φωτο που έχεις βάλει φαίνονται τα τουβλάκια του τοίχου που επίσης φαίνονται στην χρονοπουλου και στο κάλιο πέντε.



antonovar είπε:
Και εγώ κάπως έτσι αρχισα να ψαχνω "Τα 4 σκαλοπάτια" διαβάζοντας οτι ηταν η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα καινούργια studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ.

Στην αρχή νομιζα οτι ήταν αυτο εδώ το μέρος εξαιτιας αυτής της καγκελοπορτας που ειχε το λογότυπο της Ανζερβός . Τι λες?

10 (13-1-2016 9-13 πμ).png

σπιτι 1.jpg

σπιτι 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν το σπιτάκι (μάλλον με νερό) είναι το ιδιο τότε το σπίτι θα είναι στην οδο Λουκή Ακρίτα 63 η 65. Δεν βλέπω κατι άλλο που να με βοηθά.



antonovar είπε:
Η φωτογραφία με το κοριτσάκι που εβαλες ...βοηθάει αρκετα για να σου δείξω γιατί εχω αμφιβολίες και γιατί πιστευω οτι αυτό το σπιτι είναι προς την μεριά του Ψυχικού .Λοιπον το σπιτι και η πλατεια με την γωνία ληψης που βλεπουμε στο εργο αλλα και με την θέση της πλατείας απο αυτή την μεριά έπρεπε να βλέπαμε στο βάθος πισω του την Παρνηθα ενώ αν προσέξεις στο πλάνο της ταινίας πίσω τους νομίζω ότι βλέπουμε τα νταμάρια πανω απο το Ψυχικό που τότε δεν ειχαν ακόμη την εκταση που εχουν σήμερα. . Τι λες?

image_130631.jpg

Screenshot 2016-01-13 21.51.11.png
 
antonovar είπε:
ενώ αν προσέξεις στο πλάνο της ταινίας πίσω τους νομίζω ότι βλέπουμε τα νταμάρια πανω απο το Ψυχικό που τότε δεν ειχαν ακόμη την εκταση που εχουν σήμερα. Τι λες?
έλα antonovar ... κοντά είσαι ... :)

fetch
 
antonovar είπε:
Και εγώ κάπως έτσι αρχισα να ψαχνω "Τα 4 σκαλοπάτια" διαβάζοντας οτι ηταν η πρώτη ταινία που γυρισθηκε στα καινούργια studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ.

Στην αρχή νομιζα οτι ήταν αυτο εδώ το μέρος εξαιτιας αυτής της καγκελοπορτας που ειχε το λογότυπο της Ανζερβός .Μετα ομως που βρήκα που ηταν τα studio (post 75 και 80) νομίζω οτι καποια πραγματα δεν ταιριάζουνε...Το σπίτι που δειχνει στις φωτογραφίες που ανεβασες πιστευω οτι είναι προς την μεριά του Ψυχικου και συγκεκριμένα προς την πλατεία Παπαρηγοπούλου αυτη την εντυπωση μου δίνει το πλανο στο τέλος με το κοριτσακι.

Η επαυλη που σου ελεγα είναι αυτή που φαινεται στην αρχή .Η οποια είναι σαν ανακτορο ...την εχω ξαναδει και σε αλλη ταινία και πιστευω οτι και αυτη είναι καπου μεταξυ ψυχικου και Φιλοθέης.Το μόνο που μου δινει εικόνα των studio είναι αυτά τα κτισματα αλλα και παλι εχω τις αμφιβολιες μου Γενικότερα makism για μένα "τα 4 σκαλοπάτια" σαν "φωτογραφία" εχουν πολλα σημεία για να ασχοληθείς Καποια οπως αυτά οπως αυτά απο την Καστελλα ,το Πασαλιμάνι, το Φαληρο , το παναθηναικό σταδιο και την διαδρομή στην Κακια σκάλα είναι ευκολα προσδιορισιμα .Αλλα αυτα που εχουν σχεση με τα βορεια προαστεια θελουν πολλη και συλλογική "δουλεια". Νομιζω οτι αμα την πάμε βήμα βημα θα τα βρουμε ολα.
¨Η βιλα με τα νούφαρα ¨ίσως είχε γυριστεί κι αυτή σε αυτό το ανάκτορο.
 
Teacher είπε:
έλα antonovar ... κοντά είσαι ... :)

fetch
Κοντά είμαι ....αλλά όχι εκεί......Για παρατήρησε καλύτερα το "μοτιβο" στην καγκελόπορτα μοιάζει μεν....αλλά δεν είναι το ίδιο δε....επισης η γωνία Παπαναστασίου και Μαλακάση είναι καμμιά 150αρια μέτρα από την πλατεία .Εμένα το περβάζι που παει να ανεβει το παιδάκι δεν μου φαίνεται τόσο μακρυα από την πλατεία.Επίσης στο Ψυχικό τα κυπαρίσσια τα αφήνανε να μεγαλώσουν δεν τα κόβανε.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


antonovar είπε:
Κοντά είμαι ....αλλά όχι εκεί......Για παρατήρησε καλύτερα το "μοτιβο" στην καγκελόπορτα μοιάζει μεν....αλλά δεν είναι το ίδιο δε....επισης η γωνία Παπαναστασίου και Μαλακάση είναι καμμιά 150αρια μέτρα από την πλατεία .Εμένα το περβάζι που παει να ανεβει το παιδάκι δεν μου φαίνεται τόσο μακρυα από την πλατεία.Επίσης στο Ψυχικό τα κυπαρίσσια τα αφήνανε να μεγαλώσουν δεν τα κόβανε.. ;)
Εμένα φίλε η γνώμη μου είναι ότι είναι αυτό και η καγκελόπορτα εχει σχεδόν το ίδιο σχέδιο επειδή στο retouch του σπιτιού κρατήσανε την ανάμνηση !!

Όλα βέβαια έτσι είναι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο ;)

Τελικά δε θα καταφέρω να ανεβάσω μια φωτογραφία της προκοπής :

χωρίς να είναι 100% σίγουρο και φυσικά αν είναι λάθος, να σβηστεί

Τα Τέσσερα Σκαλοπάτια (1951)

Σε FULL Μέγεθος : http://oi67.tinypic.com/29vkn09.jpg

Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 67

Ψυχικό 154 52

38.013754, 23.773908

http://retromaniax.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=156580
 

Συνημμένα

  • .jpg
    .jpg
    22 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γαμπρός απ το Λονδίνο ποστ # 246 , 250, 831 , 994 ( Συμπληρωματικά)

το κατάστημα ηλεκτρικών ειδών που δούλευε ο Βουτσάς ήταν στην οδό Αχαρνών 73





το φαρμακείο στην οδό ψαρών 43 και Κων/νου Παλαιολόγου



η γέφυρα που πάει να αυτοκτονήσει η Βαλσάμη ειναι στην οδό Φυλασίων





και στο σημείο που συναντά τον ΓΙΩΡΓΟ ΤΣΙΤΣΟΠΟΥΛΟ είναι στην πλατεία με την εκκλησία της αγίας μαρίνας στο θησείο δίπλα από το σπίτι του Παπαγιανόπουλου.





[h=1]ψάχνω να βρω το σημείο που η Βαλσάμη φεύγει από το σπίτι του ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ. Φαίνεται στο βάθος μια εκκλησία. ξέρει να κάποιος που είναι; [/h]

1 (2).jpg

1 (1).jpg

1 (1).jpg

2 (2).jpg

2 (1).jpg

3 (1).jpg

3 (2).jpg

4 (3).jpg

4 (1).jpg

4 (2).jpg

5 (2).jpg

5 (1).jpg

6 (2).jpg

6 (1).jpg

7 (2).jpg

7 (1).jpg

Screenshot 2016-01-14 19.38.58.jpg
 

Συνημμένα

  • .jpg
    .jpg
    53,6 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΤΩΧΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΟΣ 1965

το σπίτι του Καρρά πρέπει να είναι στην Ηλιούπολη λίγο πρίν την γωνία που γυρίστηκε η Χαρτορίχτρα στην οδό Αγίου Γεωργίου 7 η 9.



Αυτό το σπίτι είναι στην 5 κολόνα.



φαίνεται και η εκκλησία ο Άγιος Κωνσταντίνος.



Αυτή τη Βίλα που μένει ο Τσαγανέας σε αυτό το έργο αλλά και στο 5000 ψέματα θα τη βρει κανείς;( Μήπως έμενε εκεί στα αληθινά ;)



7(1).jpg

7(2).jpg

Screenshot 2016-01-15 20.45.02.jpg

Screenshot 2016-01-15 20.45.47.jpg

Screenshot 2016-01-15 20.45.47.jpg

Screenshot 2016-01-15 20.51.10.jpg

Screenshot 2016-01-15 20.51.30.jpg

Screenshot 2016-01-15 21.01.43.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοινωνία ώρα μηδέν - 1966

ένα σπίτι που χρωστάω από καιρό στο φίλο μου τον Μάκη

το σπίτι της Χρονοπούλου, ατόφιο, ανέπαφο έτσι όπως ήταν τότε

μόνο χωρίς την μικρή πλέον στρογγυλή πλατείτσα μπροστά από τη σκάλα

σήμερα στεγάζεται βρεφονηπιακός σταθμός

χωρίς πολλά λόγια

http://oi65.tinypic.com/16kurnq.jpg http://retromaniax.gr/filedata/fetch?id=1020708&d=1453031456&type=full

Χαριλάου Τρικούπη 66 - Κηφισιά

38.078814, 23.820567

(kambia ανέβαζε αυτές τις εικόνες που έχω εξωτερικές σε παρακαλώ, χωρίς να στο λέω... thanks)

pget1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα.

Και το σπίτι του αδερφού (Ζώρας Τσάπελης) νομίζω δεν έχει βρεθεί ακόμα.
 
Κάπου στους Αγίους Αναργύρους μοιάζει να είναι.



minos είπε:
Καλησπέρα.
Και το σπίτι του αδερφού (Ζώρας Τσάπελης) νομίζω δεν έχει βρεθεί ακόμα.

Screenshot 2016-01-17 09.56.59.png

Screenshot 2016-01-17 09.57.06.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα