Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

ΦΖΠ1 δεν πρέπει να είναι αυτό γιατί στην απέναντι που περιμένει ο Φωτόπουλος εχει περίπερο και διπλα στην είσοδο εχει φαρμακείο.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω τον αρχιτέκτονα (Κυριάκου Παναγιωτάκου).

ΦΖΠ1 είπε:
Πρέπει να είναι η είσοδος της "μπλε πολυκατοικίας", Αραχώβης 60, νυν 61.https://www.google.gr/maps/@37.98646...7i13312!8i6656

Φαίνεται να έχουν γίνει κάποιες μικρές παρεμβάσεις στο κτίριο.

Αν πάλι δεν είναι αυτή, μπορεί να είναι κάποια του ίδιου αρχιτέκτονα (Κυριάκου Παναγιωτάκου).
 
metropodikas είπε:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ξέρει κανείς σε ποιό μέρος βρίσκεται η παραλία στην ταινία, εκεί που πάει ο Κλέαρχος όταν πρωτοφτάνει στα Καμένα Βούρλα, να συνατήσει την Ηρώ?

Το έχω ψάξει λίγο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το μέρος δεν είναι Καμένα Βούρλα (εξετάζοντας το τοπίο στο φόντο). Έχω ψάξει και Αττική (μοιάζει λίγο το τοπίο) αλλά δεν έχω μπορέσει να βρώ το μέρος.

Ευχαριστώ
Χρονια πολλά και καλά σε ολους

Η παραλία είναι στη λεωφόρο Σουνίου ακριβώς μετά την Γαλάζια ακτή στην παραλία κατω απο την ταβέρνα Τρεχαντηρι που υπήρχε απο το 1951 εκεί και την οποια ταβερνα βλεπουμε και στην ταινία .Στο google earth το βρισκεις στο 37°47'50.19" B 23°52'14.03" E TREX.jpg
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Διαβάζω φανατικά τα ποσταρίσματά σας, εχθές παρατήρησα πως στην τελευταία σκηνή του"οι θαλασσιές οι χάντρες" (τραγούδια-χορός) είναι ακριβώς η ίδια με το τέλος από τα "κονσέρτα για πολυβόλα" εκεί που η Καρέζη κατεβαίνει σκαλιά (και καλά στην Πλάκα), οι καμπάνες χτυπούν ζωηρά μετά από νίκη του ελληνικού στρατού.Στο τέλος των σκαλιών, όπως βλέπουμε εμείς δεξιά υπάρχει και η ίδια ταμπέλα με τις "χάντρες" ΤΑΒΕΡΝΑ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ!
 
renama είπε:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Διαβάζω φανατικά τα ποσταρίσματά σας, εχθές παρατήρησα πως στην τελευταία σκηνή του"οι θαλασσιές οι χάντρες" (τραγούδια-χορός) είναι ακριβώς η ίδια με το τέλος από τα "κονσέρτα για πολυβόλα" εκεί που η Καρέζη κατεβαίνει σκαλιά (και καλά στην Πλάκα), οι καμπάνες χτυπούν ζωηρά μετά από νίκη του ελληνικού στρατού.Στο τέλος των σκαλιών, όπως βλέπουμε εμείς δεξιά υπάρχει και η ίδια ταμπέλα με τις "χάντρες" ΤΑΒΕΡΝΑ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ!
Χρονια πολλά και σε εσένα ...δες το post 371 του minos .Αναφερονται λεπτομερώς τα παραπάνω
 
Τελικά ΦΖΠ1 έχεις δίκιο αλλά είναι η είσοδος από την Θεμιστοκλέους 80. Με τα σκαλάκια του , το περιπτεράκι του απλώς σήμερα είναι λίγο κρυμμένα.

οθόνης (507).png(508).jpg(509).jpg

Μπάβο στον ΦΖΠ1

1060876]Πρέπει να είναι η είσοδος της "μπλε πολυκατοικίας", Αραχώβης 60, νυν 61.

https://www.google.gr/maps/@37.98646...7i13312!8i6656

Φαίνεται να έχουν γίνει κάποιες μικρές παρεμβάσεις στο κτίριο.

Αν πάλι δεν είναι αυτή, μπορεί να είναι κάποια του ίδιου αρχιτέκτονα (Κυριάκου Παναγιωτάκου).
 
A, ώστε έχει δύο καμπύλες εισόδους... Και ειδικά, αυτή της Θεμιστοκλέους, ούτε που την είχα προσέξει ποτέ...
 
Γνωρίζει κάποιος μερικά σημεία από την κάλπικη λίρα που δεν έχουμε βρει;

Το σπίτι της Λιβυκού

(513).jpg(516).jpg(517).jpg

(521).jpg(519).jpg

Το σπίτι της Βρανά

οθόνης (554).pngοθόνης (553).png(557).jpg

Το σπίτι του Λογοθετίδη

(532).jpg(533).jpg(537).jpg

(538).jpg(541).jpg(540).jpg

και το σημείο με τους 2 τυφλούς

(548).jpg(550).jpg(551).jpg

Καλό Τέστ; Δεν θυμόμουν ότι εχει τόσα πολλά σημεία της Αθήνας.

(521).jpg

οθόνης (553).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στοά Ορφανίδου Σταδίου 39 με έξοδο στην στοά Αθηνων. Μας δείχνει τον Λογοθετίδη να είναι στην Σοφοκλέους που μάλλον τοτε λεγόταν όλη η στοα Ορφανίδου.

Στοά Ορφανίδου: Στο 39 της Σταδίου, είναι γνωστή και ως Στοά Κυπριακής Αγοράς, και ξεχειλίζει από μαγαζάκια που πωλούν γραμματόσημα, νομίσματα και εργαλεία για κάθε συλλέκτη που σέβεται τον εαυτό του. Δεν γλίτωσε από την μοίρα των ενοικιαστηρίων, παραμένει όμως ιδανική για χάζι στις βιτρίνες της.

(526).jpg(529).jpg

Το καφεκοπτείο Ριζόπουλος ΔΡΙΖΟ είναι κάπου απέναντι από την αγορά στην Πλαΐνη είσοδο το Hondos, αλλά έχει αλλάξει 2-3 φορές μαγαζί. (κάπου είχα διαβάσει την ιστορία του)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα. Υγεία, δύναμη και δημιουργικότητα.
 
Καλή Χρονιά σε όλους.

Υγεία και εργασία.
 
makism είπε:
Γνωρίζει κάποιος μερικά σημεία από την κάλπικη λίρα που δεν έχουμε βρει;
Το σπίτι της Βρανά


Καλημέρα παιδιά, καλή χρονιά. Επειδή ειμαι εκτός Αθηνών για οικογενειακή υποχρέωση και είμαι απο δανεικό Η/Υ, στα γρήγορα "μπήκα" στο forum να σας ευχηθώ.

makism η ιδια η Σπεραντζα Βρανά είχε πει σε συνεντευξη της οτι το σπίτι της στην Κάλπικη Λίρα ήταν στην περιοχή του λόφου του Αρδητού και συγκεκριμένα στο κομμάτι μεταξύ Αρδητού και του Α' Νεκροταφείου. Το θυμάμαι πολυ καλά γιατί ειχε αναφέρει κιόλας ενα αστειο περιστατικό απο το γύρισμα: στην σκηνή όπου ο αστυνομικός ανοίγει την πορτα του δρόμου και η γειτονισσα βγαινει απο το παραθυρο και του λεει "θα σκοτωθούνε, τι καθόσαστε κυριε policeman?", εκείνη την ώρα περνούσε απο μπροστά πομπή κηδείας κατευθυνόμενη προς το νεκροταφείο.

Ακούγοντας, τις φωνές των Βρανα και Φωτοπουλου (οι οποιοι για τις αναγκες της σκηνης βρίσκονταν στο υπόγειο του κτιρίου και φωναζαν δυνατά τα λόγια τους προκειμένου να ακουγονται απέξω "είσαι μια παλιοπατσαβουρα που αλίμονο σου αν ανοίξω το στόμα μου και μάθει ο policeman τι σόι είσαι", "εσενα βρε θα πάρει παλιοζήτουλα") και βλεποντας και τον αστυνομικό-ηθοποιό, νομιζαν οτι οντως γινεται αληθινός καυγάς και σταμάτησαν την πομπή της κηδειας να δουν τι συμβαίνει χαχαχαχαχαχαχα.
 
πολυτεχνίτης

Στη πλανο πάνω στο γαϊδούρι πρέπει να είναι Αθήνα και όχι μεσόγεια οπωσ μου είχαν πει. Τα σημεία που με βαζουν σε υποψία είναι 2 .

1. κολωνεσ τσιμεντένιες και εξω από την Αθηνα;

οθόνης (560).png

2. Τροχονόμος που μολισ σχόλασε με το κρανοσ στα χερια

(564).jpg

*Τωρα hannele με την Βρανά πρέπει να υπολογίσουμε το τόσο μεγάλο πεζοδρόμιο εξω από το σπίτι που μπαίνουν (της Βρανά), και απέναντι που πρέπει να έχει πάρκο.

Έψαξα αρκετά αλλά τέτοιο πεζοδρόμιο δεν βρήκα. μπορείς να στείλεις το ink η να το ξανακούσεις μη τυχόν βρούμε και άλλη πληροφορία;
 
makism είπε:
*Τωρα hannele με την Βρανά πρέπει να υπολογίσουμε το τόσο μεγάλο πεζοδρόμιο εξω από το σπίτι που μπαίνουν (της Βρανά), και απέναντι που πρέπει να έχει πάρκο.

Έψαξα αρκετά αλλά τέτοιο πεζοδρόμιο δεν βρήκα. μπορείς να στείλεις το ink η να το ξανακούσεις μη τυχόν βρούμε και άλλη πληροφορία;

makism επειδη είμαι εκτός Αθηνων και δεν εχω Η/Υ εδω (εχω μπει απο της ξαδερφής μου τώρα) μολις επιστρεψω Αθήνα αυτήν την βδομάδα, θα το ψάξω.

Θυμαμαι οτι ήταν εκπομπή αφιέρωμα για τον Γιώργο Τζαβέλλα στην Κρατική τηλεόραση. Μέχρι και ο Χορν είχε μιλήσει (μιλαμε για τόσο παλιά, δεκαετία του '90 στην τότε ΕΡΤ). Μάλιστα πριν καιρό -από τότε που η ΕΡΤ αρχισε να επαναλαμβάνει τις παλιές εκπομπές και τα σήριαλ της- το είχα πετύχει παλι το εν λόγω αφιερωμα κάνοντας zapping.

To θυμάμαι πολυ καλά αυτό με την Βρανά γιατι είχε πει (στο περιπου, οχι κατα λεξη) "είχαμε πάει σε ενα σπιτι εκεί στο λόφο του Αρδητού κοντα στο νεκροταφειο για το γυρισμα, και εκείνη την ώρα γινοταν κηδεία! και οπως είμασταν με το Μίμη και το συνεργειο και γινοταν η σκηνή, ακουνε οι συγγενείς που πηγαίνανε τον νεκρό τις φωνες και νομιζανε οτι οντως γινοταν καυγάς μεσα στην αυλή και σταματήσανε το νεκρό μες το δρόμο και ήρθαν να δουνε τι γινεται"...το ελεγε και γελαγε η Βρανά...

Και μαλιστα θυμαμαι που ειχε πει οτι όλη η εσωτερική σκηνή του δωματίου ήταν στο στουντιο και ειχαν παει στην εν λόγω αυλή μόνο για την συγκεκριμένη σκηνή όπου επρεπε να φωνάζουν για να μπει μεσα στην αυλη ο policeman.

Εχω όμως την αίσθηση οτι το σπιτι που βλεπουμε να μπαινει ο policeman στην αυλη, δεν πρεπει να ειναι το ιδιο σπιτι με αυτό που βλεπουμε το βραδυ να μπαινει μεσα η Βρανά με το Φωτοπουλο...ισως χρησιμοποιήθηκαν 2 διαφορετικα σπιτια και απλά η Βρανά να ανέφερε μονο το ενα λόγω του περιστατικού με την κηδεια....
 
makism είπε:
πολυτεχνίτης
Στη πλανο πάνω στο γαϊδούρι πρέπει να είναι Αθήνα και όχι μεσόγεια οπωσ μου είχαν πει. Τα σημεία που με βαζουν σε υποψία είναι 2 .

1. κολωνεσ τσιμεντένιες και εξω από την Αθηνα;



2. Τροχονόμος που μολισ σχόλασε με το κρανοσ στα χερια



*Τωρα hannele με την Βρανά πρέπει να υπολογίσουμε το τόσο μεγάλο πεζοδρόμιο εξω από το σπίτι που μπαίνουν (της Βρανά), και απέναντι που πρέπει να έχει πάρκο.

Έψαξα αρκετά αλλά τέτοιο πεζοδρόμιο δεν βρήκα. μπορείς να στείλεις το ink η να το ξανακούσεις μη τυχόν βρούμε και άλλη πληροφορία;
Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά σε ολους.....

Το οτι η εκκλησία ήταν στο νομο Αττικης είναι κάτι παρα πάνω απο σιγουρο....Αλλα φίλε makism συτη η παρατήρηση με τον τροχονόμο.......είναι ολα τα λεφτα......δεν παιζεσαι ..... respect :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια...βλεπω στο καναλι Ε την ταινια (ζητω η τρελλα) με τους βεγγο,νικολαιδη,βογιατζη...παρατηρω λοιπον οτι στην αρχη της ταινιας στην σκηνη που ειναι ο νικολαιδης μαζι με τους υπολοιπους κυριους και μιλανε για τον βεγγο,,οτι το σπιτι που καθονται ολοι μαζι γυρω απο την τραπεζαρια ειναι το ιδιο σπιτι με αυτο απο την ταινια ο (κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος)....το λεω γιατι ειναι ακριβως ειναι ο ιδιος χωρος ατοφιος οπως στην ταινια που ειναι μαζεμενοι ο ριζος ,αυλωνιτης,βασιλιαδου.....π.χ. η πολυθρονα στο παραθυρο διπλα,,, η σκαλα η εσωτερικη ξυλινη που φαινεται απο την πορτα της τραπεζαριας.... .....κατα την δικη μου αποψη 90% και το λεω γιατι εχω καλη μνημη ειναι το ιδιο σπιτι (αφηνω στον εαυτο μου το 10% αν κανω λαθος)...εσεις τι λετε?μπορειτε να το επιβεβαιωσετε???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά paulk είναι το ιδιο σπίτι με το <<Οι Γαμπροί Της Ευτυχίας >> και αυτό το ιδιο ετοσ γυρισμένο 1962.

(565).jpg

 
makism είπε:
Πραγματικά paulk είναι το ιδιο σπίτι με το <<Οι Γαμπροί Της Ευτυχίας >> και αυτό το ιδιο ετοσ γυρισμένο 1962.


αρα απο μνημη παω καλα....makism
 
Είσαι παρατηρητικός Μπράβο paulk.

Επίσης και το σπίτι εσωτερικά του <<δεσποινίς διευθυντής>> με το <<μια τρελή τρελή οικογένεια>> είναι το ίδιο.

(566).jpg

αρα απο μνημη παω καλα....makism
 
Άκουσα σήμερα τυχαία ότι το "Αναμορφωτήριο" όπου γυρίστηκε η "Στεφανία" είναι τελικά ένα κτίριο των Αμπελοκήπων, το "Άσυλο Ανηλίκων", που αργότερα ήταν το 3ο Λύκειο Αμπελοκήπων. Είναι το παλιό κτίριο που βρίσκεται πίσω από τον Παναθηναϊκό, στην Παναγή Κυριακού. Παραθέτω streetview για να το τσεκάρετε.

https://www.google.gr/maps/@37.98564...7i13312!8i6656
 
Πίσω
Μπλουζα