Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

minos είπε:
Καλησπέρα. Ρώτησα, διότι και την πόρτα στη Σπετσών για τον "Ηλία..." νόμιζα ότι τη γνωρίζαμε. Την είχε ανακαλύψει κάποιος πριν δύο χρόνια. Βρίσκεται στο post 1021
Εχεις απολυτο δικιο......προσωπικα, παρόλο που το πρωτο μερος το χω "ψειρισει" αρκετά, τώρα το βλέπω με το link απο το post το δικό σου...και δεν το θυμόμουνα καθόλου.
 
της κακομοίρας - 1963

δε θυμάμαι αν ποτέ βάλαμε την πρώτη σκηνή πριν ακόμα τους τίτλους, αλλά κι αν τη βάλαμε, είναι ωραία η σύνθεση του τότε με το τώρα

είναι εκπληκτικό ότι το σχήμα του κυπαρισσιού ταιριάζει απόλυτα τότε με τώρα !!

https://www.imageupload.co.uk/image/BMQM

zikos_map_3.jpg

zikos_map_3.jpg
 
Μια ερώτηση: διάβασα για τα στούντιο της FinosFilm στην οδό Χίου 52 (είδα προσφάτως το "20 γυναίκες κ'εγω") και ψάχνοντας στο google είδα ότι είναι στο κέντρο (καρακέντρο) δίπλα στον σταθμό Λαρίσης! Είχε εκεί τόσο χώρο για να στήνονται σκηνικά, όπως αυτά του Μαριχουάνα στοπ, ή της Ωραίας του Κουρέα? Η περιοχή πάνω από τον σταθμό Λαρίσης προς την Λιοσίων είναι χτισμένη εδώ και δεκαετίες με πολυκατοικίες, άρα και επί FinosFilm οι πολυκατοικίες ήταν εκεί.
 
domniki χώρο είχε αλλά περισσότερα σκηνικά τα έστηναν στα στούντιος στα Σεπόλια-Αγίων Αναργύρων και στα Σπάτα. Στην Χίου ήταν τα γραφεία και απλώς γύριζαν πολλές ταινίες και γύρω από αυτό.

Δές εδώ

http://finosfilm.com/istoriki3

πληροφορίες του Studio FINOS FILM ποστ# 1544 , 1546 , 1605 , 1634, 1991, 1992, 2022

domniki είπε:
Μια ερώτηση: διάβασα για τα στούντιο της FinosFilm στην οδό Χίου 52 (είδα προσφάτως το "20 γυναίκες κ'εγω") και ψάχνοντας στο google είδα ότι είναι στο κέντρο (καρακέντρο) δίπλα στον σταθμό Λαρίσης! Είχε εκεί τόσο χώρο για να στήνονται σκηνικά, όπως αυτά του Μαριχουάνα στοπ, ή της Ωραίας του Κουρέα? Η περιοχή πάνω από τον σταθμό Λαρίσης προς την Λιοσίων είναι χτισμένη εδώ και δεκαετίες με πολυκατοικίες, άρα και επί FinosFilm οι πολυκατοικίες ήταν εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και φιλότιμο - 1965

Το σπίτι του Υπουργού Γαβριηλίδη όπου παίζει η Νάντα χαρτιά και αναρωτιέται τι ώρα τελείωσε το Υπουργικό Συμβούλιο του Μαυρογυαλούρου

Το σπίτι είναι στο Ψυχικό και έχει μια υπέροχη και χαρακτηριστική πόρτα ανέγγιχτη από το χρόνο

Ελικώνος και Καλάρη Ψυχικό, (38.010919, 23.778889)

002.png

001.png

003.png
 
Μπράβο Teacher !! πως το ξετρύπωσες;

Από το αλίμονο στους νέους δεν μπορώ να θυμηθώ που εχω ξαναδεί την εξώπορτα της Κηφισιάς από το σπίτι του χόρν όπως και του Αγησίλαου.

κάπου τα έχουμε συναντήσει αλλά που;

(471).jpg

Teacher είπε:
Υπάρχει και φιλότιμο - 1965
Το σπίτι του Υπουργού Γαβριηλίδη όπου παίζει η Νάντα χαρτιά και αναρωτιέται τι ώρα τελείωσε το Υπουργικό Συμβούλιο του Μαυρογυαλούρου

Το σπίτι είναι στο Ψυχικό και έχει μια υπέροχη και χαρακτηριστική πόρτα ανέγγιχτη από το χρόνο

Ελικώνος και Καλάρη Ψυχικό, (38.010919, 23.778889)

(473).jpg
 
makism είπε:
Μπράβο Teacher !! πως το ξετρύπωσες;
Από το αλίμονο στους νέους δεν μπορώ να θυμηθώ που εχω ξαναδεί την εξώπορτα της Κηφισιάς από το σπίτι του χόρν όπως και του Αγησίλαου.

κάπου τα έχουμε συναντήσει αλλά που;
Αυτές οι πόρτες Μάκη είναι κοινότυπες και είμαι σίγουρος ότι είναι γύρω από την πλατεία Πλατάνου. Ενώ τις έχω στο μυαλό μου και έχω κρατήσει screenshots, στην ουσία δεν τις έψαξα ποτέ στα σοβαρά.... Θα τις βρούμε κάποια στιγμή

Αυτό που χαίρομαι είναι που πιάσαμε επιτέλους αυτή την ταινία :) :)
 
Τι κάνετε βρε παιδιά; Δεν είχα Η/Υ...χαλασε και μεχρι να τον φτιάξω, σας "εβλεπα" απο το κινητό...
 
Teacher έχεις δίκιο όπως και η Κοντού ρωτά <<θα πάω στον πλάτανο για τσιγάρα>> άρα με τα πόδια δεν θα πάει μακριά παρά μόνο στην πλατεία Πλατάνου.

του Αγισήλαου το βρήκα στην οδό Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 6

Ε 4.jpg(475).jpg

και το άλλο πρέπει να είναι στην οδο Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 με αρκετές αλλαγές.

οθόνης (476).png(478).jpg

και απέναντι πρέπει να ήταν το σπίτι που έπαιζαν με τα βεγγαλικά.

(480).jpg(479).jpg

Teacher είπε:
Αυτές οι πόρτες Μάκη είναι κοινότυπες και είμαι σίγουρος ότι είναι γύρω από την πλατεία Πλατάνου. Ενώ τις έχω στο μυαλό μου και έχω κρατήσει screenshots, στην ουσία δεν τις έψαξα ποτέ στα σοβαρά.... Θα τις βρούμε κάποια στιγμή

Αυτό που χαίρομαι είναι που πιάσαμε επιτέλους αυτή την ταινία :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα πεταχτα απο το κινητο, ενα γεια στη hannele και ενα μπραβο στον mino για τις υπεροχες φωτος απο τα γυρισματα της ''Βασουλας '. Τις φωτος σου μακη θα τις δω αναλυτικα το βραδυ
 
Τέτοιους καγκελόφραχτους κήπους έχει σε όλο το μήκος της Όθωνος (στην Κηφισια, εκεί που ήταν κάποτε τα Γουρουνάκια) με πέτρινους φράχτες, αλλά και γύρω από την πλατεία της Κηφισιάς. Μου θυμίζει επίσης το σπίτι του Σταυρίδη στα Κίτρινα Γάντια.
 
  • Like
Reactions: PT8
Μάκη χίλια Μπράβο !!!! του Αγισήλαου είναι αυτό !!! Μπράβο ρε φίλε !! Αν και στην πόρτα έχουν προστεθεί δύο σειρές extra σίδερα, επειδή προφανώς μεγάλωσαν το πλάτος της πόρτας, αυτό είναι. Φαίνεται και το διπλανό σπίτι στην ταινία και ταυτοποιείται. Αν πας και βγάλεις και καμιά φωτό θα δούμε και την πόρτα

Είναι και τα παρτέρια στο πλάι του διαδρόμου είναι και τα σίδερα που λείπουν εκεί που ήταν παλιά η κλειδαριά !!!!

το βρήκες Μπράβο Μπράβο

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίμονο στους νέους - 1961

(μετά το σπίτι του Αγησίλαου)

το περίπτερο από το οποίο παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός (Γιώργος Βελέτζας) τον Ανδρέα (Δημήτρη Χόρν)

πρέπει να είναι αυτό στη γωνία της πλατείας Κεφαλαρίου και το ξενοδοχείο δεξιά πρέπει να είναι το Theoxenia Palace

051.png053.jpg

052.png054.png

όλα κοντά κοντά, κάπου εκεί γύρω είναι και το σπίτι του Ανδρέα
 
Ωραίος ο Δάσκαλος

το Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 πως το βλέπεις για το σπίτι του Ανδρέα;

όλα κοντά κοντά, κάπου εκεί γύρω είναι και το σπίτι του Ανδρέα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
το Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 πως το βλέπεις για το σπίτι του Ανδρέα;
Κοίταξε να δεις, αυτά που ταιριάζουν είναι :

1. Είναι δίπλα στα υπόλοιπα, άρα ως τοποθεσία είναι ΟΚ

2. Το σκαλοπατάκι που χρειάζεται να ανέβει κανείς για να μπει

3. Η τριπλή σειρά κολωνάκια εκατέρωθεν της πόρτας (τα οποία δεν τα βλέπω καλά στην ταινία γιατί δεν την έχω σε καλή εικόνα. Έχω την αίσθηση ότι το εξωτερικό είναι καμπυλωτό)

τώρα από τη στιγμή που δε φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο και μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι ναι πράγματι είναι αυτό

Δεν έχει κάτι πολύ χαρακτηριστικό που να πούμε ... ώπα αυτό είναι !!!

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος βλέπει κάτι που δεν το βλέπω εγώ....

Με το άλλο τον καημό μου... το σπίτι της Κοντού έχει κάνει κάποιος κάτι ? (τον antonovar δεν ακούω... καμιά αεροφωτογραφία της Πλάκας μπορείς να μας βρεις ?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Κοίταξε να δεις, αυτά που ταιριάζουν είναι :

1. Είναι δίπλα στα υπόλοιπα, άρα ως τοποθεσία είναι ΟΚ

2. Το σκαλοπατάκι που χρειάζεται να ανέβει κανείς για να μπει

3. Η τριπλή σειρά κολωνάκια εκατέρωθεν της πόρτας (τα οποία δεν τα βλέπω καλά στην ταινία γιατί δεν την έχω σε καλή εικόνα. Έχω την αίσθηση ότι το εξωτερικό είναι καμπυλωτό)

τώρα από τη στιγμή που δε φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο και μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι ναι πράγματι είναι αυτό

Δεν έχει κάτι πολύ χαρακτηριστικό που να πούμε ... ώπα αυτό είναι !!!

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος βλέπει κάτι που δεν το βλέπω εγώ....

Με το άλλο τον καημό μου... το σπίτι της Κοντού έχει κάνει κάποιος κάτι ? (τον antonovar δεν ακούω... καμιά αεροφωτογραφία της Πλάκας μπορείς να μας βρεις ?)
Φίλε teacher δεν με ακους γιατι εχω μπλεξει .... με την "Θεία απ το Σικάγο";) αλλα αν επεφτε αεροφωτογραφία της Πλάκας στα χέρια μου να σαι σίγουρος οτι ο πρώτος που θα την λαμβανε με email θα σουνα εσύ.To πιο καλο που εχω βρεί είναι αυτό το

απο drone αλλα είμαι σιγουρος οτι θα το χεις δεί. Πάντως ετσι για το "honore" του thread αλλά και για τον "καημό" σου λεώ αυριο αν δεν βρεχει να κάνω ενα εξονυχιστικό ρεπεράζ στην Πλάκα .....και απο Δευτέρα τα ξαναλέμε.............
 
Αλίμονο στους νέους - 1961

(για το σπίτι επίκεντρο της Κοντού)

Λοιπόν με βοηθό το πολύ ωραίο videάκι σου antonovar, το οποίο δεν το είχα δει, έφτιαξα ένα map με τα στοιχεία που έχω μέχρι τώρα για να τα δεις κι εσύ τώρα που θα ανέβεις στην Πλάκα και να βγάλεις συμπεράσματα.

Αλλά και οι υπόλοιποι φίλοι, μήπως κάποιος αναγνωρίσει κάτι

MAP.jpg

Το ανεβάζω και εξωτερικά μήπως δε φαίνεται κάτι καλά

https://www.imageupload.co.uk/image/BQsQ
 
Επίσης σε συνέχεια του προηγούμενου post (και να με συγχωρήσουν οι admin που δε συνεχίζω το προηγούμενο, αλλά όταν κάνω edit posts που έχουν μεγάλες εικόνες που τις χαλάει και δεν τολμάω να κάνω edit το προηγούμενο)

Σε συνέχεια λοιπόν σας παραθέτω και την οδό Θρασύβουλου στη γωνία με την Κλεψύδρας (από την ωραία του κουρέα) όπου φαίνεται η κάτω πλευρά του οικοπέδου (πάνω ακριβώς από το "Ηττα") που έχω σημειώσει στην επάνω εικόνα με μπλε γραμμές (στα δεξιά όπως βλέπουμε το μπλε πλαίσιο στην επάνω εικόνα), όπου φαίνεται καθαρά ότι δεν μπορεί να ήταν εκεί η αυλή την οποία ψάχνουμε image_146528.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα