Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Πάντως στο δεκατο λεπτό της ταινίας φαίνεται το ονομα του δρομου Πόντου.
 
Κρίμα το μποι σου (1970)

Συνέχεια στα Post του Α μέρους 680, 1307 , 1313

Το σπίτι της νταντάς (Μητση Κωνστανταρα) στην ταινία.

Κατα 99 % Αρίωνος 5 στο Μαρούσι.

Λέω κατα 99% γιατί σήμερα αφενός δεν υπάρχει το σπιτι αφετερου..... το πλανο που βγαινει απο την εξώπορτορτα μεχρι να μπεί στο Rover της Κοντού είναι 2 ξεχωριστά γυρίσματα.Η Κοντου πάντως σίγουρα τον περιμένει στην οδο Αρίωνος. KRIMA 0.jpg Στην θέση της πανέμορφης μονοκατοικίας με τις αρχαίες τοιχογραφίες New Movie (3) (16).Movie_Snapshot.jpg

υπαρχει αυτό το απροσωπο τριώροφο.. ARIONOS 5.jpg
 
Ξέρει κανείς αν έχει βρεθεί το σπίτι που έμενε ο Φωτόπουλος με την οικογένειά του στην ταινία "Άλλος για το εκατομμύριο";
 
oldgrcinfun ωραίο θέμα.

Το είχα ψάξει παλιότερα όπως και το σπίτι που επιστρέφει το εκατομμύριο αλλά δεν κατάφερα κάτι.

Θυμίζει κάτι από ψυχικό. Τοποθετώ μερικές φωτο και το ξαναψάχνουμε.

το σπίτι του Φωτόπουλου στο νουμερο 3 η 5

οθόνης (70).pngοθόνης (73).png

και το σπίτι που επιστρέφει το εκατομμύριο με νουμερο 9

οθόνης (75).pngοθόνης (74).png

έξω από το σπίτι με το νουμερο 9

οθόνης (78).png

oldgrcinfun είπε:
 
Ο Φαντασμένος # 236 , 238

Η στάση που προλαβαίνει το λεωφορείο ο σπαταναίος πρέπει να είναι στα Σπάτα στην εκκλησία της παναγίας 73 Βασ. Παύλου.

(82).pngοθόνης (81).png
 
Ανησυχα νειάτα (2ο μέρος) # 314 συνέχεια

Το σπίτι του Βουρνά και τα ψιλικά του Βέγγου και ο τηλεφωνικός θάλαμος στη γωνία, ήταν στην Πλατεία Δ. Βαρουτίδη ( Αγαλματάκια Μνημείο Εργασίας ) στον Βύρωνα.

Αναλήψεως 48

οθόνης (92).pngοθόνης (96).pngοθόνης (97).png

Διόρθωση Το μαγαζί του Βέγγου και ο τηλεφωνικός θάλαμος ηταν οδο Κορδελιού και Τιμοθέου

οθόνης (99).pngοθόνης (98).pngοθόνης (100).png

οθόνης (102).png οθόνης (104).png

οθόνης (103).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
makism είπε:
Ανησυχα νειάτα (2ο μέρος) # 314 συνέχεια
Το σπίτι του Βουρνά και τα ψιλικά του Βέγγου και ο τηλεφωνικός θάλαμος στη γωνία, ήταν στην Πλατεία Δ. Βαρουτίδη ( Αγαλματάκια Μνημείο Εργασίας ) στον Βύρωνα.

Αναλήψεως 48



Και όμως η πλατεία Βαρουτίδη η μνημείο εργασίας με τα πολύπαθα υπέροχα γλυπτά του Κώστα Κλουβάτου και το σπίτι του Βουρνά στην Αναλήψεως είναι ένα σημείο που έχουν γυρισθεί τουλάχιστον αλλες δύο ταινίες εκτός απο τα ανησυχα νειάτα.

Αλλη μία λοιπόν ταινία στο ιδιο σημείο και στο ίδιο σπίτι είναι η ταινία "Σουσουράδα" του 1960 με το "πουλεν" του Ηλια Μαχαίρα ,την Μαρλέν Παπούλια

Δεν βάζω οδους και αριθμους αφου είναι ακριβώς ιδια με τα δικά σου. Snapshot 1 (2).pngSnapshot 4 8.pngSnapshot 9 8.pngSnapshot 8 8.png

Για την ιστορία το μνημείο εργασίας ήταν εργο του Κ΄.Κλουβάτου.Κατα την διαρκεια της Δικτατορίας τα 3 "αγαλματα" ξηλώθηκαν και πεταχθηκαν σε καποια αποθηκη..για να ξαναβρεθουν αρκετα χρόνια μετα στην μεταπολιτευση και να επανατοποθετηθούν στο ιδιο σημείο. Προβολή συνημμένου 171220161120081993 (1).jpg

Υπάρχει και αλλη μία ταινία ...νομίζω με τον Φωτόπουλο αλλα δεν μπορω να την θυμηθώ τώρα

Snapshot 2 (2).png

Snapshot 3 8.png

Snapshot 5 8.png

Snapshot 6 8.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
oldgrcinfun είπε:
Ξέρει κανείς αν έχει βρεθεί το σπίτι που έμενε ο Φωτόπουλος με την οικογένειά του στην ταινία "Άλλος για το εκατομμύριο";
Το σπίτι του Φωτοπουλου στην ταινία "Αλλος για το εκατομμύριο" κατα 99,9% ήταν στην Φιλοθέη. New Movie (14) (3).Movie_Snapshot.jpg Δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει με την μορφή που το βλεπουμε στην ταινία για να είμαστε 100% σίγουροι αλλα παρά την κακή ποιοτητα της εικονας απο το αντιγραφο που κυκλοφορεί υπάρχουν 3 στοιχεία που βοηθάνε για να καταλαβουμε που ακριβώς είναι. Το πρώτο στοιχείο που φαινεται καθαρά είναι ενα δασος που βλεπουμε στο βάθος του δρόμου.

το δευτερο είναι μια μικρή στρογγυλή πλατεία που φαινεται στο βάθος ,και το τρίτο και βασικότερο είναι οτι σε καποια πλάνα νομίζω οτι φαινεται το πίσω μέρος του Κολλεγιου Αθηνών. New Movie (6) (11).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (5) (7).Movie_Snapshot.jpg Ολα αυτα αν τα συνδυάσεις μαζί σε οδηγουν σε δύο καθετους δρόμους της Λεωφ διαδοχου Κωνσταντίνου στην Φιλοθέη , κάτω απο το Αλσος Πουλάκη.Συμφωνα με το νουμερο 3-5 που πιθανον φαινεται είναι στην οδό Κονδυλάκη 3 στην Φιλοθέη......αλλα εκεί ταιρίαζουν το αλσος και η μικρή πλατεία αλλα δεν ταιριάζουν με τιποτε τα σπιτια που βλεπουμε εκει.Αντιθετα στον ακριβώς παράλληλο δρομο στην οδο Αρνέλου 9, αφενος και πάλι εχουμε μικρη πλατεία , αλσος και στο βάθος την πίσω πλευρά του κολλεγίου...αφετέρου και το οικημα θα μπορούσε να είναι αυτό που βλεπουμε στην ταινία αφού παρα την εξωτερική διαμορφωση των υπερυψωμένων πρανών και αρκετων αλλων σημειων του σπιτιου υπαρχουν αρκετα κοινα στοιχεια ARNEL 9.jpgARNEL 92.jpgARNELOY πλατειακι.jpg

New Movie (4) (9).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (7) (4).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (4) (9).Movie_Snapshot.jpg

ARNEL 921.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και εγω νομίζω ότι είναι στην οδο Αρνέλου 9.

Το σπίτι που επιστρέφει το μυριο και μπαίνει στο πλάνο και ο Λιάσκος πρέπει να ειναι στην Εθ. Τραπέζης 29 και Νιρβάνα;

οθόνης (109).png

 
makism είπε:
και εγω νομίζω ότι είναι στην οδο Αρνέλου 9.
Το σπίτι που επιστρέφει το μυριο και μπαίνει στο πλάνο και ο Λιάσκος πρέπει να ειναι στην Εθ. Τραπέζης 29 και Νιρβάνα;



Ναί makism εκεί είναι που περπατάνε.......και το σπίτι που βλεπουμε την Μοσχονά...ειμαι σχεδόν σιγουρος οτι απο αυτή την πλευρα πρέπει να είναι....
 
makism είπε:
Δάσκαλε, antonovar, άρα το σπίτι του Φωτόπουλου είναι στην οδό Ανδρέα Μεταξά 5;


antonovar είπε:
makism είπε:
Σωωστός φιλε...εκεί ειναι..........100% .Το σπίτι οπως είναι φυσικό μετα απο τόσα χρόνια έχει αλλαγές αλλά τα σκαλοπάτια και η μια μεριά της εισοδου ,αυτη που δειχνεις με το βελάκι είναι.....ιδια. Snapshot  12.png

Εγω την Ανδρεου Μεταξα την προσπερναγα γιατι εβλεπα το Γυμνασιο της Φιλοθεης διπλα και θεωρούσα οτι επρεπε να υπήρχε απο το 60 και να φαινόταν στην ταινία.Επίσης το σπιτι στην Αρνελου παρόλο που μοιαζει πολυ με αυτό στην Μεταξα εχει αρκετα μεγάλη αποσταση απο το πλατειακι, αλλα ενταξει ελεγα οτι λογω φακου φαινεται κοντινη η αποσταση Snapshot 1 1.pngandre3.jpg

Snapshot 3.png

andr.jpg
 
Αλλος για το εκατομμύριο , το σπίτι της Μοσχονά στο τέλος της ταινίας βρισκόταν Ιριδος 9 στην Φιλοθεη..πάνω απο το Αλσος Πουλάκη.

Στην ταινία οταν η Μοσχονά περπατάει απο την εξώπορτα για το μπαλκονάκι που καθονται να συζητήσουν φαινεται και πάλι στο πλαι της η πλευρα του κολλεγίου Αθηνών.Επισης εκει που πίνουν καφέ στην βεράντα πίσω τους φαινεται η αραιή βλαστηση που εχει το αλσος Πουλακη...και οταν πανε να μπουν ο Φωτόπουλος με τον Γκιωνάκη πισω τους φαινεται οτι ο δρομος είναι πιο ψηλά απο το αλσος οπως είναι και σήμερα.Το σπιτι εχει αλλάξει αρκετά αλλα διατηρεί καποια στοιχεια απο το σχήμα που ειχε στην ταινία . Snapshot 3 (2).pngSnapshot 5.pngiridos 9 b341.jpg

Πάει και αυτό παμε για αλλα.!!!!

iridos 9 b.jpg

Snapshot.png
 
Τσακάλια...κάτι μου λέει οτι θα σας κλέψουν οι μυστικές υπηρεσίες...περιμένω πλήρη ανταπόκριση για τους μακρυκωσταίους και κοντογιώργηδες καθώς και τον ηλία του 16ου
 
foutix είπε:
Τσακάλια...κάτι μου λέει οτι θα σας κλέψουν οι μυστικές υπηρεσίες...περιμένω πλήρη ανταπόκριση για τους μακρυκωσταίους και κοντογιώργηδες καθώς και τον ηλία του 16ου
Για τους Μακρυκωσταίους Κοντογιώργηδες όλες οι αναφορές είναι εδω και νομιζω οτι τα εχουν καλύψει σχεδόν ολα (2ο μέρος) 134...760..771 ..904

Επίσης και για τον Ηλία του 16ου (Που γυρισθηκαν οι ελληνικες ταινίες 1ο μερος)# 135 , 815, 1021 (2ο μέρος) 757..759 ...825 ..827

Και μιας που το ανεφερες για τον Ηλία του 16ου και το σημείο με την μαντρα που πηδαει ο Βεγγος και την γωνία που περιμένει ο Χατζηχρήστος εχω καποιες διαφωνίες...στα post που υπάρχουν τις οποιες καποια στιγμη θα τις γραψω.
 

1@antonovar[/USER] Παρατηρώ οτι ενώ για τους Μακρυκωσταίους υπάρχει υλικό, δε συμβαίνει το ίδιο για τον Ηλία. Σε αυτή την ταινία υπάρχουν πολλά εξωτερικά γυρίσματα και ίσως θα πρέπει να υπάρχει ένα συγκεντρωτικό ποστ με όλα τα ευρήματα γι αυτήν. Στο 1ο μέρος υπάρχει ευρετήριο; (Στο 2ο; )
 

foutix είπε:
1@antonovar[/USER] Παρατηρώ οτι ενώ για τους Μακρυκωσταίους υπάρχει υλικό, δε συμβαίνει το ίδιο για τον Ηλία. Σε αυτή την ταινία υπάρχουν πολλά εξωτερικά γυρίσματα και ίσως θα πρέπει να υπάρχει ένα συγκεντρωτικό ποστ με όλα τα ευρήματα γι αυτήν. Στο 1ο μέρος υπάρχει ευρετήριο; (Στο 2ο; )
Αν πάτε στην πρώτη σελιδα υπάρχει ενα τετραγωνάκι που γραφει "show spoiler"....το οποίο εμφανίζει το ευρετήριο πρώτου και δεύτερου μέρους...και εκει υπάρχουν και αλλα πράγματα για τον Ηλία του 16ου. Ομως ειδικά για τον Ηλία του 16ου κάντε λίγο υπομονή επειδή το πιο σημαντικό μέρος της ταινίας(ολοι καταλαβαίνουμε ποιο είναι αυτό) που ολοι θα ηθελαν να μάθουν που είναι γυρισμένο και έχει αναφερθεί στο post 757 είναι εντελώς λάθος.Οπότε οσονούπω θα ανέβει post με αυτό το απίστευτο κατά την γνώμη μου εύρημα...και θα υπάρχουν ολα τα μέρη και για αυτή την ταινία.Προς το παρον δεν μπορώ να γραψω τίποτε παραπάνω γιατί δεν είναι δικια μου ανακάλυψη....αλλα οπως εγραψα παραπάνω ......οσονούπω...θα ανέβει απο αυτόν που την εκανε.

 
[Edit] Τα Greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Την επόμενη φορά Greeklish ποστ θα διαγραφεί ανεξαρτήτου περιεχομένου! [edit] Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, αλλα είχα ψάξει πριν κάνα-δυο μήνες και βρήκα την ταράτσα που έπαιζε το video clip "άντε σπάσε ρε μαλακα" από μια φριχτή ταινία με τον Γαρδέλη http://nuclear.mutantstargoat.com/tmp/antespase/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nuclear είπε:
[Edit] Τα Greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Την επόμενη φορά Greeklish ποστ θα διαγραφεί ανεξαρτήτου περιεχομένου! [edit] Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, αλλα είχα ψάξει πριν κάνα-δυο μήνες και βρήκα την ταράτσα που έπαιζε το video clip "άντε σπάσε ρε μαλακα" από μια φριχτή ταινία με τον Γαρδέλη http://nuclear.mutantstargoat.com/tmp/antespase/
Ευχαριστούμε. Μόνο που καλύτερα θα ήταν αν έγραφες στα Ελληνικά.
 
Ω βεβαίως, να υποθέσω ότι θα έχουμε Χριστουγεννιάτικο δώρο...
 
Πίσω
Μπλουζα