Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τον κατηφορο - επιτέλους βρέθηκε. Οσον αφορά στις ταινίες, κατέβηκαν από το youtube αλλά μπορείτε να τις βρείτε σε πολλές άλλες πλατφόρες. Ενα από τα site που θα βρείτε τα link (φαντάζομαι το γνωρίζετε αρκετοί) είναι το [edit] copyrights [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρούμπα 67

Μια οχι ιδιαίτερα γνωστή ταινία, παραγωγή AK films (σ.σ. την έχετε ξανακούσει σαν εταιρία παραγωγής; προσωπικά οχι... :xm: ).

Φούντας, Καίτη Θεοχάρη, Μούτσιος, Καλογήρου. Σκηνοθεσία Γρηγόρης Γρηγορίου, σενάριο Πάνος Κοντέλης και μουσική...Μάνος Λοίζος παρακαλώ!!

Το καλό παιδί (Φούντας), νυχτόφυλακας στο επάγγελμα, ερωτεύεται μια "πεταλουδίτσα" της Τρούμπας (Θεοχάρη) και προσπαθεί να την βάλει στον ίσιο δρόμο, αλλά ο προαγωγός-αφεντικό της στο καμπαρέ (Μούτσιος) δεν τους αφήνει σε ησυχία....

Την βρήκα στο youtube και ειπα να την "ψαχουλέψω" για να βρω σκηνές απο την παλιά Τρούμπα. :popcorn:

Τελικά μόνο Τρούμπα δεν είχε μέσα, αφου οι ελάχιστες εξωτερικές σκηνές της "κινούνται" στην Ακτή Μιαούλη απέναντι απο την Παγόδα και στην Ηετιώνεια Ακτή.

οδος Κανθάρου

1.jpg1β.jpg

Το γνωστό μας κτίριο με τις κολώνες που το έχουμε δει σε πολλες ταινίες (Λόλα, Δυο μάγγες του Πειραιά κλπ) στην συμβολή των οδων Ιάσωνος, Ακτή Μιαούλη και Κανθάρου, το οποίο βέβαια δεν υπάρχει πια

2.JPG2β.JPG

Ηετιώνεια Ακτή με το περιβόητο Σιλό (με το ρολόι) και τους γερανούς

3.jpg3α.JPG3β.jpeg

Ξανά οδός Κανθάρου, γωνία με την Ακτή Μιαούλη

4.JPG4α.JPG4β.jpg

καταδιώξη στην Ακτή Μιαούλη (ακριβώς απέναντι απο την Παγόδα)....καμία σχέση με το σήμερα....

5.JPG6.JPG5β 6β.jpg

οδο Ιάσωνος

7.JPG7β.JPG
 
Κατάχρηση εξουσίας Φίνος Φιλμ 1971

Συνέχεια στο προηγούμενο post της hαnnele αφού στο ίδιο γνώριμο μέρος εκεί στην Ακτη Μιαούλη και Κανθάρου εχουν γυρισθεί οι σκηνές που βρίσκουν τον νεκρό στην αρχή της ταινίας.

odos kantharoy 2.jpg

το περίπτερο παραμένει στην γωνία

odos kantharoy 3.jpg

Το ωραίο σε αυτό το σημείο είναι ότι παρά τις κοσμογονικές αλλαγές που έχουν γίνει στην περιοχή και τα κτήρια..ο πλακόστρωτος δρόμος του προηγούμενου ισως και του προπροηγούμενου αιώνα στο τέλος της Κανθάρου παραμένει ανέγγιχτος εκεί.

Snapshot 4.png

Snapshot 2.png

Snapshot 6 (12-1-2018 11-21 πμ).png

Snapshot 5.png

odos kantharoy.jpg
 
Μερικά συμπληρωματικά της ταινίας "Τρούμπα 67"

Καθώς ο Γιώργος Φούντας και η Καίτη Θεοχάρη ανεβαίνουν τρέχοντας την οδο Ιάσωνος, καταλήγουν σε ένα πάρκο με πεύκα. Θεωρώ πως το πάρκο αυτό, δεν είναι άλλο από την πλατεία Πηγάδας, διότι η οδό Ιασωνος καταλήγει στην εν λόγω πλατεία (σ.σ. η οποία πλατεία έχει υποστεί ένα σωρό αλλαγές τα τελευταία χρόνια)

2.JPG2β.JPG

Στις παρακάτω σκηνές εχουμε να κάνουμε με την Ακτή Ξαβερίου, τα λεγόμενα "καρβουνιάρικα" (όταν υπήρχε ακομα η αμμουδιά και οι ταρσανάδες που επισκεύαζαν τις βάρκες, πριν γίνουν οι επιχωματώσεις και οι προβλήτες). Διακρίνεται και το σπίτι με τα "ανοίγματα" στην ταράτσα.

5.JPG1.jpg

Οι φωτογραφίες της εποχής απο το site: pireorama

1β.jpg1β.jpg

και πως είναι σήμερα η περιοχή

1β.jpg
 
Δρ ζιβεγγος

Σε συνέχεια του thanassis1979 και Antonovar, η κλινική που συναντά ο Παπαγιαννόπουλος τον Βέγγο, είναι στην Μιχαήλ Βόδα 145

οθόνης (172).pngοθόνης (173).png

και το κουρείο είναι το ιδιο και στον παπατρεχα οδο Λευκάδος 28

οθόνης (171).pngοθόνης (175).png

Ψάχνω τα παρακάτω σημεία

οθόνης (177).pngοθόνης (178).png

οθόνης (176).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην κάλπικη λίρα, μήπως γνωρίζει κανείς το σπίτι της Λιβυκού όπου διακρίνεται ο αριθμός 47 και το σπίτι του Λογοθετίδη όπου διακρίνεται ο αριθμός 20;
 
Ζωή Γεμάτη Πόνο 1964

ο Ξανθόπουλος στην Τοσίτσα 15 όπως μας το δείχνει και στην ταινία.

οθόνης (181).pngοθόνης (180).png

Γνωρίζει κάποιος που είναι η διάβαση;

οθόνης (183).pngοθόνης (182).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο post 648 είχαμε μάθει απο την ταινία "Κυριακάτικοι Ηρωες" η οι "Ασσοι του Γηπέδου" τα ιστορικά Στούντιο Κόσμος που βρισκόντουσαν στο Ψυχικό στην Λ.Διαμαντίδου 51-53 και είχαμε μία εικόνα απο το μισό κτηριο.Στην ταινία Λαός και Κολωνάκι του 1959 βλέπουμε το αλλο μισό κτήριο αφου εκεί είναι το μέρος που γίνονται τα καλλιστεία στα οποία κάνει κατα λάθος ο Χατζηχρήστος τον κριτή.

shot.jpg

New Movie (5) (83).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (84).Movie_Snapshot.jpg

Η ταυτοποίηση της τοποθεσίας έχει γίνει στο post 648

Kαι με την ευκαιρία και αυτή η ασήμαντη σκηνή απο την ταινία "το Κοροιδάκι της Δεσποινίδος" είναι στην είσοδο του προαυλίου των στούντιο Κόσμος

Snapshot 5 (2).pngSnapshot 2A.png

New Movie (5) (85).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (79).Movie_Snapshot.jpg

Snapshot 5 (2).png

New Movie (5) (79).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (83).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (85).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (85).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5) (85).Movie_Snapshot.jpg
 
makism είπε:
ο Ρωμιός εχει φιλότιμο 1968
Που να είναι η παρακάτω πλατεία για να βρούμε το σπίτι που έμενε ο Κωνσταντάρας.

Τελικά είναι η πλατεία Μεσολογγίου makism....και ας μην της φαίνεται...Το σπίτι του Κωνσταντάρα είναι Αριστάρχου 18 ΑΣΤΥΔΑΜΑΝΤΟΣ 18.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Antonovar πως το βρήκες;;;;

πρέπει να εννοείς την διπλανή οδός Αρίσταρχου 18

Μπράβοοοο. μου είχε κολλήσει γιατί δεν μπορούσα να πιαστώ από πουθενά..
 
makism είπε:
Antonovar πως το βρήκες;;;;
πρέπει να εννοείς την διπλανή οδός Αρίσταρχου 18

Μπράβοοοο. μου είχε κολλήσει γιατί δεν μπορούσα να πιαστώ από πουθενά..
Ναί σωστά Αριστάρχου....Η Αστυδάμαντος....είναι η παραλληλη.........Πως το βρήκα???....Να ναι καλά ενας makism...που γράφει στο retromaniax;) ;) ;) ;) ....τον ξέρεις:what::what::biglaugh::biglaugh:.

Λοιπον χαζευω την ταινία "Οι Τρεις ψευτες" με Κοντου Παντζα Τζανετάκο και εχει κατι σκηνές στην Πλατεία Μεσολογγίου στο ιδιο μέρος που εχουμε δει στην ταινία η τυχη μου τρελλάθηκε,και μινι φούστα και καράτε....που εχεις βρεί στο post 493.... New Movie (6) (83).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (6) (82).Movie_Snapshot.jpg

Και εχει και αυτή την σκηνη .... New Movie (6) (84).Movie_Snapshot.jpg

και βλεπω την πολυκατοικία στο βαθος.........και κατι μου θυμιζε το σκηνικό....

..Aπλά εγω παλιοτερα που το χες βαλει είχα την εντυπωση οτι ψαχνω καποια μικρη τριγωνική πλατεία.......Αυτά..

New Movie (6) (82).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκλεψα την γυναίκα μου (1964) Σταυρος Παράβας Σιμονη Κυριακίδου.

Ενα σημείο που με εχει παιδέψει χρόνια απο αυτη την ταινία είναι αυτό το μοντέρνο κτιριο που υποτίθεται οτι είναι το εργοστάσιο του Παράβα. New Movie (5) (6).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (5) (10).Movie_Snapshot.jpgγιωτησ1.jpg

Δυστυχώς δεν είχε κάτι να πιαστώ περα απο καποια μισά γράμματα που φαινόντουσαν στην οροφή.

Τελικά σε συνδυασμό με την ταινία του 1964 "Ζωή γεμάτη πόνο" με τον Ν.Ξανθόπουλο και την Κακια Αναλύτή οπου ο Ξανθόπουλος στην ταινία δουλευει στο εργοστάσιο των παιδικών τροφών του ΓΙΩΤΗ New Movie (5) (3).Movie_Snapshot.jpg

τα γραμματα που φαινονται απο το πίσω μέρος στην ταινία ΕΚΛΕΨΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ είναι απο το συγκεκριμένο εργοστάσιο.

γιωτησ 21.jpg

Σήμερα η ιστορική αυτή εταιρεία βρίσκεται στην Λ.Κηφισου 128 στο Περιστέρι...αλλά οι εγκαταστασεις της εχουν εκσυχρονισθεί και δεν εχουν καμμία σχεση με αυτό που βλεπουμε στις ταινίες.. 10-2-thumb-large_0.jpg

...Εκτος αν είχε καποιες εγκαταστάσεις σε αλλο σημείο στην δεκαετία του 1960.....Αν καποιος ξέρει ας βοηθήσει...

γιωτησ1.jpg
 
Στον Κηφισό πρέπει να είναι θα δώ πάλι την ταινία και θα σου πώ.

antonovar έψαχνα στο Ζωή γεμάτη πόνο, που είναι οι γραμμές του τρένου που περνά η Αναλύτή και περιμένει ο φούντας από την άλλη.

Μήπως το έχεις εντοπίση;

antonovar είπε:
Εκλεψα την γυναίκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Εκλεψα την γυναίκα μου (1964) Σταυρος Παράβας Σιμονη Κυριακίδου.
Ενα σημείο που με εχει παιδέψει χρόνια απο αυτη την ταινία είναι αυτό το μοντέρνο κτιριο που υποτίθεται οτι είναι το εργοστάσιο του Παράβα.

Δυστυχώς δεν είχε κάτι να πιαστώ περα απο καποια μισά γράμματα που φαινόντουσαν στην οροφή.

Τελικά σε συνδυασμό με την ταινία του 1964 "Ζωή γεμάτη πόνο" με τον Ν.Ξανθόπουλο και την Κακια Αναλύτή οπου ο Ξανθόπουλος στην ταινία δουλευει στο εργοστάσιο των παιδικών τροφών του ΓΙΩΤΗ

τα γραμματα που φαινονται απο το πίσω μέρος στην ταινία ΕΚΛΕΨΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ είναι απο το συγκεκριμένο εργοστάσιο.



Σήμερα η ιστορική αυτή εταιρεία βρίσκεται στην Λ.Κηφισου 128 στο Περιστέρι...αλλά οι εγκαταστασεις της εχουν εκσυχρονισθεί και δεν εχουν καμμία σχεση με αυτό που βλεπουμε στις ταινίες..

...Εκτος αν είχε καποιες εγκαταστάσεις σε αλλο σημείο στην δεκαετία του 1960.....Αν καποιος ξέρει ας βοηθήσει...
antonovar σου εχω την απάντηση σε αυτό που ψάχνεις χρόνια για το εργοστάσιο του "ΓΙΩΤΗ".

Δεν ξέρω να ανεβάσω φωτογραφίες το αφήνω σε εσένα.

Το σημείο είναι αυτό: https://www.google.gr/maps/@37.9966682,23.6952681,3a,37.5y,135.14h,97.1t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOdP5-dHD-m_V9c-LzT-YdA!2e0!7i13312!8i6656

Εκεί ήταν και στα αλήθεια και το εργοστάσιο του Γιώτη. Η είσοδος ήταν εκει και η επιγραφή ήταν στο πλαι.

Ελπίζω να σας βοήθησα στην ερευνα. :)
 
822magirus είπε:
antonovar σου εχω την απάντηση σε αυτό που ψάχνεις χρόνια για το εργοστάσιο του "ΓΙΩΤΗ".

Δεν ξέρω να ανεβάσω φωτογραφίες το αφήνω σε εσένα.

Το σημείο είναι αυτό: https://www.google.gr/maps/@37.9966682,23.6952681,3a,37.5y,135.14h,97.1t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOdP5-dHD-m_V9c-LzT-YdA!2e0!7i13312!8i6656

Εκεί ήταν και στα αλήθεια και το εργοστάσιο του Γιώτη. Η είσοδος ήταν εκει και η επιγραφή ήταν στο πλαι.

Ελπίζω να σας βοήθησα στην ερευνα. :)
Αν βοήθησες????........Μου φτιαξες το βράδυ .... 822magirus..να σαι καλά..και σε ευχαριστώ πολύ γιατι οπως εγραψα και στο post παιδευόμουν πολύ καιρό με αυτό.......Εχω να πέρασω πολλά χρόνια απο αυτο το σημείο συγκεκριμένα.....αλλά ουτε που θυμομουν οτι εκει υπηρχε εργοστασιο του Γιώτη....Οσο για το κτίριο ...με τίποτε δεν μπορούσα να φανταστώ οτι ειδικά σε αυτό το σημείο θα υπήρχε τόσο μοντέρνο κτιριο απο το 60...Οπότε τώρα μπορουμε να το βαλουμε ολοκληρωμένο...και με διευθυνση .και σημερινή φωτογραφία. To κτήριο λοιπον βρισκόταν σχεδόν στην γωνία Λ.Κηφισου με την Λ.Αθηνών στο 37°59'47.49" B 23°41'43.43" E και υπάρχει οπως το βλεπουμε στην ταινία. γιωτησ1.jpgekleps1.jpgeklepsa 2.jpg

Ασχετο αλλα στην ιστοσελίδα της Γιώτης παρόλο που εχουν ιστορική αναδρομή της εταιρείας σε δεν αναφέρουν τιποτε γιαυτό το ξεχωριστό εργοστάσιο.
 
Είμαστε στο 1956 και ο Λάκης Πετρόπουλος παίζει στην ταινία "Κυριακάτικοι ήρωες - Οι άσσοι του γηπέδου"

και με το μηχανάκι σταματά σε έναν κεντρικό δρόμο και έχει απέναντί του αυτό το .....

κέντρο είναι ? κινηματογράφος είναι ? δεν ξέρω τι είναι, αλλά το λένε "ΚΑΤΕΡΙΝΑ".

Ποιός θα μου πει που ήταν αυτό ? Ο δρόμος είναι πολύ κεντρικός... και μεγάλος... λεωφόρος....

002.png
 
Teacher είπε:
...το μηχανάκι σταματά σε έναν κεντρικό δρόμο και έχει απέναντί του αυτό το .....
κέντρο είναι ? κινηματογράφος είναι ? δεν ξέρω τι είναι, αλλά το λένε "ΚΑΤΕΡΙΝΑ".

Ποιός θα μου πει που ήταν αυτό ?
Μήπως είναι το θερινό θέατρο της κυρίας Κατερίνας (Ανδρεάδη), στη σημερινή πλατεία Βικτωρίας;

KA.jpg

Πηγή: theatrikaprogrammata.gr
 
NIOBH είπε:
Μήπως είναι το θερινό θέατρο της κυρίας Κατερίνας (Ανδρεάδη), στην περιοχή της σημερινής πλατείας Βικτωρίας;



Πηγή προγραμμάτων
πολύ καλή η πρόταση και ίσως και να ναι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ

http://www.protothema.gr/culture/art...ias-viktorias/

μας λέει ότι

"Η μητέρα του Δημήτρη Τάρλοου, Μαρίνα Καραγάτση (κόρη του σπουδαίου λογοτέχνη Μ. Καραγάτση) έζησε τα πρώτα χρόνια της ζωής της στην οδό 3ης Σεπτεμβρίου, στην πλατεία Βικτωρίας. «Απέναντι από το σπίτι μας ήταν το "Θέατρο της κυρίας Κατερίνας"» θυμάται. «Τότε ήταν μια γειτονιά μεσοαστική» προσθέτει.

Το θέατρο άνοιξε τις πόρτες του για πρώτη φορά στις 20 Ιανουαρίου του 1961 με το έργο του Ιωάννη Παπαβασιλείου «Το άλλο κύμα». Η μεγαλύτερη όμως καλλιτεχνική και εισπρακτική του επιτυχία ήταν η παράσταση «Κόκκινα Φανάρια» του Αλέκου Γαλανού, με πρωταγωνίστρια τη Μαίρη Χρονοπούλου, που παίχτηκε τις θεατρικές σεζόν 1962-1963 και 1963-1964."

Η ταινία είναι πριν το 60, εκτός και αν δε θυμάται καλά

ΛΟΙΠΟΝ ΟΚ με τη βοήθεια της ΝΙΟΒΗΣ εντόπισα αυτό που ήθελα. Βρήκα πού ήταν.


Πιο αργά θα σας βγάλω κάτι ωραίο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα