Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Makism οχι δεν είναι. Πάντως από ότι βλέπω η περιοχή έχει πολλές καινούργιες πολυκατοικίες οπότε μπορεί και να είμαστε άτυχοι. Ο τύπος της μονοκατοικίας πάντως συμβαδίζει με το στυλ της αστικής κατοικίας των Πατησίων.

Οι νεόκτιστες πολυκατοικίες πάντως με το τρίγωνο και τη θέα στα Τουρκοβούνια μοιάζει να είναι στη Κυψέλη αφού πολυκατοικίες στο Γαλάτσι και στη συνοικία της Κυπριάδου γίνανε μετά τα μέσα του 70. Αφού η ταινία κυκλοφόρησε το 67 μπορεί να είναι γυρισμένη και το 66 σωστά;
Διασταύρωση της Πριγκηπονήσων ?
 
η διασταύρωση του βεγγου με το πατίνι πρέπει να είναι Κερκύρας και Ευελπίδων. τα μπαλκόνια από τις πολυκατοικίες δείχνουν να μοιάζουν. τι λέτε και εσείς;

Στιγμιότυπο οθόνης (329).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (330).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (331).png
 
Δε νομίζω makism. Το σκέφτηκα εξαρχής το σημείο γιατι το σπίτι του Βέγγου ήταν στο πρώτο τετράγωνο της Κερκύρας. Αλλά.,... η Κερκύρας σε αυτό το ύψος ήταν φαρδύς δρόμος, η καινούργια πολυκατοικία που φαϊνεται στη γωνία αντικατέστησε μια διόρωφη μονοκατοικία που δε μοιάζει με καμμία από αυτές που φαίνονται στο απόσπασμα της ταινίας. Κρίμα που δε ζει ο πατέρας μου ο οποίος δούλευε στη Γεωγραφική Υπηρεσία εκείνη την εποχή και σίγουρα θα θυμόταν το "τοπίο".

Αυτό  που με κάνει επιφυλακτική όμως είναι ο παράγοντας μπαζοποίηση του ρέματος της Ευελπίδων και γκρεμίσματος των προσφυγικών σπιτιών τα οποία φτάνανε μέχρι αυτό το σημείο. Η πολυκατοικία που  έμενα για ένα διάστημα στη Λευκάδος ήταν χτισμένη το 1964.
 
Δε νομίζω makism. Το σκέφτηκα εξαρχής το σημείο γιατι το σπίτι του Βέγγου ήταν στο πρώτο τετράγωνο της Κερκύρας. Αλλά.,... η Κερκύρας σε αυτό το ύψος ήταν φαρδύς δρόμος, η καινούργια πολυκατοικία που φαϊνεται στη γωνία αντικατέστησε μια διόρωφη μονοκατοικία που δε μοιάζει με καμμία από αυτές που φαίνονται στο απόσπασμα της ταινίας. Κρίμα που δε ζει ο πατέρας μου ο οποίος δούλευε στη Γεωγραφική Υπηρεσία εκείνη την εποχή και σίγουρα θα θυμόταν το "τοπίο".

Αυτό  που με κάνει επιφυλακτική όμως είναι ο παράγοντας μπαζοποίηση του ρέματος της Ευελπίδων και γκρεμίσματος των προσφυγικών σπιτιών τα οποία φτάνανε μέχρι αυτό το σημείο. Η πολυκατοικία που  έμενα για ένα διάστημα στη Λευκάδος ήταν χτισμένη το 1964.
Συμφωνώ ότι αν και μοιάζει, δεν είναι αυτό το σημείο. Κι εμένα ήταν η πρώτη σκέψη. Όμως δεν ταιριάζει αν το δούμε προσεκτικά. Επίσης είναι και η παράμετρος ότι η Ευελπίδων τότε δεν είναι όπως σήμερα (βλ και πρόσφατο post του 1@antonovar[/USER]

 
Θανάση είσαι Κυψελιώτης και συ ε;

Ουφ δεν είμαι πολύ σίγουρη τελικά γιατί νόμιζα ότι το οικόπεδο που φαίνεται πριν την καινούργια πολυκατοικία ήταν γωνιακό. Αλλά όταν είδα την ταινία στην τηλεόραση μεγεθυμένη είδα ότι δεν ισχύει αυτό. Πριν από το οικόπεδο υπάρχει μια μονοκατοικία η οποία φαίνεται πολύ λίγο. Το τρίγωνο που φαίνεται δεν είναι σε καμμία περίπτωση το τρίγωνο που υπάρχει τώρα αλλά αν είναι, είναι το παρτέρι με το φοίνικα το οποίο παλιά θυμάμαι ότι ήταν μικρότερο και σκέτο πεζοδρόμιο με μια ταμπέλα που έλεγε προς Κηφισίας. Το κυριότερο όμως είναι ότι στην δεύτερη εικόνα που παραθέτει ο makism εκεί όπου υποδεικνύει με το κίτρινο βέλος την πολυκατοικία γιαπί, από πίσω φαίνεται μια κατασκευή σαν να είναι μετασχηματιστής της Δεη. Μετασχηματιστή Δεη είχαμε γωνία Ευελπίδων και Λευκάδος έξω από τον κινηματογράφο Λουζιτάνια, στο επόμενο τετράγωνο δηλαδή από αυτό που βλέπουμε στη ταινία.

Δυστυχώς δεν είμαι καλή στο να παραθέτω εικόνες και ίσως δε γίνονται κατανοητά τα όσα λέω.
 
Θανάση είσαι Κυψελιώτης και συ ε;

Ουφ δεν είμαι πολύ σίγουρη τελικά γιατί νόμιζα ότι το οικόπεδο που φαίνεται πριν την καινούργια πολυκατοικία ήταν γωνιακό. Αλλά όταν είδα την ταινία στην τηλεόραση μεγεθυμένη είδα ότι δεν ισχύει αυτό. Πριν από το οικόπεδο υπάρχει μια μονοκατοικία η οποία φαίνεται πολύ λίγο. Το τρίγωνο που φαίνεται δεν είναι σε καμμία περίπτωση το τρίγωνο που υπάρχει τώρα αλλά αν είναι, είναι το παρτέρι με το φοίνικα το οποίο παλιά θυμάμαι ότι ήταν μικρότερο και σκέτο πεζοδρόμιο με μια ταμπέλα που έλεγε προς Κηφισίας. Το κυριότερο όμως είναι ότι στην δεύτερη εικόνα που παραθέτει ο makism εκεί όπου υποδεικνύει με το κίτρινο βέλος την πολυκατοικία γιαπί, από πίσω φαίνεται μια κατασκευή σαν να είναι μετασχηματιστής της Δεη. Μετασχηματιστή Δεη είχαμε γωνία Ευελπίδων και Λευκάδος έξω από τον κινηματογράφο Λουζιτάνια, στο επόμενο τετράγωνο δηλαδή από αυτό που βλέπουμε στη ταινία.

Δυστυχώς δεν είμαι καλή στο να παραθέτω εικόνες και ίσως δε γίνονται κατανοητά τα όσα λέω.
laura δές και την πολυκατοικία στην Κερκύρας  3. το ένα μπαλκόνι στον 1ος όροφο είναι μονοκόμματο και τα άλλα παράθυρα.

Στιγμιότυπο οθόνης (334).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (333).png

μετασχηματιστής της Δεη Ευελπίδων και Λευκάδος

Στιγμιότυπο οθόνης (330).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (332).png

Στιγμιότυπο οθόνης (335).png

Στιγμιότυπο οθόνης (330).png

Στιγμιότυπο οθόνης (335).png
 
Ναι τελικά είναι εκεί. Μου φαίνεται απίστευτο πόσο στενή μου φάνηκε η Ευελπίδων στην ταινία. Η πλάκα είναι οτι στην άσπρη πολυκατοικία που φαίνεται πίσω από το κεφάλι του Βέγγου ήταν το σπίτι του, δε γνωρίζω βέβαια αν έμενε εκείνη την εποχή αλλά είναι πολύ πιθανό. Προφανώς του έλειπε μια σκηνή και τη γύρισε κάτω από το σπίτι του. Βέβαια το κουρείο του παπατρέχα βρίσκονταν στο επόμενο τετράγωνο οπότε τίμησε τη γειτονιά του δεόντως.
 
Ναι τελικά είναι εκεί. Μου φαίνεται απίστευτο πόσο στενή μου φάνηκε η Ευελπίδων στην ταινία. Η πλάκα είναι οτι στην άσπρη πολυκατοικία που φαίνεται πίσω από το κεφάλι του Βέγγου ήταν το σπίτι του.
Και εγώ γνωρίζοντας πως είναι η Ευελπιδων σήμερα δεν θα μπορούσα ποτέ να πιστέψω οτι αυτο που βλέπουμε στην ταινία ειναι αυτος ο δρόμος.Ψαχνοντας ομως πληροφορίες για τον προσφυγικο συνοικισμό του Πολυγώνου....για τους δοσατζήδες...βρήκα οτι γύρω στα 1966 67..τα προσφυγικα καταλύματα είχαν ισοπεδωθεί...και ..ο χώρος που καταλάμβαναν...απο την Σπετσων καί προς το Πολύγωνο εγινε η λεωφόρος Ευελπίδων που βλέπουμε σήμερα και η οποία παραδόθηκε το 1968.Προφανως στην ταινια του ΘΒ...είναι στήν φάση τών εργων....για την αποπεράτωση της γιαυτό και δεν δίνει την εικόνα λεωφόρου.
 
Και εγώ γνωρίζοντας πως είναι η Ευελπιδων σήμερα δεν θα μπορούσα ποτέ να πιστέψω οτι αυτο που βλέπουμε στην ταινία ειναι αυτος ο δρόμος.Ψαχνοντας ομως πληροφορίες για τον προσφυγικο συνοικισμό του Πολυγώνου....για τους δοσατζήδες...βρήκα οτι γύρω στα 1966 67..τα προσφυγικα καταλύματα είχαν ισοπεδωθεί...και ..ο χώρος που καταλάμβαναν...απο την Σπετσων καί προς το Πολύγωνο εγινε η λεωφόρος Ευελπίδων που βλέπουμε σήμερα και η οποία παραδόθηκε το 1968.Προφανως στην ταινια του ΘΒ...είναι στήν φάση τών εργων....για την αποπεράτωση της γιαυτό και δεν δίνει την εικόνα λεωφόρου.
antonovar θα βρούμε το σπίτι;

1, Πίσω από το φορτηγό Λυκαβηττό βλέπουμε;

2, τα κάγκελα του σπιτιού είναι  ίδια με της Φιλοθέης. μήπως είναι σε εκείνη την περιοχή;

3, πίσω από το σπίτι είναι ένα κτίριο παλιό. να φτάνει μέχρι Χολαργό; από που να ήρθε η άμαξα;

Στιγμιότυπο οθόνης (336).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (338).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (337).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar θα βρούμε το σπίτι;

1, Πίσω από το φορτηγό Λυκαβηττό βλέπουμε;

2, τα κάγκελα του σπιτιού είναι  ίδια με της Φιλοθέης. μήπως είναι σε εκείνη την περιοχή;

3, πίσω από το σπίτι είναι ένα κτίριο παλιό. να φτάνει μέχρι Χολαργό; από που να ήρθε η άμαξα;

Προβολή συνημμένου 197381Προβολή συνημμένου 197380Προβολή συνημμένου 197382
Αν βρούμε πού ήταν το λυόμενο εκκλησάκι μέσα σε αλσύλλιο....θα καταλάβουμε γιατι προφανώς..η αμαξα δεν ήταν για μεγάλες αποστάσεις.....Αυτο που φαινεται πίσω δεν μου κάνει για Λυκαβηττό .
 
το εκκλησάκι βρέθηκε Αγιος Γεώργιος Εκάλης

Μήπως το σπίτι βρίσκεται στα βόρεια προάστια ??...... 
antonovar δεν μπορώ να διακρίνω το εκκλησάκι στη ταινία. πίσω απο το φορτηγο κατηφορικά;

Στιγμιότυπο οθόνης (341).png

 στο πλάνο που αφήνουν τις πορτοκαλάδες στο αυτοκίνητο, αν το δεις καρε καρε γυαλίζει στο αμάξι και φαίνεται πίσω από τον κάμεραμαν μια ρόδα από λουνα πάρκ,

Στιγμιότυπο οθόνης (344).png

αν δεις και το τραπεζάκι δίπλα από το αμάξι που πουλάει παγωτό η κατι άλλο. που να ειχε λουνα παρκ το 1965/1969

Στιγμιότυπο οθόνης (342).png

Δεν μοιάζει με βόρεια προάστια, περισσότερο μου κάνει κοντά σε ψυχικό, Φιλοθέη, Χολαργό...
 
το οργανακι του αττικ 1955

Ας δουμε άλλη μία φορά την πλάκα του 1955.

Αιόλου και Πελοπίδα

Αιόλου και πελοπιδα (1).pngΑιόλου και πελοπιδα (3).pngΑιόλου και πελοπιδα (2).png

Ανδοκίδου και Θρασυβούλου

ανδοκιδου και θρασυβουλου (1).pngανδοκιδου και θρασυβουλου (2).png

Ερεχθέως  4

ερεχθεωσ 4 (1).pngερεχθεωσ 4 (4).png

Ερεχθέως  και Διογένους

ερεχθεωσ 4 (2).pngερεχθεωσ 4 (3).png

κλεψύδρας

κλεψυδρασ (1).pngκλεψυδρασ (2).png

πρυτανείου και Επιχάρμου

πρυτανειου και επιχαρμου (1).pngπρυτανειου και επιχαρμου (2).png

Διόσκουρων και Αρετούσας

διοσκουρων (1).pngδιοσκουρων (2).png

το σπίτι του Αλεξανδράκη είναι του Γουλανδρή Λεβίδου 13

13 Λεβίδου γουλανδρη (1).png13 Λεβίδου γουλανδρη (2).png

Στιγμιότυπο οθόνης (366).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (365).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (368).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (367).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar δεν μπορώ να διακρίνω το εκκλησάκι στη ταινία. πίσω απο το φορτηγο κατηφορικά;

Προβολή συνημμένου 197445

 στο πλάνο που αφήνουν τις πορτοκαλάδες στο αυτοκίνητο, αν το δεις καρε καρε γυαλίζει στο αμάξι και φαίνεται πίσω από τον κάμεραμαν μια ρόδα από λουνα πάρκ,

Προβολή συνημμένου 197447

αν δεις και το τραπεζάκι δίπλα από το αμάξι που πουλάει παγωτό η κατι άλλο. που να ειχε λουνα παρκ το 1965/1969

Προβολή συνημμένου 197446

Δεν μοιάζει με βόρεια προάστια, περισσότερο μου κάνει κοντά σε ψυχικό, Φιλοθέη, Χολαργό...
Μακη..η κόπια της ταινίας που εχω είναι χάλια....οπότε τώρα διακρίνω καποια πράγματα απο τις φωτό που εχεις βαλει εσυ και ο  thanassis1979.Νομίζω πως εχεις δίκιο...οσο εχω ψάξει ....πιό πολύ μου κανει για φιλοθέη ψυχικο παρα βορεια προάστια....Οταν γυρίσω απο διακοπές θα το δώ με την ησυχία μου....,αν δεν το εχεις βρει μεχρι τότε.
 
Μακη..η κόπια της ταινίας που εχω είναι χάλια....οπότε τώρα διακρίνω καποια πράγματα απο τις φωτό που εχεις βαλει εσυ και ο  thanassis1979.Νομίζω πως εχεις δίκιο...οσο εχω ψάξει ....πιό πολύ μου κανει για φιλοθέη ψυχικο παρα βορεια προάστια....Οταν γυρίσω απο διακοπές θα το δώ με την ησυχία μου....,αν δεν το εχεις βρει μεχρι τότε.
σήμερα είδα κάτι που μοιάζει με την περιοχή στην Αναστάσεως  39 παπάγου.

με το καλό να γυρίσεις σπίτι σου....

Στιγμιότυπο οθόνης (369).png
 
Οι φωτογραφίες από το "Οργανάκι" είναι μία από τις σπάνιες περιπτώσεις που το σήμερα είναι ωραιότερο από το χθες μια που τα πιο πολλά σπίτια όχι απλώς υπάρχουν ακόμη αλλά είναι και ανακαινισμένα (άσχετο αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τον όρο "αναπαλαίωση". Το ξανακάνεις παλιό? Μα είναι παλιό και το κάνεις ξανα σαν καινούργιο).
 
Είναι ένας... τρελλός τρελλός Βέγγος (1965)

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει απαντηθεί που ήταν το ορφανοτροφείο από όπου ξεκινά ο ήρωάς μας στην ταινία.image.png

image.png

Πρόκειται για την Έπαυλη Σταθάτου (ή Ζερβουδάκη) στην Τατοΐου 31 με  Έτος ανέγερσης: 1890

Η έπαυλη ξεχωρίζει για το βυζαντινό της χαρακτήρα. Ανομοιογενή στοιχεία, όπως η τοξοστοιχία της εισόδου, ο πύργος και η αδρή πολυγωνική τοιχοποιΐα, παράγουν ένα κομψό και ισορροπημένο αποτέλεσμα με ρομαντική χροιά.
 
Αδέκαροι Ερωτευμένοι 1958

που να είναι αυτή η έπαυλη;

Στιγμιότυπο οθόνης (429).png
 
Δεν ξέρω εάν εχει αναφερθει στο παρελθον σε κάποιο ποστ αν και δεν νομίζω...στην ταινια safe sex η σκηνη που μπλοκαρονται οι ηρωες πισω απο το απορριμματοφόρο του Δήμου είναι γυρισμένη Τσαμη Καρατάσου και Καρατζά,  στο Κουκάκι...για τις αναγκες τις ταινιας το απορριμματοφορο δέιχνει να κινειται αντιθετα από  την κανονική φορά  της οδού καρατασου που είναι προς Πετράλωνα  (το απορριματοφόρο  κινείται με φορά προς την οδό  Προπυλαιων)

Προβολή συνημμένου safe sex.docx
 
Θου-Βου φαλακρός πράκτωρ - Επιχείρησις: Γης μαδιάμ (1969)

Κάπου στην αρχή με το κλασσικό Intro "Σεπτέμβριος, ο μήνας της μουστιάς, των μετακομίσεων κτλ κτλ" βλέπουμε για 3 δευτερόλεπτα τη σκηνή της μετακόμισης με την ντουλάπα να τουμπάρει και να σκάει στο δρόμο.

image.png

Γνώριμο το σημείο καθώς είναι το σπίτι στα Σεπόλια (δίπλα στα πλατό της Σιώκου) που έμενε η Ανουσάκη με την πεθερά του Βέγγου στο Πάρε Κόσμε (1967)

image.png

Στα δύο χρόνια που μεσολάβησαν το διπλανό γιαπί ολοκληρώθηκε κι έγινε σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα