Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Δόκτωρ Ζι Βέγγος

το μαιευτήριο που ο Βέγγος  έβγαλε αγόρι στον  …….  Χριστοφίδη ήταν Λ. Γαλατσίου 38

Στιγμιότυπο οθόνης (466).pngγαλατσιου 38 (1).pngγαλατσιου 38 (2).png
 
Η Ωραία Των Αθηνών (1954)

Βλέποντας μια καθαρή κόπια της ταινίας έβγαλα λαβράκι. Αρχίζουμε με το πλάνο που ο Σταυρίδης παίρνει τα μέλη του συλλόγου "Πνεύμα και Ηθική" (και τον Ξενίδη) για να τα πάει στο ξενοδοχείο "Τα Πιτσούνια". Δεν χρειάστηκε πολύ σκέψη για να καταλάβω που είναι το σημείο συνάντησης με τα σκαλοπάτια, τους κίονες εκατέρωθεν και το χαρακτηριστικό κάγκελο. Είναι στην οδό Στουρνάρα (Στουρνάρη σήμερα), η πλαϊνή είσοδος του κτηρίου Γκίνη του Πολυτεχνείου. Η ίδια είσοδος που χρησιμοποιήθηκε ως Τράπεζα στο Μια Ζωή Την Έχουμε.

image.png

Κι άντε η αφετηρία βρέθηκε. Άντε να βρουμε "Τα Πιτσούνια" που πάνε όλοι μαζί. Γρήγορα καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι αληθινό ξενοδοχείο. Άλλωστε τα εσωτερικά είναι εμφανώς ντεκόρ. Μετά σκέφτηκα "σιγά μην έκαναν μεγάλο δρομολόγιο μέσα στη νύχτα όλοι αυτοί" για να γυρίσουν τη σκηνή που φτάνουν στην πόρτα. Και τότε πρόσεξα τον αριθμό "27" πάνω από την πινακίδα που φτιάχτηκε για το ξενοδοχείο. Και θυμήθηκα ότι Στουρνάρη 27 ήταν τα γραφεία (και το σπίτι) του Φίνου εκείνη την περίοδο.

image.png

Αυτή είναι λοιπόν η είσοδος των γραφείων της Finos Film και σπιτιού του Φιλοποίμενα Φίνου. Εξακολουθούμε να είμαστε στην οδό Στουρνάρα εν έτει 1954, ακριβώς απέναντι από το σημείο που βλέπαμε νωρίτερα. Την είσοδο του κτηρίου Γκίνη του ΕΜΠ.

image.png

Και από μια άλλη οπτική γωνία όταν η Βασιλειάδου κατεβαίνει από το αυτοκίνητό για να μπει στο ξενοδοχείο. Αυτή είναι η θεοσκότεινη οδός Στουρνάρα, χωρίς τα δέντρα που έχει σήμερα, με ένα περιπτεράκι στο βάθος και μια δόλια πικροδάφνη φρεσκοφυτεμένη.

image.png

Το εντυπωσιακό όμως είναι πως αυτή είναι η μοναδική εικόνα που έχουμε για τη "Στουρνάρα 27". Δεν βρήκα καμία σχετική φωτογραφία στο (δημόσιο) αρχείο της Finos Film. Και γι αυτό και θεωρώ ότι έχουμε ένα σπάνιο κινηματογραφικό ντοκουμέντο.
 
Η Ωραία Των Αθηνών (1954)

Κι άντε η αφετηρία βρέθηκε. Άντε να βρουμε "Τα Πιτσούνια" που πάνε όλοι μαζί. Γρήγορα καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι αληθινό ξενοδοχείο. Άλλωστε τα εσωτερικά είναι εμφανώς ντεκόρ. Μετά σκέφτηκα "σιγά μην έκαναν μεγάλο δρομολόγιο μέσα στη νύχτα όλοι αυτοί" για να γυρίσουν τη σκηνή που φτάνουν στην πόρτα. Και τότε πρόσεξα τον αριθμό "27" πάνω από την πινακίδα που φτιάχτηκε για το ξενοδοχείο. Και θυμήθηκα ότι Στουρνάρη 27 ήταν τα γραφεία (και το σπίτι) του Φίνου εκείνη την περίοδο.

Προβολή συνημμένου 198565

Αυτή είναι λοιπόν η είσοδος των γραφείων της Finos Film και σπιτιού του Φιλοποίμενα Φίνου. Εξακολουθούμε να είμαστε στην οδό Στουρνάρα εν έτει 1954, ακριβώς απέναντι από το σημείο που βλέπαμε νωρίτερα. Την είσοδο του κτηρίου Γκίνη του ΕΜΠ.

Και από μια άλλη οπτική γωνία όταν η Βασιλειάδου κατεβαίνει από το αυτοκίνητό για να μπει στο ξενοδοχείο. Αυτή είναι η θεοσκότεινη οδός Στουρνάρα, χωρίς τα δέντρα που έχει σήμερα, με ένα περιπτεράκι στο βάθος και μια δόλια πικροδάφνη φρεσκοφυτεμένη.

Το εντυπωσιακό όμως είναι πως αυτή είναι η μοναδική εικόνα που έχουμε για τη "Στουρνάρα 27". Δεν βρήκα καμία σχετική φωτογραφία στο (δημόσιο) αρχείο της Finos Film. Και γι αυτό και θεωρώ ότι έχουμε ένα σπάνιο κινηματογραφικό ντοκουμέντο.
Μπράβο Θανάση. Πολλά  συγχαρητήρια..... Απίστευτο , μοναδικό και αρκετά ιστορικό εύρημα......RESPECT ??
 
Μπράβο Θανάση. Πολλά  συγχαρητήρια..... Απίστευτο , μοναδικό και αρκετά ιστορικό εύρημα......RESPECT ??
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Για την ιστορία, πολλά για το κτήριο της Στουρνάρα 27 (και λεπτομέρειες για την εσωτερική του διαρρύθμιση) αναφέρει και ο Κατσουρίδης στο βιβλίο του "Αναζητώντας τον Κ.".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διπλοπενιές (1966)

H δεύτερη ταράτσα, κάτω απο την Ακρόπολη, που βλέπουμε προς το τέλος της ταινίας, βρισκόταν στην πολυκατοικία που βρισκόταν στην γωνία των  οδών Ρ.Γκάλι και Παρθενώνος  

diplopenies good.png  diplopenies 2.png
 
Ερωτικά παιχνίδια 1960 συνέχεια

Συμπληρώνω και μερικά πλάνα από Κηφισιά και Αίγινα

ΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ στο κεφαλάρι.

ΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ  (1).pngΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ  (3).pngΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ  (2).pngΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ  (4).png

ΝΑΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ  (2).png βενζινάδικο είναι στην κηφισίας και Δηλιγιάννη

κιφισιασ και Δηληγιάννη   (1).pngκιφισιασ και Δηληγιάννη   (2).pngκιφισιασ και Δηληγιάννη (1).pngκιφισιασ και Δηληγιάννη (2).pngκιφισιασ και Δηληγιάννη (3).pngκιφισιασ και Δηληγιάννη.png

και πάμε στην Άιγινα στο σπίτι του Καζαντζάκη

καζατζακη (1).pngκαζατζακη (2).png

οδό Διάκου μέσα στην Άιγινα

διακου (1).pngδιακου (2).pngδιακου (3).pngδιακου (4).png

και Σπύρου Ρόδη

σπυρου ροδη (1).pngσπυρου ροδη (2).png

καζατζακη (3).png
 
Κατηγορούμενος ο έρως 1962

Το εργοστάσιο ήταν το ΜΠΡΙΤΤΑΝΙΑ στην  Λυκούργου 80 Ν. Φιλαδέλφεια

11 (1).png11 (2).pngαπέναντι (1).pngαπέναντι (2).pngλεικουργου 80 (1).pngλεικουργου 80 (2).png

εδώ ήταν η πόρτα που γράφει την αγγελία

πορτα (1).pngπορτα (2).png

Δεν έχω βρεί την πλατεία

Στιγμιότυπο οθόνης (504).png

το σπίτι του Πάτζα

Στιγμιότυπο οθόνης (497).png

την στάση

Στιγμιότυπο οθόνης (496).png

το σπίτι του Κωνσταντάρα

Στιγμιότυπο οθόνης (503).png
 
Το βουναλάκι πίσω από το σπίτι του Πάντζα μου φαίνεται ότι είναι τα Τουρκοβούνια από τη πλευρά του Πολυγώνου ή Νέου Ψυχικού.
 
Κατηγορούμενος ο έρως 1962

το σπίτι του Πάτζα

Προβολή συνημμένου 200221

την στάση
Το Σπίτι βρισκόταν Διονυσίου Αιγινήτου 28 η 30 στα Ιλίσσια.....Στο βάθος μπροστά απο την πολυκατοικία που φαινεται πίσω είναι  σήμερα η Μιχαλακοπούλου που τότε πρέπει να ήταν ο ποταμός Ιλισσός και πίσω πισω ο Λυκαβηττός.

dion aighnitoy 2.png  

Σήμερα είναι ετσι το σπίτι... και με την ευκαιρία αυτα τα σκαλιά πίσω πρέπει να είναι τα σκαλιά που έψαχνες απο μία Ελληνική ταινία του 80.Δεν θυμαμαι τον τίτλο..νομίζω είχε σχέση με σχολεία

di aighnitoy 28 30.png    
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι τρία βήματα μπροστά όπως πάντα! Εγώ ετοιμαζόμουν να γράψω διστακτικά ότι αυτός είναι ο Λυκαβηττός από την πλευρά των Ιλισίων και ότι η πολυκατοικία μου μοιάζει κάπου Μιχαλακοπούλου ή Βασ. Σοφίας. Αλλά 1@antonovar[/USER] κέντησες πάλι!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα

Αδίστακτοι - 1965

Ψάχνουμε την αποθήκη / γκαράζ του Κούρκουλου.

1.png2.png

Οταν η Χρονοπούλου πάει να τον επισκεφτεί στο γκαράζ, στέκεται για λίγο απέναντι στο 54

3.png4.png

Συνεπώς η αποθήκη θα πρέπει να βρισκόταν εδώ:

5.png

Στο τέλος της Λάμπρου Κατσώνη, παραδίπλα του Παναθηναϊκού.


Κατηγορώ τους ανθρώπους 1966

Στο τέλος της ταινίας οι Κούρκουλος-Ρουσσέα, αφού αποχωρούν από τις φυλακές Αβέρωφ (σήμερα Αρειος Πάγος), φεύγουναριστερά, από τα προσφυγικά από την πρώτη παράλληλο της Αλεξάνδρας, στην οδό Ξυνιάδος

2.Still012.jpgkatigoro7.png

κι αποχωρούν με τον Αγιο Σάββα στο βάθος.


1.pngkatigoro8.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η θεία από το Σικάγο

Δε θυμάμαι αν εχει εντοπιστεί η οδός Ξενοκράτους στα σκαλάκια της Λουκιανού - όταν ο πάτερ φαμίλιας βγάζει τα κορίτσια (λόχο) για μπάνιο.


1.png2.png

Το στίγμα δίνει αυτό το σπίτι (διότι η περιοχή εχει αλλάξει πλήρως)
3.png9.png

4.png5.png

Σκαλάκια Λουκιανού με τη Σπευσίππου.

Σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται πιο στενή η λουρίδα με τα σκαλιά, απ' ό,τι σήμερα που είναι διπλάσια.
Μια λεπτομέρεια όμως στις πέτρες, δείχνει πως μάλλον τα σκαλιά τότε ήταν δεξιότερα (οπως κοιτάμε),
και σήμερα είναι μέρος του παρτεριού. Και στη συνέχεια χαράχτηκε νέα, πιο πλατιά, λουρίδα με σκαλιά



6.png7.png
8.png
 
Ψηλά τα Χέρια Χίτλερ

Υπερίωνος 13 και Καλλισθένους
υπερίωνοσ 13 (1).pngυπερίωνοσ 13 (3).pngυπερίωνοσ 13 (2).gifΣτιγμιότυπο οθόνης (602).png
Υπερίωνος 13 και Καλλισθένους
υπερίωνοσ (1).png
υπερίωνοσ (2).gif
δεν εχω βρεί την διασταύρωση με τα φορτηγά.
Στιγμιότυπο οθόνης (606).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (605).png
 
Η Ζωή Μου Ανήκει Σε Σένα
Το βρεφοκομείο ήταν ο σταθμός που ήμουν και εγώ 2 χρόνια στην Παλαμηδίου 68 ακαδημία Πλάτωνος
68 Παλαμηδίου βρεφοκομειακοσ σταθμοσ (1).png68 Παλαμηδίου βρεφοκομειακοσ σταθμοσ (3).gif68 Παλαμηδίου βρεφοκομειακοσ σταθμοσ (2).png68 Παλαμηδίου βρεφοκομειακοσ σταθμοσ (4).gif
Στο κτίριο με το κόκκινο βέλος ήταν όλα τα παιχνίδια και θυμάμαι τρέχαμε για να πάρουμε πρώτοι τα μεγάλα μπουλντόζα - φορτηγό κ.α.
δημοτικο βρεφοκομειο (2).pngδημοτικο βρεφοκομειο (8).png
Στο παράθυρο με το κόκκινο βέλος ήταν το κρεβάτι μου, και αυτή η νοσοκόμα μοιάζει πάρα πολύ με αυτήν που μου είχε αστράψει ΕΝΑ χαστούκι που το θυμάμαι έως σήμερα 50+ της ηλικίας μου. Είναι η μόνη που θυμάμαι από κόσμο σε εκείνο το μέρος. Ούτε φίλους ούτε άλλες νοσοκόμες/δασκάλες κανέναν - κανέναν άλλον.
δημοτικο βρεφοκομειο (1).pngδημοτικο βρεφοκομειο (4).pngδημοτικο βρεφοκομειο (5).pngδημοτικο βρεφοκομειο (6).png
Δεν έχω βρεί το σημείο συνάντησης στα σκαλιά.
Στιγμιότυπο οθόνης (616).png
 
Ο κούκλος 1968

Το σπίτι είναι Αριστοτέλους Βαλαωρίτου και παλαιολογου Χαλάνδρι
Αριστοτέλους Βαλαωρίτου  και παλαιολογου (1).gifΑριστοτέλους Βαλαωρίτου  και παλαιολογου (2).gif
Επι της παλαιολόγου
παλαιολογου  (2).gifπαλαιολογου  (1).gif
Αισχύλου και Πινδάρου Κηφισιά

αισχύλου και πινδαρου (2).pngαισχύλου και πινδαρου.gif
Αισώπου και Πινδάρου
αισχύλου και  αισωπου (2).gifαισχύλου και  αισωπου (1).png
Παρκο Σόλωνος στο κοκιναρά
παρκο  σολονοσ (2).gifπαρκο  σολονοσ (3).gifπαρκο  σολονοσ (1).gif
πάρκο Σόλωνος
παρκο  σολονοσ (3).gif
 

Συνημμένα

  • αισχύλου και  αισωπου (1).png
    αισχύλου και αισωπου (1).png
    638,1 KB · Προβολές: 3
Χαιρομαι πολυ για την εκ νεου ενεργοποιηση του φορουμ..ηθελα να κανω μια ερωτηση στους πιο εμπειρους των ταινιων...εχω την εξης απορια..η ταινια ο αδερφος μου ο λορδος ειναι ασπρομαυρη με εξαιρεση τα τελευταια 5 λεπτα που γινεται εγχρωμη...καμια εξηγηση;
 
Χαιρομαι πολυ για την εκ νεου ενεργοποιηση του φορουμ..ηθελα να κανω μια ερωτηση στους πιο εμπειρους των ταινιων...εχω την εξης απορια..η ταινια ο αδερφος μου ο λορδος ειναι ασπρομαυρη με εξαιρεση τα τελευταια 5 λεπτα που γινεται εγχρωμη...καμια εξηγηση;
Καλησπέρα. Η εξήγηση είναι η αυτονόητη. Γύρισαν όλη την ταινία σε ασπρόμαυρο φιλμ, πλην των 5 τελευταίων λεπτών όπου χρησιμοποίησαν έγχρωμο. Τώρα, για ποιον λόγο; Μόνο ο σκηνοθέτης το γνωρίζει. Ισως για να ρεκλαμάρουν το φιλμ (στην εποχή του) ως τάχα μου έγχρωμο.
 
Η θεία από το Σικάγο

Δε θυμάμαι αν εχει εντοπιστεί η οδός Ξενοκράτους στα σκαλάκια της Λουκιανού - όταν ο πάτερ φαμίλιας βγάζει τα κορίτσια (λόχο) για μπάνιο.


Προβολή συνημμένου 200314Προβολή συνημμένου 200315

Το στίγμα δίνει αυτό το σπίτι (διότι η περιοχή εχει αλλάξει πλήρως)
Προβολή συνημμένου 200316Προβολή συνημμένου 200317

Προβολή συνημμένου 200318Προβολή συνημμένου 200319

Σκαλάκια Λουκιανού με τη Σπευσίππου.

Σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται πιο στενή η λουρίδα με τα σκαλιά, απ' ό,τι σήμερα που είναι διπλάσια.
Μια λεπτομέρεια όμως στις πέτρες, δείχνει πως μάλλον τα σκαλιά τότε ήταν δεξιότερα (οπως κοιτάμε),
και σήμερα είναι μέρος του παρτεριού. Και στη συνέχεια χαράχτηκε νέα, πιο πλατιά, λουρίδα με σκαλιά



Προβολή συνημμένου 200322Προβολή συνημμένου 200320
Προβολή συνημμένου 200321
Καλώς ήρθες Andronike.
 
Καλησπέρα και καλώς ανταμώσαμε ξανά. Ήθελα να κάνω μια άσχετη ερώτηση. Βλέπω ότι "λιγόστεψαν" οι σελίδες του thread. Πλησιάζαμε τις 200 και τώρα βλέπω ότι είμαστε στις 87. Έχει χαθεί περιεχόμενο ή απλά άλλαξε ξερωγω ο αριθμός των post/σελίδα οπότε υπήρξε αυτή η αλλαγή; Ξέρει κανείς;
 
Γεια σας παιδιά! Καλησπέρα! Είστε απίστευτοι! Να ρωτήσω κάτι? Εβλεπα τυχαία στην τηλεόραση το "η νύχτα με την Σιλένα" και ήθελα να ρωτήσω, στην Βουκουρεστίου ήταν το υποτιθέμενο μπαρ ε? Και ο Καφετζόπουλος στην Ακαδημίας μέσα στο αυτοκίνητο που κοιτούσε προς το μπαρ? Ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα