Πού συναντήσαμε αυτά τα πρόσωπα;

bambinella 100 είπε:
Λυσατε ολο το κουιζ πολυ ευκολα.Katerinak, πολυ σωστη η επισημανση σου για την ερωτηση 4. Πραγματι, ο ρολος του Βασιλη Μαρα στον Λουστρακο, ερμηνευτηκε απο το Βασιλη Καϊλα και το Δημητρη Παπαμιχαηλ.

Betty Boop, ειμαι σιγουρη οτι τον Αλεκο Τζανετακο, εκ παραδρομης ανεφερες ως Σωτηρη. Φυσικα εκλαμβανω ως σωστη την απαντηση σου γιατι αυτα συμβαινουν σε ολους μας.
Aλέκος Τζανετάκος-Σωτήρης Τζεβελέκος μπέρδεψα τα επώνυμα! Εννοούσα τον Αλέκο Τζανετάκο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Χώνομαι" στο θέμα της bambi για οικονομία χώρου :)

Σε πολλές ελληνικές ταινίες, χαρακτήρες έμειναν περισσότερο γνωστοί με διάφορες προσφωνήσεις ή παρατσούχλια. Ή αυτά αναφέρθηκαν σε τόσο εύστοχα σημεία που έδωσαν χρώμα και στην ταινία και στον ήρωα - ηρωίδα.

Για να θυμηθούμε μερικά (από τα πασίγνωστα μέχρι τα πιο "κρυμμένα").

Σε ποια ταινία κι από ποιον ηθοποιό ερμηνεύτηκαν οι παρακάτω "ρόλοι"

1. Πάστα φλώρα

2. Παλικαράς

3. Γεγεδάκι

4. Τρελοαίματος

5. Μπάμιας

6. Αχτύπητος

7. Ρίνγκο

8. Μουστάκιας

9. Γύλος

10. Φρεγάτα

11. Μις κόμπλεξ

12. Μαύρος

13. Φαρμακογιατρός

14. Πριγκιπέσσα

15. Θεία

16. Μπούλης

17. Κούτσαβλος

18. Καπετάνιος

19. Θαλασσόσκυλο

20. Κλωτσοσκούφι
 
6.Φιφης ο αχτυπητος - Σταυρος Παραβας ;

9.Η σωφερινα - Βασιλης Αυλωνιτης

10.Λαος και κολωνακι - Ρικα Διαλυνα

17.καποια ταινια με τον Κωστανταρα πρεπει να ειναι,μηπως "ο τζαναμπετης" και αναφερεται στον Νικολαϊδη ;

18.Καπεταν φαντης μπαστουνι - Λαμπρος Κωστανταρας και φουσκοθαλασσιες - Διονυσης Παπαγιαννοπουλος

20.Το κλωτσοσκουφι - Αλικη Βουγιουκλακη
 
1. Μαιρη Αρωνη - 'Μια τρελη τρελη οικογενεια'

8. Μιμης Φωτοπουλος - 'Τα κιτρινα γαντια'

17. Ορφεας Ζαχος - 'Της ζηλειας τα καμωματα'
 
3. Ζωή Λάσκαρη ΟΙ θασαλασσίες οι χάντρες

5. Γιώργος Βρασιβανόπουλος η χαρτοπαόκτρα

7. πέτρος πανταζής ο παπαπτρέχας

8. Μίμης Φωτόπουλος τα κίτρινα γάντια

9. Βασίλης Αυλωνίτης η σωφερίνα

10 Ρίκα Διαλυνά Λαός και κολονάκι

11. Βιβέτα Τσιούνη Μικροί και μεγάλοι εν δράση

13. Περικλής Χριστοφορίδης Τύφλα να έχει ο Μάρλον Μπράντο

14. Μπέτυ Αρβανίτη το κοροιδάκι της πριγκιπέσσας

16. Θανάσης Βέγγος Τα δίδυμα

17 Φαίδων Γεωργίτσης οι εχθροί
 
το 2 & 12 ειναι απο τη Λολα

Ο Κουρκουλος ("Παληκαρας" οπως τον αποκαλουσε ο Ζερβος) και φυσικα "Μαυρος" ο Καλογηρου
 
Εύγε παιδιά μου!

Έχω όμως μερικές ενστάσεις (που παίζει τρελά να είναι και δικό μου λάθος :) )

Στην 6 και στην 13 δεν ξέρω αν αποκαλείται ο Παράβας "αχτύπητος" και ο Χριστοφορίδης "φαρμακογιατρός". Πάντως εγώ άλλες ταινίες είχα στον νου μου.

Στην 17 @tzias57 ομολογώ με ντροπή ότι τους "Εχθρούς" ούτε που τους έχω δει #) . Αποκαλείται ο Γεωργίτσης "κούτσαβλος"; Τι μου λες! Και νόμιζα ότι μόνο ο Στέφανος ο κούτσαβλος υπήρχε στις ελληνικές ταινίες :cool: (όπως είπε κι ο stratulator)

Για την 16 υπάρχουν ακόμα δύο πασίγνωστοι "μπούληδες":)

Στην 18 τα έκανα εγώ σαλάτα. Λες κι υπάρχουν λίγοι "καπεταναίοι" στον ελληνικό κινηματογράφο ... Γυναίκα είχα στον νου μου και τον Παπαγιαννόπουλο - καπετάν Σφακιανό τον προόριζα για το 19 (ως "θαλασσόσκυλο").

Ως ένδειξη συγγνώμης ένα ακόμα πασίγνωστο παρατσούκλι που ανοήτως ξέχασα να βάλω

Τσιριμπίμ - τσιριμπόμ :)

Και μένει η 4 κι η 15
 
τσιριμπιμ τσιριμπομ αποκαλει ο Προυσαλης την Μαρω Κοντου στην ταινια "μια ιταλιδα απ την Κυψελη"

στην 4.μηπως εννοεις τη Γεωργια Βασιλειαδου στην ταινια "η θεια απ το Σικαγο" ;
 
Την 15 εννοείς @katerinak και όχι δεν εννοώ αυτήν. Η "θεία" είναι άντρας :)

Η Κοντού εννοείται σωστή :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπερδεψα τους αριθμους..

μηπως ειναι στην ταινια "οι τρεις ψευτες" εκει που ο Σταυριδης παιζει το ρολο της θειας ;
 
15. Θεία, λένε τον Αυλωνίτη στην ταινία η Χιονάτη και τα επτά γεροντοπαλίκαρα
 
6. Ο Κωστας Βουτσας ετσι αυτοαποκαλειται στο Μερικοι το προτιμουν κρυο.

16. "Οταν μιλαω εγω, εσυ Μπουλη ρουφα τ' αβγο σου". Συζυγικες αβροτητες απο τη Λιλη Παπαγιαννη προς το Σταυρο Ξενιδη, στην ταινια Η δε γυνη.......

18. Την ηθελε αγορι την κορη του, αλλα η Μανταλενα εγινε ο καλυτερος.....καπετανιος!
 
Άντε να βρεθεί κι ο "φαρμακογιατρός" κι ο "τρελοαίματος":)

Σε κωμωδία ο πρώτος, σε δράμα ο δεύτερος.
 
16. Νίκος Σταυρίδης - Ο εξυπνάκιας
 
1. Φυσικά η θρυλική "Πάστα Φλώρα" είναι η Μαίρη Αρώνη στο "Μια τρελή - τρελή οικογένεια" (μπράβο stratulator!)

2. "Ήσυχα παλικαρά μου". Όπου "παλικαράς" για τον δεσμοφύλακα Ζερβό είναι ο Κούρκουλος στην "Λόλα" (μπράβο θλον και τεμνον! και καλώς μας ήρθες :) , 1ο post βλέπω :) )

3. "Αυτή, μέχρι μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!" "Γεγεδάκι" η Ζωή Λάσκαρη στις "Θαλασσιές τις χάντρες" (μπράβο tzias57!)

4. "Τρελοαίματος" για τον κοτζαμπάση είναι ο Κούρκουλος - Αστραπόγιαννος

5. "Κάτσε Γιαννάκη! Και ξέρεις τι φαί έχουμε σήμερα; Μπάμιες!":D Γιαννάκης ο "μπάμιας" είναι ο Γιώργος Βρασιβανόπουλος στον "Παπατρέχα" (μπράβο tzias57!)

6. "Αχτύπητος" είναι ο Κώστας Βουτσάς και η βέσπα του στο "Μερικοί το προτιμούν κρύο" (μπράβο bambi!)

7. "Ρίνγκο" είναι ο Πέτρος Πανταζής - τεντυμπόης γαμπρός του Βέγγου (αυτός που παίρνει την Νάνσυ) στον "Παπατρέχα" (φαντάζομαι από τον Ρίνγκο Σταρ :) ) (μπράβο tzias57!)

8. "Ουγκώ μουστάκια! Σ' έφαγα μουστάκια!" Μίμης Φωτόπουλος ταλαιπωρεί με το μουστάκι του τον Νίκο Σταυρίδη στα "Κίτρινα γάντια" (μπράβο stratulator!)

9. Πασίγνωστος ο αλλήθωρος "Γύλος" (Βασίλης Αυλωνίτης) στην "Σωφερίνα" (μπράβο katerinak!)

10. "Φρεγάδα μου!" λιγώνεται κάθε φορά στην θέα της Ρίκας Διαλυνά ο Χατζηχρήστος στο "Λαός και Κολωνάκι" (μπράβο katerinak!)

11. Η ψυχολόγος κόρη του Λάμπρου Κωνσταντάρα Βιβέτα Τσιούνη αποκαλείται από τον πατέρα της "μις κόμπλεξ" στους "Μικρούς και Μεγάλους εν δράσει" (μπράβο tzias57!)

12. Ο Νίκος Καλογήρου είναι ο "Μαύρος", μαχαιροβγάλτης με τον οποίο θα χτυπηθεί ο Κούρκουλος στην "Λόλα" (μπράβο θλον και τεμνον!)

13. Ομολογώ ότι ως "φαρμακογιατρό" σκεφτόμουν τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο στο "Κάτι κουρασμένα παλικάρια"

14. "Ποιος Θεός σ' έχει προικίσει πριγκιπέσσα μου;" "Πριγκιπέσσα" η Μπέτυ Αρβανίτη στο "Κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας" (μπράβο tzias57!)

15. "Θεία" είναι ο Βασίλης Αυλωνίτης, η νοικοκυρά του σπιτιού, στη "Χιονάτη και τα 7 γεροντοπαλίκαρα" (μπράβο flash_mpak!)

16. 3 μπούληδες στον ελληνικό κινηματογράφο. Τους 2 ήξερα ... Θανάσης Βέγγος στα "Δίδυμα", ο στρατιωτικός που τα λέει τσεκουράτα Σταύρος Ξενίδης στο "Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα" και ο Νίκος Σταυρίδης στον "Εξυπνάκια" (μπράβο tzias57, bambi, rapide!!!)

17. "Ο Στέφανος ο κούτσαβλος" είναι ο Ορφέας Ζάχος στο "Της ζήλειας τα καμώματα" (μπράβο stratulator!)

@tzias57, αν έχεις κέφι, γράψε πού αποκαλείται ο Γεωργίτσης στους "Εχθρούς" :)

18. Πολλοί καπεταναίοι στον ελληνικό κινηματογράφο κι είναι φυσικό ... Στο μυαλό μου είχα την "Μανταλένα" (μπράβο bambi!) αλλά εννοείται ότι ως προσφώνηση έχει απόλυτο δίκιο η katerinak και για το "Καπετάν Φάντης μπαστούνι" και για το "Φουσκοθαλασσιές"

19. "Θαλασσόσκυλο" είναι ο καπετάν Σφακιανός (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος) στις "Φουσκοθαλασσιές"

20. Φυσικά η Αλίκη Βουγιουκλάκη - "κλωτσοσκούφι" στην ομώνυμη ταινία (μπράβο katerinak!)

και η εξτρά ερώτηση ...

21. "Μια τσιριμπίμ τσιριμπόμ" λέει ο Αθηνόδωρος Προύσαλης κι εννοεί την Μάρω Κοντού στο "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη" (μπράβο katerinak!)

Νικητής ο tzias57!!!!! :award: :award: :award:
 
Ας μου επιτραπεί να βάλω και εγώ μια ερώτηση. Σε ποια ταινία υπάρχει ο αντισυνταγματάρχης Χαράλαμπος Γκιζώρης;
 
Ο γνωστός μας ένστολος Κώστας Παπαχρήστου στη "Λεωφόρο της προδοσίας"
 
retrofan είπε:
Ο γνωστός μας ένστολος Κώστας Παπαχρήστου στη "Λεωφόρο της προδοσίας"
Απίστευτο... :eek:

Το έψαξες ρετροφάν ή θυμόσουν την ταινία;
 
Ταινίες που έχω δει, μπορώ να θυμάμαι εντελώς "κουλές" λεπτομέρειες :)

Κι υπήρχε εποχή που όλα αυτά τα πολεμικά με την Γκέλυ Μαυροπούλου σύζυγο στρατιωτικού να κλαίει, τις είχα ξεσκίσει :p

Ήταν η "ηρωική" μου φάση της εφηβείας ...
 
Που συναντήσαμε αυτά τα πρόσωπα; Νο 17

Σε ποιες ταινιες συναντησαμε αυτα τα ονοματα και ποιοι ηθοποιοι υποδυθηκαν τους ρολους;

1. Σπύρος Τσαρδής


2. Αφροδίτη Ασπροκότσυφα



3. Μιχαλιός Καραμιχάλης



4. Πελοπίδας Ζαρμής



5. Αλίκη Μαυρογιαλούρου



6. Πολύδωρος Κλάπας



7. Νικολής Σφακιανός



8. Σωτήρης Μπερκέτης



9. Χλόη Πέλλα



10. Πάτροκλος Σωκρατίδης
 
Πίσω
Μπλουζα