Προέλευση του nick-name σας ;

online random nick names machine!!!

ambu = νερό στα σανσκριτικά
 
Πολλοί ίσως περίμεναν πως το nick το έχω λόγω των new-animes Hellsing.

Η πραγματικότητα όμως είναι πιο retro ;)

Το nick λοιπόν το έχω "κλέψει" από μία παλαιά ταινία (1972) με τον Christofer Lee και συγκεκριμένα το Dracula A.D. 1972. Ο Johnny Alucard λοιπόν προσπαθεί να αναστήσει τον Κόμη Δράκουλα και να επωφεληθεί των δυνατοτήτων του.....

Ιδιαίτερη αίσθηση για ένα παιδί καθώς βλέπει την ταινία στο δημοτικό, να συνειδητοποιεί την ανάποδη και όμορφη γραφή του ονόματος Dracula

Past, present or future, never count out The Count!
 
exetlaios είπε:
Από που διαλέξατε το nick-name σας ;
Ιδού το δικό μου :

http://www.theogonia.gr/iroes/hepsilon/echetlaios.htm
Μια άλλη εκδοχή είναι πως οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως ο Εχετλαίος ήταν ο τραγοπόδαρος θεός Πάνας με την μορφή ανθρώπου.

Οσο αφορά το nickname μου. Telonio= τελώνιο ή αλλιώς το ξωτικό (δαιμονικό-αερικό) στην λαική γλώσσα.
 
akmakas....Φράση που χρησιμοποιούσε ο θειος μου όταν ήταν μικρός στην δεκαετία του 60.Ούτε ίδιος ήξερε γιατί το έλεγε...εγώ πάντως από ότι έχω καταλάβει,η λέξη akmakas σήμαινε αυτόν ο τσαχπίνης ο πονηρός ο έξυπνος...κάτι τέτοιο!Η λέξη αυτή μου τον φέρνει στο μυαλό σαν παραμύθι και ας μην πρόλαβα να τον γνωρίσω διότι έφυγε από την ζωή στα τρυφερά 16 του.Στην μνήμη του θείου μου akmaka λοιπόν!
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Aeon (η occult εκδοχή...κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

Αν θα μπορούσα να το συνοψίσω λίγο θα κρατούσα το εξής:

"Plato used the word aeon to denote the eternal world of ideas, which he conceived was "behind" the perceived world, as demonstrated in his famous allegory of the cave."

http://www.aion.gr/site/index.htm (και Μουλτάλα χώρα Πακιστάν έχω..)

(το παρόν post θα εμπλουτιστεί εν καιρώ με περισσότερους συνδέσμους)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aρχικα απο τον ninja του ομωνυμου παιχνιδου

http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_Dancer_%28video_game%29

Αργοτερα,η συνδεση μου με το οναμα αυτο εγινε ακομα πιο δυνατη,οταν "ημουν" Shadowdancer(prestige class) σε μια ομαδα RPG.

Το 2501,ειναι το κωδικο ονομα του Puppetmaster.Ενος Α.Ι προγραμματος που,στην ουσια,ηταν ο κυριος χαρακτηρας της ταινιας Ghost in the Shell.To συγκεκριμενο manga,ειναι η αγαπημενη μου ταινια του ειδους και αποτελει σταθμο.

Τελικα το "Ghost" του 2501 βρηκε "Shell" στο σωμα του Shadowdancer...
 
telonio είπε:
Μια άλλη εκδοχή είναι πως οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως ο Εχετλαίος ήταν ο τραγοπόδαρος θεός Πάνας με την μορφή ανθρώπου.
Είσαι σίγουρος ; :confused:

Οι αρχαίοι πίστευαν ότι στην Μάχη του Μαραθώνα, εκτός από τον Εχετλαίο,

τους βοήθησε και ο Πάνας.

( φωνάζοντας και τρομάζοντας τους βαρβάρους, εξ'ού και η λέξη "πανικός")

Μήπως συγχέεις αυτά τα δύο (ξεχωριστά) γεγονότα ;
 
Alucard είπε:
Πολλοί ίσως περίμεναν πως το nick το έχω λόγω των new-animes Hellsing.Η πραγματικότητα όμως είναι πιο retro ;)

Το nick λοιπόν το έχω "κλέψει" από μία παλαιά ταινία (1972) με τον Christofer Lee και συγκεκριμένα το Dracula A.D. 1972. Ο Johnny Alucard λοιπόν προσπαθεί να αναστήσει τον Κόμη Δράκουλα και να επωφεληθεί των δυνατοτήτων του.....

Ιδιαίτερη αίσθηση για ένα παιδί καθώς βλέπει την ταινία στο δημοτικό, να συνειδητοποιεί την ανάποδη και όμορφη γραφή του ονόματος Dracula

Past, present or future, never count out The Count!
Το επίθετο ALUCARD καθώς και το "gag" Dr.Acula, έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε ταινίες τρόμου !

Την έχω δει και εγώ την ταινία που λες.

Δυστυχώς ήταν η εποχή της παρακμής, για το κάποτε κραταιό στούντιο της Hammer.

Δεν ξέρω αν το θυμάσαι, ήμουν ο πρώτος που σε "αποκάλυψα" στο φόρουμ, χαιρετώντας σε με ένα "emoclew" !

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙΣ ... ΚΡΑΣΙ !!! ;)
 
exetlaios είπε:
Είσαι σίγουρος ; :confused:
Οι αρχαίοι πίστευαν ότι στην Μάχη του Μαραθώνα, εκτός από τον Εχετλαίο,

τους βοήθησε και ο Πάνας.

( φωνάζοντας και τρομάζοντας τους βαρβάρους, εξ'ού και η λέξη "πανικός")

Μήπως συγχέεις αυτά τα δύο (ξεχωριστά) γεγονότα ;
Οχι δεν τα έχω μπερδέψει, κάπου το είχα διαβάσει στο νετ αλλά δεν θυμάμαι το λίνκ να σου δώσω. Μάλλον κάποιος Ελληνάρας που έχει χάσει τον μπούσουλα θα το έχει γράψει. Ποιός ξέρει..
 
Νομίζω πως είναι προφανέστατη η προέλευση του nick-name μου.Δεν ήθελε και πολύ ψάξιμο όπως καταλαβαίνετε γιατί είναι και το anime με το οποίο ταυτίστηκα στα παιδικά μου χρόνια. Μονολότι έχω μια αδυναμία στα αρχαία ελληνικά ονόματα και συγχαίρω τον exetlaios για την επιλογή του, προτίμησα κάτι πιο retro για τους περισσότερους. :)
 
telonio είπε:
Οχι δεν τα έχω μπερδέψει, κάπου το είχα διαβάσει στο νετ αλλά δεν θυμάμαι το λίνκ να σου δώσω. Μάλλον κάποιος Ελληνάρας που έχει χάσει τον μπούσουλα θα το έχει γράψει. Ποιός ξέρει..
Μήπως το διάβασες εδώ : http://www.liako.gr ; :confused:

( αστειεύομαι φυσικά !!! :D )

candy είπε:
... συγχαίρω τον exetlaios για την επιλογή του
Ευχαριστώ !!! :)

candy είπε:
...προτίμησα κάτι πιο retro για τους περισσότερους.
Δηλαδή αν είναι ρετρό το "Candy" (του 1980), τότε το "Εχετλαίος" (του 490 π.Χ.) τι είναι ;;; :D :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως γύρω από τη δεκαετίες 70-80 και τα επιτεύγματά τους,νομίζω ότι είναι πιο κοντά στο κλίμα αυτής της εποχής.
 
xalia

δίσκος του Δεληβοριά που έχει μέσα και το ομώνυμο track! Μου άρεσε πολύ και το κομμάτι “θέλω να σε ξεπεράσω μα δε γίνεται” και κόλλησα αρκετά με εκείνο το δίσκο.... όλα αυτά το 1998

είχα φάει και ένα κώλυμα με μία συμμαθήτρια μου τότε (χμχμχ η μόνη γυναίκα που δεν έπεσε ίσως..) και έδεσε και το nickname και έγινε official.
 
xalia είπε:
είχα φάει και ένα κώλυμα με μία συμμαθήτρια μου τότε (χμχμχ η μόνη γυναίκα που δεν έπεσε ίσως..) και έδεσε και το nickname και έγινε official.
Μήπως αναφέρεσε στην ίδια γυναίκα και στο signature ??? :D :D :D :D :D

Το δικό μου nickname μου το "κόλλησε" μια Ελληνοκαναδέζα γύρω στο '93 συμμαθητές τότε στη σχολή. Την έλεγαν Δήμητρα και την φώναζαν Dee, με λένε Στέλιο και με φώναζε Stee. Κόλλησε και με φωνάζουν ακόμα και σήμερα όλοι έτσι.

(Πολύ Γαρδελη - Αλιμπέρτη μου θύμισε το τελευταίο. Με λένε Αλέξη.... σε λένε Σοφία....)
 
candy είπε:
Αρχικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως γύρω από τη δεκαετίες 70-80 και τα επιτεύγματά τους,νομίζω ότι είναι πιο κοντά στο κλίμα αυτής της εποχής.
Το ξέρω !

Απλώς αστειευόμουν ! :D
 
Πρέπει να το έχετε καταλάβει όλοι ήδη .... :p :p :p

B0000070UJ.02._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg
 
Dee: shortcut του βαφτιστικού μου ονόματος και ιντερνετικό μου nickname.

Κότσαρα και το audio- γιατι το "dee" είναι πολύ κοινό και δημιουργεί conflict! Είχα πάθος με μουσική εκέινο το καιρό (6 χρόνια πριν)
 
Πίσω
Μπλουζα