Προβλήματα / δυσλειτουργίες νέου φόρουμ.

Κατάφερα και έκανα confirm το account στο iamretro.

Πάντως ούτε εδώ ούτε εκεί λειτουργεί το animated avatar μου (πριν την επίθεση, στην παλιά μηχανή ήταν εντάξει).
 
Κατάφερα και έκανα confirm το account στο iamretro.

Πάντως ούτε εδώ ούτε εκεί λειτουργεί το animated avatar μου (πριν την επίθεση, στην παλιά μηχανή ήταν εντάξει).

Imgema το forum δέχεται animated avatars μέχρι ένα συγκεκριμένο μέγεθος αρχείου (και διαστάσεων). Αν το gif που προσπαθείς να βάλεις για avatar είναι 500x600 και 1.5mb λογικό είναι πως απλά θα πάρει το πρώτο frame. Φαντάζεσαι να είχαν 5000 χρήστες animated avatars με τέτοια μεγέθη? Οπότε κάνε μετατροπή το gif που θέλεις σε 96x96 και δοκίμασε πάλι.
 
Imgema το forum δέχεται animated avatars μέχρι ένα συγκεκριμένο μέγεθος αρχείου (και διαστάσεων). Αν το gif που προσπαθείς να βάλεις για avatar είναι 500x600 και 1.5mb λογικό είναι πως απλά θα πάρει το πρώτο frame. Φαντάζεσαι να είχαν 5000 χρήστες animated avatars με τέτοια μεγέθη? Οπότε κάνε μετατροπή το gif που θέλεις σε 96x96 και δοκίμασε πάλι.
Το εχω υποψιν μου αυτο. Γι αυτο χρησιμοποιώ το ιδιο που χρησιμοποιούσα και πριν το οποιο ειναι μικρο. Αλλα θα το αλλαξω αν ειναι.
 
Πρόβλημα με την αρχική σελίδα της "RetroDB", όπου δε βλέπουμε κανένα κουμπί πλέον να μας οδηγήσει στην αντίστοιχη κατηγορία...
 
@Mandrake Την RetroDB την έχει αναλάβει ο shock, οπότε προτείνω να επικοινωνήσεις μαζί του. Από ότι γνωρίζω θα εργαστεί για την αποκατάστασή της τις ερχόμενες εβδομάδες.
 
Μπήκα στο παρακάτω θέμα που είχα ανοίξει παλιά, και διαπίστωσα ότι σε κάθε μήνυμα που υπήρχαν 3 βίντεο με τα σχόλιά τους, τώρα υπάρχει μόνο ένα, και συνήθως με σχόλιο που αντιστοιχεί σε άλλο βίντεο. Μπορούν να αποκατασταθούν τα μηνύματα?

Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη
 
Όταν φτιάχνουμε υπερσυνδέσμους δε ξεχωρίζουν πολύ, με το χρωματισμό που έχουν, απ' το υπόλοιπο κείμενο. Αυτό μήπως μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να μη μπαίνουμε στη διαδικασία κάθε φορά να δίνουμε διαφορετικό χρώμα; Να μπει κάτι πιο έντονο, ας πούμε (όχι κίτρινο να βγάλουμε τα μάτια μας! Εννοώ σε σκούρο χρώμα!); Ένα παράδειγμα που είναι μέσα σε κείμενο, εδώ.
 
Μπήκα στο παρακάτω θέμα που είχα ανοίξει παλιά, και διαπίστωσα ότι σε κάθε μήνυμα που υπήρχαν 3 βίντεο με τα σχόλιά τους, τώρα υπάρχει μόνο ένα, και συνήθως με σχόλιο που αντιστοιχεί σε άλλο βίντεο. Μπορούν να αποκατασταθούν τα μηνύματα?

Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη
Παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ με δικά μου σχόλια, που (φαίνεται να) έχουν αντικατασταθεί από σχόλια άλλων μελών.
Τα σχόλια των άλλων μελών εμφανίζονται δυο φορές, τη δεύτερη φορά ως δικά μου.

Παραδείγματα:

1) Στο παρακάτω ποστ δικό μου είναι μόνο το βίντεο:
https://retromaniax.gr/threads/raffaella-carra-ελληνικό-tv-show-των-80ς.12096/post-514247
Τα δικά μου σχόλια φαίνεται να έχουν αντικατασταθεί από τα εξής σχόλια του μέλους johnalepou:
https://retromaniax.gr/threads/raffaella-carra-ελληνικό-tv-show-των-80ς.12096/post-271175

2) Στο παρακάτω ποστ δικό μου είναι (και πάλι) μόνο το βίντεο:
https://retromaniax.gr/threads/Καλύτερος-james-bond.16832/post-513137
Τα δικά μου σχόλια φαίνεται να έχουν αντικατασταθεί από τα εξής σχόλια του μέλους ΝΙΟΒΗ:
https://retromaniax.gr/threads/Καλύτερος-james-bond.16832/post-513125
Μάλιστα, με την τελευταία ανεπιθύμητη «αλλαγή», φαίνεται να εκθειάζω ως Τζέιμς Μποντ τον Ρότζερ Μουρ, ενώ στο κανονικό μου ποστ ανέφερα ακριβώς το αντίθετο.

Είναι βέβαιο ότι ανάλογα προβλήματα θα υπάρχουν και σε άλλα ποστς, όχι μόνο δικά μου αλλά και άλλων μελών.
 
Θεωρώ πως είναι quotes και απλά κατά την μεταφορά στο νέο φόρουμ για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται σωστά.
 
Εάν αλλάζει το παραπάνω που ζητώ, δε θα είναι παρά μια ρύθμιση. Είναι εφικτό να γίνει;
 
Οταν ειμαστε ακομα ασυνδετοι και βρισκομαστε στην Αρχικη Σελιδα υπαρχει ενα λαθος του φορουμ και αν γινεται να διορθωθει, διορθωστε το: Γραφει, ας πουμε, 8.00 μετα μεσημβριας αντι του σωστου μετα μεσημβριαν.
 
Μπήκα στο παρακάτω θέμα που είχα ανοίξει παλιά, και διαπίστωσα ότι σε κάθε μήνυμα που υπήρχαν 3 βίντεο με τα σχόλιά τους, τώρα υπάρχει μόνο ένα, και συνήθως με σχόλιο που αντιστοιχεί σε άλλο βίντεο. Μπορούν να αποκατασταθούν τα μηνύματα?

Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη

Έχουμε κάτι νεώτερο για το συγκεκριμένο πρόβλημα? Τουλάχιστον αν αποκατασταθούν τα κείμενα για όλα τα κομμάτια, μπορούμε να ξαναβρούμε τα βίντεο.
 
Καλοι φιλοι και συμφορουμιτες, θελω να ανακοινωσω οτι επανεφερα τις φωτογραφιες απο τα δικα μου posts στο forum Oric, στα πλαισια του εφικτου (λειπουν screenshots και καποια πραγματα που ειχα κατεβασει απο το web).

Ηταν αρκετη ταλαιπωρια, αλλα θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα αν ειχαμε ενα readonly instance του παλιοτερου ipboard forum. *nudge, nudge, wink, wink*

Προσπαθω σιγα σιγα να επαναφερω κι αλλα πραγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επαναφορας φωτογραφιων (και links) συνεχεια και σειρα εχουν τα IBM PC και υποφορουμ. Δυστυχως εχουμε καποια κενα απο αρθρα με how-to που δεν εχουν φωτογραφιες αλλα screenshots... Αν μας σηκωσουν ενα readonly instance του παλιοτερου ipboard θα τα φτιαξουμε και αυτα.
 
Μολις ανεβασα τις φωτογραφιες στις συνεισφορες μου στα forum Εντυπα. Δυστυχως υπαρχουν πολλα κενα απο πραγματα που ειχα σκαναρει, καθως και λιγα screenshots... Αν ειχαμε εκεινο το readonly instance του παλιοτερου ipboard που λεγαμε... :whistle:
 
Πίσω
Μπλουζα