Προβλήματα / δυσλειτουργίες νέου φόρουμ.

@milntov Aν είσαι σε Chrome, πάτα CTRL+H και μετά Clear Browser History (ειδικά τα cookies).

@elephadas Ωραία, βρήκες τη λύση μόνος σου πριν σε προλάβω. Αν και ελέφας κινείσαι ταχέως ;-)
 
Tελικά μου ήρθε σήμερα το confirmation email από iamretro αλλά το πάτησα και μου βγάζει error ότι δεν μπορεί να γίνει confirm και να το ξαναστείλω. To ξαναέστειλα οπότε αλλά θα κάνει πάλι κανα δυο μέρες να έρθει και αν δεν μου βγάλει πάλι error.

Φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο δύσκολο για όλους να κάνεις λογαριασμό στο iamretro, σωστά?
 
Φυσικα και δεν ειναι δυσκολο απλα καταλαβε το συστημα ποσο μαζοχας εισαι που ασχολεισαι ολη την ωρα με το ρημαδο Retroarch και ειπε να σε δωσει ενα μαθημα και να σε τυραννησει :p :p :p :p :p :p
 
@Imgema Θα πω και στα άλλα παιδιά να το δουν. Thanks for the feedback!
 
Επιτελους και μπραβο που στο καινουργιο φορουμ υπαρχει το κουμπι Delete ετσι ωστε να εχουμε τη δυνατοτητα να διαγραφουμε το σχολιο μας. Στο προηγουμενο δεν υπηρχε και αναγκαζομασταν να επικοινωνουμε με τη διαχειριση μεσω πμ καθε φορα που επιθυμουσαμε να κανουμε διαγραφη, πραγμα κουραστικο για ολους μας.
Οσον αφορα το Delete αλλα και το Edit εχουν ισχυ, οπως ειδα, για 24 ωρες. Θα ηταν αραγε δυνατον να επεκταθει αυτο το χρονικο περιθωριο στις 48 ωρες η και παραπανω;
 
Φυσικα και δεν ειναι δυσκολο απλα καταλαβε το συστημα ποσο μαζοχας εισαι που ασχολεισαι ολη την ωρα με το ρημαδο Retroarch και ειπε να σε δωσει ενα μαθημα και να σε τυραννησει :p :p :p :p :p :p
Οταν ήταν ακόμα κλειδωμένα τα threads εδώ, ήθελα να συνεχίσω το RetroArch topic εκεί, κάνοντας link το παλιό μιας και είδα ότι δεν έχει καν topics περί emulation/retroarch στο iamretro (για να συνεχιστεί το πρήξιμο εκεί, κατάλαβες?). Αλλά αν δεν κάνεις confirm το account σου δεν σε αφήνει να ποστάρεις. Ε, ξεκλειδώθηκαν τελικά κι εδώ ευτυχώς οπότε οποτε no problem, απλά κόλλησα με ένα unconfirmed account στον αέρα, κρίμα είναι :p
 
Οταν ήταν ακόμα κλειδωμένα τα threads εδώ, ήθελα να συνεχίσω το RetroArch topic εκεί, κάνοντας link το παλιό μιας και είδα ότι δεν έχει καν topics περί emulation/retroarch στο iamretro (για να συνεχιστεί το πρήξιμο εκεί, κατάλαβες?).

:p :p :p :p :p :p :p :p
 
@bambinella 100 Για αρχή 24 ώρες είναι καλά. Θα το δούμε εν καιρώ.
Επισης μηπως γινεται να προστεθει και το κουμπι Τhanks που υπηρχε στην προηγουμενη εκδοση; Θα μου πεις τωρα ψιλα γραμματα.
Ναι, αλλα εγω τωρα τι να πατησω; Like; Αφου δεν μου αρεσε η απαντηση. :)
Θα ηθελα ομως να σε ευχαριστησω που μου την εδωσες.
 
Επιτελους και μπραβο που στο καινουργιο φορουμ υπαρχει το κουμπι Delete ετσι ωστε να εχουμε τη δυνατοτητα να διαγραφουμε το σχολιο μας. Στο προηγουμενο δεν υπηρχε και αναγκαζομασταν να επικοινωνουμε με τη διαχειριση μεσω πμ καθε φορα που επιθυμουσαμε να κανουμε διαγραφη, πραγμα κουραστικο για ολους μας.
Οσον αφορα το Delete αλλα και το Edit εχουν ισχυ, οπως ειδα, για 24 ωρες. Θα ηταν αραγε δυνατον να επεκταθει αυτο το χρονικο περιθωριο στις 48 ωρες η και παραπανω;
Επίσης καλή αλλαγή είναι ότι μπορείς να κάνεις edit το post σου μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα (το οποίο δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι είναι μικρό) χωρίς να σου βγάζει από κάτω το καθόλου διακριτικό μύνημα ότι το post έγινε edited, το οποίο τα ασχημάινει και λίγο οπτικά. Τα περισσότερα posts μου είναι edited γιατί έχω το ελλάτωμα να θέλω να κάνω post ή να απαντήσω γρήγορα και έτσι πάντα κάτι θέλω να διορθώσω ή να αλλάξω λίγα δευτερόλεπτα μετά το posting...
 
@Imgema: Αν το κάνεις edit σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, π.χ. εντός 10λέπτου, το forum θεωρεί ότι ακόμα το διορθώνεις ως προς τη σύνταξη κλπ. Αν το κάνεις μετά από καμιά μέρα, θα το βγάλει κανονικά, αφού πλέον νοείται ως επεξεργασία.
 
Επίσης καλή αλλαγή είναι ότι μπορείς να κάνεις edit το post σου μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα (το οποίο δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι είναι μικρό) χωρίς να σου βγάζει από κάτω το καθόλου διακριτικό μύνημα ότι το post έγινε edited, το οποίο τα ασχημάινει και λίγο οπτικά.
.
Συμφωνω. Ειναι οντως ασχημο οταν εμφανιζεται. Το καλο ειναι ομως οτι τωρα με την αναβαθμιση αυτο το Edited ειναι πλεον πολυ διακριτικο.
 
Οι ιδιες φωτογραφιες που φορτωνουν μια χαρα στο i am retro δεν μου φορτωνουν στο retromaniax.Βγαζει αυτο

The uploaded file is too large.

Εκανα και 3 προσπαθειες ατιγραφης της ιδιας εικονας (copy-paste) απο το iamretro στο retromaniax και τα καταφερα μια φορα.Ξαναδοκιμασα παλι με την ιδια εικονα που ενω φορτωσε πριν με copy-paste τωρα παλι δεν φορτωνει.

Δοκιμασα και κατι εικονες που εχω στο mame με αναλυση 320x240 η μικροτερη 250x250 και φορτωνουν μια χαρα.Εικονες με αναλυσεις πχ 1000x700 η μεγαλυτερες δεν φορτωνουν.
 
Το κλείδωμα στα σχόλια αποτελούσε πρόβλημα στο παρελθόν... Καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείτε με τη νέα πλατφόρμα, τουλάχιστον. Υπάρχουν δεκάδες, μην πω εκατοντάδες νήματα που χρειάζονται επεξεργασία από τα απλά μέλη που τα ξεκίνησαν και κάθε φορά έπρεπε να κάνουν "αίτηση" όταν προέκυπτε μια νέα πληροφορία που έπρεπε να συμπληρωθεί, με αποτέλεσμα αυτό να κουράζει, να τα παρατάμε και να υπάρχουν πασαλείμματα παντού με ανολοκλήρωτες λίστες. Π.χ. οι αμέτρητες λίστες του Νάσου με κινηματογράφο/τηλεόραση/θέατρο, λίστες με ταινίες που έδιναν τηλεπεριοδικά σε DVD, λίστες με ταινίες & σειρές προς αναζήτηση, είναι μερικά μονάχα που μπορώ να θυμηθώ. Τροφή για σκέψη. :)
 
@milntov Αυξήθηκε το όριο στα attachments από 1MB σε 2MB που για το Web σε μορφή jpg υπεραρκούν. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό online και offline image resizers για να κρατιώνται οι εικόνες σε λογικά μεγέθη.

@Mandrake Το όριο θα παραμείνει για να προστατευτεί το forum από διάφορους βαρεμένους που όταν αποχωρούν πάνε και διαγράφουν για λόγους αντεκδίκησης όλα τους τα posts καταστρέφοντας το continuity σε ολόκληρα threads (ή και τα ίδια τα threads). Έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν με ολέθριες συνέπειες και είναι σίγουρο ότι αν ξεκλειδωθεί θα ξανασυμβεί. Δεν ήταν χαζοί ή υπεραυστηροί οι προηγούμενοι admins, αλλά παθόντες και μαθόντες, όπως κι εγώ πριν απ' αυτούς.
 
Από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό online και offline image resizers για να κρατιώνται οι εικόνες σε λογικά μεγέθη.

Για τις χιλιαδες εικονες που εχω ανεβασει στο forum, εγω χρησιμοποιω το Image Resizer for Windows, που ειναι η πεμπτουσία της απλότητας και δουλευει εντελώς απροβλημάτιστα.
 
Προσπάθησα να επαναφέρω τον παλιό λογαριασμό ( Rio) αλλά δεν τα κατάφερα. Αναγκαστικά άνοιξα καινούργιο. Μπορεί να διορθωθεί;
 
@Rio83 Δες το pm που σου έστειλα.
 
Πίσω
Μπλουζα