Προβλημα σε Turbografx PAL

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.352
Αντιδράσεις
9.510
Ειχα παρει ενα new old stock Turbografx PAL απο moeroshop προ καιρου. Εχει δουλεψει ελαχιστες ωρες (3-4).

Προσφατα αγορασα το γνωστο flashcart NEO Power PC-E 128M+SAVE και ενω περιμενα να γραφτει, επαιζα με το Blazing Lazers. Ξαφνικα εκει που επαιζα, σταματησε να αποκρινεται το χειριστηριο. Το σβηνω, το ξαναναβω και ανακαλυπτω οτι πλεον δουλευει μονο το κατω και το run. Αυτο το επιβεβαιωσα και στο παιχνιδι, αλλα και στο flashcart, παει μονο κατω και τα fire αρνουνται να λειτουργησουν. Αρχικα σκεφτηκα οτι φταιει το pad και ετσι παραγγειλα ενα αλλο ιδιο, new old stock και αυτο. Δυστυχως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο! :shake:

Βοηθηστε βρε παιδια, γιατι τραβαω τα μαλλια μου! :please: :banghead: :frypan: :bash:
 
Στα χρονια της υπομονης, δεν μας θυμη - δεν μας θυμηθηκε κανεις... :(

Και επειδη δεν μπορεσα να βρω βοηθεια απο πουθενα (το υποτιθεται ειδικο forum http://www.pcenginefx.com/forums/ μας εγραψε στα παλαιοτερα των υποδηματων του) ειπα να κανω μια προσπαθεια να το επισκευασω μονος μου.

Μια μικρη διορθωση στο αρχικο μηνυμα. Δουλευει μονο το κατω, αριστερα, και τα select, run. Τα πανω, δεξια δουλευουν μονο αν τα πατησεις μαζι (οποτε και παει μονο πανω δεξια), ομοιως και τα fire (οποτε ενεργοποιουνται και τα δυο ταυτοχρονα).

Εμποδιο πρωτο. Πως να ανοιξεις την κονσολα! Δυστυχως εχει ειδικες βιδες ασφαλειας που δεν ανοιγουν με κανενα φυσιολογικό εργαλειο. Οι βιδες αυτες λεγονται external linehead 4.5mm. Ενα κατατοπιστικό διαγραμμα που βρηκα:

toolchart.gif

Σε δεκαδες sites και στο ebay μπορει κανεις να βρει εργαλεια που να ξεβιδωνουν τετοιες βιδες. Ψαξτε για "game bits".

2011-02-07-19h49m16.JPG

Αφου αποκτησαμε το κατάλληλο εργαλειο προχωραμε στα ενδότερα. 7 βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο και σε μια δυσαρεστη εκπληξη: οι ασπιδες ΕΜΙ ειναι κολλημενες στο board! Αυτη δεν ειναι κονσολα, ειναι το Fort Knox! :banghead:

2011-02-07-19h54m28.JPG

Μια ντουζινα κολλησεις αργοτερα φτανουμε στο κυριως γευμα. Αναβω το πιστο μου πολυμετρο και καμποση ωρα αργοτερα εχω ανακαλυψει τα εξης:

  • απο το βυσμα τα σηματα περνανε απο καποιου ειδους φιλτρο (δεν μπορεσα να βρω λεπτομερειες)

  • μετα πανε απευθειας στον κεντρικο επεξεργαστη της κονσολας, HuC6820

  • δυο απο τις γραμμες ειναι βραχυκυκλωμενες!


Bingo! :cheers:

2011-02-07-21h36m21.JPG

2011-02-07-21h36m33.JPG

Let's do some homework. Μια ενδιαφερουσα σελιδα σχετικα με τα pinout του turbopad και την εσωτερικη λογικη με την οποια λειτουργει:

http://emudocs.org/PC Engine/tg16cont.html

Μια πολυ ενδιαφερουσα σελιδα για το pinout του κεντρικου επεξεργαστη. Δινουμε εμφαση στο τμημα για το Ι/Ο port:

http://cgfm2.emuviews.com/txt/sgxtech.txt

Αρχιζω και βλεπω φως στο βαθος του τουνελ! Οχι μονο δεν θα επρεπε οι δυο γραμμες να ειναι βραχυκυκλωμενες, αλλα το βραχυκυκλωμα τους (pin 2 και 3) εξηγει και την παλαβη συμπεριφορα του controller! :wait2:

Που συμβαινει το βραχυκυκλωμα; Αναθεμα και αν ξερω. Δεν ειναι να πεις οτι το εχω σπουδασει το θεμα. Ξεκόλλησα το 8 pin DIN βυσμα απο το board, αλλα το προβλημα παραμενει, οποτε δεν φταιει το βυσμα. Οποτε εκανα την καρδια μου πετρα, δανείστηκα και ενα οδοντιατρικο εργαλειο απο ενα φιλαρακι και με πολυ αγαπη φροντιδα και προδερμ σηκωσα το pin 24 απο τον επεξεργαστη. Η θετικη πλευρα του θεματος ειναι οτι ολα πηγαν καλα, η αρνητικη ειναι οτι στο pcb το βραχυκυκλωμα παραμενει!

Screw it λεω και προχωραω στην τελικη ευθεια: αφου η πλακετα ειναι βραχυκυκλωμενη, θα την παρακαμψω! Ετσι ξανακολλησα το DIN βυσμα στην πλακετα με συρματακια, εκτος απο το pin 3 που το συνδεσα απευθειας στο σηκωμενο ποδαρακι του επεξεργαστη.

2011-02-08-20h51m16.JPG

2011-02-08-20h51m54.JPG

2011-02-08-20h48m53.JPG

And now for the moment you've all been waiting for:

2011-02-08-20h48m31.JPG

Παιζει! Hell yeah! :award: :happyjump: Στην φωτογραφια βλεπουμε Air Zonk φορτωμενο απο την flashcard! Not bad για καποιον που ειναι αυτοδιδακτος και εντελως αρχαριος! Το γιορτασα με ολιγη απο Atari Teenage Riot: :headbang: :acoustic:




Πρωτη φορα απο τοτε που ξεκινησα με την συλλογη μου που πραγματικα αγανακτησα και ειπα να τα πουλησω ολα για να ησυχασω! Αυτη η επιτυχια ομως μου δινει το κουραγιο να συνεχισω!

Μερικες ακομα φωτογραφιες απο την συσκευασια του Turbografx PAL και του flashcart.

2011-01-21-20h07m57.JPG

2011-01-20-22h31m36.JPG

2011-01-20-22h31m55.JPG

2011-01-20-23h38m46.JPG

Ok, ok ξερω οτι δεν εχουμε τελειωσει 100% ακομα. Θα πρεπει να ξαναμπει το board στην θεση του και να στερεωθει με καποιο τροπο το βυσμα. Θα επανελθω! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χαρά στο κουράγιο σου, εγώ θα είχα εγκαταλείψει ήδη από την μεταλλική "ασπίδα". :)
 
Για αρχάριος όπως λες έκανες πολύ καλή και προσεκτική δουλειά! Μπράβο!
 
...Από αρχάριος κατευθείαν τελειόφοιτος πανεπιστημίου ! Συγχαρητήρια και Well Done !!!
 
Maddog είπε:
Χαρά στο κουράγιο σου, εγώ θα είχα εγκαταλείψει ήδη από την μεταλλική "ασπίδα". :)
Ευτυχως που μολις πηρα αυτο:

mt_995_2.jpg

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320654452424#ht_3092wt_1139

Οι ασπιδες εφυγαν σε δευτερολεπτα! Αν δεν ειχα αυτο και εγω θα τα ειχα παρατησει γιατι με κολλητηρι και χειροκινητη τρομπα απλα δεν γινεται.

Haros είπε:
Για αρχάριος όπως λες έκανες πολύ καλή και προσεκτική δουλειά! Μπράβο!

geoanas είπε:
...Από αρχάριος κατευθείαν τελειόφοιτος πανεπιστημίου ! Συγχαρητήρια και Well Done !!!
Ευχαριστω. Εδω που τα λεμε ασχολουμαι με υπολογιστες απο το '86 και επαγγελματικα (τεχνικος) απο το '99. Απλα με τα κολλητηρια δεν ειχα μεχρι τωρα καμια σχεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγχαρητηρια για την επισκευη και τις photos!Πολλες φορες μια επισκευη μπορει να κουραζει αλλα η ηθικη ικανοποιηση(ιδιως αν την κανεις μονος σου 100%)ειναι το κατι αλλο!Πολυ καλο το εργαλειακι για το desoldering!
 
Happiness is a warm flash cart

Και για να κλεισουμε το θεμα και το Turbografx! Μπολικη σιλικόνη σε ολες τις κολλησεις, ξανασυναρμολογω την κονσολα (μπελας! :shake: ) και στερεωνω το βυσμα εξωτερικα. Δυστυχως ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες απο την συναρμολογηση, αλλα εβγαλα κανα δυο εξωτερικα. Το τελικο αποτελεσμα μπορει να μην ειναι τελειο αισθητικα αλλα ειναι βραχος λειτουργικα και αυτο για μενα ειναι παντα η πρωτη προτεραιότητα.

2011-02-22-21h14m19.JPG

Καi μια φωτογραφια με το flash cart εν δραση. Αυτη την φωτογραφια την βαπτιζω "happiness is a warm flash cart"! :D

2011-02-22-21h13m59.JPG

Μελλοντικο project, SCART RGB απο το expansion port; Θα δειξει...
 

Συνημμένα

  • 2011-02-22-21h13m59.JPG
    2011-02-22-21h13m59.JPG
    334 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραιος!! :)

Καλοπαιχνιδο για πολλα πολλα χρονια!!
 
Πίσω
Μπλουζα