Προπολεμικές πολυκατοικίες της Αθήνας (δεκαετίες '20 & '30)

Clemence είπε:
Τι τέλειες! Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πότε ξεκίνησε να επιβάλλεται τα ρετιρέ να είναι μικρότερης επιφάνειας από τους υπόλοιπους ορόφους και γιατί? Δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω.
Αυτό (καλώς) ακόμα και σήμερα ισχύει κατά ΝΟΚ (& ΓΟΚ 2000-'85 αλλά και τους ΓΟΚ του '23 που εισήχθη ως έννοια και του '55) ώστε να μην κτίζονται ψηλά κτίρια σε δρόμους μικρού πλάτους.

Καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο θα εμπόδιζε πολύ τον φωτισμό και τον αερισμό στους χαμηλότερους ορόφους και γενικότερα στην κίνηση πεζών και οχημάτων στον εν λόγω μικρού πλάτους δρόμο. Ασε που η δυσαναλογία των ρυμοτομικών μεγεθών θα προκαλούσε δυσφορία πρακτική και αισθητική.

Ετσι, το κτίριο "σηκώνεται" όταν βρίσκεται σε επαφή με την οικοδομική γραμμή (αναλόγως φυσικά των όρων δόμησης και των τομέων υψών) 1,5 φορά το πλάτος του δρόμου που βρίσκεται μπροστά του. Πέραν από αυτό το ύψος υπάρχει υποχρεωτική υποχώρηση ακολουθώντας το ιδεατό σταθερό, που και αυτό με την σειρά του καθορίζεται από το πλάτος του δρόμου...

Η πλάγια γραμμή που επιβάλλει η υποχώρηση εάν την επεκτείνεις (νοητά) προς τον δρόμο θα δεις ότι θα τον τμήσει περίπου σε 1,5 φορές το πλάτος του ;)

Τα ανωτέρω φυσικά και δεν ισχύουν σε μεγάλου πλάτους δρόμους >20μ όπου και υπάρχει όριο ύψους.
 
Απ' όσο ξέρω (διορθώνεις αν θέλεις), παλιότερα η εσοχή επιβαλλόταν και κατά περίπτωση. Στην οδό Ι. Δροσοπούλου, π.χ.., ήταν υποχρεωτική η εσοχή για να έχουν όλα τα μπαλκόνια θέα στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης (είναι τέτοια η θέση του δρόμου που συμβαίνει ακριβώς αυτό, σε αρκετά μεγάλο μήκος και πάνω από τη Φωκίωνος Νέγρη).
 
panp είπε:
Απ' όσο ξέρω (διορθώνεις αν θέλεις), παλιότερα η εσοχή επιβαλλόταν και κατά περίπτωση. Στην οδό Ι. Δροσοπούλου, π.χ.., ήταν υποχρεωτική η εσοχή για να έχουν όλα τα μπαλκόνια θέα στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης (είναι τέτοια η θέση του δρόμου που συμβαίνει ακριβώς αυτό, σε αρκετά μεγάλο μήκος και πάνω από τη Φωκίωνος Νέγρη).
Δεν το γνωρίζω αυτό. Δεν το έχω συναντήσει σε ειδικούς όρους δόμησης ακόμα και για κτίσματα επί την Ι.Δροσοπούλου. Το σίγουρο είναι ότι πάντα θα υπάρχει εσοχή επί της Ι.Δ λόγω μικρού πλάτους της και ψηλού συντελεστή δόμησης στην περιοχή.

Θα μιλήσω με "παλιούς" ειδικούς και θα επανέλθουμε.
 
panp είπε:
Απ' όσο ξέρω (διορθώνεις αν θέλεις), παλιότερα η εσοχή επιβαλλόταν και κατά περίπτωση. Στην οδό Ι. Δροσοπούλου, π.χ.., ήταν υποχρεωτική η εσοχή για να έχουν όλα τα μπαλκόνια θέα στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης (είναι τέτοια η θέση του δρόμου που συμβαίνει ακριβώς αυτό, σε αρκετά μεγάλο μήκος και πάνω από τη Φωκίωνος Νέγρη).
'Οταν λες όλα τα μπαλκόνια, εννοείς όλων των ορόφων? Ή μόνο των ρετιρέ?
 
Με τη δημιουργία εσοχών, ακόμα και τα μπαλκόνια χαμηλών ορόφων (ίσως όχι του πρώτου), βάσει της προοπτικής, που λέμε στο σχέδιο, αν το φανταστείς λίγο, έβλεπαν Ακρόπολη.
 
μερικές ακόμα φωτογραφίες (έστω και καθυστερημένα)

97574.jpg

97576.jpg

97575.jpg

97577.jpg

97578.jpg

97579.jpg

97580.jpg

η ίδια

97581.jpg

ξανά η ίδια

97582.jpg

97583.jpg

97584.jpg

97585.jpg

97586.jpg

97587.jpg

97588.jpg

97591.jpg

97589.jpg

97590.jpg

97592.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δίορθωση.

αυτή η πολυκατοικία που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ:

97577.jpg

φυσικά και δεν είναι στην Αθήνα αλλά στη Θεσσαλονίκη.

Οπου στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν και άλλες όπως:

97594.jpg

97593.jpg

97597.jpg

97596.jpg

97595.jpg

και που μάλλον αξίζει να έχουν δικό τους θέμα γιατί είναι αρκετές και πολύ αξιόλογες μεσοπολεμικές κατασκευές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν διαβάζω το ποστ σου και λέω "Κοίτα να δεις - θα ορκιζόμουν ότι αντίστοιχες έχω δει και στη Θεσσαλονίκη!"

Αλήθεια θα έλεγα τελικά! :D

P.S. Η προτελευταία είναι στην παραλία, στον παλιό Τόττη (τώρα λέγεται κάτι με Les Garcons ή κάπως έτσι! Έχουμε κάνει και συνάντηση εκεί! :) )
 
Για την προτελευταία επίσης να συμπληρώσω (μια και έκανα πρόσφατο ψάξιμο τοποθεσιών) πως έχουν γυριστεί πλάνα στην ταινία του Αγγελόπουλου "Μια αιωνιότητα και μια μέρα" αν και μόνο από μέσα προς τα έξω. Λίγο κάγκελο μόνο βλέπουμε και τη θάλασσα.
 
Δεν άπτεται ακριβώς της θεματολογίας του νήματος αλλά πρόκειται για μία λίστα που μέσα της περιέχει κάποια σημαντικά δημόσια -ως επί το πλείστον- αλλά και ιδιωτικά κτίσματα εκείνης της εποχής.

Πάει και πιο πίσω χρονολογικά, ενώ κοιτώντας εν τάχει νομίζω είδα και κάποια... αμφιλεγόμενα.
 
ntsmrtz είπε:
Δεν άπτεται ακριβώς της θεματολογίας του νήματος αλλά πρόκειται για μία λίστα που μέσα της περιέχει κάποια σημαντικά δημόσια -ως επί το πλείστον- αλλά και ιδιωτικά κτίσματα εκείνης της εποχής.Πάει και πιο πίσω χρονολογικά, ενώ κοιτώντας εν τάχει νομίζω είδα και κάποια... αμφιλεγόμενα.
Γνωστή η λίστα και χρήσιμη... όταν λες αμφιλεγόμενα, εννοείς ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εκεί, υποθέτω.
 
^

Κατά την άποψή μου ναι.
 
ntsmrtz είπε:
Δεν άπτεται ακριβώς της θεματολογίας του νήματος αλλά πρόκειται για μία λίστα που μέσα της περιέχει κάποια σημαντικά δημόσια -ως επί το πλείστον- αλλά και ιδιωτικά κτίσματα εκείνης της εποχής.Πάει και πιο πίσω χρονολογικά, ενώ κοιτώντας εν τάχει νομίζω είδα και κάποια... αμφιλεγόμενα.

Πολύ καλή λίστα αλλά δυστυχώς με μικρές φωτογραφίες και χωρίς κατόψεις.

"Ρε φίλε, κάνεις που κάνεις μια δουλειά και σκοτώνεσαι, κάν'την σωστά! Στήνεις όλοκληρη σελίδα με τόσο κόπο και βάζεις φωτό-μινιατούρες;;; Και χωρίς τα σχέδια;"
 
Πίσω
Μπλουζα