Προσπάθεια επισκευής 386 dx 40mhz και vga

Με μια προχειρη αναζητηση αυτα εδω τα motherboards μοιαζουν πολυ με το δικο σου:

ABit AB-AK3
Auva Computer/Autocomputer TAM/33-U2 TAM/40-U2
TK TK-82C491/386-4N-D02C
[Unknown] 386-UCT, 386-UCT/Q

Σε καποια απο τις φωτογραφιες καταφερα να διακρινω αυτο:

1.jpg


Επισης διαβασα αυτο εδω στα σχολια του τελευταιου motherboard:

quoted from ATauenis: "The mobo requires cache to be installed for work! Without cache chips it does not starts at all, the code on PC Analyzer will be 00. With only Tag chip installed it can beep something about RAM, and with a full set of cache chips it is working."
 
καλημέρα,
τι να ειναι αραγε αυτο το S343 ? 343 khz? μαλλον ....... θα ρωτησω στα ανταλλακτικα να δουμε τι ειναι......
πολύ το φοβόμουνα αυτα με τα cache chips...... παντος εχω αναδραση(beep) ..... δεν ξερω με τον κρυσταλλο αυτο τι γινεται πάντως θελει οπωςδηποτε αλλαγή....... λογικά αφου ειναι το ιδιο chip mc14069 θα εχει και τον ιδιο κρύσταλλο .... βοήθησε πολύ η φωτογραφία αυτη..... ευχαριστω πολύ
 
Κοιτα και τις εικονες απο τα υπολοιπα motherboards, μηπως ξεχωριζει κατι αλλο εκει.
 
καλησπέρα , ο κρυσταλλος αυτος μετά απο αρκετό ψάξιμο ειναι 32768khz :)οποτε το σ/κ θα κανουμε δοκιμη πάλι .... θα περάσω και κολλήσεις στους επεξεργαστες
 
καλησπέρα ,
εκανα παλι δοκιμή αλλη δεν εχω σωστη εικόνα ..... και αναλογα τις θέσεις που βαλω τις μνημες εχω διαφορετική εικονα στην εξοδο μου.
Εχω εικόνα μονο αν βάλω και τις 4 μνημες επάνω
θα κανω κολλησεις στους επεξεργαστές και βλέπουμε......
παέι το μυαλό μου σε ισως καποια χαλασμένη μνημη? πρέπει να δοκιμάσω τις μνημες σε λειτουργικό motherboard
 

Συνημμένα

  • DSC01311_11zon.jpg
    DSC01311_11zon.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 4
καλησπέρα, και χρόνια πολλά καλή χρονιά
επι του θέματος
πέρασα ολες τις κολλήσεις στα τετράγωνα τσιπάκια αλλα πάλι τπτ..... :(
επισης ολες τα fb (smd) - μικρές ας πουμε ασφάλειες- μετράνε βραχυκύκλωμα - ολα οκ δηλ
οποτε ειμαστε παλι στα σκοτάδια....
 
καλησπέρα ... περιμένω ενα flux για να ξαναπεράσω ολα τα ποδια απο τα τσιπάκια μεχρι την παρασκευή λογικά θα το εχω ..... θα κανουμε ακομα μια προσπάθεια
 
καλησπέρα ....
ηρθε επιτέλους το flux (TK83 no clean flux) θα δοκιμάσουμε πάλι.....
εκανα δοκιμή σε τετράγωνο τσιπάκι και ειναι λίγο περιπέτεια:banghead: αλλα θα κανω προσπάθεια :)
 
καλησπέρα .....
εκανα μια μικρη δοκιμη με το flux με καλά αποτελέσματα σε ενα αλλο motherboard μη λειτουργικό που βρηκα για δοκιμή
οποτε θα δοκιμάσω και σε αυτο που εχω ας ελπίσουμε οτι θα ειναι αυτο το πρόβλημα :)
 

Συνημμένα

  • 66 (1)_1_11zon.jpg
    66 (1)_1_11zon.jpg
    974,2 KB · Προβολές: 2
καλησπέρα ,
πέρασα και τα δυο τετράγωνα chip με νεα κόλληση και flux (TK83 NO CLEAN FLUX)
To αποτέλεσμα ειναι φοβερό ολες οι κολλήσεις εγιναν σαν καινουριες.....
θέλει μέγαλη προσοχή αφου περασεις flux με το πινέλο βάζεις πολύ κολληση με την αφαιρείς αφου εχεις
καθαρίσει την μυτη του κολλητηριου (κ.ο.κ) ..... αν εχει αρκετη κόληση και δεν μπορεις να την βγάλεις ξαναβάζεις flux
πολύ μεγάλη προσοχή οχι δυνάμεις οχι βιασυνες γιατι μπορεί να στραβώσει ποδι απο το chip
θα κανουμε και το τεστ με ρευμα να δουμε τι κάναμε :banghead:

1 (6)_11zon.jpg
1 (7)_11zon.jpg
:diablotin: ας ελπισουμε οτι εφταιγε αυτό
 
καλησπέρα ,
εκανα την δοκιμη και εχω μαυρη οθονη και με τις 2 καρτες γραφικων :banghead:
και με την λειτουργικη και με την χαλασμένη:( το power led αναβει κανονικά και φυσικά κανενα beep
τωρα μαλλον εκανα κανενα βραχυκυκλωμα σε pin και αναβει και δεν δειχνει εικόνα
θα δω τα pin με φακο μηπως και το βρω:bash:
 
καλησπέρα...
μαλλον το motherboard παρέδωσε πνεύμα.... :oops: δεν βρίσκω βραχυκύκλωμα στα ποδαράκια απο τα δύο τσιπάκια
ξαναπέρασα παλι τις κολλησεις αλλα δεν βρηκα κάτι :cry:
κοιταξα και με τον φακο πολλές φορές
επισης το chip του επεξεργαστη ψιλοζεσταίνεται :(
θα επιστέψω και τις μνημες στον κάτοχο τους
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 
Ισως καποιος αλλος να αναλαβει να το τσεκαρει;

Ειναι αυτος ο Atheatos που ειναι μανουλα σε 386 motherboards κλπ. Δεν του στελνεις ενα μηνυμα μηπως ενδιαφερεται;
 
Αν έχω παρακολουθήσει καλά την ιστορία πάντως
1. Δεν έχουμε μετρήσει ρεύμα στα slots ενώ υπάρχει ένδειξη πως μπορεί να υπάρχει θέμα (στην κάρτα με τα BIOS codes δεν ανάβει τίποτα)
2. Δεν έχουμε μετρήσει ρεύμα στα pins των κύριων ICs
3. Έχουμε untested μνήμες
4. Δεν έχει δοκιμαστεί άλλο BIOS chip
Νομίζω τα πρώτα είναι εύκολα και πιο απαραίτητα να γίνουν από το να περνιέται με κολλητήρι όλο το board στην τύχη
 
Ισως καποιος αλλος να αναλαβει να το τσεκαρει;

Ειναι αυτος ο Atheatos που ειναι μανουλα σε 386 motherboards κλπ. Δεν του στελνεις ενα μηνυμα μηπως ενδιαφερεται;
ναι γιατι οχι ...... αν εχει παραπανω εξοπλισμο σιγουρα θα την φτιάξει......
 
Αν έχω παρακολουθήσει καλά την ιστορία πάντως
1. Δεν έχουμε μετρήσει ρεύμα στα slots ενώ υπάρχει ένδειξη πως μπορεί να υπάρχει θέμα (στην κάρτα με τα BIOS codes δεν ανάβει τίποτα)
2. Δεν έχουμε μετρήσει ρεύμα στα pins των κύριων ICs
3. Έχουμε untested μνήμες
4. Δεν έχει δοκιμαστεί άλλο BIOS chip
Νομίζω τα πρώτα είναι εύκολα και πιο απαραίτητα να γίνουν από το να περνιέται με κολλητήρι όλο το board στην τύχη
ετσι ειναι ακριβως εχουμε αρκετά θέματα ......
δεν εχω αλλο bios chip που ειναι και το ποιο βασικό
ουτε οι μνημες ξερω αν ειναι λειτουργικές
 
Πίσω
Μπλουζα