Προσωπική συλλογή παλιών ελληνικών παιχνιδιών!!!

Μου εκανες μεγαλη ζημια και μου εβγαλες ψυχολογικα θεματα με τα κατωθι

F111A της Lyra (φωτο 1). Ακομα θυμαμαι τον ηχο! Μπορεις να φτιαξεις ενα video στο youtube?

Σουπερ Ντομινο (φωτο 6)...το οριτζιναλε

Corfu 12 (φωτο 6). Μελος της κλασικης σειρας των αυτοκινητοδρομων του MisterP

To τρενακι που εχεις εκτος κουτιου (φωτο 7). Το ειχα μεχρι και πριν καμια δεκαπενταετια. Tης Lyra ηταν?
 
τα ίδια είχα πάθει κι εγω με το f111a σαν παιδί,ώρες στο σκοτάδι να το βλέπω να κάνει τα "δικά"του :)

όχι είναι του Μίστερ Π απο το σετάκι που βλέπεις λίγο παρακάτω απ τον αυτοκινητόδρομο

φυσικά και ένα βιντεάκι είναι καλή ιδεα :)
 
donkix2000 είπε:
Νά και οι υπόλοιπες φωτογραφίεςΥπάρχουν πολλά βέβαια που δέν φαίνονται αλλά...εν καιρό :)

picture.php
:eek: o_O Έτσι όπως είναι στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο δε φαίνονται καν ποια είναι! Νομίζω πως σε σχέση με την υπόλοιπη συλλογή σου τα έχεις παραμελημένα! Άρα τα αγαπάς λιγότερο...άρα πρέπει να τα δώσεις σ'εμένα!!! :D

Σοβαρά τώρα, πολύ στοιβαγμένα τα κακόμοιρα :(
 
είναι κάποια απο τα "ξένα"

τα ελληνάκια τα έχω προσεγμένα αλλού :)
 
Τι όμορφα όλα! Μα πιο πολύ μου αρέσουν τα αυτοκινητάκια και τα σήματα τροχαίας JOY TOY!
 
τα εγκεφαλικα πανε και ερχονται..
 
ελα πες την αληθεια μαγαζι ειχες εσυ η καποιοσ γνωστος σου κ κανεις πλακα!!λεγε ποσο ξεπουλας!!! η που ειναι η αποθηκη!!!
 
Επαθα μινι εγκεφαλικο με το αρμα του Ben Hur. Ειχα αρκετες μεμονωμενες φιγουρες Ρωμαιων, το σετ με τους μονομαχους και τα λιονταρια και γενικα απο αυτα ειχα αστροναυτη και το μεγαλο σετ ποδοσφαιρου. Επισης καηκα με το σουπερ ντομινο!

Κανε μια μαγκια αν θελεις και θα σε ευγνωμονουν ολα τα ρετρονια.

Κανε μερικες διεξοδικες παρουσιασεις παιχνιδιων με φωτο απο τα περιεχομενα και αν εχεις φυσικα στοιχεια κυκλοφοριας κτλ.

Γενικα προταση προς ολους. Αν με το καλο μαζεψουμε ακομη περισσοτερο υλικο, μηπως να καναμε ενα οnline toy museum?
 
Φιλαράκι ή όπως είπε ο flak32a είχαν κατάστημα οι δικοί σου, ή ήσουν το πιο κακομαθημένο παιδάκι του κόσμου! :D Όπως και να' χει, μπράβο σου που τα κράτησες!
 
το θεμα ειναι ρε φιλε μαλλον στοχω ξαναπει κ σε εχω πρηξει τοσα 3πλα κ 5πλα εχεις πουλα τιποτα γιατι ειναι κριμα να καθονται ετσι.
 
Παιδιά έχω κάνει απίστευτα χλμ για να τα βρω,ταξίδια σε όλη την Ελλάδα.Απίστευτες ώρες σκαρφαλωμένος σε πατάρια και αποθήκες θεοβρώμικες να ψάχνω κουτες και ράφια.απίστευτα παζάρια απο τρελούς καταστηματάρχες για τα ποσά που ζητούσαν και γενικά τρελές καταστάσεις :)

όλα έχουν την ιστορία τους,πάντα ευχάριστη,αλλα και πολύ κουραστική :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και τα επαιρνες διπλα κ πενταπλα ολα??
 
Παιχνιδάδικο είχε κανένας γνωστός σου και του το σήκωσες?Πολύ καλή συλλογή!!!!
 
όταν έχεις κάνει 4 ώρες δρόμό και άλλες τοσες ψάχνεις στις αποθήκες,οτι βρείς το πέρνεις γιατί 1ον-πού θα το ξανα βρείς,2ον-δέν θα ξαναπάς 3ον-όσο περισσότερα πέρνεις τόσο μειώνει την τιμή(αφού τα ξέρετε τωρα...)
 
θα ειχε φαση να ελεγες κανενα ευτραπελο που συναντησες στις αναζητησεις σου.
 
και ολα αυτα τα βρηκες απο ενα μαγαζι η πηγες σε πολλα??
 
πολλά!

το ποιό κοινό είναι όταν τους λές την λέξη...συλλέκτης...!που

αρχίζουν να στροφάρουν τα μάτια τους και να βλέπουν οράματα με 100δες ευρώ να πέφτουν στα πόδια του για να σου δώσουν το στόκ τους!

οπότε έπρεπε να σκαρφιστείς κάθε λογής ιστορία να δικαιολογήσεις ΓΙΑΤΙ? ένας "γάιδαρος" 1.95 μ. θέλει να μαζεύει παιχνίδια :)

απο Β.Ελλάδα μέχρι Νότο τέρμα κάτω! :)

τουλάχιστον 30 διαφορετικά μαγαζιά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποσο χρονων εισαι? κ ποσο καιρο κανεισ αυτη τη συλλογη?
 
34 ...(περάσαν τα χρόνια :)

μαζεύω παιχνίδια 6-7 χρόνια τώρα
 
καλη φαση !!! πως και ξεκινησες τοσο μεγαλος?
 
Πίσω
Μπλουζα