Προτάσεις ταινιών για αγορά (εφημερίδες και όχι μόνο)

Παντως, για να λεμε την αληθεια, τα dvd απο εφημεριδες ειναι τραγικα. Συχνα ειναι 4:3 ή non-anamorphic widescreen, με prologic ηχο, transfer απο VHS, hardcoded υποτιτλους και τραγελαφικες μεταφρασεις, με λαθη στο mastering, σε κακιστης ποιοτητας media. Εδω που τα λεμε, καμια φορα δεν ειναι καν dvd, αλλα videocd!

Βεβαιως καποια απο αυτα τα πραγματα ειναι γενικοτερα ελληνικες ασθενειες που συνανταει κανεις και σε ελληνικες εμπορικες κυκλοφοριες. Οχι οτι κανενας cinephile συλλεκτης που σεβεται τον εαυτο θα αγοραζε ποτε ελληνικα R2 dvd...
 
δεν απαξιωνω κανεναν. κοιτα δεν καταλαβες εννοειτε πως τα παλια εχουν μεγαλυτερη αξια κ γενικως να ψαξεις να ασχοληθεις. εγω οτι ταινια εχω σε dvd i cartoon το εχω κ σε vhs σε αθλια κατασταση σε καλη κατασταση στα αγγλικα στα ελληνικα . αλλα αυτο που με πειραζει κ γιαυτο μιλαω ειναι ειναι οτι εσυ εισαι συλλεκτης στον τομεα κομιξ μικυ μαουσ καμπανα κ τετοια και ψαχνεσαι εχεις φαει χρονο χρημα σκονη για να τα βρεις. κ ξαφνικα ερχεται μια εφημεριδα η οτιδηποτε στα βγαζει αυτα σε καλη κακη ποιοτητα δεν εχει να κανει..προσιτα σε ολους τα αγοραζουν ολοι κ μετα σου λενε ειμαι συλλεκτης. δεν τρεχουν λεφτα απ τα μπατζακια μου ο συλλεκτης εχει μερακι να τρεξεις να το βρεις σε παλια βιντεοκλαμπ μοναστηρακι ιντερνετ παντου κα αλλο να περιμενεις ποτε και αν θα το βγαλει μια εφημεριδα. αυτα για τον ορισμο του συλλεκτη. οτι εχετε προσωπικο αρχειο μπραβο αλλα μεχρι εκει. η εννοια του συλλεκτη ειναι αλλη.
 
Εμ, δεν νομιζω οτι εδω εξεταζουμε ποιος ειναι συλλεκτης ή ποιος δεν ειναι.

Θελετε να προτεινετε καποια retro ταινια που ειδατε ή ακουσατε οτι κυκλοφορει ? ευχαριστως.

Τα υπολοιπα posts θα διαγραφουν.
 
σηζητηση καναμε απλα ισως επρεπε να την παω αλλου κ να μην την καναμε εδω.
 
Ας μεταφερθεί σε δικό του thread, γιατί θα ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα... :)
 
εκανα ενα thread με τον τιτλο dvd ταινιες οποτε ελα απο κει.
 
"Oι γροθιες χορευουν σαμπα" την Κυριακη,και η καλυτερη ταινια του διδυμου κατα την γνωμη τους.

Το τσεκαρα με την δημοσκοπηση μας και οντως ισχυει ,οποτε....

realnews1.jpg
 
Romero και Eλευθεροτυπια.

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) - Night of the Living Dead

Βήμα (Κυριακή) - Bank Bang

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) - Ray

Ημερησία (Σάββατο) - La Femme Nikita

Νέα (Σάββατο) - Τί έκανες στον πόλεμο Θανάση;

Real News (Κυριακή) - Double Trouble

Έθνος (Σάββατο) - My best friend’s girl

Έθνος (Κυριακή) - Fight Club
Ωραιες ταινιουλες αυτην την εβδομαδα με τον "Παλαιστη" του Ρουρκ να ξεχωριζει.

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) - Ο Σωματοφύλακας

Real News (Κυριακή) - Νύφες

Veto (Κυριακή) - La riffa

Βήμα (Κυριακή) - West Side Story

Έθνος (Κυριακή) - The Wrestler

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) - Gattaca

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) - Κοινωνία Ώρα Μηδέν

Τα Νέα (Σάββατο) - Ο Δράκος
Di Caprio η ταινια για μενα.

Real News (Κυριακή) - Flyboys

Βήμα (Κυριακή) - The King and I

Έθνος (Κυριακή) - Hide and Seek

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) - Blood Diamond
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγνωμη τι εννοεις '' ταινιες απο εφημεριδες και οχι μονο''??? αφου μονο για εφημεριδες λες!!! κ μια ακυρη ερωτηση!!εχεις να κανεις aardvark καμια σχεση με αυτο το καινουριο animation του mega?? γιατι μου φαινεται ειδα ενα λογοτυπο που ελεγε το ονομα σου!!
 
Ναι μονο για εφημεριδες λεω ,καποιος αλλος μπορει να πει για κατι αλλο.
 
Πίσω
Μπλουζα