Προτάσεις ταινιών για αγορά (εφημερίδες και όχι μόνο)

φιλε μου πιστεψε με οι εφημεριδες ζουν κ χωρις αυτα κ ο λογος που βαζουν ταινιες cdδωρα κουταλες ξυδια μυδια ειναι επειδη απο καποιες πωλησεις κ πανω το χαρτι το παιρνουν τσαμπα. απλα εγω δεν θεωρω τις ταινιες που αγοραζεις απο την εφημεριδα...ο καθενας ετσι... ταινιοθηκη η οτι κανεις συλλογη η οτιδηποτε οτι εισαι ταινιακιας. αυτο
 
Eγω δεν πιστευω οτι ζουνε χωρις τις προσφορες και ιδιως οι νεες και οι μικρες εφημεριδες,εχω παραδειγματα να αναφερω απο τους ιδιους τους εκδοτες (π.χ real και veto).

Θα μου πεις οι ιδιες το ξεκινησαν αυτο.

Ας το αφησουμε ομως το παραπανω,γιατι δεν θεωρειται συλλεκτης καποιος που μαζευει απο τις εφημεριδες απο την στιγμη που αυτες δινονται σε slim πλαστικη θηκη dvd με το ιδιο ακριβως εξωφυλλο που διατιθεται στην αγορα με το ιδιο ακριβως original dvd το οποιο εχει μεσα την ιδια ακριβως ποιοτητα αναλυσης (στο τελευταιο υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα τον τελευταιο χρονο σπανιες).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω βασικα δεν πιστευω οτι το διαβαζω αυτο!!!το θεμα ειναι οτι το εχουν ξεφτιλισει το dvd. εχει χασει την αξια του ετσι οπως ταχουν κανει. ειμαι πολυ καθετος κ περιεργος σε αυτο. οποιος μαζευει ταινιες απο τις εφημεριδες κ λεει οτι ειναι ταινιακιας η συλλεκτης η οτιδηποτε ειναι απαραδεκτος. δεν μιλαω σε προσωπικο επιπεδο να ξηγιομαστε. απλα επειδη ειμαι συλλεκτης ξενερωνω να βλεπω ταινιες σε εφημεριδες ειναι π.χ. σαν να σου λεω οτι συλλεγω το κομικ του disney και να σου λεω οτι εχω το πρωτο τευχος αλλα το εχω σε φωτοτυπια. απαραδεκτο.
 
Kαι εγω δεν πιστευω οτι διαβαζω το παραπανω,εχουμε 2 ακριβως ιδια προϊοντα στην ιδια ακριβως συσκευασια το ενα το παιρνεις απο εφημεριδα, ο συλλεκτης για να λεγεται συλλεκτης πρεπει να το παρει απο

Α:Περιπτερο

Β:Μαγαζι 30τμ στην πατησιων που εχει και ψιλικα τσιμπιδακια

Γ:Kαταστημα αποκλειστικο για dvd

Γ:Μail order απο τα κεντρικα της Universal

Αnyway και εγω δεν μιλαω σε προσωπικο επιπεδο οπως και ουδεποτε δηλωσα συλλεκτης,ισως σινεφιλ,ταινιες ειναι και τις παιρνουμε για αυτο που ειναι .
 
βασικα φιλε δεν ειναι κ ακριβως ιδιο προιον. χαμηλοτερη ποιοτητα. χειροτερη συσκευασια. κ σου ποα τιο χειροτερο ειναι οτι το εχουν κανει το dvd ξεφτιλα. κ ο συλλεκτης φιλε δεν ειναι απο που αγοραζει κατι αλλα την ποιοτητα για να σου απαντησω κ στο κουιζακι σου.
 
Παλαιότερα αγόραζα τα DVD 20 και 30 Ευρώ... Έχω αγοράσει έτσι την τριλογία του Άρχοντα και πολλά ακόμα ( Οι άλλοι, Collateral Damage κλπ.).

Επίσης αγοράζω από το Amazon UK, Wrestling DVDs....

Τώρα πια, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δαπανώ τέτοια ποσά, αφού οι εφημερίδες, εδώ και μερικά χρόνια, προσφέρουν (όχι πάντα) αρκετά καλές ταινίες στην τιμή των 4.25 Ευρώ...

Αν έχω κάψα όμως μια καινούργια ταινία, την αγοράζω...

Έτσι, τολμώ να πω, οτι έχω μια αρκετά μεγάλη συλλογή ταινιών, στα κουτιά τους...

Δε νομίζω οτι δε θεωρούμαι (ερασιτέχνης) συλλέκτης, επειδή το 60% των ταινιών που έχω, είναι από εφημερίδες...

Κάποια στιγμή θα βγάλω φωτογραφία, (μες στο Σαββατοκύριακο)...
 
Ειπαμε ειναι ακριβως το ιδιο το ιδιο προϊον που πουλιεται στα καταστηματα με μονη διαφορα την slim case που δεν πιανει χωρο.

Οι εφημεριδες πληρωνουν δικαιωματα στις εταιριες και τα ψηφιακά δεδομένα των dvd προερχονται απο την ιδια μήτρα ( glass master ).

Αυτα ισχυουν για τις μεγαλες εφημεριδες,οποιος θελει την επομενη εβδομαδα παιρνει Χαρυ Ποτερ απο το Βημα παιρνει το ιδιο απο το fnac και πειθεται.

Οσο για το εχουν κανει το dvd ξεφτιλα ισως να δινεις πολυ σημασια στο μεσο και οχι στην ταινια.

Αυτα για την ποιοτητα.
 
απο εφημεριδες ρε φιλε εχεις συλλογη απο εφημεριδες δηλαδη ελεος. το ξαναλεω τετοια συλλογη εχει κ η μανα μου κ η γιαγια μου.δεν ειναι συλλογη. μα στην ταινια δινω σημασια ρε φιλε στο extended sto directors cuτ sto collectors edition στα 2disc στα επετειακα σε ολα αυτα.

μην το παρετε για επιθεση η οτιδηποτε απλα οπως ειπα κ παραπανω ειμαι πολυ περιεργος σε αυτο το θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το παίρνω για επίθεση... Συζήτηση κάνουμε... ;)

Θα δεις τις φωτογραφίες και θα μου πεις τι είναι αυτό που βλέπεις...
 
flak32a είπε:
απο εφημεριδες ρε φιλε εχεις συλλογη απο εφημεριδες δηλαδη ελεος. το ξαναλεω τετοια συλλογη εχει κ η μανα μου κ η γιαγια μου.δεν ειναι συλλογη.
Οκ. Δεν ειναι συλλογη αυτη που εχει η γιαγια σου και η μαμα σου. Αλλα μην αγανακτεις, σιγα το πραγμα...συγχωρα τες :) (και εμας μαζι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο εφημεριδες ρε φιλε εχεις συλλογη απο εφημεριδες δηλαδη ελεος. το ξαναλεω τετοια συλλογη εχει κ η μανα μου κ η γιαγια μου.δεν ειναι συλλογη.
Εγω που τα παιρνω με αντικαταβολη και μου τα φερνει η ACS τι λεμε τοτε "απο τον ταχυδρομο απο τον ταχυδρομο"

Αν αυριο αλλαξει ο τροπος διανομης και κανουν συμφωνια οι φουρνοι και διανεμονται απο τον φουρνο ,τι θα λεμε "Απο τον φουρναρη απο τον φουρναρη ".

Lol δεν μπορω,δηλαδη αν θελω να με αποδεχτουν σαν συλλεκτη πρεπει να παιρνω το ιδιο προιον απο που ;
 
Aardvark είπε:
Εγω που τα παιρνω με αντικαταβολη και μου τα φερνει η ACS τι λεμε τοτε "απο τον ταχυδρομο απο τον ταχυδρομο"

Αν αυριο αλλαξει ο τροπος διανομης και κανουν συμφωνια οι φουρνοι και διανεμονται απο τον φουρνο ,τι θα λεμε "Απο τον φουρναρη απο τον φουρναρη ".

Lol δεν μπορω,δηλαδη αν θελω να με αποδεχτουν σαν συλλεκτη πρεπει να παιρνω το ιδιο προιον απο που ;
Μαλλον ο ανθρωπος εννοει οτι οι versions που διανειμονται με εφημεριδες δεν ειναι τις περισσοτερες φορες, οι πληρεις, συλλεκτικες των κασσετινων που ειναι τιγκα στο εξτρα υλικο η περιεχουν εως και εξτρα dvd. Πολλοι ανθρωποι ρε παιδι μου θελουν οχι μονο να δουν εναν αγωνα ποδοσφαιρου, αλλα και τα παρασκηνια, το θυμο του προπονητη πριν μια βδομαδα, συνεντευξεις απο τη γυναικα του τερματοφυλακα, τα αστεια απο τα αποδυτηρια, χαζα αστεια των αποφωνησεων που ο ενας ποδοσφαιριστης πεφτει πανω στον αλλο και κουτουλανε τα κεφαλια τους και βαζουν αφρο ξυρισματος στα παπουτσια τους και ολοι ειναι μια χαρουμενη παρεα που κανει σαρδαμ κλπ αλλιως δεν θεωρουν το ματς αξιο να αποτελεσει μερος της συλλογης τους. Σεβαστο.

Αλλα οχι οτι και εμεις οι υπολοιποι ρε παιδια που δεν νοιαζομαστε για τετοια πραγματα ειμαστε και του πεταματου! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα δω τις φωτογραφιες κ θα δω οτι μαζευεις απλα ταινιες. δεν εισαι συλλεκτης. σοβαρα. κ την εφημεριδα την παιρνεις για να ενημερωθεις.οχι για να παρεις ταινιες. πασ απλα την κυριακη στο περιπτερο φευγεις με 10 σακουλια κ θεωρεισαι συλλεκτης?? οχι απλα μαζευεις ταινιες κ εχεις απλα ταινιες να δεις αν δεν εχεις να κανεις τιποτα το βραδυ. πηγαινε κ απο μαυρο κ παρε συλλεκτης εισαι?? κ το ξαναλεω τετοιες συλλογες απο εφημεριδες οι παντες. δηλαδη να πω οτι επαιρνες την εφημεριδα να την διαβασεις κ απλα ειχε κ μεσα το dvd ok. και αν εισαι συλλεκτης η τιμη δεν παιζει ρολο.

οχι απλα δεν θεωρεισαι συλλεκτης. απλα μαζευεις ταινιες. αλλο συλλεκτης αλλο απλα εχω ταινιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
flak32a είπε:
θα δω τις φωτογραφιες κ θα δω οτι μαζευεις απλα ταινιες. δεν εισαι συλλεκτης. σοβαρα. κ την εφημεριδα την παιρνεις για να ενημερωθεις.οχι για να παρεις ταινιες. πασ απλα την κυριακη στο περιπτερο φευγεις με 10 σακουλια κ θεωρεισαι συλλεκτης?? οχι απλα μαζευεις ταινιες κ εχεις απλα ταινιες να δεις αν δεν εχεις να κανεις τιποτα το βραδυ. πηγαινε κ απο μαυρο κ παρε συλλεκτης εισαι?? κ το ξαναλεω τετοιες συλλογες απο εφημεριδες οι παντες. δηλαδη να πω οτι επαιρνες την εφημεριδα να την διαβασεις κ απλα ειχε κ μεσα το dvd ok. και αν εισαι συλλεκτης η τιμη δεν παιζει ρολο.
Εγω θα διαφωνησω στην οπτικη σου περι συλλογης.

Πχ μου αρεσαν καποιες ταινιες. Ενδεικτικα λεω πχ το Sin City, το Matrix, το Αμελι, το Μπλε-Ασπρο-Κοκκινο, το LoTR, το Pulp fiction, o Εραστης της Κομμωτριας, το Μικροκοσμος, ο Μαγειρας η γυναικα του μαγειρα, καποιες του Νικολαιδη .... ετερογενεις μεταξυ τους. Τις συλλεγω. Οχι οποιαδηποτε ταινια λαχει να κυκλοφορει σε πολυτελη εκδοση με πολλα εξτρα και σουπερ ηχο, ομως. Μονο καποιες. Και οχι μανιακα. Δεν θα εδινα και το δεξι μου χερι για αυτες, ουτε θα προπαρηγγελνα μη χασω το κελεπουρι. Και λιγο ρολο παιζει για μενα αν εχουν ολα τα εξτρα. Περισσοτερο ρολο παιζει το να ειναι ευκολα προσιτες στην αγορα και στην τιμη (να τυχει να βρω μια απο αυτες στο περιπτερο would be great) και φυσικα να καταληξουν στην ιδιοκτησια μου.

Το οτι εχω λοιπον μια συλλογη (στο μυαλο μου, αλλωστε το τι αποτελει συλλογη ειναι προσωπικο θεμα και ουχι αντικειμενικα μετρησιμο) ειναι αδιαμφισβητητο. Τωρα το οτι δε θα συνελεγες και εσυ με τον ιδιο τροπο, δεν την απαξιωνει. Και σιγουρα το οτι μπορει να αγορασα το DVD απο το ψιλικατζιδικο δεν μου χαλαει την απολαυση οταν την βλεπω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω ειμαι κατα των εφημεριδων. ωραια? μια χαρα σε βρισκω γιατι μαζευεις τις ταινιες που σου αρεσουνε κ μπραβο σου.

παντως αλλο συλλογη. αλλο συλλεκτης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια και τα δυο σου ποστ Tywien .

Συμφωνω απολυτα.

μια χαρα σε βρισκω γιατι μαζευεις τις ταινιες που σου αρεσουνε κ μπραβο σου.
Αυτο ακριβως ειμαι εγω. :)
 
Αυτο με το οτι η συλλογη πρεπει να ειναι "κυριλε" αλλιως δε μετραει... με εχει σοκαρει. Νομιζω οτι απλα δεν μπορω να σταματησω να μιλαω για αυτο. Προχωρηστε ολοι οι υπολοιποι σε αλλα θεματα. Εγω θα κατασκηνωσω για παντα εδω :)

Λοιπον εχω μια συλλογη απο διαφορα κομιξ. Για να θελησω καποιο δεν αρκει να ειναι "συλλεκτικο" ομως καποιο, ακριβο και σε λιγα αντιτυπα, με πολυτελη κασσετινα και να συνοδευεται απο την υπογραφη του σκιτσογραφου.

Πρεπει να σημαινει κατι. Το παλιο Μικυ του περιπτερου αριθμ. ταδε που μου λειπει με προβληματιζει περισσοτερο, καποιο Σπαιντερμαν του Καμπανα που δεν εχω θα το παρω και απο το μοναστηρακι σε ημιμουχλιασμενη κατασταση και ας λειπει και μια σελιδα.

Στο μυαλο μου τα δυο παραπανω ειναι πολυ ψηλοτερα απο την σουπερ επανεκδοση, σε ιλουστρασιον χαρτι, χωρις τσαλακωματα. Και ας πουλιονταν σε περιπτερα, ενω το καινουριο ας ερχεται και με βαν σε δερματινο κουτι με βελουδινη επενδυση και ας υπογραφω και σε 8 σημεια για να το παραλαβω.

Ομοιως με τα home micros. Και boxed τα θελω και με τα manuals τους και working.

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ

α) ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΤΡΑΔΑΚΙΑ

β) ΟΧΙ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Μεσα στο ταραγμενο μυαλο του συλλεκτη (εμενα) υπαρχει λογος που το ZX 81 προκρινεται και μπαινει στη συλλογη παραυτα ενω το Spectrum +3 δεν φτανει ουτε μεχρι την εξωπορτα σε οσο καλη κατασταση και να το βρω.

Οποτε ο συλλεκτης δεν ειναι αυτος που σαρωνει τα παντα για μενα. Ειναι αυτος που στοχευει σε συγκεκριμενα πραγματα. Και μπορει και να ειναι και απο το ψιλικατζιδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ιδιο ακριβως μπορω να πω με τα παιχνιδια και τους συλλεκτες,lol.
 
αλλα να μαζευεις τισ ταινιες οχι οτι βγαινει στην εφημεριδα παω σαν χανος κ το αγοραζω.

κ παλι λεω αυτος που αγοραζει απο εφημεριδες δεν θεωρειται συλλεκτης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oχι δεν ειπε κανεις κατι τετοιο και ουτε το κανει κανεις,εδω μεσα τουλαχιστον,υπαρχει επιλογη.

Οπως και κανεις δεν τρεχει σαν χανος να αγοραζει οτι special edition κυκλοφορει.

Διαβασε τα παραπανω ποστ του Twein και αν θελεις να καταλαβεις θα καταλαβεις.

Επισης χρησιμοποιησε το edit σου και μην κανεις double post στην συνεχεια.

Αυτα απο μενα οτι ηταν να πω το ειπα ,καλυφτηκα απο την συζητηση kaι τα γραφωμενα.
 
Πίσω
Μπλουζα