Προτεινόμενος επεξεργαστής και κάρτα γραφικών;

masbass

RetroActive
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
327
Αντιδράσεις
3
Καλησπερα,

ηρθε η ωρα να κανω μια αναβαθμιση, να βαλω τα 7αρια και θα θελα ν ακουσω γνωμες για επεξεργαστες και καρτα γραφικων (sorry αν υπαρχει ήδη τετοιο topic αλλου, κοιταξα εδω αλλα δεν βρηκα).

Στα τελευταια 3 συστηματα ειχα AMD αλλα ειμαι ανοιχτος και σε intel αν ξερετε κατι, κάρτες γραφικών είχα κυρίως nVidia αλλα κι εκει ακουω γνωμες (αυτα αλλαζουν και δεν υπαρχει λογος να κολλαμε σε εταιρειες).

Το συστημα θα ειναι 64bit, games το βλεπω δυσκολο να βαλω, εδω και 2 χρονια εχω περασει σχεδον αποκλειστικα σε wii και xbox (αλλα αν βγει κανα καλο real time strategy θα το τιμησω). Απο λεφτά διαθετω γυρω στα 150-170 για επεξεργαστη και αντε καμια 200ρια για καρτα γραφικων. Μετα ενα mb Asus με DDR3 Ram και φυγαμε.
 
Να ρωτήσω γιατί θες να πάρεις κάρτα των 200 ευρώ και πιθανότατα Core i5/AMD Phenom X4 επεξεργαστή,αν είναι να μη παίζεις games,όπως είπες;
 
εννοεις οτι μπορω να κανω τη δουλεια μου και με λιγοτερα λεφτα ή οτι θα πρεπε να τα βαλω διαφορετικα (περισσοτερα για επεξεργαστη κ λιγοτερα για καρτα);

Το θεμα ειναι οτι αυτη η αναβαθμιση μεχρι αυτα τα ποσα που δινω + καποια υπολοιπα παρελκομενα μπορει να μπει σε πακετο ΕΣΠΑ οποτε ρωταω ποιες θα ηταν οι καλυτερες επιλογες / μοντελα σε αυτα τα λεφτα. Δεν θα παιζει games μεν αλλα δεν θα ειναι και μονο για Office + web καθως θα τρεχω Corel, Photoshop, Flash κλπ.
 
CPU

GPU

Βάζεις και 3 οθόνες αμα λάχει
 
http://www.cpubenchmark.net/common_cpus.html

not bad για τα λεφτα του ο AMD.

η καρτα γραφικων που λες εχει ενα ενδιαφερον bonus με τα multiple screens γιατι σκεφτομουν να βαλω αυτη τη Sony που εχω τωρα σαν δευτερη για να πεταω διπλα ολα τα extra menus.
 
Follow the three A's.

AMD - ATI - Arch
 
...Arch?

κοίτα, πάντα η AMD είχε πολύ καλή αναλογία κόστους / επιδόσεων ενώ στα γραφικά είναι μία η ATI - μία η nVidia οπότε καλό είναι να κοιτάς ποιά είναι στα πάνω της τη στιγμή που σκέφτεσαι γι αναβάθμιση και καθώς δεν προλαβαίνω πια ν΄ ασχολούμαι με hardware καλό είναι να ρωτάω μπας και κατι εχει αλλαξει.
 
Με 200 ευρώ που αναφέρεις εγώ αγοράζω πολύ καλο σύστημα (μητρική-επεξεργαστή-μνημη-μητρική). Μιας και δε θα παίζεις παιχνίδια, δεν τίθεται θεμα ATI-nvidia ή κατι αλλο. Ολα ειναι στην τσέπη σου. Με το πολύ 100 ευρώ αγοράζεις πολύ καλή VGA και τρέχεις άνετα Corell/Photoshop. Επίσης δε χρειάζεται να βαλεις 64Bit επεξεργαστή εκτός κι αν στο σύστημα θες να εχεις 4GB μνήμης ή ανώτερη. Δε θα δεις διαφορά στην ταχύτητα. Ρίχνεις έτσι και το κόστος του συστήματος.
 
κοίτα, μνήμη θέλω να έχω ευχέρεια να πάω πάνω απο τα 4 GB γιατι όλη μέρα έχω κάτω ανοιχτά παράλληλα την Άρτα με τα Γιάννενα κι ενω τωρα θα ξεκινησω με καμια 4άρα GB θελω στο μελλον οταν περναω απο Πλαισιο να χτυπαω πχ αλλα 2 και να μπορει να τα δει. Τα χω βαλει κατω και καθως καλύπτεται απο την επιχορηγηση κατι λιγο παραπανω απο τα low end, γιατί να μην επωφεληθω; Και, ποιος ξερει, ίσως να ρίξω και καμια γυροβολιά με καποιο game ενω με το ηδη υπαρχον συστημα ουτε που το σκεφτομαι.

Οι προτασεις του Saulot μου φαινονται μια χαρα, απλα εριξα εδω την ερωτηση μπας και καποιος εχει μια διαφορετικη γνωμη να μου πει τι να μη παρω, πολλα εχουν το hype της αρκουδας και ειναι παπατζηλικια marketing.
 
Ρε παιδιά,τι σχέση έχει το Linux σε thread για επεξεργαστές και μητρικές ;; :D

Δε παίζεστε λέμεεε !!! :p :p :p
 
Παντου υπαρχει ενα Linux :p

(Απλα εξηγησα τι σημαινε το Arch που εγραψε ο Σαουλοτης)
 
manos426f είπε:
Ρε παιδιά,τι σχέση έχει το Linux σε thread για επεξεργαστές και μητρικές ;; :D
Δε παίζεστε λέμεεε !!! :p :p
Oση ο φαντης με το ρετσινολαδο :) ??????

Δεν λες παλι καλα που δεν του προτειναν κανεναν *που τον θυμηθηκες τωρα mode on*

Crusoe(Transmeta) :p (Λογω linus) ...

Y.Γ.

Βtw για τους Crusoe&Transmeta δεν εχει γινει ποτε η παραμικρη εστω αναφορα στο φορουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O amd αυτη τη στιγμή ειναι οτι καλύτερο στα λεφτά του και η Ati σειρα 5 δεν εχει αντίπαλο.

τωρα για το linux..

Τα 3Α ειναι αυτό που ακολουθώ πλεον και δεν με έχει απογοητευσει καθολου.

Γενικά ΑΤΙ και AMD καλο ειναι να πηγαίνουν πακέτο γιατι συνεργάζονται πολύ καλα ( απο την στιγμή που και η μητρηκή θα έχει σιγουρα AMD chipset) Μιλάμε για ενα πολύ σταθερό συνδυασμό.
 
Ότι λέει ο αποπάνω, με dual boot win 7 ultimate. 64 bit αν θες πάνω από 4 giga.

You cannot go wrong on that.
 
οκ, σας ευχαριστω ολους, εκανα μια γρηγορη ερευνα κι έβγαλα ενα συστηματακι μούρλια. Αντε να δουμε ποτε θα εγκριθει να το χτυπησουμε.
 
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!

Κι εμείς δεν θα δούμε config;

Postαρε ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
masbass είπε:
κοίτα, μνήμη θέλω να έχω ευχέρεια να πάω πάνω απο τα 4 GB γιατι όλη μέρα έχω κάτω ανοιχτά παράλληλα την Άρτα με τα Γιάννενα κι ενω τωρα θα ξεκινησω με καμια 4άρα GB θελω στο μελλον οταν περναω απο Πλαισιο να χτυπαω πχ αλλα 2 και να μπορει να τα δει. Τα χω βαλει κατω και καθως καλύπτεται απο την επιχορηγηση κατι λιγο παραπανω απο τα low end, γιατί να μην επωφεληθω; Και, ποιος ξερει, ίσως να ρίξω και καμια γυροβολιά με καποιο game ενω με το ηδη υπαρχον συστημα ουτε που το σκεφτομαι.
Οι προτασεις του Saulot μου φαινονται μια χαρα, απλα εριξα εδω την ερωτηση μπας και καποιος εχει μια διαφορετικη γνωμη να μου πει τι να μη παρω, πολλα εχουν το hype της αρκουδας και ειναι παπατζηλικια marketing.
Υπόψην ότι εκτός από 64bit Windows, και οι εφαρμογές που θα χρησιμοποιείς θα πρέπει να είναι 64bit compliant, δηλαδή 64bit Corell, 64bit Photoshop κλπ κλπ. Οχι ότι οι αντίστοιχες 32bit δε θα παίζουν, απλώς δε θα μπορέσουν να δουν μνημη πανω από 2GB, ούτε θα μπορέσεις να ανοίξεις αρχείο πάνω από 2GB (αν δε με απατά η μνήμη μου).
 
Εφ'όσον θα κάνεις τέτοια δουλειά (γραφίστας είσαι; ), ένας δυνατός επεξεργαστής σου χρειάζεται περισσότερο από μία πολύ δυνατή κάρτα. Προτείνω core i7-860 και κάρτα ATI 5770. Οχι ότι θα έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια μ'αυτό το σύστημα.. :)

Μιχάλης
 
web graphics, δεν κανω εντυπο σχεδον καθολου, και κατι λιγα που καθονται πολυ πολυ αραια τα εκανα μια χαρα με το ηδη υπαρχον συστημα που ειναι το low end πριν 2 χρονια... Οσον αφορα τα 64bit τα εχω υπ οψιν μου να περασω 64bit εκδοσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα