Προϊόντα και Ελληνικές ταινίες

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Βρειτε οσα περισσοτερα προϊόντα συναντησαμε μεσα στις ελληνικες ταινιες ειτε σε μορφη ραδιοφωνικης/τηλεοπτικης διαφημισης ειτε γινεται μια απλη αναφορα αυτων μεσα απ τις ατακες των ηθοποιων.

πχ.μαρκα κατεψυγμενων ψαριων "Ευριδικη" που κυκλοφορησαν το '60:κανει μια αναφορα στο προϊόν αυτο η Αλικη στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο"

(υπηρχε και ερωτηση στο κουιζ των ποτων και των τροφιμων της bambinella)
 
Η Μαιρη Λαλοπουλου δινει το παυσιπονο Calmol στο Βασιλη Λογοθετιδη, στο Ενα βοτσαλο στη λιμνη.

Και για να παω στην αγαπημενη μου κατηγορια των αρωματων, η Αλικη αναφερει το Miss Dior, στα Χτυποκαρδια στο θρανιο.

Η Μαιρη Κυβελου το Je Reviens, στα Επτα χρονια γαμου.

Η Μαρω Κοντου το Diorissimo (το αρωμα μου!) στον Γεροντοκορο.
 
Η σοκολάτα που προσφέρει η Αλίκη στον Δημήτρη στο Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο είναι ΙΟΝ.

Στο Κλωτσοσκούφι στην ταβέρνα που τρώει με τον Αλεξανδράκη πίνουν μπύρα ΦΙΞ

Λίγο μετά στην ίδια ταινία η Αλίκη πηγαίνει στο κατάστημα Σεβαστάκης για να αγοράσει παπούτσια.

Στο κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας ο Χρήστος Νομικός πουλάει μπουκάλες Πετρογκαζ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία «Ο γεροντοκόρος» η Μάρω Κοντού προτείνει στον Λάμπρο Κωνσταντάρα να πίνει Νες Καφέ και μάλιστα ντεκαφεϊνέ, προκειμένου να μην έχει αϋπνίες (!)

Σε πολλές ταινίες όπου διαδραματίζονται σκηνές σε καταστήματα (π.χ. μπακάλικα, ψιλικατζίδικα, ηλεκτρικών συσκευών κλπ.) βλέπουμε πολλά γνωστά προϊόντα και φίρμες που αποτελούν το ντεκόρ του πλάνου. Το ίδιο συμβαίνει με μάρκες ποτών σε μπαρ όπου πίνουν το ποτό τους οι πρωταγωνιστές.

Σε μία περίπτωση υπάρχει μιά εξώφθαλμη περίπτωση διαφήμισης: Στην ταινία «Το ανθρωπάκι» ο Βουτσάς έχει μαγαζί με υφάσματα. Σε μία σκηνή (εντελώς άσχετη με την πλοκή και των διαλόγων που προηγήθηκαν) η Νίτσα Μαρούδα τον ρωτάει «Έχετε και κουβέρτες Κρυλόρ;» Κι απαντάει: «Να πάρετε κι εσείς, όλα τα καλά σπίτια έχουν», τη στιγμή που σε πρώτο πλάνο βλέπουμε το λογότυπο της Κρυλόρ.

Προσωπικά τις πρόλαβα αυτές τις κουβέρτες με το χαρακτηριστικό πορτοκαλί χρώμα, από τις αγαπημένες της παιδικής μου ηλικίας. Δεν βγαίνουν πλέον.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο "έλα στον θείο" (1950), ακούγεται πολλές φορές η μάρκα Σίνγκερ, για την ραπτομηχανή. Επίσης σε μια ταινία της Βουγιουκλάκη, φαίνεται σε ( αχρείαστο) κοντινό πλάνο, η μάρκα Κελβινέιτορ του ψυγείου..
 
θυμηθηκα οτι στην ταινια "εξω φτωχεια και καλη καρδια" ο Βεγγος επινε γαλα Σισσυ κι ελεγε και το τραγουδακι,ενω αργοτερα τον ξαναβλεπουμε να μοιραζει γαλα στους επισκεπτες του ραδιοφωνικου σταθμου με παρουσιαστη τον Οικονομιδη.Στα 01:29λεπτα του βιντεο βλεπουμε την τελευταια σκηνη που περιγραφω


καταφερα να βρω και φωτογραφια με την εντυπη διαφημιση του γαλακτος Σισσυ :

33.jpg πηγή

Στην ταινια "20 γυναικες κι εγω" ενω οι ηθοποιοι παρακολουθουν ενα επεισοδιο της σειρας "Αγνωστος πολεμος" ,ξαφνικα προβαλλεται η διαφημιση για ενα προϊόν που λεγοταν "ξεβουλωξ" ,η διαφημιση αυτη ελεγε

"η λεκανη σας βουλωσε

μονο το ξεβουλωξ την ξεβουλωνει

ξεβουλωξ,μονο ξεβουλωξ"

υπηρχε στ αληθεια αυτο το προϊόν;
 
Στην ταινία έξω φτώχεια και καλή καρδία, το γάλα ΣΙΣΙ που διαφημίζετε απο το ραδιοφωνικό σταθμό Αθηνών στην αρχή της ταινίας να είναι πραγματικό ρε παιδιά;; :xm:
 
σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια bambinella :) κατι τετοιο υποψιαζομουν κι εγω αλλα ηθελα να σιγουρευτω!!

boomer : ναι υπηρχε στ αληθεια το γαλα Σισσυ,εβαλα και μια φωτογραφια με την εντυπη διαφημιση που βρηκα σε μια ιστοσελιδα
 
Σε πολλες ταινιες οι ηθοποιοι οταν ειναι σε κεντρα πινουν ουισκι VAT69 και μαλιστα το μπουκαλι ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ειναι παντα γυρισμενο με την ετικετα προς την καμερα...

Και σε αλλες ταινιες φαινεται η ετικετα των διαφορων ποτων που πινουν οι ηθοποιοι, αλλα ειδικα με το VAT69 αυτο επαναλαμβανεται σκανδαλωδως
 
lolota είπε:
Σε πολλες ταινιες οι ηθοποιοι οταν ειναι σε κεντρα πινουν ουισκι VAT69 και μαλιστα το μπουκαλι ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ειναι παντα γυρισμενο με την ετικετα προς την καμερα...Και σε αλλες ταινιες φαινεται η ετικετα των διαφορων ποτων που πινουν οι ηθοποιοι, αλλα ειδικα με το VAT69 αυτο επαναλαμβανεται σκανδαλωδως
Και για του λόγου το αληθές, ο Κούρκουλος ετοιμάζεται να δροσίσει το λαρύγγι του με VAT69 (Οι αδίστακτοι, 1965).

attachment.php
 
Η Πάστα Φλώρα ζήτησε από τον Μίκι, μόλις φτάσει στο Λονδίνο, να της στείλει καλλυντικά Max factor, στην ταινία Μια τρελή τρελή οικογένεια.
 
Στην ταινια "χαρουμενο ξεκινημα" ακουγονται καποιες ραδιοφωνικες διαφημισεις,σιγουρα ενα απ τα προϊόντα που διαφημιζονται ειναι μια μαρκα ρυζιου.Δυστυχως δε θυμαμαι περισσοτερες λεπτομερειες αφου περασε αρκετος καιρος απ την τελευταια φορα που ειδα την ταινια
 
Νομίζω στην "Παριζιάνα" σε κάποια στιγμή πίνουν μπύρα Άμστελ με το μπουκάλι γυρισμένο στην κάμερα

Επίσης στην "Ωραία του Κουρέα" η Καραγιάννη σε κάποια στιγμή που της γκρίνιαζε ο Πλατής που μάσαγε τσίχλα συνέχεια, του είπε ότι μασάει τσίχλα Αμέρικα... Άραγε υπήρχε στα αλήθεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κaterinak, τα προϊοντα που διαφημιζονταν στην ταινια, ειναι το ρυζι Διαμάντι και το ρυζι Αφρό. Και οι δυο αυτες μαρκες ηταν ανυπαρκτες στην πραγματικοτητα.

Stratos84, η τσιχλα Αμερικα υπηρχε ακομα και στα τελη της δεκαετιας του '70 που την προλαβα εγω. Ηταν ενα μεγαλο ροζ φυλλαρακι και η γευση της εμοιαζε αρκετα με της Big Babol.
 
stratos84 είπε:
Νομίζω στην "Παριζιάνα" σε κάποια στιγμή πίνουν μπύρα Άμστελ με το μπουκάλι γυρισμένο στην κάμερα
Επίσης στην "Ωραία του Κουρέα" η Καραγιάννη σε κάποια στιγμή που της γκρίνιαζε ο Πλατής που μάσαγε τσίχλα συνέχεια, του είπε ότι μασάει τσίχλα Αμέρικα... Άραγε υπήρχε στα αλήθεια;
Η τσίχλα Αμέρικα ονομαζόταν στην πραγματικότητα Τσικ-αμέρικα. Το εργοστάσιο (ή ένα από αυτά) ήταν κοντά στο πατρικό μου, στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης και πρέπει να δούλευε μέχρι τα τέλη '70, αρχές '80.
 
bambinella και ARETARA σας ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σας!!!

Επισης στην ταινια "ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" ακουμε τη ραδιοφωνικη διαφημιση για το ρυζι μπαρμπα Μπεν
 
Πίσω
Μπλουζα