Πρωτοχρονιάτικο λαχείο

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Όταν ήμασταν μικρά τα ξαδέλφια μου και εγώ μας φώναζε ο παππούς μου 2-3 ημέρες πριν την έλευση του νέου έτους και μας έδινε σε ένα φάκελο με το όνομά μας, το Πρωτοχρονιάτικο λαχείο που μας είχε αγοράσει. Πάντα περιμέναμε ότι κάποιος θα κέρδιζε αλλά μάταια. Νομίζω ότι η πιθανότητα να κερδίσεις ήταν πάντα ένα απίστευτο νούμερο το οποίο δεν θυμάμαι.
 
Σχετικά με τις πιθανοτητες κέρδους απλα(επειδή και γώ το διαβασα)ενδικτικα να σου πώ οτι ειναι περισσοτερες απο του λοττο και του τζόκερ.

Τα λαχεία έχουν παρει την κατιουσα ,εμεις τα προτοχρονιατικα τα χουμε κοψει απο χρόνια.Είναι μια ''ουτοπια'' το λάχειο.Πετάς στα συνεφα μέχρι την ώρα της κλήρωσης και μετά απλά και ωρεα(με συνοπτικές διαδικασίες)προσγειώνεσε.

Ο κόσμος το χει καταλάβει αυτό.
 
Πράγματι έτσι είναι... Παρ'όλα αυτά, αποτελεί και αυτό ένα έθιμο των ημερών.

Το αγοράζουμε "για το καλό", που λέμε, και πολλοί το βάζουμε και πάνω στο δέντρο, για γούρι...

Βέβαια, η τιμή του φέτος, είναι μάλλον απαγορευτική!

Για εμένη, κλασική εικόνα στο Πρωτοχρονιάτικο λαχείο, ήταν αυτή που παρουσίαζε για πολλά χρόνια, το κεφάλι ενός αγάλματος (δε θυμάμαι ποιό ήταν)...
 
Για ανεξηγητο λογο ειναι το προιον που συνεχιζει να εχει τις πιο ρετρο και απαρχαιωμενου στυλ διαφημισεις.

Οποτε πετυχετε καποια θα δειτε σκηνοθεσια 80s, παραξενη υποκριτικη (στα ορια του υπερ-ρεαλισμου), οι καρτες να pixel-ιαζουν και να δινει εντυπωση οτι ολη η διαφημιση εχει στηθει με Powerpoint (εκδοση του 1987 βεβαιως βεβαιως)
 
Οι διαφημίσεις του με εκνεύριζαν πάντοτε, ίσως γιατί μου τη βίδωνε να μου πασάρουν κάτι που θα μου δώσει ψεύτικες ελπίδες. Πραγματικά το "λαχείο" αυτό μου την έδινε και συνεχίζει να μου τη δίνει όπως και τότε.

Ούτε έχω πάρει ποτέ μου, ούτε και πρόκειται, ειδικά με τη διαφήμιση που "τρέχει" τώρα. Ήθελα να ήξερα, πληρώνονται για τις "ιδέες" τους, αν όχι να τους δώσω τον αρκούδο μου να ποστάρει στη Καραϊβική. Θα τους κοστίσει ελάχιστα.
 
Θυμαμαι μια και μοναδικη φορα που με εβαλαν οι γονεις μου να διαλεξω πρωτοχρονιατικο λαχειο.

Δεν ηξερα ουτε να το διαλεξω :p (ηθελαν τετραδα και εγω εκοψα 4 χωριστα, πριν προλαβουν να με παρουν ειδηση)

Δεν ξαναγορασαμε απο τοτε, η ατυχια ηταν δεδομενη :D
 
Wally είπε:
Για ανεξηγητο λογο ειναι το προιον που συνεχιζει να εχει τις πιο ρετρο και απαρχαιωμενου στυλ διαφημισεις.
Οποτε πετυχετε καποια θα δειτε σκηνοθεσια 80s, παραξενη υποκριτικη (στα ορια του υπερ-ρεαλισμου), οι καρτες να pixel-ιαζουν και να δινει εντυπωση οτι ολη η διαφημιση εχει στηθει με Powerpoint (εκδοση του 1987 βεβαιως βεβαιως)
Είναι ένας λόγος να γουστάρουμε εμεις οι ρετρο-μανεις!

Την έχω προσέξει και γώ τη φετινή διαφήμηση ,έχεις δίκιο (νομίζεις οτι βρίσκεσε στα μέσα της δεκαετίας του 80).
 
Και εμένα μου αγόραζε κάποτε ο παππούς μου.

Αν ποτέ γίνω και εγώ παππούς, θα κάνω το ίδιο. Μέχρι τότε, απέχω...
 
Το πρωτοχρονιάτικο λαχείο (επίσημα: Κρατικό λαχείο κοινωνικής αντίληψης) αντικατέστησε το παλιό Λαχείο Συντακτών, το οποίο εκτός των άλλων μοίραζε διαμερίσματα ή ακόμα και ολόκληρες νεόκτιστες πολυκατοικίες!
 
Σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ: http://www.kratika-laxeia.gr/gr/lottery_gr_kratiko.htm πρέπει να πολλαπλασιάσουμε τις σειρές που έχουν εκδοθεί. Κάθε σειρά έχει 100.000 νούμερα. Εκατό σειρές δεν θα έχουν εκδοθεί; Άρα οι πιθανότητες που έχεις να κερδίσεις είναι οι ακόλουθες: 1. Διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος. Δεν είμαι και τόσο καλή με τους αριθμούς.

kratikopic03.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μόνο από τις κληρώσεις, σου έκοβαν τον αέρα! :D Κουστουμαρισμένοι βλοσυροί μεσήλικες και ανέκφραστες γυναίκες σαν καθηγήτριες, να κοιτάνε την κληρωτίδα8). Ποιο 80ς δεν γίνεται...
 
Οι αναφερομενες πιθανοτητες νικης - αυτο το "2 στους 3 κερδιζουν" - συμπεριλαμβανει ολες τις κατηγοριες νικης - ληγοντες κλπ, και ισχυε μεχρι και την ελευση των "νεωτερων" παιχνιδιων του ΟΠΑΠ.
 
Δεν ισχύει πια ο λήγοντας δηλαδή;

Οι δικοί μου έπαιρναν πάντα, όχι για μένα γιατί ήξεραν ότι θα το έσκιζα, και πάντα όταν δεν έπιαναν το λήγοντα τα έριχναν πάνω μου για τη γρουσουζιά.

Εγώ είμαι αρκουδοπόδαρος, όχι κατσικοπόδαρος.

Από την άλλη, είμαι και σάτυρος..... Ρε λες;;;;;;;;;;;;
 
Φυσικα και ισχυουν ακομα pookyman !! Απλα τωρα εχουν ανεβει πολυ οι πιθανοτητες "μικρης" νικης σε αλλα παιχνιδια, Joker - Πρωτο πχ
 
Wally είπε:
Για ανεξηγητο λογο ειναι το προιον που συνεχιζει να εχει τις πιο ρετρο και απαρχαιωμενου στυλ διαφημισεις.
Οποτε πετυχετε καποια θα δειτε σκηνοθεσια 80s, παραξενη υποκριτικη (στα ορια του υπερ-ρεαλισμου), οι καρτες να pixel-ιαζουν και να δινει εντυπωση οτι ολη η διαφημιση εχει στηθει με Powerpoint (εκδοση του 1987 βεβαιως βεβαιως)
Έλα... πες την αλήθεια.... με Amiga ήθελες να πεις ε;
 
Μόνο ο παππούς μου έπαιρνε στα σοβαρά τα λαχεία. Από τα παιχνίδια του ΟΠΑΠ, ο μπαμπάς μου έπαιζε (και συνεχίζει ακόμα να παίζει) μανιωδώς ΠΡΟ-ΠΟ (μάλλον ένας από τους 10-15 παίκτες που έχουν ξεμείνει σήμερα :p ) και μέχρι τα 10 μου τον θυμάμαι να δίνει σε `μενα και στον αδελφό μου να συμπληρώνουμε δελτία (μετά από αυτή την ηλικία μας τα έκοψε γιατί είχαμε σταματήσει να κάνουμε κουλά προγνωστικά, αλλά τα συμπληρώναμε με λογική, δηλαδή τον χειρότερο σύμβουλο κάθε παίκτη...)
 
Αναβιώνω το θρεντ λόγω ημερών :) Πήρατε πρωτοχρονιάτικο λαχείο; (Ο παππούς μας, πήρε για τα εγγόνια του, κλασικά .....)

18.jpg

protohroniatiko_2011_banner.jpg

23.jpg

Προέλευση φωτογραφιών: www.kratika-laxeia.gr
 
Εννοείται (μπας και στραβωθεί η τύχη και μας πέσει φέτος το λαχείο :D ). Ένα όμως γιατί η τιμή του έχει πάει στα ύψη :(
 
Kambia είπε:
Εννοείται (μπας και στραβωθεί η τύχη και μας πέσει φέτος το λαχείο :D ). Ένα όμως γιατί η τιμή του έχει πάει στα ύψη :(
Kambia σου ευχομαι να κερδίσεις τον 1ο αριθμό και αν γίνει αυτό να κεράσεις τη ρετρο-παρέα!

Για το λόγο που ανέφερες εγώ φέτος δεν θα πάρω λαχείο.

Επι τι ευκερία είδα και τη φετινή διαφήμηση του προτοχρονιάτικου και δεν με εξέπληξε ,είταν άνοστη και χωρίς έμπνευση!
 
video80 είπε:
Kambia σου ευχομαι να κερδίσεις τον 1ο αριθμό και αν γίνει αυτό να κεράσεις τη ρετρο-παρέα!
Ευχαριστώ video80. Όχι μόνο κέρασμα. Πάρτυ θα κάνουμε :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα