Πρόβλημα με εγκατάσταση μεμβράνης πληκτρολογίου σε zx spectrum +

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
Ήρθε σήμερα μια νέα μεμβράνη που παρήγγειλα,άνοιξα λοιπόν το spectrum για να την εγκαταστήσω και ανακάλυψα ( στις εικόνες που είχα βρει στο internet δεν υπήρχαν,είναι κάποιου είδους μοντάρισμα; ) ότι από δύο σημεία πάνω στη motherboard ξεκινούν κάτι καλωδιάκια τα οποία καταλήγουν σε δύο βύσματα στα οποία είναι συνδεδεμένα τα ribbons της μεμβράνης.ένα από τα καλωδιάκια λοιπόν είναι κομμένο στο ύψος του βύσματος.πως μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του πληκτρολογίου;

τι μπορώ να κάνω εγώ ; (από ότι βλέπω μάλλον χρειάζεται κόλληση,που δεν ξέρω να κάνω και δεν έχω και τα εργαλεία αλλά ρωτάω για να ξέρω)

και κάτι ακόμα,αν και ο φάκελος στον οποίο μου ήρθε έγραφε πάνω με μεγάλα γράμματα "PLEASE DO NOT BEND" ,η μεταφορική εταιρεία τον έφερε εμφανώς στραβωμένο :( με τη μεμβράνη μέσα να έχει καμπυλωθεί κάπως,είναι εντάξει ή θα εμφανίσει προβλήματα;
 
το είδα αλλά στο δικό μου τα βύσματα από ότι καταλαβαίνω τα έχουν αφαιρέσει από τη θέση τους και τα έχουν συνδέσει με καλώδια (τα άλλα άκρα των οποίων έχουν κολληθεί στα σημεία που ήταν αρχικά τα βύσματα) ώστε να είναι πιο ευέλικτα και εκεί βρίσκεται το θέμα καθώς ένα από τα καλώδια έχει κοπεί... :(
 
βαλε μια φωτο βρε χριστιανε :)
 
ωχ,το έκλεισα πριν το φωτογραφήσω οπότε φωτογραφίες αύριο.μέχρι τότε όμως,έφτιαξα ένα σχέδιο για το πως είναι αυτό που εννοώ :D

11111wb.jpg


στο σχέδιο:

το πάνω μεγάλο ορθογώνιο είναι το τμήμα στο οποίο βρίσκεται το πληκτρολόγιο ενώ το κάτω αυτό με τη motherboard

οι κουνημένες γραμμές είναι τα καλώδια που ανέφερα,τα σημεία από όπου ξεκινούν στο κάτω ορθογώνιο είναι τα σημεία όπου μάλλον βρίσκονταν αρχικά τα βύσματα,τα σημεία που τελειώνουν στο πάνω είναι τα βύσματα (μέσα στα οποία είναι τα ribbons της μεμβράνης)
 
Απ' όσο θυμάμαι, υπάρχουν 5 αγωγοί-καλώδια στη μια μεριά και 8 στην άλλη. Σύνολο 40 διαφορετικοί συνδυασμοί. (5x8=40)

Απ' τη στιγμή που έχεις ένα κομμένο, χάνεις κάποια κουμπιά. Στάνταρ. Sorry.

Βέβαια, αν πιάνει λιγάκι από κολλητήρια το χέρι σου, είναι εύκολη επισκευή. ;)
 
Είναι προφανές ότι πρέπει να πιάσεις και να κολλήσεις το κομμένο καλώδιο. Αν δεν κατέχεις το άθλημα, οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός θα μπορεί να στο κάνει.

krem13 είπε:
και κάτι ακόμα,αν και ο φάκελος στον οποίο μου ήρθε έγραφε πάνω με μεγάλα γράμματα "PLEASE DO NOT BEND" ,η μεταφορική εταιρεία τον έφερε εμφανώς στραβωμένο :( με τη μεμβράνη μέσα να έχει καμπυλωθεί κάπως,είναι εντάξει ή θα εμφανίσει προβλήματα;
Πιθανώς θα είναι εντάξει, εκτός αν τσάκισε. Δεν νομίζω ότι το σκέτο καμπύλωμα μπορεί να την χαλάσει.

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις που η μεταφορική έχει παραβιάσει τις οδηγίες μεταφοράς εμφανώς, καλό είναι να παραλαμβάνεις το αντικείμενο υπογράφοντας "με επιφύλαξη" ώστε σε περίπτωση προβλήματος να μπορείς να διεκδικήσεις ευκολότερα αποζημίωση.
 
Αν έχει τσακίσει, τσάκισε και το πληκτρολόγιο του ζχ και θα είσαι τζετ! :D
 
Πίσω
Μπλουζα