Πρόβλημα με τα Windows! Δεν μπορώ να κάνω install!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω αυτό το πρόβλημα με τα Windows. Μόλις επιλέξω να κάνει install κάποιο πρόγραμμα μου βγάζει το εξής μήνυμα





Unable to execute file in the temporary directory. Setup aborted.

 


Καταρχάς να πω πως στο σύστημα που παρουσιάζεται το πρόβλημα, έχω εγκατεστημένα τα WindowsXP 64. Έχω κάνει έλεγχο για ιούς, trojans κτλ αλλά δεν βρήκα κάτι. Επίσης έχω κάνει επανειλημμένους ελέγχους και διορθώσεις προβλημάτων στην registry, με διάφορα προγράμματα, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Στο DXDiag μου βγάζει κάποια μηνύματα λάθους, αλλά τα παιχνίδια τρέxουν κανονικά. Προσπάθησα επίσης να γράψω ξανά το DirectX 9.0c και το DirectX10 forWindowsXP σε SafeMode, όπου εκεί μπορώ να κάνω install χωρίς πρόβλημα, αλλά δεν κατάφερα τίποτα! Ίσως μια ολική απεγκατάσταση του DirectX να διόρθωνε το πρόβλημα, αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να το κάνω αυτό.





Τη βοήθειά σας παρακαλώ!
 
Δεν δοκιμαζεις κανενα system restore κανενα μηνα πισω η και περισσοτερο να δεις τι κανει?

Στο μενου Start/Accessories/System Tools/System Restore (που ελπιζω να ειναι ενεργοποιημενο στο μηχανημα σου).. Πηγαινε οσο πιο πισω μπορεις απο την ημερομηνια που θυμασαι οτι αρχισε τα προβληματα.
 
τα προβλήματα των XP 64bit ειναι αναρηθμητα, πεταξε τα καλλίτερα.
 
Για δοκίμασε και να εγκαταστήσεις καμία πιο καινούρια έκδοση του Windows Installer, αν δεν έχεις την νεότερη...
 
Εγω θα ελεγα να απενεργοποιησεις το antivirus και το firewall (αν εχεις) και να προσπαθησεις για install.Αφου λες οτι στο safe mode το install δουλευει, αυτο σημαινει οτι κατι που τρεχει στην κανονικη λειτουργια των windows προκαλει το προβλημα-προσπαθησε να θυμηθεις τι εγκατεστησες τον τελευταιο καιρο...Eπισης κανε και ενα check στον δισκο,μηπως υπαρχει καποιο bad sector ή αν εχεις αρκετο ελευθερο χωρο στο δισκο που ειναι τα windows..Eνα googling με το προβλημα σου θα σου δωσει επισης μια καλη ιδεα, ενω αν δεν γινεται κατι το system restore-oπως ειπε και ο phil_vr-μπορει δωσει λυση...
 
Δεν ξέρω αν έκανες αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω και αν διορθώθηκε (οπότε οκ)

αλλά αν όχι για πήγαινε στο Start---->Run και δώσε

%TEMP%

πήγαινε επάνω ένα φάκελο , δεξί κλίκ στο φάκελο , properties, και πήγαινε στην ταμπέλα Ασφάλεια (Security)

και κοίτα γενικώς τι χρήστες, permissions κτλ παίζουν και αν βλέπεις τίποτε περίεργο.

κάτω που έχει τα permissions έχει Read And Execute κοίτα μπας και δεν είναι τικαρισμένο...
 
Amstrad είσαι ο μόνος που ξέρω και λειτουργεί XP 64άρια.

Δεν το ξέρω το λειτουργικό, δεν το έχω καν αγγίξει γιατί δεν υπήρχε και λόγος, αλλά είναι όντως τόσο απαράδεκτο όπως παπαγαλίζεται από διάφορους; Διότι τα παπαγαλίδια λένε τα ίδια και για τα Vista, τα οποία αν έχεις περάσει τα service packs είναι άψογο λειτουργικό, ή το MacOS, ενώ έχουν δει Apple computers μόνο από φωτό του Google........
 
Τα λειτουργώ και εγώ σε ένα PC για συγκεκριμένη δουλειά όμως (Audio software, που θέλω 64bit support και 4gb Ram) . Εάν τα σετάρεις για συγκεκριμένο λόγο -που γνωρίζεις ότι δουλέυει σε αυτά - , είναι μιά χαρά. Το θέμα είναι στα drivers (δυσέυρετα εως ανύπαρκτα για κάποιες συσκευές) , κατα τα άλλα είναι μιά χαρά, απλώς δέν είναι για κύριο λειτουργικό όπου θα χώνεις ότι νά'ναι απο games και software. Θα μπορούσε να είναι το καλύτερο λειτουργικό στον πλανήτη, με την έννοια του stability των XP και την υποστήριξη 64bits με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
pooky(1) είπε:
Amstrad είσαι ο μόνος που ξέρω και λειτουργεί XP 64άρια.
Δεν το ξέρω το λειτουργικό, δεν το έχω καν αγγίξει γιατί δεν υπήρχε και λόγος, αλλά είναι όντως τόσο απαράδεκτο όπως παπαγαλίζεται από διάφορους; Διότι τα παπαγαλίδια λένε τα ίδια και για τα Vista, τα οποία αν έχεις περάσει τα service packs είναι άψογο λειτουργικό, ή το MacOS, ενώ έχουν δει Apple computers μόνο από φωτό του Google........
Δεν είναι απαράδεκτο. Το χρησιμοποιούσα για πολύ συγκεκριμένο σκοπό (64 bit software) και φυσικά ήταν "μονόδρομος". Το πρόβλημα ήταν στην έλλειψη drivers όπως είπε ο Other_Reality. Αν δεν τρέχεις 64 bit software που θέλει 4+ GB ram, δεν βλέπω το λόγο να το χρησιμοποιείς.

Πάντως, προσωπική μου άποψη, αφού σου παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα, ίσως είναι η ώρα της αναβάθμισης στα Windows 7.
 
Ευχαριστώ πολύ παίδες!!!!!
 
Χαζή ερώτηση αλλά φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να το τρέχεις σαν Administrator έτσι?

"Run as Admininstrator"
 
Τα permisions αδερφέ,κοίτα τους λογαριασμους ;)
 
*** off-topic ***

@A1200, Κάθε φορά που θα ποστάρεις σ'αυτό το θρεντ, στην αρχική σελίδα θα φαίνεται ο τίτλος "Πρόβλημα με τα Windows!" κι απο κάτω ενα "by A1200" μουχαχαχαααααααααααααα!!!!!!!

Αφτα..... :D

-----------------------------------------------

Στο θέμα μας τώρα, πέραν όσων είπαν τα παιδιά πιο πάνω, στον event viewer και στην κατηγορία Application, βλέπεις καμια κοκκινίλα; Επίσης, έχεις χώρο στο C: σου; Ακούγεται γελοία ερώτηση, αλλά για τσεκάρισέ τον. Θα σου προτεινα επίσης να τρέξεις την εντολή:

del /s/q/f %temp%

στο Start->Run. Αυτή θα σου ζβήσει ό,τι υπάρχει στον φακελο %temp% ο οποίος λογικά είναι ο c:\windows\temp, αλλά αν ανοίξεις μια γραμμή εντολών, γράφοντας SET, θα δεις η μεταβλητή TEMP σε ποιό φάκελο αντιστοιχεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
*** off-topic ***
@A1200, Κάθε φορά που θα ποστάρεις σ'αυτό το θρεντ, στην αρχική σελίδα θα φαίνεται ο τίτλος "Πρόβλημα με τα Windows!" κι απο κάτω ενα "by A1200" μουχαχαχαααααααααααααα!!!!!!!
130px-53,201,0,130-DrEvil.jpg
 
Other_Reality είπε:
Θα μπορούσε να είναι το καλύτερο λειτουργικό στον πλανήτη, με την έννοια του stability των XP και την υποστήριξη 64bits με ότι αυτό συνεπάγεται.
Tα είπες όλα....

Αλλά δεν....

Συνεπώς,Win 7 x64...... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα