Πρόβλημα με retro laptop - HELP!

markk

Retro Member
Joined
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
128
Αντιδράσεις
5
Καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα ένα παλιό λάπτοπ. Μου το πουλήσανε για 486 με πρόβλημα στα floppy. Όταν ήρθα σπίτι και το άνοιξα, βλέπω να γράφει CPU Speed 10MHz, 640kb RAM, και φορτώνει DOS. Αλλά όχι από σκληρό δίσκο! Είχε το dos 3.31 σε rom. Μόνο τα command.com,config/autoexec, format/diskcopy και άλλο ένα για το πληκτρολόγιο. Έχει μόνο αυτά τα 6-7 αρχεία και έχει ελεύθερο χώρο μόνο 7kb, αλλά φυσικά επειδή είναι rom δε μπορεί να γραφτεί τίποτα. Η οθόνη του είναι lcd, αλλά όταν λέμε lcd, πάρα πολύ παλαιού τύπου, δηλαδή όπως ακριβώς ήταν αυτή του πρώτου game boy. Από ότι είδα στις επιλογές σε κάτι dip switches πρέπει να είναι cga. Επίσης έχει στη μια πλευρά 2 σειριακές 9pin και μία παράλληλη, και στην αριστερή πλευρά μια 9πινη θηλυκή υποδοχή(μάλλον για οθόνη cga) και άλλη μία θηλυκή 25πινη όμοια με την παράλληλη, που μαντεύω ότι χρησιμοποιείται για να συνδεθεί εξωτερικό floppy. Ανοίγοντάς το, παρατηρώ ότι ο επεξεργαστής γράφει OKI M80C86-10, έχει 512kb μνήμη σε τσιπάκια κολλημένα, και επίσης έχει 2 υποδοχές γεμάτες με simms. Τα simms είναι 2 256άρια, που όταν τα έβγαλα η μνήμη πήγε στα 512, οπότε μαντεύω πως ότι βάλεις τα βλέπει για +128... Πάμε τώρα στα προβλήματα.... Το floppy δε δουλεύει όντως. Αν και ανάβει το λαμπάκι δε διαβάζει καθόλου. Το θέμα είναι τώρα ότι έχει μια υποδοχή με 26Pins, μέσα στα οποία δίνει και τροφοδοσία. Από την άλλη έχει και σκληρό δίσκο, ο οποίος είναι ένας conner μικρούλης, μοντέλο cp-2024 από ότι είδα 21ΜΒ. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο δίσκος, αλλά πρώτον, η μπαταρία τα είχε φτύσει και δεν είχε κρατήσει ρυθμίσεις, και έτσι δεν ξέρω τι να του βάλω... Όχι ότι δεν τα βρήκα τα στοιχεία του, αλλά στο setup του από τα γνωστά στοιχεία έχει μόνο το cylinders και heads. Μετά έχει άλλα 3 πεδία με τίτλο srwc/wpcom/ ctrl και φυσικά έχει και 46 στάνταρ τύπους δίσκων. Δοκίμασα μερικούς από αυτούς αλλά δε δουλεύει ο δίσκος. Από εκεί και πέρα έχει μια υποδοχή που είναι πιο μικρή από την κανονική και είναι 44επαφών αντί για 40(λογικό γιατί δίνει και ρεύμα από εκεί). Τώρα το μηχάνημα αυτό δεν πρόκειται να δουλεύει συνέχεια, απλά θα ήθελα μια και το έχω να μπορέσω να τρέξω κάτι να δω πως πάει... Για αυτό θα ήθελα να βρω μια οποιαδήποτε λύση. Το ότι έχει dos σε rom βοηθάει γιατί όπως και να έχει μπορεί να ξεκινήσει. Μετά όμως δεν ξέρω τι να κάνω.... Έχω σκεφτεί πρώτον να ψαξω για άλλο floppy, αλλά δεν ξέρω από ποιο μηχάνημα θα μπορούσε να είναι συμβατό. Έπειτα ίσως να μπορούσα να χρησιμοποιήσω την εξωτερική υποδοχή για floppy, αλλά και πάλι δεν ξέρω ποια μηχανήματα είχανε τέτοιο εξωτερικό που να έχει σύνδεση σαν παράλληλη. Ακόμα έχω σκεφτεί αν μπορούσα να βάλω κάποιον αντάπτορα στην υποδοχή του δίσκου και να βάλω μια καρτα sd, αλλά πάλι φοβάμαι ότι θα πέσω στο περίεργο Setup και δε θα ξέρω πως να τον κάνω να δουλέψει... Εννοείται ότι δεν καίγομαι να έχει και δίσκο το μηχάνημα, και με ένα (λειτουργικό) floppy είμαι καλυμμένος. Άμα έχει κάποιος καμιά ιδέα ας τη ρίξει μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.. Ευχαριστώ, και συγνώμη αν σας ζαλίζω :)
 
Λοιπόν, οι υποδοχές στο πίσω μέρος είναι ακριβώς όπως φανταζόμουν και έγραψα πιο πάνω. Τον έκανα βίδες τον υπολογιστάκο για να πλύνω τα πλαστικά μέρη με τα πλήκτρα, και αφού τον συναρμολογώ, είπα να δοκιμάσω όλα τα πλήκτρα για να δω αν δουλεύουν. Και όπως "έπαιζα" εκεί, ανακαλύπτω ότι με το συνδυασμό ctrl+print screen αλλάζει η οθόνη και βγάζει σε ένα μενού που διαλέγεις με τα F πλήκτρα κάποια απλά προγράμματα που έχει ενσωματωμένα... Card File, Appointment Calendar, Memo, Calculator και World Time! Tέλος αυτό που παρατήρησα είναι η ημερομηνία του bios... 28 Αυγούστου του 1990. Ακριβώς 20 χρόνια πριν...
 
Αυτά τα φορητά, έχουν floppy με ιμάντα...

( Λίγο πιο στενό από του 6128 )

Μ' ένα μικρό κατσαβίδι θα μπορέσεις να το ανοίξεις.
 
Το άνοιξα μία να δω μπας και καταφέρω τίποτα, αλλά μάλλον το έκανα χειρότερο, γιατί τη βγάζει με δυσκολία τη δισκέττα τώρα... Τέλος πάντων. Για να αλλάξουμε ιμάντα σε αυτά ακολουθούμε την ίδια λογική με τα πικάπ?(ο καινούριος να χωράει μέσα στον παλιο)? Και άραγε που μπορώ να βρω έναν τέτοιο ιμάντα? Άμα βγάλω από άλλο floppy που λειτουργεί θα κάνει? Χλωμό, ε? Πάντως ακόμα και να γινότανε πατέντα και να μπορούσα να βρω το Pinout του συγκεκριμένου floppy και να δοκίμαζα να βάλω ένα άλλο κανονικό, έχω και το πρόβλημα ότι δεν μπαίνει κανονικό εκεί... Το ύψος του drive είναι λίγο μικρότερο από τα κανονικά, και άμα μπει πιο μεγάλο δεν κλείνει το κουτί με τίποτα... :-(
 
markk είπε:
...Για να αλλάξουμε ιμάντα σε αυτά ακολουθούμε την ίδια λογική με τα πικάπ?...
Ναι, σε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

Αν δεν έχει κοπεί ο ιμάντας, μπορείς να ελέγξεις αν φταίει αυτός.

(Συνήθως "χαλαρώνει" και δεν μεταδίδει την κίνηση....)
 
[edit] Δεν επιτρέπονται τα greeklish. Διάβασε τους κανονισμούς [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστώ. Από ότι είδα, κατά 99% συμβαίνει αυτό που λες, και δε μεταδίδει την κίνηση. Ψάχνω και στο ebay για floppy με 26pin, και έχω βρει μέχρι στιγμής 1, και λέω να το πάρω να δοκιμάσω. Γενικά δεν είναι κάτι φοβερό το μηχάνημα, αλλά θα μ'άρεσε να έχω ένα pc-xt συμβατό στη συλλογή μου, και αυτό έχει το καλό ότι δεν πιάνει χώρο. Είμαι πολύ περίεργος για το αν μπορεί να δείξει στην οθόνη του γραφικά. Έψαχνα εχθές και έβλεπα διάφορα παρόμοια λάπτοπ, και λέγανε ότι δείχνουν "mono" ενώ βγάζει cga στην έξοδο που έχει πίσω. Το καλό που έχει μετά είναι ότι το floppy που παίρνει είναι high density. Και δεν απενεργοποιείται με τίποτα. Το floppy Α, ότι και να κάνεις θα είναι 1.44, ακόμα και αν το αποσυνδέσεις. Ο δίσκος τώρα δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να τον τσεκάρω.. Είναι αυτός : http://stason.org/TULARC/pc/hard-drives-hdd/conner/CP-2024XT-21MB-2-5-SSL-IDE-XT.html

Γράφει Interface pc/xt . To άλλο καλό που είχε μετά, είναι η μπαταρία του ρολογιού. Ήταν λίγο πιο μεγάλη από αυτές που είχανε κολλημένες στη μητρική συνήθως τα pc, αλλά ήταν λιθίου αντί για ni-cd που ήταν οι περισσότερες. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν είναι επαναφορτιζόμενη, αλλά δεν είχε στάξει καθόλου υγρά. Τη μέτρησα με το πολύμετρο πριν την βγάλω και ήταν 0 το φορτίο της, ενώ εκεί που ήταν συνδεδεμένη δε βγάζει καθόλου ρεύμα. Οπότε σκέφτομαι να βάλω βάση για μπαταρία 2032 σε εκείνο το σημείο. Γενικά η μητρική του είναι πολύ καθαρή. Ούτε καν σκόνη δεν έχει και δείχνει λες και βγήκε σήμερα απότ ο εργοστάσιο.. Και το άλλο που βρήκα χρήσιμο είναι πως έχει ένα χώρο που μέσα έπαιρνε τη μπαταρία. Φυσικά είναι άδειος γιατί δεν υπάρχει μπαταρία τώρα, αλλά έχει το καλό ότι έχει κάλυμμα που κουμπώνει. Και σκέφτομαι πως εκεί θα μπορούσα να βάλω εναλλακτικά τη μπαταρία του ρολογιού, για να μη χρειάζεται να ξεβιδώνω το μηχάνημα αν χρειαστεί αλλαγή, όπως και επίσης αν έκανα καμιά πατέντα και έβαζα καμιά κάρτα αντί για δίσκο, να μπει εκεί για τον ίδιο λόγο..
 
Ερώτηση άλλη. Βρήκα έναν αντάπτορα στο ebay, που έχει θηλυκό βύσμα για 44pin, ώστε να μπει πάνω σε 2,5άρη δίσκο, και βγάζει υποδοχή για κλασικό 40άρι IDE και τροφοδοσία molex. Μάλλον θα πάρω ένα τέτοιο, καθώς είναι φτηνό για να δοκιμάσω το δίσκο του λάπτοπ σε άλλο μηχάνημα. Η απορία τώρα είναι η εξής. Θα μπορούσε αυτό το σύστημα να δουλέψει ανάποδα? Δηλαδή να βάλω την υποδοχή των 44 pin πάνω στο λάπτοπ, και από την άλλη να το συνδέσω με έναν αντάπτορα IDE to SD, και να πάρω και την τροφοδοσία 5v να του δώσω?
 
Οι πιθανοτητες ειναι λιγες. Ισως με μια CF sandisk 16mb...

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις γιατι το κοστος των εξαρτηματων ειναι χαμηλο και ακομα και αν δεν δουλεψει, αχρηστα δεν πανε.
 
Λίγα πράγματα που μπορώ να σε βοηθήσω:

Το WPCOM στο BIOS είναι το Write Precompensation. Το drive φαίνεται να είναι IDE/PIO MODE 0 από το manual που παραθέτεις και δεν βλέπω να αναφέρει και τίποτα σχετικό σαν τιμή precompensation. Πιθανώς πρέπει να βάλεις είτε 0, είτε -1, είτε την τιμή του μεγαλύτερου διαθέσιμου cylinder. Αδύνατον να ξέρουμε σίγουρα χωρίς manual. To BIOS του μηχανήματος τίνος κατασκευαστή είναι αλήθεια;

Οι άλλες δύο επιλογές που αναφέρεις, δεν ξέρω προς το παρόν τι είναι. Τι τιμές σε αφήνουν να δώσεις σε αυτές;

Δοκίμασε πάντως και τον standard τύπο "2" ή "6" αν δεν το έχεις ήδη κάνει, από τον πίνακα εδώ φαίνεται να είναι οι δύο πιθανότεροι να δουλέψουν. Θα ξεκίναγα με τον 6... ;)

Τέλος, όσον αφορά τον 44-pin connector, διάβασε το IDE specification. Αν πας στο Annex C (προς το τέλος) έχει τις αναγκαίες πληροφορίες για τον connector που έχεις. Δεν φαίνεται καθόλου δύσκολο να συνδέσεις το drive με 40-pin καλώδιο και κάποια πατέντα για τροφοδοσία. :)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο... :)
 
Maddog ευχαριστώ για τη βοήθεια. Κοίτα να δεις τι γίνεται... Το bios δε γράφει να είναι κάποιου γνωστού κατασκευαστή. Κάτι σαν setup v 1.00 νομίζω ότι έλεγε. Το πρόβλημα είναι, ότι συνήθως οι δίσκοι στα μεταγενέστερα μηχανήματα θέλανε να δηλώσεις heads, cylinders και sectors. Αυτό δεν έχει πουθενά sectors να δηλώσεις... Τώρα με έβαλες σε σκέψεις όμως. Στο πρώτο link που μου έδωσες λέει ότι οι mfm δίσκοι είναι 17 sectors, και ο δίσκος δουλεύει σαν xt ή ide, και αν το xt είναι mfm κάτι γίνεται, καθώς στα χαρακτηριστικά του λέει 17 sectors. Δε θα το παιδέψω πολύ. Έχω παραγγείλει 2 αντάπτορες από 2.5" σε 3.5" έτσι να έχω, και βρήκα και αντάπτορα από 44pin σε SD, που είναι πολύ φθηνός πάλι. Οπότε έτσι θα δοκιμάσω να παίξω. Εχθές πήρα ένα καλώδιο από παράλληλη που έχει βύσμα 26 Pin, και έσφαξα και ένα καλώδιο από floppy, και βλέποντας τα pinout από τα floppy δοκίμασα να βάλω ένα κανονικό drive και να του δίνω τροφοδοσία από εξωτερικό τροφοδοτικό, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Είναι δύσκολο να βρεις πως πρέπει να συνδεθεί. Τέλος πάντων, μετά άμα είναι θα βγάλω και καμιά φωτογραφία να δείτε πως είναι η μητρική του, άμα θέλετε :)
 
Λοιπόν... Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα site με pinouts, και βρήκα ένα ενδιαφέρον.. http://pinoutsguide.com/Storage/extensa_externalfdd_pinout.shtml

Δοκίμασα να φτιάξω 2 τύπους καλωδίων με βάση αυτό το συνδυασμό. Και για την εσωτερική υποδοχή του floppy, και για την εξωτερική που είναι σα παράλληλη (D25). Το θέμα είναι ότι κάπως δούλεψε, γιατί τώρα βάζω 1 floppy από desktop pc, που του δίνω τροφοδοσία από εξωτερικό τροφοδοτικό, αλλά έχουμε ένα θεματάκι. Ενώ όλα δείχνουν οκ, όταν πάει να διαβάσει το floppy, κάνει 5 τακ ρυθμικά, που επαναλαμβάνονται 2 ή 3 φορές, ανάλογα με το floppy, και βγάζει error. To ίδιο συμβαίνει και στην εσωτερική υποδοχή, και στην εξωτερική. Να πω επίσης ότι το drive A είναι εξ'ορισμού 1.44ΜΒ, και δεν αλλάζει με τίποτα(δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα). Το Β που είναι το εξωτερικό, όταν το βάζω 1.44 βγάζει drive b config error, ενώ δουλεύει με τον ίδιο τρόπο, αλλά άμα το αλλάξω σε 720kb ας πούμε, ξεκινάει κανονικά χωρίς error, αλλά πάλι εννοείται δε διαβάζει. Έχει κανέας καμιά ιδέα? Ίσως αν έχει ψαχτεί κανείς με συνδεσμολογία floppy και βλέπει μπας και κάνω κάτι λάθος?
 
Τα κατάφερα κάπως... Δοκιμάζοντας τη 2η λύση για εξωτερικό floppy, ενώ δε μου διάβαζε δισκέτες, σκέφτομαι ότι το έχω δηλώσει σαν 720kb το drive. Δοκίμασα και δισκέτα 720kb, αλλά τίποτα. Και λέω μπας και φταίει η δισκέτα? Και αλλάζω με άλλη και τρελάθηκα όταν κάνοντας dir αρχίζει να παίζει κανονικά... Για να μην τα πολυλογώ, αφού έφτιαξα το καλώδιο μια χαρά, το έδεσα με ταινία να μην πετάνε χύμα τα καλωδιάκια, έσφαξα και έναν άχρηστο φορτιστή από κινητό που έδινε 5v και δίνω και τροφοδοσία στο floppy, και όλα καλά. Η αλήθεια είναι ότι συγκινήθηκα λιγάκι τώρα... Έτρεξα το alley cat, το paratrooper και τη logo και μετά ορισμένα benchmarks. Τελικά από με 2 από τα διακοπτάκια που έχει πίσω επιλέγεις αν θες εξωτερική οθόνη, και ανάμεσα σε hercules ή cga....
 
Μου ήρθε προχθές ο αντάπτορας για το 2,5" δίσκο σε 3,5", και δοκίμασα το δίσκο και σε άλλο μηχάνημα. Επειδή είχε auto detect το bios τον βρήκε, αλλά δε δούλευε ο δίσκος πάλι. Σήμερα δοκίμασα να τον ανοίξω. Έβγαλα τις βίδες και το καπάκι, και τον βάζω να δουλέψει. Παρατηρώ λοιπόν ότι ο δίσκος γυρίζει, αλλά η βελόνα ήταν κολημμένη σε ένα σημείο. Οπότε δοκίμασα να την κουνήσω με το δάχτυλό μου, και μετά κάπως ...αναστήθηκε. Άρχισε και δούλευε κανονικά. Το τι δεδομένα βρήκα μέσα δεν περιγράφεται... Πάρα πολλές "ειδήσεις" να το πω, πολιτικού περιεχομένου κυρίως, αλλά μέχρι το 1993... Τέλος πάντων, μετά έκλεισα το δίσκο και δούλευε κανονικά. Και τώρα το βράδυ πήγα να το ανοίξω το μηχάνημα και πάλι είχε κολλήσει ο δίσκος... Τον ανοίγω πάλι, και όταν κούναγα τη βελόνα ξεκόλλαγε, αλλά μετά από λίγο κολλάει πάλι. Η πλάκα είναι ότι το μεσημέρι που δούλεψε πρώτη φορά, βρήκα και norton utilities μέσα, και έτρεξα το disk doctor, που τσέκαρε και έβγαλε ότι είναι σε άριστη κατάσταση....Θα δούμε. Λέω να το αφήσω ανοιχτό και να δουλεύει συνέχεια για ώρα μπας και ξεκολλήσει μόνιμα, αλλά χλωμό το κόβω...
 
το ότι άνοιξες το δίσκο σημαίνει αυτόματα και την απόλυτη καταδίκη του....
 
Ε, και πάλι όμως, κάτι καλύτερο κατάφερα από ότι ήταν πριν.... Θέλω να πω, έτσι κι αλλιώς δε δούλευε με τίποτα. Τουλάχιστον τώρα είδα ότι δούλεψε έστω και λίγο, και πήρα και backup των δεδομένων....
 
Πίσω
Μπλουζα