Πρόβλημα στον Spectrum......

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Μετά από πρόταση του Wally να ανοιχθεί καινούρια ενότητα για το πρόβλημα στον ZX Spectrum+


του,δημιούργησα αυτό το Thread για να δώσουμε ελεύθερα μια λύση στον φίλο μας...........


Μύνημα Wally

ΒΤW μολις πριν απο 10 λεπτα ο Spectrum+ μου,μαλλον μας αφησε χρονους.

Εχω αποτανθει στα τζιμανια του WOS μηπως μου δωσουν κανα hint.... :(

Μύνημα akmakas

Τί έπαθε?
 
μαλλον απο χαλασμενο Kempston interface....

οταν τον ανοιγω και παταω κουμπια δεν ακουω ηχο και η εικονα ειναι μια ασπρομαυρη κινουμενη μουτζουρα... :(

speccyscreencu2.jpg
 
Χμμμ Για βραχυκύκλωμα το κόβω.. Μήπως πήρε υγρασία Wally?

Δοκίμασε να κάνεις με το πιστολάκι για τα μαλλιά μέσα στις υποδοχές

για το interface......
 
Wally έκαψες την ULA. Είναι σε βάση, αλλάζει χωρίς κανένα πρόβλημα. Βρες πλακέτα από κατεστραμένο Speccy και άλλαξε τα ολοκληρωμένα. Πολλές φορές μαζί με την ULA καιγόταν και η CPU.......
 
ΘΕΛΩ ΤΟΝ SPECTRUM+ ΜΟΥ!! :icon_cry:
 
Απο μια συλλογη βοηθειων που ειχα απο W.O.S μαλλον τηγανισα τον Z80A μου. :(

Ξερει κανεις αν υπαρχει o συγκεκριμενος επεξεργαστης και ποσο μπορει να κανει σε εγχωριο καταστημα? (φοβαμαι οτι το de-soldering ειναι δυσκολο,ασε που τα soldering skills μου ειναι gtp)...

To μεγαλυτερο πακετο ειναι να εχω καψει RAM,απλα δεν υπαρχουν πουθενα!
 
Φίλε Wally υπήρχαν εκδόσεις όπου ULA και CPU ήταν σε ΒΑΣΕΙΣ....

Τσέκαρέ το και πες μου.

Για CPU μπορείς να βρεις στο Ράδιο Κατουμά, (είχα βρει εκεί παλιότερα) και αν δεν κάνω λάθος τα τζιμάνια οι τεχνικοί του είναι άσσοι στις επισκευές πλακετών.

Ο Spectrum δεν είχε πλακέτα με υλικά SMD (Surface Mounted Devices) όπου είναι και πακέτο η επισκευή, άρα είναι πανεύκολο να επισκευαστεί. Αρκεί να έχουν ακόμα ανταλλακτικά. H CPU του Spectrum χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα σε κάποιες συσκευές οπότε λογικά θα υπάρχει σαν ανταλλακτικό. Τσέκαρε στο μαγαζί που σου είπα.
 
Wally θα ψάξω να βρω τι σου κάηκε..Πες μας όμως το τελικό πρόβλημα...

Αλλά έχω περιέργεια πως έγινε έτσι στα καλά καθούμενα!!!!!!
 
Αγαπητέ Wally μάλλον ήταν γραφτό να μας πάει η εβδομάδα ρέτρο στραβά....Θα σε κάνω παρέα στο πρόβλημα σου.. Τι θέλω να πω!!!! Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με πολύ κέφι.. Άνοιξα την ντουλαπίτσα με τα συλλεκτικά home micros που διαθέτω,και τσίμπησα το ZX Spectrum+ μου με σκοπό να τον συνδέσω στην μεγάλη TV και να απολαύσω κάποια παιχνίδια που διαθέτω σε κασέτα…..Όταν άνοιξα την TV μου και έβαλα το κανάλι το οποίο το ρύθμισα από πριν για αυτές τις περιπτώσεις,το σήμα του ΖΧ+ ήταν άφαντο :102: ...χιονια και τίποτα άλλο.. Στην συνεχεία έβαλα επάνω τον ΖΧ γομολάστιχο που έχω με το ίδιο καλώδιο και το ίδιο τροφοδοτικό και άνοιξε…..Τι λέτε να συμβάινει????Κλαψ…Να σας πω πως έβαλα το αυτί μου επάνω από τον ΖΧ+ και ακούγετε ο κλασσικός θόρυβος αλλά ποιο χαμηλά…HELP!!:102: :help:

Λέτε να.......
1mr8.jpg
 
Sorry to hear that :(

Πηγαινε σε αυτη τη διευθυνση που υπαρχει ενα φοβερο tutorial για την ανιχνευση βλαβων σε speccy

http://members.lycos.co.uk/eightbitula/repair2/rep_spec.html

Απο οτι εχω καταλαβει,πιανει το χερι σου.Ενα πολυμετρο χρειαζεσαι μονο..(παω να αγορασω και εγω ενα,να κανω μια ψακτικη στον speccy μηπως τον αναστησω)

Παρολο που δεν μου αρεσει να κανω το μαστορα,2 3 ερωτησεις

1)ακους τον ηχο των πληκτρων?

2)μυριζει η πλακετα?
 
Να σου πώ..Έχω πρόβλημα με την μεμβράνη πολλά πλήκτρα δεν λειτουργούν..αλλά από ότι είδα όχι δεν ακούγονται τα πλήκτρα αλλά ούτε και μύρισε!!!!
 
το οτι δεν μυρισε καλο,το οτι δεν ακουγεται το τικ-τικ των πληκτρων απο το beeper κακο :(
 
Δέν βαριέσαι..έχω άλλο ένα αλλά χωρίς μεμβράνη..Αχ ρε θείε Αχ!!!!!!

Τόσοι τρόποι υπήρχαν για μια σωστή κατασκευή πληκτρολογίου αυτή διαλεξες?
 
Μπορείς να βρείς ευκολα μεμβράνη αλλά είναι λίγο τσουχτερή η τιμή της

(16.5 λίρες Αγγλίας, εκτός αν έχεις το απλό με τις γομολάστιχες όπότε πάει 7 λίρες), έχω πάρει ήδη δύο για τα spectrumακια μου (6 τα έχω τα γλυκά μου).

Είσαι σίγουρος ότι ακούς το θόρυβο που κάνει το πηνίο? μου κάνει εντύπωση που δεν δείχνει τίποτα αν ακούγεται.

Πάντως αν δεν ακούγεται τίποτα απολύτως, είναι μάλλον το power regulator που βρίσκεται ακριβώς πίσω από το βίσμα του ρεύματος.

Είναι ένα LM 7805 και είναι πανεύκολο να το βρείς σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά και είναι πολύ φτηνό. Έχει μόνο 3 πόδια και μπορείς να το βάλεις εύκολα.

Πάνω σε αυτό υπάρχει μια ψύκτρα αλουμινίου, αν δεν εφάπτεται καλά μπορεί να καεί (ψήνεται το συγκεκριμένο).

Μήπως την τελευταία φορά που έπαιξες, έβαλες ή έβγαλες κανένα interface με το spectrum αναμμένο? (τσ τσ κακό παιδί)

Αν έκανες κάτι τέτοιο και ψώφησε, τότε είναι μάλλον το transistor ΖΤΧ650 (θέση TR4 ή TR5 δε θυμάμαι). Σήμερα δε μπορείς να βρείς ακριβώς αυτό αλλά υπάρχουν ισοδύναμα τα οποία μπορείς να βρείς εδώ http://www.speccy.org/trastero/cosas/droy/averias/averias.htm#ayuda

είναι όμως στα Ισπανικά, μπορείς να δείς και οδηγίες για το πρόβλημα που περιγράφεις (πάνω πάνω)
 
gtsamour welcome!!!

τα λεγαμε πριν στο W.O.S ;)
 
Κατάλαβα ότι είσαι εσύ :)
 
gtsamour..Καλώς ήρθες..Βλέπω πως και εσύ είσαι της οικογενείας μας..Ευχαριστώ για το Hit και εγώ αυτό πιστεύω..
 
gtsamour σημερα θα ανοιξω τον "μακαριτη".

Μιας και εισαι ο μονος που καταφερε να επισκευασει πως μου προτεινεις να αρχισω?
 
Βρέ Wally πήγα να σου στείλω pm και μου λέει πως έχεις γεμίσει και δεν δέχεσαι μέχρι να σβήσεις κάποια μηνύματα.

Λοιπόν όπως είχαμε ξαναπεί, είναι πολύ πιθανόν να φταίει ο z80, παίζει όμως να είναι και/ή ULA (chip σε βάση)

Σήμερα πέρασα από το Ράδιο Κατουμά και πήρα δύο μόνο γιατί δεν είχε άλλους. Τους έβαλα σε spectrum ακια και δουλεύουν μια χαρά.

Ρώτησα πότε θα φέρει και μου είπε κατόπιν παραγγελείας μόνο. Κάνουν κάπου 3,5 ευρώ ο ένας.

Θα πρότεινα να ζητήσεις τηλεφωνικά να σου φέρει και μετά να πάς.

Αν σε ρωτήσει τι Z80A πες Z80A CPU (γιατί υπάρχουν και κάτι άλλοι, CPT και κάτι τέτοια...)

Τώρα άν είναι η ULA καλό είναι να πάρεις καμία από ebay ή να πάρεις κανένα χαλασμένο spectrum για ανταλλακτικά, αλλά και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις αν θα είναι οκ η ULA.

Μπορείς να πάρεις και από εδώ

http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum.html

αλλά είναι λίγο κλέφτης (20 λίρες ένα ULA)
 
οντως Κατουμας γιοκ!

βρηκα σε αλλο μαγαζι 2 CPU

η μια γραφει μονο Ζ80

και η αλλη Ζ80ΑDART (ή καπως ετσι :D )

μοιαζουν αυτα με κανενα απο αυτα που πηρες?
 
Πίσω
Μπλουζα