Πρόβλημα στον Spectrum......

Το σημαντικό είναι να γράφει Z80 CPU και να είναι στα 4.00 Mhz (δηλαδή Α), το CPU είναι σημαντικό (central processing unit).

Αυτοί που πήρα (και δοκίμασα και δουλεύουν τέλεια) γράφουν:

ZiLOG

Z0840006PSC

Z80 CPU

0012 7J (μάλλον η παρτίδα είναι αυτό)
 
thanx!

αντε να βρω τωρα....

αν ξερει κανεις κανα καλο ηλεκτρονικαδικο εκτος απο Κατουμα,Βενιερη και Φανο ας ριξει κανα reply
 
Wally για πες μου, ο ήχος από το πηνίο ακούγεται???

Αυτός ο χαρακτηριστικός ήχος που κάνει το spectrum όταν λειτουργεί καλά (κοντά στο βίσμα τροφοδοσίας). Όχι τον ήχο που κάνει όταν πατάς πλήκτρα, κάτι σαν ηλεκτρονικό θρόησμα.

Αν δεν ακούγεται τίποτα, είναι μάλλον το transistor tr4 και tr5 του κυκλώματος τροφοδοσίας (TZX650 και ΤΖΧ213 αντίστοιχα). Σήμερα τα συγκεκριμένα είναι ξεπερασμένα και πρέπει να βρούμε ισοδύναμα. Αυτά καίγονται για πλάκα, ειδικά αν τραβήξεις kempston interface ή το βάλεις με το μηχάνημα αναμμένο.

Έχω δύο πλάκέτες με παρόμοια συμπτώματα με τα δικά σου αλλά μαύρο border αντί άσπρο. Σήμερα πάω Κατουμα.

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.speccy.org/hardware/reparar-i.html

βλέπεις καμια ομοιότητα με την περίπτωσή σου?
 
χμμμμ thanx!!!

Θα κατεβασω τον speccy το απογευμα για δευτερη νεκροψια and I ll let u know ;)
 
Το μόνο που μπόρεσα να βρώ ήταν το TIP31 (ισοδύναμο του ZTX650 που είναι και το πιο σημαντικό) αλλά γκαντεμιά δεν υπήρχε ούτε ένα κομμάτι στον Κατουμά Αθήνας αλλά μόνο στης Καλλιθέας απόσα μου είπε. Απότι κατάλαβα όμως υπάρχει, απλά δεν είχε εκείνη την ώρα.
 
Wally, δεδομένου ότι περνάω σχεδόν καθημερινά δίπλα από τον Κατουμά Καλλιθέας, αν θέλετε πείτε μου επί λέξει ακριβώς τι να ζητήσω και στο αγοράζω από βδομάδα.
 
ευχαριστω φιλε!!!! αλλα μαλλον θα σκεφτομαι να κανω παραδοσιακη ψακτικη με το μηχανακι και τη λιστα στο χερι :D
 
Λοιπόν Wally είναι καρατσεκαρισμένο ότι σε πρώτη φάση φταίει το ΖΤΧ650 (tr4) οπότε αν ο φίλος Maddog θέλει να σε βοηθήσει, ας ζητήσει TIP31 (φθηνά είναι, οπότε πάρε μερικά). Πρέπει να είναι λίγο μεγάλα απότι έχω διαβάσει αλλά κάνουν.

Αφού φτιάξεις αυτό βλέπεις αν φταίει και τίποτε άλλο (η εικόνα θα αλλάξει αν φταίει και κάτι άλλο).

Επίσης τη λίστα του

http://www.speccy.org/trastero/cosas/droy/averias/ayuda.htm

μην την εμπιστευθείς, έχει λάθη (τουλάχιστον για τα ισοδύναμα του ΖΤΧ650 που λέει ότι είναι 0.625W ενώ είναι 1W. έβαλα ένα από αυτά που αναφέρει και μετά από λίγα λεπτά καιγόταν).

Επίσης πρέπει να προσέξεις αν αυτά που θα πάρεις είναι NPN ή PNP οπότε πρέπει αν είναι τα αντίθετο απο τα original, να τα τοποθετήσεις αντεστραμμένα.

Το TIP31 μπαίνει όπως και το ΖΤΧ650 και είναι εγγυημένο ότι δουλεύει σωστά από τον official repair guide
 
μου φαινεται οτι χαρη στον speccy εχεις γινει αυτοδιδακτος ηλεκτρονικος ολκης!!!

Oποτε σε πρωτη φαση ψαχνω αυτο το τρανζιστορ και εναν Ζ80Α?

παω τωρα να αναψω τον spectrum...
 
Λοιπον,οντως δεν κανει το γνωστο "θροισμα"....οι εικονα ειναι ακανονιστη αλλα διακρινεται δυσκολα (το border και το paper)

Τα κουμπια δεν ακουγονται ουτε εχουν καποιο οπτικο αποτελεσμα.

Το reset εχει καποιο αποτελεσμα στην οθονη (την κανει λιγο πιο σταθερη αλλα συνεχιζει να ειναι ασπρομαυρη...)
 
Οπότε σίγουρα το κύκλωμα παροχής ρεύματος έχει πρόβλημα και σίγουρα είναι η γραμμή του tr4 (ZTX650).

O Z80 μπορεί να είναι και οκ αλλά αν βρείς δεν βλάπτει να πάρεις, σε λίγο δεν θα βρίσκονται καθόλου.

Ενημέρωσε για το τι εκανες τελικά.

Πότε σκοπεύεις να πάς?
 
Αυριο!!!(θεου θελοντος :D )
 
Επίσης το 2SD1207 είναι ισοδύναμο του ZTX650
 
οποτε ψαχνω για TIP31 ή 2SD1207?
 
Περίμενε, το 2SD1207 είναι σίγουρα οκ.

Το repair guide έγραφε TIPP31 αλλά ο κατουμάς μου είπε ότι έχει ΤΙP31, φαντάστηκα ότι είναι το ίδιο αλλά από έρευνα που έκανα στο internet μάλλον πρόκειται για διαφορετικά. Ακόμα ψάχνω.

Εδώ ρωτάω λεπτομέρειες

http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?p=163544#post163544
 
Τελικά ο DEATH στο WOS είχε γράψει

ZTX231 (tr5) can be replaced with BC251, BC307, BC512, BC557

ZTX313 can be replaced with BC172, BC183, BC238, BC383

ZTX650 (tr4) can be replaced with BC537, BC737, BC487, BC489, BC538

BC184 (ή TZX450 στα περισσότερα spectrum) can be replaced with BC384, BC413, BC550

Προσοχή στα ποδαράκια των transistor
 
ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!

οποτε παω για BC537, BC737, BC487, BC489, BC538 αν καταλαβα καλα ;)

οταν λες προσοχη....?
 
Απότι διάβασα πρέπει οι BC να μπούν ανάποδα απότι ήταν τα original.

Δηλαδή ανάποδα από ότι είναι σχεδιασμένα πάνω στο board.

ΠΧ ενώ το ΤΖΧ650 είναι κατά σειρά EBC (emitter-base-collector), το BC487 είναι CBE. Οπότε πρέπει να το περιστρέψεις 180 μοίρες σε σχέση με το TZX650 πριν το βάλεις.

Γενικά τα BC ανάποδα από ότι είναι τα ZTX
 
Wally τι έκανες τελικά? Εγώ επιδιόρθωσα ένα ακόμα αλλά ακόμα έχει πρόβλημα. Τουλάχιστον πήρε μπρός το κύκλωμα τροφοδοσίας και ακούγεται το θρόησμα του πηνίου.

Αντικατέστησα το ΖΤΧ650 με ένα ΒC487 (ανάποδα) και το ΖΤΧ213 με ένα BC307 (ανάποδα).

Το ΒC487 καιγόταν συνεχώς μέχρι που αντικατέστησα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές με καινούργιους και τελικά πήρε μπρός. Τώρα έχει άλλο πρόβλημα.... η μεμβράνη είναι μια χαρά και δουλεύει σε άλλα μηχανήματα αλλά σε αυτό άλλα πατάς και άλλα βγάζει.
 
δεν προλαβα :(

απο το νεο ετος,μολις τα κονομησω μπορει να βρεθουμε για καμια εγχειρηση αν εχεις χρονο...
 
Πίσω
Μπλουζα