Πρόταση - Διαγωνισμος δημιουργιας Game

makis

RetroWannaBe
Joined
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
1
Γεια χαρα σας

Τι θα λεγατε να ''στησουμε'' εναν διαγωνισμο για την δημιουργεια retro styled game με το να ορισουμε ενα χρονικο οριο, ενα θεμα (π.χ horror, Low res κλπ). Ο καθενας να μπορει να χρησιμοποιησει οποια γλωσσα προγραμματισμου / game tool / game creator θελει. Να προσφερουμε καποιο χρηματικο επαθλο η καποια αλλη ανταμοιβη. Κυριως ομως να τεσταρουμε τα νερα για το ποσους game developers εχει το forum μας!

Περιμενω ιδεες και προτασεις

Μακης.
 
Πολύ καλή ιδέα. Θα βάλω και εγώ ένα δωράκι μιας και έχω αρκετά διπλά παιχνίδια αν γίνει.
 
Υπάρχει ένας game dev και 2-3 άλλοι που έχουν την εμπειρία ώστε να φτιάξουν (ενδεχομένως και άλλοι που δεν ξέρω). Αλλά τα πράγματα σταματάνε σε 2-3 πραγματάκια. Αρχικά στα γραφικά, υπάρχει μια μεγάλη έλλειψη pixel artists. Μετά στη διατήρηση του ενδιαφέροντος όλων των πλευρών και τέλος αρκετοί άνθρωποι υποτιμούν τον χρόνο που απαιτείται για να γίνει κάτι αν και οι 12 μέρες που μας πήρε το downfall δείχνουν ότι αυτός δεν είναι πάντα τόσο σημαντικός, τουλάχιστον για ένα απλό παιχνίδι.
 
Εγώ το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι σε περίπτωση χρηματικού επάθλου θα απέχω. Είμαι μέσα για κάποιο συμβολικό δωράκι που θα βάλει ένα παιδί που δεν το χρειάζεται, αλλά όχι για κάτι παραπάνω.
 
Εδώ δε βρίσκουμε ένα άτομο να μας φτιάξει μερικά Logo για το forum, την retrodb, το Phoenix και κάποια άλλα πράγματα που ετοιμάζουμε...
 
Πολύ καλή η πρόταση makis αλλά μάλον καταδικασμένη...

Κυρίως μιλάω για αυτό που είπε ο ChrisTOS, τη διατήρηση του ενδιαφέροντος...

Οι πρόσφατοι διαγωνισμοί, μας έχουν δείξει οτι δεν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή, ούτε για να φτιάξεις ένα puzzzle, πόσο μάλλον να φτιάξεις ένα παιχνίδι. Οπότε ή το έπαθλο θα πρέπει να είναι out of this world (ένας Atari Falcon ας πούμε) ή να μαζευτεί μια ομάδα ανθρώπων για να φτιάξει το videogame του retromaniax...

Δες εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11321-Το-videogame-του-Retromaniax!

Τώρα, αν όντως προχωρήσει κάποιος διαγωνισμός, θα πρέπει να γίνει σαφές το σύστημα ή τα συστήματα πάνω στα οποία θα τρέχει...

Π.χ. Θα τρέχει στα PCs μας; Θα τρέχει σε Amiga (AMOS); Σε Amstrad (3D CK); Σε Atari ST (STOS, SEUCK, GFA);

Βέβαια ίσως να το αφήσουμε "αμολητό", να μπορεί οποιοσδήποτε να το φτιάξει όπου αυτός θέλει...
 
Θα ηταν καλυτερα να μην υπαρχει περιορισμος σε πλατφορμα. Μπορει να τρεχει σε PC,Amiga οτιδηποτε. Απο αποψη βεβαια συμμετοχης αυτο δεν το ξερω βεβαια αλλα δεν χανουμε τιποτα να δοκιμασουμε. Εαν ορισουμε εναν μηνα σαν οριο τοτε δεν νομιζω να χαθει το ενδιαφερον ευκολα. Δεν χρειαζεται να ειναι καποιο χρηματικο επαθλο μπορει να ειναι οτιδηποτε, ενας νταβας παστιτσιο ξερω γω :) Οσα λιγοτερα χρωματα χρησιμοποιησει ο εκαστοτε developer τοσο το καλυτερο απο πλευρας pixel art.

http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=vakpfnw2h8i0hq1&thumb=4

Ενα πολυ προχειρο mockup.
 
Πίσω
Μπλουζα