Πρώτη δοκιμαστική εκπομπή εγχρώμου τηλεοράσεως (1979)

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
Παίρνω αφορμή από τον διάλογο για να θέσω μιά ερώτηση: Σε κάποια εκπομπή (νομίζω στο "Σε χρόνο TV", αλλά δεν παίρνω όρκο) είχε προβληθεί ένα βίντεο από την πρώτη δοκιμαστική έγχρωμη εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης. Θυμάμαι ότι ξεκινούσε με ένα τίτλο "ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΕΓΧΡΩΜΗ ΕΚΠΟΜΠΗ" ή κάπως έτσι, με κίτρινα γράμματα, και πίσω του ήταν φωτογραφία, όπου μια μονάδα εξωτερικών μεταδώσεων (φορτηγά) της ΕΡΤ και μια της ΥΕΝΕΔ ήταν δίπλα-δίπλα, κάτι ασυνήθιστο τότε. Μετά από τον τίτλο ήταν μιά παρουσιάστρια όπου ανήγγειλε την δοκιμαστική εκπομπή. Επίσης έδειξαν σκηνές όπου μακιγιάριζαν την παρουσιάστρια.

Μήπως έχει κανεις αυτό το βιντεάκι;

Υ.Γ. 1: Κάποια στιγμή είχα διαβάσει σε κάποιο παλιό περιοδικό (όχι τύπου "Ραδιοτηλεόρασης", δεν θυμάμαι τίτλο), εποχής '80-'81, ότι το 1976 είχε επίσης δοκιμαστικά προβληθεί από την ΕΡΤ μια ξένη ταινία έγχρωμη, για δοκιμαστικούς λόγους, σε ώρα κοντά στα μεσάνυχτα. Αν το πετύχαινα τώρα, θα είχα αγοράσει εκείνο το περιοδικό...

Υ.Γ. 2: Τον περασμένο Ιούνιο έτυχε να συνομιλήσω με ένα παλιό σκηνοθέτη της ΥΕΝΕΔ (συγχωρήστε με, μου διαφεύγει το όνομα, είχε σκηνοθετήσει πολύ γνωστή σειρά της περιόδου ως το '75), ο οποίος μου είχε πει ότι υπήρχαν οι τεχνικές προϋποθέσεις να έχουμε έγχρωμη τηλεόραση από το 1974, αλλά η υπόθεση σκάλωσε σε πολιτικό επίπεδο...
 
Αθάνατη Ελλάδα. Ας είναι καλά το πολιτικό μας επίπεδο γενικώς (χα χα χα)
 
Η έλευση της έχρωμης τηλεόρασης στην Ελλάδα οφείλεται στη δωρεά από τους Γάλλους το συστήματος έχρωμης εικόνας SECAM. Η πρώτη έγχρωμη ελληνική σειρά ήταν το 1979 Η Εκάτη.
 
Επειδή οι απαντήσεις σε αυτό το thread δεν είναι "ακριβώς" αυτό που ψάχνω, ξαναποστάρω απλά για να ξαναφανεί η αναζήτησή μου...
 
stam1370 είπε:
Παίρνω αφορμή από τον διάλογο για να θέσω μιά ερώτηση: Σε κάποια εκπομπή (νομίζω στο "Σε χρόνο TV", αλλά δεν παίρνω όρκο) είχε προβληθεί ένα βίντεο από την πρώτη δοκιμαστική έγχρωμη εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης. Θυμάμαι ότι ξεκινούσε με ένα τίτλο "ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΕΓΧΡΩΜΗ ΕΚΠΟΜΠΗ" ή κάπως έτσι, με κίτρινα γράμματα, και πίσω του ήταν φωτογραφία, όπου μια μονάδα εξωτερικών μεταδώσεων (φορτηγά) της ΕΡΤ και μια της ΥΕΝΕΔ ήταν δίπλα-δίπλα, κάτι ασυνήθιστο τότε. Μετά από τον τίτλο ήταν μιά παρουσιάστρια όπου ανήγγειλε την δοκιμαστική εκπομπή. Επίσης έδειξαν σκηνές όπου μακιγιάριζαν την παρουσιάστρια.
Μήπως έχει κανεις αυτό το βιντεάκι;
Φίλε stam1370, δυστυχώς δε νομίζω ότι το έχω. Θα πρέπει βέβαια (με την πρώτη ευκαιρία) να ανατρέξω στο "αρχείο" (!) μου για να στο επιβεβαιώσω 100%.
 
Από τις αγαπημένες μου ασχολίες είναι να ξεθαύω παλιά θρέντ όπως αυτό.

Φίλε stam1370 το βιντεάκι που μιλούσες πιό πάνω ευρέθη (τελικά)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Ευχαριστώ θερμά τον αγαπητό bernardc για την παραχώρηση του υλικού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ σπανιο βιντεο και ιστορικο θα ελεγα μιας και τοτε αρχιζε μια νεα εποχη για την Ελληνικη τηλεοραση!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!

Κάλλιο αργά παρά ...αργότερα!!! :) )
 
stam1370 είπε:
Μετά από τον τίτλο ήταν μιά παρουσιάστρια όπου ανήγγειλε την δοκιμαστική εκπομπή. Επίσης έδειξαν σκηνές όπου μακιγιάριζαν την παρουσιάστρια.
Η Ρίτα Ασημακοπούλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
stam1370 είπε:
Μετά από τον τίτλο ήταν μιά παρουσιάστρια όπου ανήγγειλε την δοκιμαστική εκπομπή. Επίσης έδειξαν σκηνές όπου μακιγιάριζαν την παρουσιάστρια.
Η Ρίτα Ασημακοπούλου.
Τι μου θύμησες... Παρουσιάστρια με φοβερό ύφος & στυλ. Δεν νομίζω να υπήρξε παρόμοιά της από τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα