Πωλητής λούπινων

ermis85

RetroWannaBe
Joined
26 Σεπ 2009
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
2
Θυμάται κανείς τον κύριο που με ενα καλάθι στο χέρι περνούσε απο τις γειτονιές Αγία Σοφία, Ταμπούρια, Μανιάτικα και πουλούσε λούπινα?
 
Εεεεε...συγνωμη που ρωταω κιολας.... #) ...αλλα τα λουπινα...τι ειναι ακριβως?:what:
 
stayros είπε:
Εεεεε...συγνωμη που ρωταω κιολας.... #) ...αλλα τα λουπινα...τι ειναι ακριβως?:what:
Είναι αυτά που στην Κρήτη λένε λουμπούνια!

loypina.jpg
 
johnny19818 είπε:
Είναι αυτά που στην Κρήτη λένε λουμπούνια!
Να υποθεσω οτι ειναι σποροι που τους τρως Η' τους φυτευεις? :confused:
 
stayros είπε:
Να υποθεσω οτι ειναι σποροι που τους τρως Η' τους φυτευεις? :confused:
Αυτά που βλέπεις στη φωτο που ανέβασα είναι έτοιμα για να τα φας...
 
johnny19818 είπε:
Αυτά που βλέπεις στη φωτο που ανέβασα είναι έτοιμα για να τα φας...
Σε ευχαριστω για την απαντηση Γιαννη! :thumbup:

Ειλικρινα αγνοουσα το τι ειναι μιας και δεν τα εχω ακουσει/δει ξανα. :xm:
 
stayros είπε:
Σε ευχαριστω για την απαντηση Γιαννη! :thumbup:
Ειλικρινα αγνοουσα το τι ειναι μιας και δεν τα εχω ακουσει/δει ξανα. :xm:
Χαίρομαι που έδωσα πληροφορίες Σταύρο! Βασικά και πάλι δεν τα τρως έτσι όπως είναι καθώς έχουν μια φλούδα απ'έξω. Τα ζουλάς κάπως με τα δόντια σου, γλυστράνε και ξεχωρίζει εύκολα το φλούδι από τον καρπό. Από γεύση δεν είναι και κάτι ουάου να είμαι ειλικρινής. Θυμήθηκα και μια ιστορία, ένα φιλικό μας ζευγάρι είχε πάει Ισπανία, Πορτογαλία για ταξίδι μέλητος και όταν ήρθαν μέσα σε όλα μας είπαν ότι έφεραν ένα περίεργο σνακ (είχαν πει και όνομα το αντίστοιχο Ισπανικό) που δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κτλ κτλ. Περιμένω λοιπόν με αγωνία να δω τι είναι αυτό το φαγητό "εξωτερικού" και σκάει μύτη ένα πιάτο λούπινα και μόλις τα βλέπω λέω "ααα λούπινα είναι?" Ε όπως καταλαβαίνεις, όλη η παρουσίαση και το σόου τους πήγε στράφι. :burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη μικρή πόλη της Πελοποννήσου που πέρασα πολλά μαθητικά χρόνια (και γενικά στις πόλεις της περιοχής) τα λούπινα ήταν πολύ συνηθισμένο σνακ, τα πουλούσαν στα πανηγύρια, στα σινεμά μαζί με φυστίκια, πασατέμπο κλπ. Αλλά δεν είχα φάει ποτέ, η μητέρα μου δεν μας άφηνε γιατί έλεγε ότι μπορείς να πάθεις δηλητηρίαση. Δεν ξέρω αν είχε δίκιο ή αν τα μπέρδευε με κουκιά λόγω παρόμοιου σχήματος και συγγένειας, διότι και κουκιά δεν μας άφηνε να φάμε παρόλο που μαγείρευε για τον πατέρα μου κι εκείνη. Εδώ υπάρχουν lupini beans αλλά δεν έχω πάρει ποτέ ούτε ξέρω αν είναι τα ίδια με τα ελληνικά, διότι η παρόμοια ονομασία δεν σημαίνει πάντα ίδιο φυτό, από τα κουκιά (που λέγονται fava beans, ενώ το όσπριο φάβα λέγεται split peas) μέχρι τα radishes που δεν είναι ραδίκια αλλά ραπανάκια.
 
johnny19818 είπε:
Χαίρομαι που έδωσα πληροφορίες Σταύρο! Βασικά και πάλι δεν τα τρως έτσι όπως είναι καθώς έχουν μια φλούδα απ'έξω. Τα ζουλάς κάπως με τα δόντια σου, γλυστράνε και ξεχωρίζει εύκολα το φλούδι από τον καρπό.Από γεύση δεν είναι και κάτι ουάου να είμαι ειλικρινής.
Σε ευχαριστω για την εξηγηση Γιαννη!!! :thumbup:

johnny19818 είπε:
Θυμήθηκα και μια ιστορία, ένα φιλικό μας ζευγάρι είχε πάει Ισπανία, Πορτογαλία για ταξίδι μέλητος και όταν ήρθαν μέσα σε όλα μας είπαν ότι έφεραν ένα περίεργο σνακ (είχαν πει και όνομα το αντίστοιχο Ισπανικό) που δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κτλ κτλ. Περιμένω λοιπόν με αγωνία να δω τι είναι αυτό το φαγητό "εξωτερικού" και σκάει μύτη ένα πιάτο λούπινα και μόλις τα βλέπω λέω "ααα λούπινα είναι?" Ε όπως καταλαβαίνεις, όλη η παρουσίαση και το σόου τους πήγε στράφι. :burn:
Ε μα κι εσυ βρε παιδι μου....του εκοψες την ορεξη του ανθρωπου!!!:biglaugh:
 
Τώρα που πλησιάζει η Καθαρά Δευτέρα, το εν λόγω φαγητό πάντα δέσποζε στο τραπέζι μας μαζί με ελιές, χαλβά, καλαμαράκια κονσέρβας και άλλα νηστήσιμα εδέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομολογώ κι εγώ πρώτη φορά τα άκουσα !!! Thanks για τις εξηγήσεις !!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα