Πως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές των Amiga πλεόν.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.362
Τα μοντέλα των Amiga είναι ίσως οι μοναδικοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές που ακολουθούν μια εντελώς παράλογη αύξηση τιμών. Βεβαίως ισχύει παντού το όπου υπάρχει ζήτηση και περιορισμένο προϊόντα αυξάνονται οι τιμές, αλλά σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει αυτό σε όλα τα μοντέλα ή τα περιφερειακά. Αν και προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι με τις Amiga εδώ και χρόνια, όταν είδα τωρινές τιμές κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Έχουν αυξηθεί σημαντικά οι τιμές της απλής 500 που πλέον την βρίσκεις από 200 ευρώ και επάνω. Για την 1000 δεν το συζητώ, έχω δει να πωλείται για περισσότερα από 2.000 ευρώ. Η 3000 και η 4000, ανάλογα με την προίκα ξεπερνάνε κατά πολύ τα 1.500 ευρώ πλέον. Μόνο η 2000 έχει πάρει μια μικρή αύξηση τιμής, με λίγο ψάξιμο την βρίσκεις και με γύρω στα 200 ευρώ ακόμη. Για τα tower 3000 και 4000 εκεί έχει ξεφύγει κάθε λογική. Πλέον μιλάμε για περισσότερα από 2.500 ή ακόμη και 3.000 ευρώ. Γενικά χαώδες διαφορές τιμών από το πρόσφατο παρελθόν.


Ακόμη χειρότερα, κάρτες γραφικών και ήχου 30 ετών και περισσότερο (με τον φόβο να λειτουργεί η όχι) πωλούνται σε τιμές εκατοντάδων ευρώ. Blizzard κάρτες αφήστε το καλύτερα, ξεκινάνε από 500 ευρώ και επάνω.

Προβλέπω σε καμιά δεκαετία από τώρα, θα ανταλλάσσουμε αμάξι με μια Amiga και tower Amiga με διαμέρισμα.
 
Δεν ειναι μονο οι Amigες που εχουν παει στον Θεο. Πρακτικα ολα ειναι ετσι. :(:bash:

Εκτος ισως τα Atari ST. Αυτα ειναι παιδια που ουτε η μανα τους δεν θα τα ηθελε! :eviltongue::diablotin:
 
Μέχρι το 2010 περίπου οι 4000 tower με τον 68060 έβρισκες με 1.500 ευρώ. Πλέον ξεπερνάνε τις 2.500 ευρώ. Αmiga 600 έβρισκες λίγα χρόνια πριν με 100 ευρώ, πλέον ζητάνε ότι θέλουν. Το θέμα με τις τιμές των Amiga έχει ξεφύγει προ ανατιμήσεων στην χώρα μας.
 
Ο φτηνοτερος Commodore 64 στο ebay ειναι μαζι με τα εξοδα αποστολης 90€ και δεν ειναι ουτε να τον φτυσεις.

Τα παλια τα χρονια δεν μπορουσες ουτε να τον χαρισεις τον c64....
 
Μήπως ήρθε η ώρα να πεθάνει όλο αυτό με τους ρετρό υπολογιστές ;;

(Μετά να δείτε πάτο που θα πιάσουν οι τιμές..)

Μια χαρά είναι και οι emulators και είναι και τζάμπα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ με ολα όσα είπατε. Πριν 16 χρόνια ξόδευα σαν Προκρούστης, μιλάμε για χιλιάδες ευρώ. Θεωρούσα ότι πετάω τα χρήματά μου σε άχρηστο χόμπι. Στην πορεία δεν το μετάνιωσα γιατί εξαιτίας τους γνωρισα πολύ καλά παιδιά και αναρρωτιέμαι αν τώρα ξεκινούσα αυτό το χόμπι, πόσα νεφρά θα ήθελα για να πάρω μόνο το mac plus (απο Αμερική μού είχε κοστίσει 78 ευρώ με τα μτφ, αρχές του 2008) και μία Α1200 με τη Blizzard και το 1084 που έχει ημερομηνία Ιούνιος 1992, είναι κάτασπρο σαν το γάλα και η γερμανίδα μού το είχε πουλήσει 25 ευρώ (και αλλα 10 ευρώ μτφ). Πρόσφατα είπα να κάνω μία ερευνα. Ας πούμε ότι ήθελα μία Α3000, πόσα θα χρειαζόμουν; 1-2 λεπτά ήταν αρκετά για να μην ξανασχοληθώ, όμως μού ήταν και αρκετά για να διαπιστώσω ότι αν φτιάξω την Α3000 αγοράζοντας τα κομμάτια από διαφορετικούς πωλητές, θα μου βγει σχετικά φθηνά. Επουδενί όμως λιγότερα από 300-400 ευρώ, + τα μεταφορικά για το κάθε εξάρτημα. Εχω κρατήσει εξελόφυλλο από το 2008, τότε που αγόραζα σαν τρελός και για να μη χάσω τη μπάλα από τις αγορές (τα ΕΛΤΑ ηταν καθε μερα σπίτι μου), συμπλήρωνα ό,τι αγορά είχα κάνει από το ΕΒΑΥ. Αν το ποστάρω εδώ, οι πιο παλιοί θα βάλετε τα κλάματα από τις τιμές που έχω γράψει. Δυστυχώς, δε νομίζω να είναι μόδα, δε θα πέσουν οι τιμές ποτέ και θα ανεβαίνουν συνέχεια, αναλόγως την σπανιότητα, παλαιότητα και κατάσταση.

Αφτά.
 
Τα ιδια και εδω, μονο που ξεκινησα 2-3 χρονια μετα απο εσενα. Και δεν ειμαι τοσο οργανωμενος για να κραταω ενημερωμενα λογιστικα φυλλα!

Εδω ειναι το excel μου:

 
Τα δικά μου τα έχω σε ντουλάπες. Οι καμπίνες arcade πιάνουν όλο τον χώρο, δεν μπορώ να βάλω και τους υπολογιστές.
 
Aν γράψω και εγώ πόσο είχα αγοράσει τότε την 1000, 2000, 3000 και το CD32 θα πέσει πολύ κλάμα.
 
Τον 6128+ με το μόνιτορ του πάντως 450 τον είχα πάρει 10 πόσα χρόνια πριν τόσο έχει και σήμερα.
Άμα είσαι σταθερή αξία έχεις και σταθερή τιμή.
 
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής (μεχρι τώρα ημουν ψέφτης), εχω μετανιώσει που δεν έχω παρει μια Α3000 και έναν Α3000 (Αρχιμήδη). Τώρα θελω καπου 1.5 χιλιάρικο για το πρώτο και τουλάχιστον 500-600 για το δεύτερο+μεταφορά+τελωνείο από Ανγκλία.
 
Να σου πω εγώ έχω μετανιώσει που δεν είχα πάρει τότε την 4000Τ με τον 060 στα 1.500 ευρώ. Τώρα θα άλλαζα εύκολα αμάξι.
 
Οσο κάνανε δηλαδή και τη δεκαετία του 80
 
Nαι αλλά τότε ήταν καινούργια. Πάντως, οι 4000 κόστιζαν παραπάνω από ένα εκατομμύριο δραχμές καινούργιες. Τότε που ο βασικός μισθός πρέπει να ήταν πολύ κάτω από 80.000 δρχ.
 
Οσο κάνανε δηλαδή και τη δεκαετία του 80
H "απλή" A4000 με τον stock 68040 κόστιζε 1.300$ όταν κυκλοφόρισε το 1992. Σε σημερινά χρήματα αυτό είναι 2.800$. Και με τον 68060 θα κόστιζε ίσως και τα διπλά.
 
Πλέον δυστυχώς ή πάμε σε δημιουργία retro hardware από την αρχή, με παλιά ή νέα κομμάτια ή οι Emulators θα είναι μονόδρομος. Έχω ξοδέψει 20.000 ευρώ τα τελευταία 15 χρόνια για vintage PC hardware. Φτάνει πια! Μόνο για PC, ήθελα να πάω και σε Amiga, Αtari ST και ήθελα και Saturn και Dreamcast, αλλά έκανα πίσω. Μόνο ένα GameBoy Color θέλω.
 
Πλέον δυστυχώς ή πάμε σε δημιουργία retro hardware από την αρχή, με παλιά ή νέα κομμάτια ή οι Emulators θα είναι μονόδρομος. Έχω ξοδέψει 20.000 ευρώ τα τελευταία 15 χρόνια για vintage PC hardware. Φτάνει πια! Μόνο για PC, ήθελα να πάω και σε Amiga, Αtari ST και ήθελα και Saturn και Dreamcast, αλλά έκανα πίσω. Μόνο ένα GameBoy Color θέλω.

Κάπου διάβασα ότι θα μπλοκάρουν τους emulators στα επόμενα υπολογιστικά συστήματα με σκοπό να σταματήσουν και την κυκλοφορία τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα