Πως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές των Amiga πλεόν.

Κάπου διάβασα ότι θα μπλοκάρουν τους emulators στα επόμενα υπολογιστικά συστήματα με σκοπό να σταματήσουν και την κυκλοφορία τους.

Πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό? Μονο αν τα Windows, Linux, Android, κλπ, σταματήσουν να είναι ανοιχτά λειτουργικά θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό.
 
Πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό? Μονο αν τα Windows, Linux, Android, κλπ, σταματήσουν να είναι ανοιχτά λειτουργικά θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό.

Ο "παραθυρακιας" σκοπεύει μελλοντικά να το κάνει γιατί έχει θέμα με το Xbox...



Οποτε ο "παραθυρακιας" ξέρει πολύ καλά ότι για να απαλλαγεί τελείως απο τους emulators θα πρέπει μελλοντικά να τους μπλοκάρει και απο το λειτουργικό της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο "παραθυρακιας" σκοπεύει μελλοντικά να το κάνει γιατί έχει θέμα με το Xbox...

Οποτε ο "παραθυρακιας" ξέρει πολύ καλά ότι για να απαλλαγεί τελείως απο τους emulators θα πρέπει μελλοντικά να τους μπλοκάρει και απο το λειτουργικό της.

Δεν έχει σχέση το λειτουργικό του XBOX με τα Windows. Στις κονσόλες όλα τα λειτουργικά είναι κλειστά και δεν μπορείς να κάνεις ότι θες εκτός αν "σπάσουν" όπως έχει ήδη γίνει με τα περισσότερα. Οπότε ούτε εκεί οι εταιρίες έχουν 100% τον έλεγχο.

Τα Windows είναι ανοιχτό λειτουργικό ομως έτσι κι αλλιώς. Από τοτε που βγήκαν και τα πρώτα Windows πάντα έτσι ήταν. Αν αλλάξει αυτό θα αλλάξει τελείως και η αγορά λειτουργικών. Λογικά ο περισσότερος κόσμος θα πάει προς Mac ή Linux αφού ο μόνος λόγος που τα Windows είναι διαδεδομένα είναι ο τεράστιος όγκος προγραμμάτων και η ελευθερία που παρέχουν στους προγραμματιστές. Αν αυτό αλλάξει, δεν θα υπάρχουν Windows πια.

Θα ήταν λίγο βλακεία να σκοτώσει η Microsoft τα Windows με αυτόν τον τρόπο για κάτι τόσο ασήμαντο (συγκριτικά) όσο οι emulators. Πόσο μάλλον όταν η ιδια η Microsoft δεν επηρεάζεται και τόσο πολύ όσο η Nintendo ή η Sony που έχουν πολύ περισσότερες κονσόλες που έχουν γίνει emulate και σε μεγαλύτερο βαθμό.

Αλλά ακόμα και αν το κάνει, επιλογές υπάρχουν. Οτι και να κάνουν όλες οι εταιρίες, ακόμα και αν συμφωνήσουν και κάνουν καρτέλ μόνο και μόνο για να σκοτώσουν τους emulators, πάντα θα υπάρχουν τα Linux και android που είναι όχι μόνο ανοιχτά λειτουργικά αλλά έχουν και ανοιχτό κώδικα. Οπότε το μέλλον των emulators δεν εξαρτάται από τον "παραθυράκια" ούτε καν σε μικρό ποσοστό.
 
Εγω εχω μονο τα μηχανηματα που ζησαμε τοτε ενα απο το καθενα πλην του αταρι στ που δεν...
Όσα δεν τα ειχα εξαρχης, τα πηρα την περιοδο 2008-2010 λειτουργικα με μηδενικο ψαξιμο, οτι βρηκα μπροστα μου:
- μια μπλιζαρντ 1230 iv με 32mb 150€
- έναν +3 απο αγγλια 70 και τα ιδια για εναν c64
- εναν ακομα 6128 30
- ενα divide και ενα kung fu flash με τρεχουσες τιμες
μου χαρισαν θυμαμαι ενα 1541ii και ενα γομολαστιχα 48κ και φυσικα την 1200 μου που την εχω απο το 1993! Αυτα...

Αν τα ειχα παρει 5 χρονια πριν θα τα επαιρνα πολυ λιγοτερο...
Οι τιμες πλέον εχουν ξεφυγει και που να δειτε τι γινεται με τα παιχνιδια στις ρετρο κονσόλες....εκει οι σημερινοι 40ρηδες πληρωνουν ακριβα την νοσταλγια τους μα κυρίως τον ηλεκτρονικο θυσαυρισμο που τους διακατεχει με την μανια να αποκτησουν συλλογες με κουτατα παιχνίδια... μιλαμε οτι οι εμποροι βγαζουν μισθο!!!
 
Δεν έχει σχέση το λειτουργικό του XBOX με τα Windows. Στις κονσόλες όλα τα λειτουργικά είναι κλειστά και δεν μπορείς να κάνεις ότι θες εκτός αν "σπάσουν" όπως έχει ήδη γίνει με τα περισσότερα. Οπότε ούτε εκεί οι εταιρίες έχουν 100% τον έλεγχο.

Τα Windows είναι ανοιχτό λειτουργικό ομως έτσι κι αλλιώς. Από τοτε που βγήκαν και τα πρώτα Windows πάντα έτσι ήταν. Αν αλλάξει αυτό θα αλλάξει τελείως και η αγορά λειτουργικών. Λογικά ο περισσότερος κόσμος θα πάει προς Mac ή Linux αφού ο μόνος λόγος που τα Windows είναι διαδεδομένα είναι ο τεράστιος όγκος προγραμμάτων και η ελευθερία που παρέχουν στους προγραμματιστές. Αν αυτό αλλάξει, δεν θα υπάρχουν Windows πια.

Θα ήταν λίγο βλακεία να σκοτώσει η Microsoft τα Windows με αυτόν τον τρόπο για κάτι τόσο ασήμαντο (συγκριτικά) όσο οι emulators. Πόσο μάλλον όταν η ιδια η Microsoft δεν επηρεάζεται και τόσο πολύ όσο η Nintendo ή η Sony που έχουν πολύ περισσότερες κονσόλες που έχουν γίνει emulate και σε μεγαλύτερο βαθμό.

Αλλά ακόμα και αν το κάνει, επιλογές υπάρχουν. Οτι και να κάνουν όλες οι εταιρίες, ακόμα και αν συμφωνήσουν και κάνουν καρτέλ μόνο και μόνο για να σκοτώσουν τους emulators, πάντα θα υπάρχουν τα Linux και android που είναι όχι μόνο ανοιχτά λειτουργικά αλλά έχουν και ανοιχτό κώδικα. Οπότε το μέλλον των emulators δεν εξαρτάται από τον "παραθυράκια" ούτε καν σε μικρό ποσοστό.

Εξαιρετικό post! Με έχεις καλύψει πλήρως.
 
Ο "παραθυρακιας" σκοπεύει μελλοντικά να το κάνει γιατί έχει θέμα με το Xbox...



Οποτε ο "παραθυρακιας" ξέρει πολύ καλά ότι για να απαλλαγεί τελείως απο τους emulators θα πρέπει μελλοντικά να τους μπλοκάρει και απο το λειτουργικό της.

Μόνο σε retail mode, που έτσι και αλλιώς ήταν επισφαλής η διαδικασία. Σε dev mode μια χαρά δουλεύουν!!!
 
Οτι και να κανει, θα το σπασουμε. Fock him! Viva padiera pirata!
Oι emulators ΖΟΥΝ!!!
Για τα συλλεκτικα τωρα, Δηλαδη Baldur's Gate 3, τι αλλο, αγορα απο GOG, backup installer, εγκατασταση στο PC διπλα στο B.G. Reloaded, για χρονια. Αν βγαλει και συλλεκτικη εκδοση, με αγαλματακια βιβλιαρακια κτλ, ακομα κι απο το φαγητο κοβω για να την παρω.
Αυτα, τιποτα αλλο
 
Εγώ προσωπικά εκτός από την pure hardware experience για 386, 486, Pentium, PII, K6-3, Athlon64x2 κτλ, με καλύπτει πλήρως το PCem για Windows 9x και 3Dfx, πόσο μάλλον για DOS και Windows 3.x. Αλλά σε άλλα συστήματα με καλύπτουν οι emularors για Nintendo, Sega. Δεν χρειάζεται κάτι μεταγενέστερο.
 
Kι εγω, Atari. Sega. Διστυχως, δεν ειμαι σαν καποιους, δω περα μεσα (τους τυχαιρους τους τυχαιρους) πουχουν ολους τους emulators, ολα τα παιχνιδια, ολες τις κονσολες και τα πισια, εκδιδουν ρετροπεριοδικα, παρουσιαζουν ρετροπαιχνιδα, μαστορευουν, στηνουν κτλ και τα βλεπω και μου τρεχουν τα σαλια. Ατιμη κενωνια. Δεν πειραζει ομως ναναι καλα τα παιδια. Χαιρομαι με την χαρα τους και τις φωτο που ανεβαζουν
 
H "απλή" A4000 με τον stock 68040 κόστιζε 1.300$ όταν κυκλοφόρισε το 1992. Σε σημερινά χρήματα αυτό είναι 2.800$. Και με τον 68060 θα κόστιζε ίσως και τα διπλά.

πάντως τότε φθηνότερα και καλύτερα σου έβγαινε να κάνεις μουσική με AtariST παρά σήμερα.
 
Δυστυχώς έχουν ξεφύγει οι τιμές γενικά. Συμφωνώ ότι κάποια στιγμή θα παρουν την κάτω βόλτα, ενώ σημειώνω ότι δεν έχει σημασία αν κάποιος βάλει ότι κάτι πουλιέται π.χ. 2000, αν εν τέλει δεν το αγοράζει κανείς.
Θεωρώ ότι μια χαρά είναι και οι emulators, πιο πρακτικοί στην καθημερινότητα. Είμαι τυχερός και έχω 1 amstrad ολοκληρο λειτουργικό με οθόνη και άλλον ένα με gotek και CRT τηλεόραση.
Συμφωνώ για το ότι είναι μεράκι να το επισκευάσεις και να παίξεις κτλ, αλλά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να αγοράσω 500 ευρώ καινούριο αν δεν είχα.
Δυστυχώς παρατηρώ το κλασσικό φαινόμενο: κάποιος μαθαίνει για τα ρετρο, πορώνεται υπεροβολικά και ξαναθυμάται τα παλιά, και αντί να περάσει τον χρόνο του με το να παίξει ή να δημιουργήσει, απλά ψάχνει για αγορές κτλ. Μετά από λίγους μήνες του φύγει η πόρωση και δεν ξαναασχολείται.
 
Πριν από 15 χρόνια αγόρασα από έναν συλλέκτη 5 Atari ST 1040 για 40 ευρώ. Έβαλα πριν από λίγους μήνες μια αγγελία στο Marketplace για 1 κομμάτι στα 100 ευρώ και έγινε σφαγή. Τελικά πούλησα 2 κομμάτια προς 200 ευρώ έκαστο.
 
Κάποτε είχα αγοράσει δυο Amiga 1000. H πρώτη ήταν για 80 ευρώ και η δεύτερη ήταν μαζί με το κουτί τις για 120 ευρώ. Amiga 500 έβρισκες από 25 με 50 ευρώ. Την 3000 και 4000 τις είχα αγοράσει έκαστη 300 ευρώ από έναν Γερμανό (με δώρο τα μεταφορικά). Την 2000 την είχα πάρει 70 ή 80 δεν θυμάμαι ακριβώς μετά από τόσα χρόνια. 1200 έβρισκες τότε με 100 με 150 ανάλογα την προίκα που την συνόδευε. Τώρα οι τιμές έχουν πάει στα άστρα και αυτό δεν θα σταματήσει από ότι φαίνεται.
 
Δυστυχής! Παρηγορία
μόνη σού έμεινε να λες
περασμένα μεγαλεία
και διηγώντας τα να κλαις.
 
Πάντως αν δεν ηταν το ρετρομανιαξ πριν 15-16 χρόνια εγω δεν θα ασχολιομουν με τα ρετρομηχανηματα....τα λιγα που εβγαλα απο την ναφθαλίνη και τα επίσης λίγα που αγόρασα μετά, εδω με παρακινησαν αρχικα να το κανω!
Που να ήξερα οτι θα τα εβαζα σχεδόν αμέσως στην ναφθαλίνη για να τα βγαλω στο χώρο τους μόλις πέρυσι...τώρα αν μαζευτούν πάλι θα είναι από τα παιδια μου στο μελλον που θα χρησιμοποιήσουν για δικούς τους λόγους τον χωρο εκθεσης....
 
….πάντως εάν πουλήσουμε τις συλλογές μας, θα τα ‘κονομήσουμε χοντρά!
 
….πάντως εάν πουλήσουμε τις συλλογές μας, θα τα ‘κονομήσουμε χοντρά!

Πιστεύω ότι λιγοστεύουν και οι υποψήφιοι αγοραστές (οι νοσταλγοί των παιδικών τους χρόνων.. οι ρετροπαθεις ηλικίας 45+ και 50 χρονών) που θα έχουν το μικρόβιο να ενδιαφερθούν πάλι (σε μια κάπως πιο μεγαλύτερη ηλικία) να συλλέξουν ή να αγοράσουν κάποιο ρετρό υπολογιστή για να τον έχουν για να παίζουν τα πανάρχαια παιχνίδια που έπαιζαν μικροί.

Έβλεπα πρόσφατα στην Αμερική το μεγαλύτερο event που μαζεύονται όλοι οι λάτρεις της Commodore και της Amiga απο όλη την Αμερική και επαθα σοκ με τα "νιάτα" και τους ελάχιστους πια συμμετέχοντες!! Βλέπω στο ΕΑΒ 20.300 members και ενεργούς μόνο 2.202 members.. όσο για τις αγγελίες ελάχιστες όπως και στο Amibay και το Amiworld και Atariage κτλ.. όλα μια απο τα ίδια! Παντού λιγοστεύει το ενδιαφέρον όπως άλλωστε και στη χώρα μας.

Όσο απίθανο και να φαίνεται είναι και αυτό ενα ενδεχόμενο να συμβεί και για να πέσει η αξία τους επειδή δεν θα πωλούνται εύκολα, αλλα ούτε θα υπάρχει ενδιαφέρον με τόσο ανεβασμένες τιμές. Όσο υπάρχει αυτή η γενιά να ασχολείται θα ζήσουν και οι ρετρό υπολογιστές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όσο απίθανο και να φαίνεται είναι και αυτό ενα ενδεχόμενο και για να πέσει η αξία τους επειδή δεν θα πωλούνται εύκολα, ούτε θα υπάρχει ενδιαφέρον με τόσο ανεβασμένες τιμές. Όσο υπάρχει αυτή η γενιά να ασχολείται θα ζήσουν και οι ρετρό υπολογιστές.
Συμφωνώ! Αν δεν ενδιαφέρεται ο κόσμος, το πολύ πολύ να ενδιαφερθεί κανά μουσείο ή συλλέκτες. Δεν νομίζω όμως η νέα γενιά που δεν τα έχει ζήσει να ενδιαφέρεται τόσο ώστε να δώσει τόσα χρήματα για κάτι που δεν ξέρει καν πως δουλεύει.
 
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση όσο είμαστε στην ζωή όλοι εμείς εδώ μέσα δεν πρόκειτε να μειωθούν οι τιμές. Αντιθέτως, θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Γιατί νομίζετε πως κρατάω 17 Amiga; Έχω και 2 κόρες να σπουδάσω. :D
 
Πίσω
Μπλουζα