Πόσες ώρες την ημέρα παίζετε video games;

Παρασκευή απόψε, ωραία βραδιά, πάντα μου άρεσε η συγκεκριμένη μέρα.. όπως και σε πάρα πολλούς από εσάς πιστεύω. Ακολουθεί σεντόνι..

Βλέποντας στο δίπλα μόνιτορ κλασικά κάποια ρετρο ταινία (Better off dead 1985 και στη συνέχεια Angel Heart 1987) στο κυρίως μόνιτορ ξεκίνησα το Starfield για το οποίο έγινε λόγος κι εδώ στο forum. Είναι δύο κόσμοι, εντελώς διαφορετικοί κι όμως συνυπάρχουν, αρκεί να μην είσαι με παροπίδες. (έλα τώρα μπαρμπα με τα πακμαν σου...)

@Chris27 όντως μεγάλη κουβέντα και είμαι κατά των πλατφορμών, είναι όμως αναγκαίο κακό ορισμένες και ευκολία, καθώς είναι ένας τρόπος να σε αρμέγουν σταθερά, πέραν της μη κτίσης οποιουδήποτε παιχνιδιού/ταινίας/σειράς/μουσικής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω τη συλλογή μου σε όλα τα προαναφερθέντα. Να έχω μόνο πλατφόρμες δεν θα το άντεχα. (Ίσως μόνο πετρελαίου.. )

Θυμάμαι λοιπόν στα "μπαλάκια" κάτι άμπαλους, που ενώ είχαν την τσέπη γεμάτη κέρματα δεν τους έκοβε να βγάλουν μια πίστα στο κάθε παιχνίδι και ερχόταν "η γάτα" (χωρίς κέρματα στην τσέπη και συνήθως άδεια αλλά με μάτι που έκοβε το υποψήφιο θύμα) και έλεγε "μήπως θες να στο προχωρήσω λίγο.. ? :diablotin:Είναι τόσο ζωντανή η ανάμνηση.. πραγματικά.

Πάντως όσους πραγματικά γαμάτους παίχτες έχω συναντήσει συνήθως ο "εξοπλισμός " τους δεν ήταν fancy, τουναντίον οι περισσότεροι ήταν με κάτω του μέσου όρου χρέπια pc, οθόνες, πληκτρολόγια, gamepads, τηλεόρασεις (για τις παιχνιδομηχανές). Ο "γαμάτος" δεν χρειάζεται 3-4Κ PC για να είναι γαμάτος, θα το "σκίσει" και με απλή 720/1080P με ένα απλό keyboard/mouse της πλάκας. Λίγα παιχνίδια είναι εξαίρεση και θέλουν το κάτι παραπάνω (fps συνήθως). Άλλο αν μεγαλώσαμε και κοιτάμε (μάλλον γιατί χωλένουμε σε Skills? :), βαριόμαστε ? ) να πάρουμε και το κάτι πιο "γυαλιστερό" εφόσον έχουμε τη δυνατότητα που δεν είχαμε ως μικρότεροι.

Είναι μόδα των τελευταίων ετών λιγάκι το "show off" και πολλές φορές το κάνουμε και στα retro μας, έστω κι αν δεν το έχουμε ανάγκη, θα το τσιμπήσουμε βρε αδερφέ αυτό που μας θυμίζει/ξυπνάει κάτι από τότε, ή έστω το θέλουμε στη συλλογή μας.. απλά για να το κοιτάμε. Εγώ θέλω κάποια ρετρό stuff αυτός θέλει τις Alienware 34άρες και τις 4090 του, δεν βαριέσαι. Καθένας όπως τη βρίσκει.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πριν χρόνια, είχα πει σε κάποιον συγγενή μου αν έχει κάποιο παλιό μηχάνημα που ήξερα ότι είχε αγοράσει κάποτε στο γιο του γύρω στο 93-94 και με κοίταξε λες και ήμουνα σκουπιδιάρης/ανακυκλωτής. Έχουμε ένα παλιό video μου είχε πει.. και χαμογέλασα.
Και όσοι ασχολούμαστε με το ρετρό, σίγουρα έχουμε ρωτήσει, ψάξει, "κλέψει", ικετέψει για κάτι ρετρό, αν το βάλαμε στο μάτι. Εδώ μια φορά είχα στήσει ολόκληρο σενάριο να απασχολήσω σεκιουριτά και να πάει η σύζυγός μου να πάρει ολόκληρο ρετρό μηχάνημα με οθόνη σε άριστη κατάσταση. Γιατί? Γιατί όταν τον ρώτησα αν μπορώ να το πάρω έκανε σαν ηλίθιος. Τέσπα..

Γενικά είναι δύσκολο, να αποδεχθεί κάποιος τη νοσταλγία και την αγάπη για το ρετρό, όποιο κι αν είναι αυτό, ιδιαίτερα αν είναι εξειδικευμένο, αν δεν απευθύνεται σε ανοιχτόμυαλους και "ομοιδεάτες". Παλιότερα, η αγάπη για οτιδήποτε ρετρό, θύμισε ίσως παλιατζήδες φτηνιάρηδες, αυτό έβλεπα. (ταύτιση με Μοναστηράκι παλιατζήδες κλπ, φτωχός, χαζός, κουτός στον κόσμο του).
Τα τελευταία χρόνια άλλαξε και λόγω της χαζομόδας νομίζουν ότι θα το πάρεις να το πουλήσεις να βγάλεις και φράγκα το κάθε (σκουπίδι ουσιαστικά και το ξέρουμε) ότι κάτι πονηρό τρέχει από πίσω και γενικά καχυποψία.

Μεγάλη κουβέντα κι αυτή..
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Chris27 όντως μεγάλη κουβέντα και είμαι κατά των πλατφορμών, είναι όμως αναγκαίο κακό
Aκριβως "Αναγκαιο Κακο". Κι εγω εχω παιχνιδια στο steam και στο gog. Kαποια μαληστα και σε dvd και ψηφιακα. Εκεινο με το οποιο γελαω ειναι οτι καοιοι κοκρευονται για τον μεγαλο αριθμο παιχνιδιων που νομιζουν οτι εχουν σε διαφορες ψηφιακες βιβλιοθηκες. Ναι τα πληρωσαν, ναι τα χρισημοποιουν, αλλα δεν τους ανηκουν. Κατι αλλο που θεωρω εντελως ηλιθιο ειναι το οτι κοντραρονται γαι ατο ποσο γρηγορα τελειωσαν ενα παιχνιδι. "Τελιωσα το ταδε παιχνιδι σε 63 ωρες και 15 λεπτα" "εγω το τελιωσα σε 61ω και 20λ" ο αλλος, "σε 59ω" ενας τριτος. Για εμενα gamer ειναι αυτος που παιρνει ενα παιχνιδι που του αρεσει, ασχολειται καιρο μαζυ του, παιζει ξαναπαιζει το ξεζουμιζει και το ευχαριστιεται. Χαιρεται το παιχνιδακι του και φραγγο δεν δινει, στο να συγκριθει η να κοντραριστει με αλλους.
οσο για τον εξοπλισμο, καλοδεχουμενος ειπαμε, αλλα οχι απαραιτητος. Εχω ενα πανακριβο κομπιουτερ που μου δινει πολυ καλη ποιοτητα εικονας και ηχου, αλλα δεν μπορω να πω, οτι ενα παιχνιδι σε αυτο μου εδωσε μεγαλυτερη χαρα, απο ενα χρεπακι 20ετιας που εχω διπλα η απο ενα παμπαλαιο PSX κι ενα Atari 2600.
 
εγώ περισσότερο ενθουσιαστηκα που επιτέλους στο mame φτιάξανε τα γραφικά στο Taito F3 σύστημα, κάτι που περίμενα σχεδόν 24 χρόνια από τότε που το πρόσθεσαν, παρα για τις νέες κυκλοφορίες.

και πλέον την ακριβή οθόνη τη χρησιμοποιώ περισσότερο για dosbox, pcem, gzdoom, mame, retroarch, remasters, source, mods κλπ που λόγω gsync συγχρονίζει με τις παλιές συχνότητες και ανεβάζει τις αναλύσεις, πάρα για νέα παιχνίδια.
Για άλλο λόγο την αγορασα δηλαδή και για άλλο κατέληξε να χρησιμοποιήται.

Και η "αμοιβή" ή μαλλον "λύτρωση" για όλα αυτά; Πάρα το ό,τι το σύστημα είναι μια χαρά για αναλύσεις 1440 η Microsoft το μπλόκαρε από τα W11 ενώ θεωρείται "αρχαίο" και για τους "gamers" που έχουν υποστεί πληση εγκεφάλου. Το ίδιο και στο laptop.

Έτσι εβαλα Linux Mint στο laptop αφού έσβησα τα Windows 10 ενώ σύνδεσα και μια vga οθόνη, ενώ στο desktop που είναι πιο ισχυρό για emulation, ιδίως στο pcem, παίζω τα παραπάνω παλιά παιχνίδια που δεν τα αντέχει το laptop
 
Aκριβως "Αναγκαιο Κακο". Κι εγω εχω παιχνιδια στο steam και στο gog. Kαποια μαληστα και σε dvd και ψηφιακα. Εκεινο με το οποιο γελαω ειναι οτι καοιοι κοκρευονται για τον μεγαλο αριθμο παιχνιδιων που νομιζουν οτι εχουν σε διαφορες ψηφιακες βιβλιοθηκες. Ναι τα πληρωσαν, ναι τα χρισημοποιουν, αλλα δεν τους ανηκουν. Κατι αλλο που θεωρω εντελως ηλιθιο ειναι το οτι κοντραρονται γαι ατο ποσο γρηγορα τελειωσαν ενα παιχνιδι. "Τελιωσα το ταδε παιχνιδι σε 63 ωρες και 15 λεπτα" "εγω το τελιωσα σε 61ω και 20λ" ο αλλος, "σε 59ω" ενας τριτος. Για εμενα gamer ειναι αυτος που παιρνει ενα παιχνιδι που του αρεσει, ασχολειται καιρο μαζυ του, παιζει ξαναπαιζει το ξεζουμιζει και το ευχαριστιεται. Χαιρεται το παιχνιδακι του και φραγγο δεν δινει, στο να συγκριθει η να κοντραριστει με αλλους.
οσο για τον εξοπλισμο, καλοδεχουμενος ειπαμε, αλλα οχι απαραιτητος. Εχω ενα πανακριβο κομπιουτερ που μου δινει πολυ καλη ποιοτητα εικονας και ηχου, αλλα δεν μπορω να πω, οτι ενα παιχνιδι σε αυτο μου εδωσε μεγαλυτερη χαρα, απο ενα χρεπακι 20ετιας που εχω διπλα η απο ενα παμπαλαιο PSX κι ενα Atari 2600.
Τώρα η μόδα στο GAMING θέλει ακριβό εξοπλισμό και μεγάλη λίστα παιχνιδιών και με αγορές day one. Αν δεν έχεις δώσει τουλάχιστον 2000 - 3000€ τα τελευταία 2 - 3 χρόνια ε δεν σε θεωρούν και gamer της προκοπής. Περισσότερο προς τα παπαρια λογικά. Δεν γίνεται να είσαι και με την ίδια gaming οθόνη για μεγάλο χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 2 χρονων όταν κάθε χρόνο βγαίνουν νέες gaming οθόνες πιο αναβαθμισμενες γιατί μετά με τι μούτρα θα αντικρίσεις τους υπόλοιπους gamers που έχουν πάντα την τελευταία λέξη της τεχνολογίας στις οθόνες??

Σημαντικο επίσης για την καλύτερη αναδειξη του gamer ειναι να έχεις αξιόλογη επωνυμη gaming καρέκλα με όλα τα extra για gaming ώστε να μην αισθάνεσαι μειωνεκτικα και εκεί γιατί αν έχεις έχεις μια απλή GAMING καρεκλα και όχι επωνυμη τι θα πεις στους αλλους gamers ώστε να τους πεισεις ότι είσαι gamer???

Ειναι πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξει κάποιος ώστε να είναι gamer και όχι παπαρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικά μαζευτήκαμε πολλά παπάρια βλέπω.. :clap:
 
Όσοι νεαροί gamers καυχιόνται για τα παιχνίδια τους, τους προτείνω να έρθουν να παίξουν και να περάσουν την πρώτη πίστα στο ms pacman και στο arkanoid. Φυσικά κανείς από αυτούς δεν το έχει δεχτεί αυτό μέχρι στιγμής. Γιατί δεν τα θεωρούν σοβαρά παιχνίδια.
 
Όσοι νεαροί gamers καυχιόνται για τα παιχνίδια τους, τους προτείνω να έρθουν να παίξουν και να περάσουν την πρώτη πίστα στο ms pacman και στο arkanoid. Φυσικά κανείς από αυτούς δεν το έχει δεχτεί αυτό μέχρι στιγμής. Γιατί δεν τα θεωρούν σοβαρά παιχνίδια.
Θα δουν το spinner και θα πουν "ρε μπάρμπα, αυτό έχει χαλασει, δεν ξεβιδωνει"
 
Ένα άλλο που πρέπει να λάβουν σοβαρά υπόψιν όσοι θέλουν να λέγονται gamers και όχι παπαρια είναι και τα frames για ολα τα σύγχρονα παιχνίδια που ο πραγματικός gamer δεν πέφτει ποτέ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού όσο απαιτητικό και να είναι το παιχνιδι κάτω από 120 frames με τουλάχιστον 2κ ανάλυση που είναι η κατώτερη για να σε πουν gamer.

Εγώ πλέον είμαι στην χειρότερη κατηγορία των gamers - η ντροπή των gamers - και θα με εχουν χειρότερα και από παπαρια αν τους πω το setup μου για τα games άσε που θα γελάνε για καμια εβδομάδα.
 
Σε αυτό με τα frames είμαι ένοχος. Κι εμένα με ενοχλεί όταν πέφτουν ή όταν δεν είναι σταθερά. Στις κονσόλες όχι και τόσο γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό αλλά στο PC με ενοχλεί και με πιάνει ψυχαναγκασμός να το φτιάξω γιατί ξέρω ότι τις περισσότερες φορές φταίει κάποια ρύθμιση.

Γενικά αν και καλοδεχούμενα, δεν τρελαίνομαι για 60 ή 120 fps, έτσι κι αλλιώς έχω παλιό PC για κάτι τέτοιο. Ομως θέλω ο ρυθμός να είναι σταθερός και ας είναι 30 fps.
 
Σε αυτό με τα frames είμαι ένοχος. Κι εμένα με ενοχλεί όταν πέφτουν ή όταν δεν είναι σταθερά. Στις κονσόλες όχι και τόσο γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό αλλά στο PC με ενοχλεί και με πιάνει ψυχαναγκασμός να το φτιάξω γιατί ξέρω ότι τις περισσότερες φορές φταίει κάποια ρύθμιση.

Γενικά αν και καλοδεχούμενα, δεν τρελαίνομαι για 60 ή 120 fps, έτσι κι αλλιώς έχω παλιό PC για κάτι τέτοιο. Ομως θέλω ο ρυθμός να είναι σταθερός και ας είναι 30 fps.
Ναι εννοείται αλλά και με 30 fps και πανω full ομαλή κινηση έχουν τα παιχνίδια.
 
ΜΟΔΑ? Κι αμα καποια στιγμη η μοδα, μας πει οτι αντι να προταξουμε τα στιβαρα μας στηθη, ως gamers να προτεινουμε τα νοτα μας, εμεις τι θα κανουμε, ρε παιδια, θα το γυρισουμε στο ντηζελ? Ρε τι παθαμε με τα fps. Δισκολοι καιροι για gamers τελικα
 
εγώ μια χαρά βολεύομαι στα 512 x 384 και στα 160 fps στην vga οθόνη.
Τώρα λέω να δοκιμάσω το Return to Castle Wolfenstein να δω αν η έκδοση source για Linux υποστηρίζει ανάλυση χαμηλότερη της 640x480
 
ΜΟΔΑ? Κι αμα καποια στιγμη η μοδα, μας πει οτι αντι να προταξουμε τα στιβαρα μας στηθη, ως gamers να προτεινουμε τα νοτα μας, εμεις τι θα κανουμε, ρε παιδια, θα το γυρισουμε στο ντηζελ? Ρε τι παθαμε με τα fps. Δισκολοι καιροι για gamers τελικα

Εμ για σε πουν gamer πρεπει να ακολουθεις ολα τα παραπανω :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Αυτο ομως δεν το κανεις για σενα και την διασκεδαση σου αλλα για τους αλλους ωστε να σε πουν gamer :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

εγώ μια χαρά βολεύομαι στα 512 x 384 και στα 160 fps στην vga οθόνη.
Τώρα λέω να δοκιμάσω το Return to Castle Wolfenstein να δω αν η έκδοση source για Linux υποστηρίζει ανάλυση χαμηλότερη της 640x480

Στα παλια ναι frames να φανε και οι κοτες.

Για τους συγχρονους απαιτητικους gamers τα συγχρονα παιχνιδια ειναι το θεμα σε υψηλες αναλυσεις 4κ που γονατισαν μεχρι και καρτες οπως η 4090 με κοστος 2000 - 2500 € μονο για την καρτα (εκτος τα αλλα χιλιαρικα που θα δωσεις για επεξεργαστη κλπ) φτανοντας με το ζορι τα 50 - 55 fps και στα σημεια που τα γραφικα ειναι απαιτητικα και πιο χαμηλα με 40 fps.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ δύσκολο το gaming αυτό το καλοκαίρι λόγο της πολύ ζέστης την ημερα. Μονο από αργά το βράδυ πλέον που πέφτει η θερμοκρασια στους 16 - 17 βαθμους εξω ώστε να ανοιχτούν τα παράθυρα για να φτάσει η εσωτερική στο δωμάτιο στους 22 - 23 βαθμούς. Με 26 - 27 βαθμούς εσωτερικές θερμοκρασιες το μεσημερι δεν παλεύεται καθόλου η κατάσταση.
 
Ανοιχτά παράθυρα το βράδυ! :shocked:

Με τα κουνούπια τι κάνεις ;

1C21DD655B3203CBC0BBC19C6B5406321C4607CB_size78_w480_h290.gif


Λογικά θα έχεις πάρει ταμπλέτες για τα κουνούπια.

Just kidding :icon_lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ δύσκολο το gaming αυτό το καλοκαίρι λόγο της πολύ ζέστης την ημερα.
Μια στιγμουλα να χαμηλωσω λιγο το aircondition γιατι εχω αρχισει να κρυωνω και θα σ' απαντησω. :diablotin::biglaugh:
 
Ανοιχτά παράθυρα το βράδυ! :shocked:

Με τα κουνούπια τι κάνεις ;

1C21DD655B3203CBC0BBC19C6B5406321C4607CB_size78_w480_h290.gif


Λογικά θα έχεις πάρει ταμπλέτες για τα κουνούπια.

Just kidding :icon_lol:
Τα παραθυρα και οι μπαλκονοπορτες έχουν σίτες και δεν περνάει τίποτα μέσα :thumbup::thumbup::thumbup:
Μια στιγμουλα να χαμηλωσω λιγο το aircondition γιατι εχω αρχισει να κρυωνω και θα σ' απαντησω. :diablotin::biglaugh:
Χαχαχαχαχα!!!!! Ξέρω ξέρω δροσούλα δροσούλα :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα