Πόσο κόστιζαν τα προϊόντα τότε που είμασταν παιδιά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει αμιγώς τέτοιο θέμα αλλά με αφορμή αυτό εδώ θα ήθελα να θυμηθούμε και να καταγράψουμε με ημερομηνίες τιμές από διάφορα προϊόντα που αγοράζαμε είτε φαγώσιμα από το κυλικείο είτε από σούπερ μάρκετ αλλά και γενικά από προϊόντα. Ξεκινάω:

Τυρόπιτα 120 δρχ 1992

Πίτα γύρος 200 δρχ 1993

Ψωμί το κιλό 150 δρχ 1992 (?)

Παγωτό Φλωρεάλ Δέλτα 100 δρχ 1990 και για αρκετά χρόνια.

Κόκα κόλα μπουκάλι 250 ml 60 δρχ σε καφενείο 1990

Ποτό σε μπαρ 600 δρχ 1995
Ακριβώς όμως!!!!
 
Έπαιρνα το αγαπημένο μου περιοδικό ''Άρτσι'' στις αρχές του '90 θυμάμαι 80 δρχ κ τον τόμο 250 δρχ!
Ίδια τιμή είχε κ η Πάττυ!
 
Λπν....
Θυμαμαι παγωτο παρφε της δελτα κυπελακι το 1987 90δρχ
τα υπολοιπα παγωτα ειχαν 40-60δρχ. Μια τυροπιτα ειχε 30δρχ και ενα μιλκο 40 δρχ.
Το συνηθες χαρτζηλικι ηταν 50 δρχ τη μερα.
Θυμαμαι τα γαριδακια 1987 (κατι καταπληκτικα με σφαιρα (η μηπως μπαλα μπασκετρ οεο?) σχημα) ειχαν 25δρχ.
GiJoe που επερνα φανατικα ειχαν 500δρχ το ενα στρατιωτακι(πανακριβα)
 
Το σουβλάκι θυμάστε ποσο έκανε;

Έχω ξεχάσει τελείως... :cry:
Γύρος ή σουβλάκι με πίτα 3 δρχ. στις αρχές των '70ς.... 2,5 δρχ. το σουβλάκι-καλαμάκι με μία φετούλα ψωμί καρφωμένο στο καλαμάκι.....
 
Γύρος ή σουβλάκι με πίτα 3 δρχ. στις αρχές των '70ς.... 2,5 δρχ. το σουβλάκι-καλαμάκι με μία φετούλα ψωμί καρφωμένο στο καλαμάκι.....

Αυτές ήταν εποχές! :cry:

@Eagle 1 Ευχαριστώ πολύ Αετέ!

Εσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ ποσα έδινα μικρός σε δραχμές.

:thanks:
 
Όταν έγινε η αλλαγή από δραχμή σε ευρώ πάντως το περιποιημένο τυλιχτό σε κυριλέ σουβλατζίδικο είχε 250 δραχμές δηλαδή γύρω στα 70-75 λεπτά. Έχουν πάντως περάσει και 20 χρόνια, δεν είναι και λίγα.
Το παράλογο με την μετάβαση στο ευρώ ήταν στη σχέση 50 δραχμές = 50 λεπτά. Ματσάκια μαϊντανού, κουλούρια Θεσσαλονίκης και μπουκαλάκια νερού μέσα σε μία νύχτα πληθωριστήκανε από 15 λεπτά σε 50 λεπτά.
 
Όταν έγινε η αλλαγή από δραχμή σε ευρώ πάντως το περιποιημένο τυλιχτό σε κυριλέ σουβλατζίδικο είχε 250 δραχμές δηλαδή γύρω στα 70-75 λεπτά. Έχουν πάντως περάσει και 20 χρόνια, δεν είναι και λίγα.
Το παράλογο με την μετάβαση στο ευρώ ήταν στη σχέση 50 δραχμές = 50 λεπτά. Ματσάκια μαϊντανού, κουλούρια Θεσσαλονίκης και μπουκαλάκια νερού μέσα σε μία νύχτα πληθωριστήκανε από 15 λεπτά σε 50 λεπτά.
Μεγάλη ιστορία αυτό με την εχμ αντιστοιχία. Δεν έχει τελειωμό! Επίσης θυμάμαι μια περιποιημένη ζαμπονοτυρόπιτα 400δρχ κάπου το 1999 ποσό μεγάλο για την εποχή για σνακ κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το χρέος της χωρας μας αυτη την στιγμη ειναι 372 δισεκατομμύρια ευρώ εχετε ομως σκεφτει σε δραχμές ποσο ειναι ;;;

126.758.776.850.570,38 δραχμές!!!

 
Δεν ξέρω αν υπάρχει αμιγώς τέτοιο θέμα αλλά με αφορμή αυτό εδώ θα ήθελα να θυμηθούμε και να καταγράψουμε με ημερομηνίες τιμές από διάφορα προϊόντα που αγοράζαμε είτε φαγώσιμα από το κυλικείο είτε από σούπερ μάρκετ αλλά και γενικά από προϊόντα. Ξεκινάω:

Τυρόπιτα 120 δρχ 1992

Πίτα γύρος 200 δρχ 1993

Ψωμί το κιλό 150 δρχ 1992 (?)

Παγωτό Φλωρεάλ Δέλτα 100 δρχ 1990 και για αρκετά χρόνια.

Κόκα κόλα μπουκάλι 250 ml 60 δρχ σε καφενείο 1990

Ποτό σε μπαρ 600 δρχ 1995
Εγώ αυτό που θυμάμαι 100%,είναι ότι ο καφές ο φραπές το 1999(τέλη του 1999),εκανε 500δρχ,σε μπιλιαρδάδικο των ανω Πατησίων.
Στο Gema δλδ συγκεκριμένα.
Θυμάμαι και άλλες τιμές βεβαια αλλα οχι με τόσο μεγάλη σιγουρια.
Μερικά απ αυτά είναι τα εξης:
Σουβλάκι με πίτα το 1994,180 δρχ.
1 ωρα μπιλιαρδο το 1995,800 δρχ.
Εισιτήριο αεκ ρειντζερς ,το 1994 στη σκεπαστη 2000 δρχ με πολύ μεγάλη επιφυλαξη(θα βρω το απόκομμα και θ το γράψω κάποια στιγμή σαν σιγουρο).
Κάτι άλλο που θυμάμαι έντονα απ τα πολύ μικρά μου χρόνια είναι:
1ον το θεατρικό που κάναμε σαν παιδια στην γειτονιά και είχαμε το εισιτήριο και καλα 2 δρχ και 2ον. κάτι καραμελοτσες που έπαιρνα απο ενα μπακάλικο, κολλητά απ το παλιό μου σπιτι,απ τον κυρ Σωτήρη, για 1 δρχ την καραμελιτσα.
Εποχή τωρα μιλαμε αυτα τα δύο,1989-1992.

Σουβλάκι καλαμακι με πίτα και σαλατικά, 80 δραχμές το 89.
Ειχε ανακαλυφθεί το σουβλάκι το 1989;;;
 
Τέλη 80'ς τα πουράκια Caprice το μεγάλο πακέτο το παίρναμε μόνο χριστούγεννα και κόστιζε 500δρχ
Αρχές 90'ς τα κρουασανάκια 7days σοκολάτα το μεγάλο οικογενειακό πακέτο έκανε 700δρχ.
Το τριπλό τεύχος Garfield που το έπαιρνα πάντα τα χριστούγεννα έκανε αν θυμάμαι καλά 800δρχ.
Το μεγάλο τεύχος Μπλεκ έκανε 400δρχ.
Το περιοδικό ανεξήγητο 1000δρχ.
Λουκουμάς και χυμός αμίτα στο κυλικείο μαζί κόστιζαν 100δρχ.Ντόνατς σοκολάτα 80δρχ.Σφαιρικές καραμέλες με γεύση πορτοκάλι-λεμόνι-φράουλα κ.τ.λ. 50δρχ.Τσίχλα σφαιρική με περιτύλιγμα μπάλας ποδοσφαίρου 5δρχ.
Σουβλάκι καλαμάκι 100δρχ. Σουβλάκι με πίτα 200δρχ.
Πίτσα κλασσική φτιαγμένη απο Ιταλό στο φούρνο 1200δρχ.
Αχ...δραχμές θα λέμε και θα κλαίμε...
 
Θυμάμαι σουβλάκι (καλαμάκι) με 2 Δρχ (τέλη 70 με αρχές 80), αλλά αφού διάβασα παραπάνω για αρχές 70 είναι πιθανό να θυμάμαι λάθος. Σίγουρα όμως 1 Δρχ οι τσίχλες και δίφραγκο οι μεγάλες που ήταν σαν μπαλάκι κούφιο.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει αμιγώς τέτοιο θέμα αλλά με αφορμή αυτό εδώ θα ήθελα να θυμηθούμε και να καταγράψουμε με ημερομηνίες τιμές από διάφορα προϊόντα που αγοράζαμε είτε φαγώσιμα από το κυλικείο είτε από σούπερ μάρκετ αλλά και γενικά από προϊόντα. Ξεκινάω:

Τυρόπιτα 120 δρχ 1992

Πίτα γύρος 200 δρχ 1993

Ψωμί το κιλό 150 δρχ 1992 (?)

Παγωτό Φλωρεάλ Δέλτα 100 δρχ 1990 και για αρκετά χρόνια.

Κόκα κόλα μπουκάλι 250 ml 60 δρχ σε καφενείο 1990

Ποτό σε μπαρ 600 δρχ 1995

Πλάκα κάνεις έτσι;
Φυσικά και κανω πλακα
Εγώ νομίζεις δεν έτρωγα σουβλάκια το 1989;;

Χαχα με πετονιά και εγώ έπαιζα pacman και ο αδερφός μου φύλαγε τσίλιες!!!
Εγώ φαντάσου παρήγγειλα ηλεκτρονικό από τη Νάουσα, μου ήρθε σπίτι και του είχα πει να μου βάλει κερματοδέκτη, μόνο και μόνο για να μπορώ να βάζω πετονιά.
Και ο κατασκευαστής μου είπε ότι απαγορευόταν να βάλει κερματοδέκτη και μου έβαλε ένα κουμπί για να μπορώ να βάζω τα credits από κει.
Κατάντια
 
ΙΟΝ αμυγδαλου μικρο μεγεθος 2δρχ
μεσαιο μεγεθος 5 δρχ
Το πρωτο μου CD-RW Plextor 130000 δρχ. Ολο το υπολοιπο συστημα κοστισε γυρω στις 120000 δρχ. Σημερα ενα dvd recorder κοστιζει 10-20E
 
1985, με το πρώτο μου αυτοκίνητο VW Golf, έκανα την βδομάδα 350 με 400 χιλιόμετρα, ταξιδεύοντας κάθε Δευτέρα Θεσσαλονίκη - Δράμα λόγω εργασίας και επιστρέφοντας κάθε Παρασκευή απόγευμα. Έβαζα βενζίνη σε βενζιναδικο φίλου καθε Σάββατο 1500 με 1600 δρχ. δηλαδή σε σημερινή αναλογία περίπου 4,5 με 5 ευρώ. Δεν θυμάμαι το κόστος της βενζίνης ανα λίτρο γιατί έτσι κι αλλιώς δεν το πρόσεχε κανείς. Υπηρχε πλαφόν και η τιμή ήταν ίδια σε όλα τα πρατήρια. Ένας μέσος μισθός (αν θυμάμαι καλά) ήταν γύρω στις 80000 δρχ δηλαδή 240 ευρώ.
 
1985, με το πρώτο μου αυτοκίνητο VW Golf, έκανα την βδομάδα 350 με 400 χιλιόμετρα, ταξιδεύοντας κάθε Δευτέρα Θεσσαλονίκη - Δράμα λόγω εργασίας και επιστρέφοντας κάθε Παρασκευή απόγευμα. Έβαζα βενζίνη σε βενζιναδικο φίλου καθε Σάββατο 1500 με 1600 δρχ. δηλαδή σε σημερινή αναλογία περίπου 4,5 με 5 ευρώ. Δεν θυμάμαι το κόστος της βενζίνης ανα λίτρο γιατί έτσι κι αλλιώς δεν το πρόσεχε κανείς. Υπηρχε πλαφόν και η τιμή ήταν ίδια σε όλα τα πρατήρια. Ένας μέσος μισθός (αν θυμάμαι καλά) ήταν γύρω στις 80000 δρχ δηλαδή 240 ευρώ.
0.8 ευρω στα 100 χλμ με μεσο μισθο 240 ευρω τοτε δλδ. Αρα τωρα με μεσο μισθο ας πουμε 720 ευρω 2.4 ευρω με αυτοκινητο βενζινη που θα καιγε καργα σε σχεση με τα σημερινα αμαξια. Την σημερον ημερα με συντηρητικη οδηγηση μικρου ντιζελοκινητου καργα οικονομικου ειναι αδυνατοννα ξοδεψεις λιγοτερο απο 10 ευρω τα 100χλμ με το ντιζελ στα 1.9 ευρω.
 
Πίσω
Μπλουζα