Πόσο κόστιζαν τα προϊόντα τότε που είμασταν παιδιά.

50 δρχ ελάχιστα.Τη δεκαετία του 90 ένα τέτοιο κουτάκι είχε 350 δρχ.

Επίσης το αρχοντικό των playmobil το μεγάλο είχε 45.000 δρχ και το μικρό 28.000 δρχ,και κάθε δωμάτιο 4.000-5.000 δρχ.

Τα πιο μικρά κουτάκια της σειράς κόστιζαν 1000-2000 δρχ.
 
Όπως έγραψαν και μερικοί συνάδελφοι δεινόσαυροι πιο πριν, οι πέντε δραχμές στο κυλυκείο του δημοτικού είχαν αξία, 'nuff said. Aν και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν μεγαλύτεροι τρικεράπτορες και στεγόσαυροι από εμένα σε αυτό το forum. :beer:
 
Σοκολάτα-γλυκισμα dream στα τελη της δεκαετίας του 80 με αρχες της δεκαετίας του 90 κόστιζε 50 δραχμές
 
Στην Πλατεία Κάνιγγος υπάρχει ένα μαγαζάκι με περίπου τέτοιες τιμές ,αλλά σε ευρώ. Μακάρι να επιβιώσει ...
 
... είπε:
Στην Πλατεία Κάνιγγος υπάρχει ένα μαγαζάκι με περίπου τέτοιες τιμές ,αλλά σε ευρώ. Μακάρι να επιβιώσει ...
Ναι κι εγω το εχω δει αυτο το μαγαζακι, εχει πολλά πραγματα και φθηνα...
 
  • Like
Reactions: ...
... είπε:
Στην Πλατεία Κάνιγγος υπάρχει ένα μαγαζάκι με περίπου τέτοιες τιμές ,αλλά σε ευρώ. Μακάρι να επιβιώσει ...

Ποιό είναι ρε παιδιά?

Anyway εγώ θυμαμε τιμές απο 85 και μετά (και θα σταθώ μόνο στα 1980s)

2-5 δρχ. έπερνες 1 τσιχλόφουσκα χύμα

1986-1988 άν δεν κάνω λάθος και αναφέρομαι στο κυλικείο του δημοτικού σχολείου μου :

20 δρχ. = τυρόπιτα

10 δρχ. = κουλούρι

10-50 δρχ. = 1 σακούλα γαριδάκια (οι τιμές ποικίλουν ανάλογα τι μάρκα και τα γραμάρια)

40 δρχ. = το πακέτο μπισκότα παπαδοπούλου

Παγωτά ΔΕΝ πουλούσε το κυλυκείο του σχολείου ούτε και χαρτάκια knight rider ή διαφορα άλλα που αγοράζαμε τότε. Αντ αυτού υπήρχε ανταγωνισμός σε ένα μπακάλικο πλησίον του σχολείου που τα διέθετε

Ενδυκτικά : 35 δρχ = η γρανίτα ,50-70 = παγωτό πυραυλος, 50 = παγωτό ξυλάκι. 1 φακελάκι χαρτάκια knight rider = 10 δρχ.

5 δρχ. = 1 αστική μονάδα στους τότε τηλεφωνικούς θαλάμους (που μετά έγινε 10άρικο)

Τελος τα ουφάδικα εγώ τα πρόλαβα στο 20άρικο ή 2 Χ 10άρικο για ένα game.. (αργότερα έπεζε και ή "πετονιά" καθώς απο το 1990 αρχίσανε τις ανατημήσεις)
 
Εισιτήριο κινηματογράφου Asos Odeon 1993:1.100 δραχμές.
 
Χαχα με πετονιά και εγώ έπαιζα pacman και ο αδερφός μου φύλαγε τσίλιες!!!
 
καφες 1990 (φραπες) 250 δραχμες

σινεμα 1993 1200 δρχ
 
Δημοτικό σχολείο 1970 θυμάμαι το κυλικείο είχε τυρόπιτες της δραχμής και του δίφραγκου
 
Μέσα '60-αρχές '70 (σε επαρχιακή πόλη Δυτ. Μακεδονίας):

Κουλούρι: 1 δρχ.

Σάμαλι (από νταβά) ή χαλβά: 1 δρχ.

Τυρόπιτα: 2 δρχ.

Εφημερίδα: 1,5 δρχ.

Φλόκες (καραμέλες φλόκα): οι 5καραμέλες 0,5 δρχ.. Το ίδιο και τα κρακεράκια χύμα στο μπακάλη.

Πάστες: 3 δρχ. Σε τραπεζάκι στο ζαχαροπλαστείο και 2,5 δρχ. στο χαρτί για το σπίτι.

Σοκολάτες/γκοφρέτες: 2 δρχ., η μεγάλη σοκολάτα σε χαρτονένιο κουτί: 10 δρχ.

Σάντουιτς σε ψωμάκι με λουκάνικο ή ζαμπόν: μονό 2 δρχ., διπλό 3 δρχ. Γύρος με πίτα (μετά το 1972): 3 δρχ.

Πατατάκια: 2 δρχ.

Γαριδάκια : Δεν υπήρχαν.

Σινεμά: πλατεία 10 δρχ., εξώστης 7 δρχ., σινεάκ Κυριακή πρωί: 5 δρχ.

Πορτοκαλάδες, λεμονάδες, γκαζόζες, ταμ-ταμ (στο σινεμά): 2 δρχ.

Κόκα κόλα : Δεν υπήρχε

Τι να θυμηθείς, τι να ξεχάσεις..........
 
1986 σε προάστιο της ΑΘήνας

Τιμή ενοικίασης βιντεοκασέτας για μια ημέρα 150 δρχ.

Μίλκο 50 δρχ.

Δίσκος Heavy Metal 1000 δρχ.

Υπολογιστής SPECTRUM+ 21.000 δρχ (ακόμα θυμάμαι τα δάκρυα του πατέρα μου όταν τον πλήρωνε στο Micropolis!)

Ομάδα SUBBUTTEO 500 δρχ.
 
Παγωτό ξυλάκι απο την παγωτατζή 5 δρχ. 1978.
Το σκέτο βανίλια και το σκέτο σοκολάτα, χωρίς επικάλυψη.

Αλλά και το μικρό κυπελάκι της ΕΒΓΑ φράουλα-βανίλια, 5 δραχμές κόστιζε 1-2 χρόνια νωρίτερα...

Πρώτα ηλεκτρονικά, δεκαετία του 80, με τάλληρο. Ήταν το παιχνίδι εκείνο με το σκαραβαίο, το τιμόνι και το λεβιέ ταχυτήτων. Που έβγαζε "OIL","SAND" και στο τέλος χιονισμένη πίστα (σε αρνητικό).
Ήταν ασπρόμαυρο, με πράσινη διαφάνεια, όπως και το Space Ιnvaders το οποίο ήταν ακριβότερο και το έπαιζες με δεκάρικο.

Ψωμάκι με ψεκασμένη ζάχαρη στο πάνω μέρος του, 2 δραχμές (από πλανώδιο στο διάλειμμα του κινηματογράφου) μέσα προς τέλη δεκαετίας '70.

Η άλλη  επιλογή ήταν πασατέμπο και φυστίκια, ίσως και πορτοκαλάδα (τιμή άγνωστη).

Αμυδρές βρεφικές αναμνήσεις.
 
Εισιτήρια ΟΑΣΘ (1988, φοιτητικά, 12 διαδρομών) 168δρχ. Τότε για παράδειγμα η απλή (πολιτική) διαδρομή είχε 30 δρχ.
 
Με 5 δραχμές το 1984 έπαιρνα το μικρό μερεντάκι από τον κυρ Χρήστο. Με 5 ΔΡΑΧΜΑΙ!!! Δηλαδή 1-και-κάτι λεπτό του ευρού!
Με 10 δραχμαί έπαιζα ένα σέσσιον Green Beret το 1985 και με 20 δραχμαί (το μηχάνημα δεχοντούστανε 2x10 δραχμαί) τελείωνα το Ταμπλ Ντράκον το 1988. Με 50 δραχμαί έτρωγα ένα σουβλάκι το 1993 στο χωριό της μάνας μου. Εβγαζε η κυρά Στέλλα απένταντι από την εκκλησία μία ψησταριά και κάθε βράδι πουλαγε 1000 σουβλάκια. Δεν της έμενε ούτε κάρβουνο. Ωραίες και ανεπιστρεπτί εποχές. Λεω στα παιδιά τί θα αγοράζανε με 1 ευρώ εκείνη την εποχή και μένουν παγωτό.

Δε θυμαμαι να έχω ξαναγράψει σ'αυτό το θρεντ, αλλά βαργιέμαι να ψάχνω, μ'αρέσει όμως να ξαναθυμάμαι.
 
Κάτι που θυμήθηκα μολις. Μία δισκιέτα Amsoft στις 980 δραχμές το 1988!! Ηταν πάρα πολλά λεφτά για κάτι τέτοιο (για τη δική μου οικογένεια τουλάχιστον), αν αναλογιστεί κανείς ότι ο πράσινος Μπάstard κόστιζε 80.000. Μάλιστα 1 μήνα μετά την αγορά του, ξαναπήγα στο κατάστημα για να αγοράσω δισκιέτα έχοντας μαζι μου ένα χιλιάρικο και αποχώρησα με ένα εικοσάρικο ρέστα (δραχμαί πάντα). Και συνειδηποιώ ξανά πόσο ώριμο παιδάκι ήμουν που βγήκα τρομαγμένος γιατί αναλογιζόμουν πόσο μεγάλο ποσό ήταν αυτό. Οπότε τώρα που το ξανασκέφτομαι έχει και μια λογική το γεγονός ότι μεχρι το 1990 που αγόρασα την Α500, την έβγαλα με περίπου 10-15 δισκιέτες όλες κι όλες. Εγραφα-εζβηνα-κσαναέγραφα-και ξανά τα ίδια...

Ξαναλέω, ωραίες εποχές.

EDIT: Από τότε βέβαια έχω ξε-ωριμάσει και παίζω πάλι κέτσες και αμπάριζα....και λαστιχάκι ενίοτε :fafoutis:
 
Δημοτικό (αρχές 80) το χαρτζηλίκι μου ήταν "το εικοσάρικο της Κυριακής". Παλιότερα θυμάμαι να χρησιμοποιώ και δεκάρες - τις τρύπιες. 2 δραχμές παγωτό χωνάκι περίπου το 77-8. 10ρικο στα ηλεκτρονικά-82-85. Φραπές 100 ή 150 δρχ γυμνάσιο (86-87) 1ο έτος σχολή 1 πακέτο κάμελ νομίζω 200 δρχ. (91). 1,5 ευρώ σήμερα (ένας παλιός "Καποδίστριας"=500 δρχ για τα μιλένιαλς) αγοράζεις ένα πακετάκι τσίχλες.
 
Θυμάμαι Ποπάυ και Μίκυ Μάους στις 50 δραχμές!!

Εγώ που θυμάμαι το Μίκυ Μάους στις 5 δραχμές; Πώς πρέπει να νιώθω; Πρέπει να ήταν γύρω στο 77 - 78 ίσως και 79. Θυμάμαι το τάλιρο που έδινα στον ψιλικατζή και πρέπει να ήμουν στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού.
 
Πίσω
Μπλουζα