Πόσο μικρός ήταν ο σκληρός σας δίσκος ;

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Εμένα ο πρώτος μου σκληρός δίσκος ήταν 400 Mb , σε μία εποχή που είχα ένα PC 486 . Είμαι σίγουρος πως αυτός δεν ήταν ο μικρότερος που είχε κάποιος από εμάς , γι'αυτό άνοιξα αυτό το θέμα , για να δούμε πόσο μικροί ήταν κάποτε οι σκληροί δίσκοι μας !
 
Conner h WD 20MB IDE 2.5" ston falcon.

edit: kai oso skeftomai oti o twrinos tou einai 12 Gb kai skeftomai na valw kamia 80ara panw....
 
212MB Maxtor χωρισμένος στα 2. Τέλη 93.
 
50 MB, δεν έχω ιδέα τι μάρκα ήταν.
 
20mb σε amstrad 1640..περίπου στο 1990-91 δεν θυμάμαι
 
Hταν να πάρω έναν 80άρη αρχικά, αλλά τελικά μάζεψα λίγα παραπάνω χρήματα και έβαλα έναν 120άρη Western Digital (στον '386 μου - το '92).
 
5 MBs ο σκληρος του Unix V μηχανηματος που ειχαμε στο 4ο ΤΕΛ το 85

και 20 MBs ο σκληρος του ΑΤ που ειχα σπιτι
 
40mb στον 386sx/16ΜΗΖ μου. Αγνώστων λοιπών στοιχειών.
 
Ασχετο σχετικό. Ο πρώτος δίσκος MFM που είδα ήταν ένας Kalok 50ΜΒ ο οποίος έκανε λες και περπατούσαν μέσα του μυρμήγκια με μεταλικά πόδια. Οκτάγωνος σε σχήμα και ΠΑΝΑΡΓΟΣ. Σήμα κατατεθέν των desktop Schneider PCs, αλλά αθάνατοι.

Επίσης ο πρώτος SCSI που είδα ήταν το 1997 ένας MICRΟPΩLIS (το Ω ήταν ελληνικό) 2GB, διαστάσεων όσο ένα CDROM. Κοστος; 800.000 δρχ!!!! Οταν έσκασε, έκανε σα σειρήνα πυροσβεστικού και η Νομαρχία Ευβοίας έχασε όλα της τα DATA, και φυσικά backup γιοκ, παρά τις συνεχείς συμβουλές μας.
 
1990 , IBM PS1/pro 80MB Conner me controller 512kb cache malista! gia "baries" douleies, LOL
 
Μα μιλαμε για DOS iliekater, ο 1640 ηταν ενα 8086 μηχανημα του 1986 δεν χρειαζοταν καν σκληρο για να δουλεψει - απο δισκετες bootαραμε τοτε. :)
 
εγώ έχω έναν 80mb ο οποιος δουλεύει ακόμα 24ορο ανοιχτό το PC,585X133 AMD σε Dos.

και ένα συλλεκτικό Maxtor 175ΜΒ νομιζω..αυτόν τον τεράστιο ασημένιο 25cm x 10cm x15cm ?(περιπου) & βάρους περίπου 2 κιλά?
 
Telamonas.stokos :

δεν χρειαζοταν καν σκληρο για να δουλεψει - απο δισκετες bootαραμε τοτε.
Οπότε αν πάμε ακόμα πιο πίσω , την εποχή που μπουτάρανε από καρτέλες , πόσο ήταν οι σληροί δίσκοι ; !

Και με την ευκαιρία ; Πόση χωρητικότητα (αν μπορεί να ονομαστεί έτσι !) είχε μία καρτέλα ; Υποθέτω τόσα bytes όσο και οι τρύπες της , ε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
Telamonas.stokos :
Οπότε αν πάμε ακόμα πιο πίσω , την εποχή που μπουτάρανε από καρτέλες , πόσο ήταν οι σληροί δίσκοι ; !

Τότε δε μετράγανε τους δίσκους αλλά τις κάρτες τους. Λέγανε οι χρήστες "Πόσες τρύπες έχει η κάρτα σου; Εμένα είναι 52τρυπη" :D

Σοβαρά, εάν υπάρχει κάποιος τόσο παλιός ας μας πει, αν και νομίζω ότι σκληρούς δίσκους τότε μόνο η Νάσα είχε.
 
Νομίζω 50 mb ήτανε. Δεν είμαι όμως σίγουρος, ίσως 20.
 
Rygar :

"Πόσες τρύπες έχει η κάρτα σου; Εμένα είναι 52τρυπη"
Καλόοο ! Όπως σήμερα που λέμε "Πόσο είναι η βεργούλα σου ; 200-άρα , 500άρα ή χιλιάρα ;" !

νομίζω ότι σκληρούς δίσκους τότε μόνο η Νάσα είχε
Υποψιάζομαι πως τότε οι δίσκοι ήταν μαλακοί . Κρίνωντας από τις παλιές ταινίες , ήταν γεμάτοι ταινία βίντεο !
 
Πίσω
Μπλουζα