Πόσο ρετρό είναι ο σύντροφός σας;

δυστυχως οχι

οταν της λεω ειμαι ρετρο-fun ακουει μετρο-φαν και μου λεει παρε επιτελους αυτοκινητο
 
Πολύ. Μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη για το ρετρό γενικά....
 
Η γυναίκα μου είναι επίσης ρετρόφαν! Και φανατική playmobiλού! Όταν τύχει και κάνουν φίλοι μας δώρο στα παιδιά μας κινέζικο παιχνίδι το αλλάζουμε με playmobil την επόμενη μέρα κιόλας! Της αρέσουν και τα arcade games είναι κορυφαία παίκτρια pacman φτάνει σε πίστες με διπλά τριπλα φρούτα... δεν ξεκολάει έτσι και βάλει το emulator! Επίσης είναι φανταστική builder lego! Δεν έχει πρόβλημα με τις νυχτερινές εξορμήσεις μου για ανέυρεση παιχνιδιών ούτε γκρινιάζει για τις αγορές που κάνω σε παζάρια!
 
Η γυναίκα μου είναι επίσης ρετροφάν, αλλά διαφέρουμε πολύ στο αντικείμενο. Εγώ κλίνω σε θέματα αεροπορίας, τεχνολογίας και παιχνιδιών, αυτή σε αντίκες έπιπλα και αντικείμενα Art deco & nouveau. Έχω την κατανόηση και ανοχή της, αλλά ώρες ώρες γκρινιάζει λέγοντας "έχει γεμίσει το σπίτι αεροπλάνα και Star Wars". Λόγω κρίσης σταμάτησαν πλέον οι επεκτάσεις των συλλογών, οπότε έχει επέλθει ηρεμία/ισορροπία ...... Να προσθέσω, ότι όταν έχουμε καλεσμένους, αυτοί συνήθως στέκονται στις δικές μου βιτρίνες και εκφράζουν θετικά σχόλια, με αποτέλεσμα να εξυμνεί μπροστά τους και η σύζυγος τις συλλογές μου.
 
Πίσω
Μπλουζα