Πότε ήρθαν τα πρώτα DVD στην Ελλάδα;

Mono

RetroNoob
Joined
28 Μάρ 2018
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
9
...έδωσαν για αρκετά χρόνια νέα πνοή στα βιντεοκλαμπ (DVD club πλέον) και αντικατέστησαν τις τότε "πεθαμένες" βιντεοκασέτες;

Αρχές του 2000 ή νωρίτερα;
 
πάντως ενώ οι βιντεοκασέτες είχαν μεγάλη αντοχή στην ενοικίαση και στην κακοποίηση, τα dvd δυστυχώς δεν...όταν νοίκιαζε η μάνα μου dvd από το τελευταίο βίντεοκλαμπ του Ηρακλείου, πολύ συχνά ήταν τόσο γρατζουνισμένα που δεν παίζανε. ενώ οι βιντεοκασέτες ίσως και να λειτουργούσανε, άντε να ήταν φθαρμένη η αρχή αν κάποιος έκανε το λάθος και τις έκανε rewind πριν τις δώσει πίσω.
 
Η ιστορια ενος early adopter.

Μεσα 1999 καποιος τυπος ειχε κανει παραεισαγωγη μια παρτιδα Hitachi GD-2500 και δεν ηξερε πως να τα κανει να δειξουν ταινιες. Του ειπα που να κατεβασει το Cinemaster software dvdplayer και μου εδωσε ενα GD-2500 κοψοχρονια. Αυτο ηταν ATAPI, ταχυτητα 4Χ dvd και 24X cd. Ηταν απο την μανα του RPC-1, δηλαδη region free.

P3277723.JPGP3277724.JPGP3277725.JPG

Αυτο με εβαλε στο τριπακι να δω ταινιες DVD απο τον υπολογιστη στην τηλεοραση. Παραγγειλα τo πρωτo μου dvd απο τον amazon Αμερικης 19-9-1999. Ηταν το 2001 A Space Odyssey. Μαζι πηρα και το Matrix για εναν φιλο που ηθελε να δει αν μπορει να το αντιγραψει κλπ.

Image1.jpg

Η πρωτη προσπαθεια να δω dvd απο τον υπολογιστη στην τηλεοραση ηταν παταγωδης αποτυχια. Το tv-out της Riva TNT2 ηταν αισχος. Αμεσως αγορασα μια Creative DXR3 που δουλευε πολυ καλυτερα. Πηρα και ενα IRMAN σειριακο υπερυθρο dongle για να μπορω να χρησιμοποιω και τηλεκοντρολ.

Αρχισα να αγοραζω DVD απο την Αμερικη με το κιλο. Συντομα τα μικροπροβληματα του να χρησιμοποιεις εναν υπολογιστη με windows 98 σαν συσκευη consumer electronics εγιναν τοσο εκνευριστικά που αρχισα να ψαχνω για DVD player.

Τον Σεπτεμβρη 2000 αγορασα το Amoisonic 8166, που μου ειχαν ταξει οτι κανει ολα τα κολπα που ηθελα (PAL60, region free, macrovision free κλπ) αλλα τελικα δεν τα εκανε. Το επεστρεψα και πηρα το Amoisonic 8506 μου ειχαν ταξει οτι κανει ολα τα κολπα που ηθελα (PAL60, region free, macrovision free κλπ) αλλα τελικα δεν τα εκανε. Αφου παραλιγο να πλακωθω με τον τυπο που τα πουλαγε, μου το αλλαξε με το 8506F που εκανε ακριβως οτι ηθελα. Φυσικα ομως το συγκεκριμενο κομματι ηταν προβληματικο και αντικατασταθηκε. Αρχες Απριλη 2001 επιτελους ειχα το dvd player των ονειρων μου! Εκανε πολλαααα χιλιομετρα για σχεδον τρια χρονια μεχρι που το αντικατεστησα με το xbox. Τοτε απεκτησα ADSL και σταδιακα σταματησα να αγοραζω DVD, εκτος απο σπανιες εξαιρεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος freaktmp

Άρα γύρω στο 2001-2002 άρχισαν να ενοικιάζονται οι πρώτες ταινίες στα βιντεο-dvd club της Ελλάδας, σωστά;
 
IMG_20210328_200319.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο "αντιπρόσωπος" της Amoisonic εδω στην Πατρα ειχε στο μαγαζι ενα ραφι με dvd που υποτιθεται οτι τα πουλαγε. Ειχα νοικιασει κανα δυο που με ενδιεφεραν, Desperado (1995) και Being John Malkovich (1999) και τα ειχα γραψει σε βιντεοκασέτες. Αλλα αυτος δεν ηταν videoclub.

Δεν νοικιαζα απο videoclub. Αλλα οι ημερομηνιες που αναφερετε ειναι, πιστευω, σωστες.
 
  • Like
Reactions: RIO
PowerDVD vs WinDVD
 
Κάπου κει γύρω στο 2000-2001 πρέπει να ξεκίνησαν τα πρώτα DVD για ενοικίαση, γιατί θυμάμαι το μεγαλύτερο video club της περιοχής μου ότι εκείνη την περίοδο επέκτεινε το μαγαζί και στο διπλανό χώρο, στην ουσία ανοίγοντας μια μεγάλη αίθουσα για τα dvd με τα γνωστά stand και τα πλαστικά "θηκάκια" των εξωφύλλων που σκάλιζες για να διαλέξεις ταινία.
 
Εγώ έβαλα την Dxr3 μαζί με το Pioneer 105s στον K6-2 τον Νοέμβριο του 2000, μαθητής Τρίτης Λυκείου και νοίκιαζα κανονικά ταινίες DVD από τοπικό κατάστημα εδώ στην Λάρισα.

WinDVD 2.x και PowerDVD 3.0 δοκιμή, κατεβασμένα Full από FOSI. Κατέληξα στο PowerDVD, είχε καλύτερη εικόνα.
 
Αγορασα αυτο το cyberhome Ad-L528, το 2001 αν θυμαμαι καλα, ειταν το φτηνοτερο της αγορας, μουλτιρετζιον και γιατι επαιζε ολα τα ειδη, cd/dvd, σε σχεση με αλλα ακριβοτερα, της εποχης του. Οντως διαβαζει τα παντα, οτι ειδους δισκακι του βαλεις το διαβαζει. Τοσο καλο λειζερ δεν εχω ξαναδει. Εχω μια συλλογη με καμια 400αρια dvd, αυτο χρησιμοποιω ακομα για να βλεπω ταινιες. Κι αν το συνδεσεις με εξωτερικο dac, εχεις και κορυφαιο ηχο.
 

Συνημμένα

  • DVD Player.jpg
    DVD Player.jpg
    128,5 KB · Προβολές: 9
  • DVD Back.jpg
    DVD Back.jpg
    192,3 KB · Προβολές: 7
Πωπω, κάποιοι έβλεπαν DVD με SCART...

Φαντάζεστε ποιότητα!!!

Εγώ τέλη του 2002, αρχές 2003 ήθελα να πάρω το Technics SC-DV290. Πενταπλό DVD που έπαιζε και MP3 και WMA. Δυστυχώς... Δεν... Γύρω στα 350.00 € είχε τότε.

Το βρήκα το 2016 στην Αγίου Κωνσταντίνου στην Ομόνοια, ολοκαίνουριο, αχρησιμοποίητο στο κουτί του στον Γεωργιλάκη 900.00 €...
 

Συνημμένα

  • Technics-SL-DV290-SH-DV290-SA-DV290-RS-DV290-HI-FI-Separates-_57.jpg
    Technics-SL-DV290-SH-DV290-SA-DV290-RS-DV290-HI-FI-Separates-_57.jpg
    158,3 KB · Προβολές: 22
Εγώ τέλη του 2002, αρχές 2003 ήθελα να πάρω το Technics SC-DV290. Πενταπλό DVD που έπαιζε και MP3 και WMA. Δυστυχώς... Δεν... Γύρω στα 350.00 € είχε τότε.

Το βρήκα το 2016 στην Αγίου Κωνσταντίνου στην Ομόνοια, ολοκαίνουριο, αχρησιμοποίητο στο κουτί του στον Γεωργιλάκη 900.00 €...
Αυτό έχω σπίτι αγορασμένο το 2002. Είκοσι χρόνια στην μπρίζα, ανοιχτό τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Κανόνι!

Θυμάμαι το πρώτο παιχνίδι σε DVD που αγόρασα, ήταν το Riven. Το έχω ακόμα στο κουτί του.
Νομίζω ήταν το 1999, πριν το στέρεο σίγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, το 1999 νομίζω ήταν χρονιά-ντεμπούτο βασικά για το DVD, αν και είμαι σίγουρος ότι αναφορές σαν το "σύστημα του μέλλοντος" και βιντεάκια με demo ποιότητας κλπ είχα δεί ποιο νωρίς σε βιτρίνες, πιθανών μεταξύ '97-98. Πάντως μέχρι το 2001-2002 είχε ήδη πάρει μεγάλο μέρος της πίτας από τις κασέτες. Πιστεύω ότι σημαντικός παράγοντας ήταν και το PS2, που για κάποια χρόνια ήταν από τα ποιο φθηνά DVD players που μπορούσες να αγοράσεις, και ήταν και κονσόλα βέβαια.
 
Κοιταγα κατι παλια μου email απο το 2002 και επεσα πανω στις πρωτες μου ηλεκτρονικες παραγγελιες απο το shop21.gr

Στην παραγγελία περιλαμβάνονται τα παρακάτω είδη:
Επιστροφή στο Μέλλον-Η Τριλογία DVD τμχ. 1 - Euro 57,29 / 19522 δρχ
Σταρ Τρεκ 5: Τα Τελευταία Σύνορα DVD τμχ. 1 - Euro 26,69 / 9.095 δρχ
Ποιος Παγίδεψε τον Ρότζερ Ράμπιτ DVD τμχ. 1 - Euro 27,39 / 9.333 δρχ
Σταρ Τρεκ 1: Η Ταινία DVD τμχ. 1 - Euro 26,89 / 9.163 δρχ
Σταρ Τρεκ 3: Αναζητώντας τον Σποκ DVD τμχ. 1 - Euro 25,89 / 8.822 δρχ
Στρατιώτες του Σύμπαντος (Ειδική Έκδοση) DVD τμχ 1 - Euro 24,29 / 8.277 δρχ
Sony Memory Stick - MSA-32A Φωτογραφικές Μηχανές τμχ. 1 - Euro 37,00 / 12.608 δρχ
 
Το tv-out της Riva TNT2 ηταν αισχος.
Ελα , ρε Ορικ, μην μου την βριζεις, σε παρακαλω. Ηταν η πρωτη μου αναβαθμιση απο μια trident, σε P-100 με 1,2 γιγα σκληρο. Με εκανε να δω το ΑοΕ 1 με αλλα ματια
 
Δεν ειπα οτι η TNT2 ηταν αίσχος, καθε αλλο παρά.

Αλλα το TV-Out ηταν αίσχος σε ολες τις καρτες της Nvidia, γιατι απλα δεν τους ενοιαζε. :bash: :banghead:

Καποιοι ταλαιπωροι ειχαν βγαλει ενα προγραμμα που προσπαθούσε να το κανει στοιχειωδώς ανθρώπινο, αλλα ηταν σαν να βαλεις κραγιόν σε ενα γουρούνι... :sick::poop:
 
Είδα το θέμα στα πεταχτά στο κινητό και δεν κρατήθηκα...επειδή είχα αγοράσει έναν υπολογιστή το καλοκαίρι του 98 και το είχα τερματίσει από ψάξιμο, δε θυμάμαι να υπήρχαν διαθέσιμα DVD players στους υπολογιστές ή μπορεί να άξιζαν όσο ο υπόλοιπος υπολογιστής οπότε ήταν εκτός πεδίου βολής. Περισσότερα θυμάμαι καιγόμασταν τότε να πάρουμε κάνα CD recording player για να γράφουμε δισκάκια. Για να μπω στα γεμάτα στο θέμα, στη μεγαλή αλυσίδα VIDEORAMA θυμάμαι πρωτοεισήχθησαν τέλη του 99 σε λίγα τετραγωνικά μαζί με τα παιχνίδια για playstation. Ας πούμε καταλάμβαναν το 5% του εκθεσιακού χώρου. Παράλληλα θυμάμαι οτι πότε δεν έβλεπα κόσμο στα dvd για το πρώτο μισό του 2000 τις 2 φορές τη βδομάδα που έμπαινα στο club, ενώ παράλληλα το προανφερθέφεν 5% είχε γίνει 10% στα μέσα του 01. Νοέμβρη-Δεκέμβρη του 01 η αναλογία ήταν 15-20 DVD 85-80 VHS και έπειτα στα μέσα του 2002 η αναλογία ήταν 35-40 DVD 65-60 VHS. Από τα μέσα του 2003 τα ποσοστά είχαν αναστραφεί με 60 DVD 40 VHS κτλ κτλ. Με άλλα λόγια τέλη 99 είχαν μπει τα πρώτα στις προθήκες...

(Για την ιστορία, όταν το 2003 άλλαξα υπολογιστή από λάθος του συναρμολογητή μου έβαλε cd driver και έτρεχα Στουρνάρη για απλό DVD …)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ουκ ολιγες φορες επεφτε τσακωμος στα βιντεοκλαμπ, γυριζε ο υπαλληλος το DVD απο την αναποδη και το εβλεπε γρατζουνισμενο-οχι ετσι το πηρα-οχι θα το πληρωσετε και τα συναφη.
 
Αρχισα να αγοραζω DVD απο την Αμερικη με το κιλο. Συντομα τα μικροπροβληματα του να χρησιμοποιεις εναν υπολογιστη με windows 98 σαν συσκευη consumer electronics εγιναν τοσο εκνευριστικά που αρχισα να ψαχνω για DVD player.

Τον Σεπτεμβρη 2000 αγορασα το Amoisonic 8166, που μου ειχαν ταξει οτι κανει ολα τα κολπα που ηθελα (PAL60, region free, macrovision free κλπ) αλλα τελικα δεν τα εκανε. Το επεστρεψα και πηρα το Amoisonic 8506 μου ειχαν ταξει οτι κανει ολα τα κολπα που ηθελα (PAL60, region free, macrovision free κλπ) αλλα τελικα δεν τα εκανε. Αφου παραλιγο να πλακωθω με τον τυπο που τα πουλαγε, μου το αλλαξε με το 8506F που εκανε ακριβως οτι ηθελα. Φυσικα ομως το συγκεκριμενο κομματι ηταν προβληματικο και αντικατασταθηκε. Αρχες Απριλη 2001 επιτελους ειχα το dvd player των ονειρων μου! Εκανε πολλαααα χιλιομετρα για σχεδον τρια χρονια μεχρι που το αντικατεστησα με το xbox. Τοτε απεκτησα ADSL και σταδιακα σταματησα να αγοραζω DVD, εκτος απο σπανιες εξαιρεσεις.

η πλάκα είναι πως τότε άρχισαν να κυκλοφορούν και συσκευές βίντεο που υποστήριζαν και αναπαραγωγη κασσετων NTSC. Αν και στην μια και μοναδικη κασσετα που το δοκιμασα ειχε καποια ασταθεια που γινοταν αμυδρα φωτεινη και μετα σκοτεινη η εικονα
 
Πίσω
Μπλουζα