Πότε αγοράσατε 16-bit υπολογιστή;

Να πω και τα δικά μου...

Πρέπει να ήταν το '90, όταν αποφάσισα να κάνω το βήμα στα 16-bit.

Για την αγορά του υπολογιστή όμως, έπρεπε να δηλώσω στους γονείς μου οτι θα ασχοληθώ και επαγγελματικά τους υπολογιστές στο μέλλον, πράγμα το οποίο και έκανα τελικά...

Χρόνια σε Atari πλατφόρμα, η επιλογή μου δε μπορούσε, παρά να είναι ο Atari ST...

Θυμάμαι στο μαγαζί που τον πήρα, κάπου στη Μουρούζη (Πάτρα), είδα και το ασπρόμαυρο monitor της Atari, το οποίο ήταν απίστευτο, αλλά ανέβαζε δραματικά την τιμή.

Τελικά πήρα τον ST (με το Power Pack), και μετά από κανα εξάμηνο, πήρα και ένα έγχρωμο monitor της Philips, όπου και ευχαριστήθηκα gaming αλλά και τα διάφορα επαγγελματικά προγράμματα, γιατί στην τηλεόραση δεν παλευόταν.
 
Captain Kal είπε:
Amiga 500 το 1989 με 1081S Monitor. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με δικά μου χρήματα, τα οποία έκανα δύο χρόνια να μαζέψω. Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής. (Αν και πήγαινα για Atari ST, δεν έβρισκα, και πήρα Α500. Δεν το μετάνιωσα :) ).
σε φύλαξε ο Θεός... ;)

DINO είπε:
Να πω και τα δικά μου...
Πρέπει να ήταν το '90, όταν αποφάσισα να κάνω το βήμα στα 16-bit.

Για την αγορά του υπολογιστή όμως, έπρεπε να δηλώσω στους γονείς μου οτι θα ασχοληθώ και επαγγελματικά τους υπολογιστές στο μέλλον, πράγμα το οποίο και έκανα τελικά...

Χρόνια σε Atari πλατφόρμα, η επιλογή μου δε μπορούσε, παρά να είναι ο Atari ST...

Θυμάμαι στο μαγαζί που τον πήρα, κάπου στη Μουρούζη (Πάτρα), είδα και το ασπρόμαυρο monitor της Atari, το οποίο ήταν απίστευτο, αλλά ανέβαζε δραματικά την τιμή.

Τελικά πήρα τον ST (με το Power Pack), και μετά από κάνα εξάμηνο, πήρα και ένα έγχρωμο monitor της Philips, όπου και ευχαριστήθηκα gaming αλλά και τα διάφορα επαγγελματικά προγράμματα, γιατί στην τηλεόραση δεν παλευόταν.
έκανες καλά που πήρες μόνιτορ διότι με την τηλεόραση δεν παλευόταν η κατάσταση και δεν το ευχαριστιόσουν τόσο. Ειδικά όταν πριν είχες 6128 που ήταν ότι πιο κόμπακτ μπορούσες να έχεις σε home τότε! Έγιναν ομηρικοί καυγάδες με τους γονείς για την χρήση της τηλεόρασης με την 500άρα που πούλησα το 92 για να "διαβάσω"! :(

Όταν πήρα την 1200 με το σκαρτ σε μια 14άρα συμβιβάστηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konc είπε:
αυτό που νομίζω πως επικράτησε σαν ιδέα είναι ότι 386=32bit.
Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, ακόμα και όταν έχουμε να κάνουμε με τις sx εκδόσεις. :)

(αν και στην περίπτωση του 8088, στη δικιά μoυ συνείδηση έχει καθιερωθεί ως 16-bit).

Λοιπόν, αποκλειστικά και μόνο για να "εξυπηρετηθεί" καλύτερα το poll (αποφεύγοντας τα πιθανά "ξεχειλώματα" που ανέφερε ο φίλος Konc), θα θέσω κάποιους "περιορισμούς":

Τους 68000, 8086, και 8088 θα τους συμπεριλάβουμε στα 16-bit, όμως τους 386 (dx αλλά και sx), όχι. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί σε κάποια σημεία να μοιάζει λίγο παράξενη ή "άδικη" η κατηγοριοποίηση, αλλά επαναλαμβάνω πως γίνεται αποκλειστικά για τις παρούσες "ανάγκες" του poll (και ώστε να μην αναλωθούμε σε debates και συζητήσεις επί συζητήσεων για την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών και τα bits τους - ειδικά όσον αφορά τους 8088 και τους 68000). :)

Oπότε, αν είχατε Η/Υ με 68000, 8086, ή 8088, μεταξύ '87 και '91, ψηφίστε άφοβα στην αντίστοιχη κατηγορία. :)

DINO είπε:
Πρέπει να ήταν το '90, όταν αποφάσισα να κάνω το βήμα στα 16-bit.

Για την αγορά του υπολογιστή όμως, έπρεπε να δηλώσω στους γονείς μου οτι θα ασχοληθώ και επαγγελματικά τους υπολογιστές στο μέλλον, πράγμα το οποίο και έκανα τελικά...

Captain Kal είπε:
Amiga 500 το 1989 με 1081S Monitor. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με δικά μου χρήματα, τα οποία έκανα δύο χρόνια να μαζέψω. Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής. (Αν και πήγαινα για Atari ST, δεν έβρισκα, και πήρα Α500. Δεν το μετάνιωσα :) ).
Ευχαριστώ που μοιράζεστε τις αναμνήσεις σας, κύριοι. :) (και respect για την αγορά της Amiga, *χωρίς* χρηματική βοήθεια γονέων !! :worship: )

Ομοίως με τον φίλτατο Captain, φλέρταρα και εγώ με την σκέψη μίας πιθανής αγοράς ST (*αποκλειστικά* και μόνο λόγω της χαμηλής του τιμής που θα μου επέτρεπε να αναβαθμιστώ στα 16-bit με πολύ μικρότερη αναμονή), όμως αποφάσισα να μην συμβιβαστώ και να περιμένω, καθ' ότι η τιμή της Αmiga (που ήταν άλλωστε η πρωταρχική μου επιθυμία για αγορά 16-bit Η/Υ) είχε πτωτικές τάσεις - αν και αρκετά αργές !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρα ηταν το ST για την τιμη του, καλα τα λεει ο billy.

Επισης εκτος των 8086 και 8088, και ο 80286 ηταν 16μπιτ, αρα και αυτος μεσα.

Εγω παντως πηρα την Α500 μου νομιζω το '91 (αυτο νομιζω οτι ψηφισα!) και ηδη η τιμη της ηταν λογικη, τα αταρι σχεδον ειχαν χασει το παιχνιδι. Προτασεις ειχα για καποιο καλο pc της εποχης (286) αλλα ο "ειδικος" και "ψαγμενος" ξαδερφος μου δεν σηκωνε κουβεντα : αμιγκα και μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαί, ασφαλώς και ο '286 "πιάνεται" ως έγκυρη ψήφος. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Αngel_grig, αν κάποια στιγμή θέλησες να αναβαθμιστείς αγοράζοντας 16-bit Η/Υ, αλλά (την συγκεκριμένη περίοδο) σε "φρέναρε" το κόστος, τότε μπορείς να δώσεις "ψήφο" στην σχετική κατηγορία. :)
Tελικα επειδη ειχα πολυ καιρο το 8μπιτο μου ψηφισα το "Δεν ήθελα (και δεν αγόρασα) 16-bit H/Y γιατί θεωρούσα ότι τα 8-bit θα με κάλυπταν για πολλά χρόνια !"
 
Tο '89 στην μαχη μεταξυ 8bit και 16bit επελεξα τα 8 οπως εγραψα πριν μερικα χρονια.


Aπορία 19 Χρονών

Στην δημοσκοπηση ειμαι στο "Hθελα 16-bit H/Y αλλά δεν αγόρασα λόγω χρωματος"!! :D


 
angel_grig είπε:
Tελικα επειδη ειχα πολυ καιρο το 8μπιτο μου ψηφισα το "Δεν ήθελα (και δεν αγόρασα) 16-bit H/Y γιατί θεωρούσα ότι τα 8-bit θα με κάλυπταν για πολλά χρόνια !"
Aν όντως -δεν- ήθελες να αγοράσεις 16-bit μηχάνημα, τότε ναί, αυτή είναι η κατάλληλη επιλογή. :) (εύχομαι μόνο να μην θεωρείς όσους προχώρησαν σε αγορά 16-bit, "θύματα" της τεχνολογίας :D )

Aardvark είπε:
Tο '89 στην μαχη μεταξυ 8bit και 16bit επελεξα τα 8 οπως εγραψα πριν μερικα χρονια.
Aπορία 19 Χρονών

Στην δημοσκοπηση ειμαι στο "Hθελα 16-bit H/Y αλλά δεν αγόρασα λόγω χρωματος"!! :D


Πω πω, το είχα ξεχάσει αυτο το thread...

Λογικό το δίλημμα σου εκείνη την εποχή (εφόσον καθυστέρησες αρκετά να πάρεις υπολογιστή, οπότε τα 16-bit είχαν μπεί για τα καλά στην ελληνική αγορά).

Πάντως πρέπει να ήσουν απο τους τελευταίους που αγόρασαν οκτάμπιτο, εφόσον μιλάμε για το 1988 !! (και εγώ που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος "αναποφάσιστος αγοραστής"... :D )
 
Κάπου στις αρχές του 90 αγόρασα την Amiga 500. Είχα ήδη ένα Spectrum και ένα C64. Η Amiga για μένα συνεχίζει να είναι το ομορφότερο κομμάτι της σχέσης μου με τους υπολογιστές. Με ότι και αν πέρασε από τα χέρια μου μετά δεν ένιωσα ποτέ το ίδιο. Οι αναμνήσεις της με οδήγησαν στο retromaniax. Δεν έχει σημασία αν δεν την έχω πια. Sorry για το μελό. :)
 
Το'χω γράψει και σε άλλα θρεντς αλλά θα το γράψω κι εδώ και πάντα θα το γράφω όποτε τυχαίνει μέχρι να μη μπορώ να περιγράψω άλλο. Στη ζωή μου, όσον αφορά την τεχνολογία ελάχιστες σκηνές μ'εχουν σημαδέψει. Μία όμως μου'χει μείνει αξέχαστη και είναι η εξής σκηνή: κάποια στιγμή το 1987, να ανεβαίνω τις κυλιόμενες σκάλες του ΜΙΝΙΟΝ παρέα με τη μάνα μου (μετά από επίσκεψη σε οδοντογιατρό (δεν είναι τυχαίο το αβατάρ μου) και "κατεβαίνοντας" από Χαλκίδα) και όταν έφτασα στον 6o όροφο, να βλέπω στο κέντρο του χώρου καμια 30αριά νοματαίους γύρω από ...κάτι, που δεν το έβλεπες αλλα άκουγες κάτι μεταλλικούς ήχοι. Οταν κατάφερα να μπω στο τσούρμο και να βρεθώ σχεδόν στο κέντρο του γεγονότος, διαπίστωσα ότι ένας τύπος κούναγε ένα ποντίκι (που ως τότε μόνο στο Πίκτσελ είχα δει) και να χειρίζεται το μπαίχτη του Defender of the crown (επίσης μόνο στο Πίκτσελ). Ο τύπος πολεμούσε τους κακούς και ο μεταλικός ήχος ήταν το σπαθί. Επαθα σοκ στην κυριολεξία. Από τότε και μέχρι το 90 που την απέκτησα, αν και την πρωταπριλιά του 1988 πήρα 6128, πάντα αυτή είχα ως στόχο.

Τελικά ό,τι θρεντ για 16μπιτα και να ανοίξουμε, καταντάει αμιγκοκουβέντα. Τ'ακούτε εσείς με τα Πατάργια (τα Πataria);
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πέραν πλάκας και μιλώντας με όσο αντικειμενικότητα μπορώ ως αμιγκάς στα μεσα του 1989 η τιμή του 520stfm ήταν τέτοια που πολλοί κάτοιχοι 8μπιτων σκεφτόμασταν το πέρασμα σε αυτό. Σίγουρα η αμίγκα ήταν καλύτερη όμως ο stfm είχε τρομακτικό value for money ειδικά με ένα πακέτο που τον προωθούσαν τότε με πολλά παιχνίδια!
 
Aν και μεγάλωσα στον ποταπό αλλά αγαπημένο Κορυδαλλό και είχα μεγάλη παρέα με φίλους που είχαν υπολογιστές τότε, κανένας δεν έτυχε να έχει Atari. Η φόρμουλα συνήθως ήταν από Spectrum, Amstrad μετά σε Amiga. Το ζήτημα τότε ήταν οι φίλοι σου να έχουν τον ίδιο υπολογιστή για να ανταλλάσετε παιχνίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα