Πότε είδαμε τελευταία φορά βιντεοταινίες στην τιβί;

Συχνά το Extra 3 κάποιες άκυρες ώρες και μέρες παίζει βιντεοταινίες όπως μια με τον Βουτσά που είναι υπουργός Χολέρας, το Πάμε για Τρέλες στις Σεϋχέλλες με την Πωλίνα και τον Δήμο Μυλωνά και πρόσφατα είδα μια ταινία με την Καίτη Φίνου ως μια τύπισσα που έβαζε στον καφέ υπνωτικά σε κάποιους για να τους αποσπάσει κωδικούς. Και στις γιορτές το ΤΗΛΕΑΣΤΥ προβάλλει το 24 ώρες με έναν star με τον Λευτέρη Πανταζή. This is it guys.
 
Το καναλι των πολυ trash βιντεοταινιων κατεξοχην ηταν το NEW CHANNEL. Ξεκινησε τον γεναρη του 1990 κι αμεσως αρχισε να παιζει β'γ κατηγοριας βιντεοταινιες. Επαιζε παντα της ΜΑΣΤΕΡ ΑΕ της HITECH και αλλων. Καραγιαννη δεν επαιζε ποτε καθως θεωρουνταν ακριβη εταιρια και την ειχαν παρει τα μεγαλια καναλια.Τα πρωτα χρονια της ιδιωτικης τηλεορασης ακομα και τα μεγαλια καναλια παιζαν 80'ς ταινιες και μαλιστα σε ωρες υψηλης θεαματικοτητας. Θυμαμαι καπου φλεβαρη -μαρτη του 91 που το MEGA ειχε παιξει το ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ το σαββατο στις εννια το βραδυ. Μεχρι το 97-98 τα καναλια παιζαν τακτικα ελληνικες 80'ς ταινιες. Μετα αρχισε η κατηφορα...
 
και εγώ πάντως τελευταία φορά που είδα βιντεοταινίες στην τηλεόραση ήταν πριν 6-7 χρόνια στο Άλτερ που νομίζω ήταν και το τελευταίο κανάλι που πρόβαλε βιντεοκασσέτες.Τα τελευταία χρόνια πριν χρεοκοπήσει και κλείσει έπαψε και αυτό να τις προβάλει γιατί είχε και καλά σοβαρέψει και ήθελε και αυτό να γίνει ''μεγάλο'' ανταγωνιστικό κανάλι τρομάρα του...ορίστε που κατάληξε και αυτό!!
 
βιντεοταινιες εβαζε και καμια φορα βαζει ακομα καθε σαββατο βραδυ αργα...νομιζω μετα τις 11 και..το εξτρα 3 αλλα πρεπει να μυρισουμε τα νυχια μας για το ποτε ακριβως αλλα και ποια ταινια...
 
εγω ξερω οτι αν ψαξουμε τα αρχεια των καναλιων θα βρουμε διαμαντια οπως ας πουμε στο Bluesky υπαρχει σιγουρα το οι μπατσοι πουλανε την ηρωινη νο2 που το επαιζε συχνα τα απογευματα οπως και στο high tv πρεπει να υπαρχουν πολλες καθως θυμαμαι οτι επαιζε συχνα ομως τωρα αν παμε απο εκει θα δεχτουν να μας τις δωσουν η εστω για αντιγραφη??ξερω που βρισκονται οι σταθμοι αλλα μεχρι στιγμης δεν το εχω επιχειρησει
 
Εγω παντως χθες σε τοπικο παρακμιακο καναλι της περιοχης μου ειδα για χιλιοστη φορα την βιντεοταινια ''μαθε παιδι μου μπασκετ'' και λυθηκα στα γελια.Μπορει να την εχω αλλα οποτε την πετυχενω στην τηλεοραση δεν την χανω με τιποτα.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται ο αλφα έχει αύριο Σάββατο στις τρεις το μεσημέρι, το Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα 2.
 
spirtoulis είπε:
Για όποιον ενδιαφέρεται ο αλφα έχει αύριο Σάββατο στις τρεις το μεσημέρι, το Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα 2.
το ειδα αλλα δυστυχως ηταν πετσοκομμενο αγρια και λειπαν φοβερες σκηνες οπως εκεινη με τον χαλια να εξηγει στον σεξολογο τι κανουν με το γουδοχερι
 
τελευταια εγω ειδα πριν 3 μηνες περιπου,στον αντεννα νομιζω ,ενα μεσημερι,ισως ηταν τελη αυγουστου

"κρουαζιερα του ερωτα"με πανο μιχαλοπουλο,γιωργο τζωρτζη,βανα μπαρμπα,τετη σχοινακη,ακη φλωρεντη
 
o alpha τα καλοκαιρια δειχνει βιντεοταινιες κυριως αυτες με τον ψαλτη.
ανακαλω τις κινηματογραφικες του ψαλτη δειχνει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημερα στο bluesky την βιντεοταινια τα πηρε ολα και εφυγε με τον κωστα μακεδο.καθε κυριακη βραδυ στις 21:30 βαζει βιντεοταινια
 
Χαχα. Και εγώ αυτό έβλεπα. Μια ταινία στη δύση των Ελληνικών VHS παραγωγών. 
 
Τώρα στην ΕΡΤ2 έχει το «Ο Κέρβερος και το Δόλωμα» του Κώστα Καραγιάννη με Κώστα Ρηγόπουλο και Γιάννη Βογιατζή (τον τραγουδιστή). Περίεργο που έβαλε η κρατική τηλεόραση βιντεοταινία στις μέρες μας. Ίσως επειδή είναι βασισμένη σε παλιο θεατρικό του Χρήστου Γιαννακόπουλου και θυμίζει λίγο παλιό Ελληνικό κινηματογράφο.

thumb (7).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημερα στο bluesky την βιντεοταινια τα πηρε ολα και εφυγε με τον κωστα μακεδο.
Και αν δεν κανω λάθος στη ταινία, την επαναπροβάλει αυτή τη στιγμή που μιλάμε.
 
Και φυσικά βλέπουμε τις τελευταίες εβδομάδες :D
 
Χτες μεταμεσονύκτιες ώρες στο Alpha,είχε το 'Παλικάρι στα θρανιά' με τον Μιχαλόπουλο


alpha1704260020.jpg
 
Το είδα! (όσο πρόλαβα δηλαδή πριν κατεβάσω ρολά :sleep:)
 
Σύμφωνα με το πρόγραμμα της τηλεόρασης, απόψε στις 18:30 ο blue sky θα προβάλλει την βιντεοταινία του 1987 "Αστυνόμος Τσαχπίνης" με τον Βάσο Ανδριανό.

Έντιτ: έτσι έλεγε το πρόγραμμα, αλλά τελικά το κανάλι έχει ελληνική ταινία του 60 με τον Αλέκο Αλεξανδράκη.
ΑστυνόμοςΤσαχπίνης1987.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
στις 2/4 στις 18:30 το bluesky εδειξε την ταινια η εκδικηση της νιτσας
στις 7/4 στις 18.30 και στις 00:15 σε επαναληψη η βιντεοταινια ο φυγας (η οποια ειναι συρραφη δυο επεισοδιων με τιτλο ο ερχομος του λαθρεμπορου της τηλεοπτικης σειρας ο ταξιτζης)
 
Πίσω
Μπλουζα