ΡΕΤΡΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΗΤΕΙΑΣ

Ρε παιδιά, εγώ 271 σειρά είμαι, (νέος:Ρ)...(01 'B ΕΣΣΟ)

Αλλά πάρτε μια έτσι για να βλέπετε γιατί νιώθατε περίσσια ασφάλεια κατά το έτος 2001-2002...:Ρ

meatwork2.jpg
 
Καταδρομείς παλιότερων εποχών:

457x.png
 
dimitris261 είπε:
Πέφτοντας το μάτι μου σε κάποιες ομάδες στο facebook, θεώρησα οτι ήταν σκόπιμο να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα. Ο ελληνικός στρατός βέβαια, δε θα αλλάξει, πάντα ρετρό θα ναι. Κάποια πράγματα, θα μείνουν από σειρά σε σειρά εντελώς ίδια. Ας θυμηθούμε λοιπόν μερικές κατηγορίες από φωτογραφίες του στρατού, με περιγραφή φανταστική, με στρατιωτική ορολογία, ρετρό πάντα, όταν αυτάρεσκα δείχνουμε το άλμπουμ της θητείας μας: Σημείωση: Όλες οι φωτογραφίες είναι δημοσιευμένες σε ανοιχτά προφίλ στο facebook κι ο καθένας μπορεί να τις δει. Θεώρησα όμως σκόπιμο να κρύψω τα πρόσωπα, ποτέ δεν ξέρεις...

Κατηγορία: Γκάβακας. Η πρώτη μας φωτογραφία στη θητεία. Σκηνικό: Άθλια ζωγραφική σε πάνελ. Ούτε ζουμ δεν έγινε, έτσι για τα προσχήματα και φαίνεται το παρασκήνιο.

Περιγραφή: Εδώ είναι τότε που παρουσιάστηκα Αυλώνα, μεγάλη πίκρα μιλάμε... Μας είχαν 4 ώρες στον ήλιο και γι αυτό είμαι έτσι χάλια και μετά μας είπαν να βγάλουμε φωτογραφία για την ταυτότητα...

70924360.jpg


Κατηγορία: Μόνος στη σκοπιά, κι εσύ είσαι μακριά... Σκηνικό: Μάχιμη σκοπιά, προβλεπόμενη, χωρίς στιχάκια και σχετικά. Λεπτομέρεια: Ο κορμός του δέντρου που έχει ασβεστωθεί 3.500 φορές.

Περιγραφή: Έτσι ήμαστε, καραπροβλεπέ πάντα, τρίωρες σκοπιές, και οι έφοδοι ερχόταν κάθε 10 λεπτά, έφαγα 5Φ επειδή δεν έκανα δυνατά αναγνώριση!!!

42260251.jpg


Κατηγορία: Ας πάρω κι εγώ λίγη δόξα από την ειδικότητά σου... Σκηνικό: Στρατιώτης, με άσχετη ειδικότητα, κρατάει όπλο MG3 μόνο για φωτογράφιση. Το συγκεκριμένο όπλο, μόνο για το χέρι δεν είναι, γι αυτό έχει τρίποδα. Λεπτομέρεια: Η κόκκινη σημαία στην πλάτη, που σημαίνει οτι είναι στην άσκηση. Περιγραφή: Στην άσκηση “Επαμεινώνδας” ήμουν 15 μέρες σε σκηνάκια κι έβρεχε συνέχεια... Πίκρα, τρώγαμε στα αγγεία εστιάσεως συνέχεια κονσέρβες “ΖΑΝΑΕ”.

67564502.jpg


Κατηγορία: Επίσημες φωτογραφίες. Σκηνές που αποθανατίζουν ασκήσεις και στρατιωτική ζωή με σκοπό να κοσμήσουν το γραφείο του εκάστοτε διοικητή ή να αποσταλούν στα ΜΜΕ, αλλά επειδή είναι επαγγελματική η λήψη, χρησιμοποιείται μελλοντικά στο άλμπουμ της θητείας, για μαγκιά.

Περιγραφή: Εδώ στην εκπαίδευση, σε υδάτινο κώλυμα με το Leopard, που το οδηγάει μια σειρούλα. Εγώ είχα υπηρεσία εκείνη τη μέρα, δεν ήμουν εκεί...

98311748.jpg


Κατηγορία: Γιορτές. Χριστούγεννα ή Πάσχα, μακριά από την οικογένεια, με τους συναδέλφους. Στολίδια από το 1950, τσουγκρίσματα αυγών με τους επισήμους, ρετσίνες, χορός. Λεπτομέρεια: Ξανά τα ασβεστωμένα δέντρα. Περιγραφή: Μόλις ήρθα από τη σκοπιά με έπιασαν και με έβαλαν να σουβλίσω με άλλα 4 άτομα 17 αρνιά! Όλη τη νύχτα σουβλίζαμε μιλάμε, το χειρότερο Πάσχα της ζωής μου...

24921801.jpg


Κατηγορία: Βλακείες στο θάλαμο. Σκηνικό: Βράδυ, τσιγάρα, ποτά, ξηροκάρπια, τάβλι, μουσική, τρανζίστορ. Περιγραφή: Εκείνο το βράδυ είχαμε πιεί τόσο πολύ που μπήκε μέσα ο ΑΥΔΜ και μας σήκωσε όλους σε να αερίσουμε το θάλαμο επειδή βρομούσε αλκοόλ...

82532333.jpg


Κατηγορία: Σοβαρή φωτογράφιση στο θάλαμο. Σκηνικό: Χαλαρές καταστάσεις, μέσα στο θάλαμο.

Λεπτομέρειες: Ρετρό σόμπα βαμμένη με “ασημούλα”. Ιματιοθήκες.

Περιγραφή: Εδώ με τα φιλαράκια λίγο πριν τη μετάθεση, χαθήκαμε μετά, άσε...

67929367.jpg


Κατηγορία: Αγγαρειομάχος. Σκηνικό: Στημένο, καθαρισμός Καλλιόπης. Λεπτομέρεια: Η οθωμανική τουαλέτα. Περιγραφή: Μιλάμε, κάναμε 1 ώρα καθαριότητες κάθε πρωί. Αν δεν τελειώναμε, δεν πηγαίναμε για πρωινό...

72868716.jpg


Κατηγορία: Κυριακή στη μονάδα. Λείπουν οι αξιωματικοί, ας κάνουμε καμιά μ@ να γελάσουμε. Εγώ θα μαι ο A/σχης Kατσάμπελας, και θα δίνω διαταγές. Ακούς ψάρακα; Λεπτομέρεια: Οι πεταμένες φλέβες στο λαιμό που φαίνεται οτι όντως γκαρίζει, τον πήρε στα ζεστά το θέμα. Περιγραφή: Εδώ ρίξαμε ΤΟ γέλιο, αφού ήρθαν κάτι νέοι και νόμιζαν οτι ήμουν αλήθεια ο Kατσάμπελας!!!

93708498.jpg


Κατηγορία: Εγκαταστάσεις. Σκηνικό: Σε περίπτωση πυρκαγιάς προβλέπεται... Λεπτομέρεια: Η κλειδαριά, αν γίνει κάτι, πρέπει να ψάχνεις το κλειδί. Περιγραφή: Εδώ είναι μπροστά από τον όρχο, είχε και σκοπιά κάποτε... Εγώ έβαλα τα κεραμίδια, γι αυτό το χω φωτογραφία...

17744228.jpg


Κατηγορία: Άσχετες φωτογραφίες που απλά πιάνουν χώρο στο άλμπουμ. Σκηνικό: Ας το περιγράψει ο ήρωάς μας. Περιγραφή: Και με παίρνει μια γκόμενα τηλέφωνο, σκοτώθηκα να κάνω μπάνιο και να αλλάξω...

52066976.jpg


Υστερόγραφο: Τη θητεία τη θυμόμαστε όλοι με λίγη νοσταλγία και λίγη αναγούλα. Πολλές από τις περιγραφές παραπάνω, είναι από δικά μου βιώματα στα Τεθωρακισμένα...


Κληρούχααααααααα!!!!!

exetlaios είπε:
Με το θρυλικό Thomson. Tι πιό ρετρό ; (πίσω ο οπλοβαστός, γεμάτος M1 Garand).
picture.php


Όχι, δεν είναι σκηνή από πολεμική ταινία με θέμα το Β' ΠΠ.

Βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 1995, με Bofors L-60 και αγγλικό κράνος "ταψί", εποχής Β' ΠΠ !

picture.php


Σε άσκηση, δίπλα σε ένα RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με ZU-23.

picture.php


Βραδυνή βάρδυα (M16A1 και Racal).

picture.php


picture.php


Λίγο πριν το άγημα σημαίας.

picture.php


"Παλιός", με το απαραίτητο "πιάνο" στο τζόκευ.

picture.php




Πατέρααααααααα!!!!!

 

 

 

 

 


( Μποφορς ολα τα λεφτα, Ειχαμε και στο ΕΚΠ. ΑΡΗΣ κατι διπλά και γουσταρα στις βολες :D Σου τρυπουσε το μυαλο. Και το ραϊμένταλ, η τσοπερια, ειχε φάση και αυτο)
 
dimitris261 είπε:
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. 244 (96Ε) σειρά ήμουνα. Τις φωτογραφίες , τις κατέβασα από το facebook στον υπολογιστή, τις μουντζούρωσα και μετά τις ανέβασα στο imageshack. Όσο για τη μοναδα ειναι αυτη που εχει πεζικο, ναυτικο και αεροπορία, είναι όντως ΜΛΑΤ.


Κληρούχααααααααα!!!!!

exetlaios είπε:
Με το θρυλικό Thomson. Tι πιό ρετρό ; (πίσω ο οπλοβαστός, γεμάτος M1 Garand).
picture.php


Όχι, δεν είναι σκηνή από πολεμική ταινία με θέμα το Β' ΠΠ.

Βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 1995, με Bofors L-60 και αγγλικό κράνος "ταψί", εποχής Β' ΠΠ !

picture.php


Σε άσκηση, δίπλα σε ένα RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με ZU-23.

picture.php


Βραδυνή βάρδυα (M16A1 και Racal).

picture.php


picture.php


Λίγο πριν το άγημα σημαίας.

picture.php


"Παλιός", με το απαραίτητο "πιάνο" στο τζόκευ.

picture.php




Πατέρααααααααα!!!!!

 

 

 

 

 


( Μποφορς ολα τα λεφτα, Ειχαμε και στο ΕΚΠ. ΑΡΗΣ κατι διπλά και γουσταρα στις βολες :D Σου τρυπουσε το μυαλο. Και το ραϊμένταλ, η τσοπερια, ειχε φάση και αυτο)
 
Ιδού κι εγώ την ημέρα της ορκωμοσίας... Με το θρυλικό δίκοχο.
 
tsalk είπε:
Ωραίες οι φωτογραφίες παιδιά. Για να βάλω και εγώ μία δική μου.

Παρακολουθήσεις, υποκλοπές, μαγνητοφωνήσεις κτλ κτλ.....
Κοίτα που δεν ήσουν ο μόνος! Τώρα ξέρεις ποιος ήταν στην άλλη γραμμή! :p
 
stakovios είπε:
Κοίτα που δεν ήσουν ο μόνος! Τώρα ξέρεις ποιος ήταν στην άλλη γραμμή! :p

Ναι, το έμαθα μετά από 15 χρόνια. Κάτι είναι και αυτό!
 
Μερικες απο τις δικες μου, αν και συγχωρηστε την ελειψη σκανερ.

picture.php


Εδω σε ενα ΠΑΟτζιδικο. Αν και δεν ηταν ειδικοτητα μου, καθως εληγαν σε λιγο τα πυραυλακια, ριξαμε ολοι στον λοχο με αυτα, μιας και οι ΠΑΟτζιδες/Milanεζοι υπαγονταν στο ΛΥΤ. Καπου εχω και μια φωτο σε αμφιβιο BMP-1.

picture.php


Εδω στο δικο μου baby. Aντιαεροπορικο Zu23, made in freakin russia, ισως το μεγαλυτερο πολυβολο (ταχειας) στα 23mm. Το μονο κακο στο δικανο ηταν μετα τον ολεθρο που σκορπουσε, ειχε ηδη μπει μισο μετρο μεσα στο εδαφος. Αντε βγαλτο μετα.. :)

picture.php


Πτηση απο Χιο σε Κρητη, με σταση στην Ροδο για παραλαβη προσωπικου ZU23, μιας και κατεβαινε απο Βορρα το C130 με την ειδικοτητα μας για εξασκηση βολων στην Σουδα της Κρητης (στην βαση του Νατο) και εμπαζε κοσμο απο τα νησια. Θυμαστε την ταινια Delta Force? Καμια σχεση! Ολοι χυμα μεσα οκλαδων, χωρις ζωνες και πολλα πολλα. Στην τροχοδρομηση προς απογειωση, και αθεος να ησουν θα επιανες ενα δογμα για καβαντζα!

picture.php


Αλλα αξιζε τον κοπο η πτηση. Αποστολη Zu23 στην Κρητη. Μιας και ειχε ομιχλη για 3 ημερες και δεν πετουσε τιποτα και δεν ηξεραν τι να μας κανουν, ειχαμε καθε μερα εξοδο στα Χανια. Η ομορφοτερη περιοδος της θητειας μου. Το "ξενοδοχειο" ειναι απλο τυπικο δικλινο δωματιο ενος λοχου στην βαση του Νατο.

picture.php


Στο ραδιο τα Παιδια απο την Πατρα, εμεις καναμε αυτο που τραγουδουσαν ("Πινω μπυρες" μαζι με Stolichnaya), μετρωντας ηδη 10 μηνες στην Μυτιληνη, και εδω ειμαστε τελευταιο βραδυ ολη η παρεα των 8 πριν διασπαστουμε την επομενη στις τελευταιες μεταθεσεις. Απο οσο θυμαμαι, κοιμηθηκα μια και καλη στο καραβι φευγοντας.

picture.php


Εδω τελευταιες μερες της θητειας στην Φλωρινα, με το καλυτερο φιλαρακι μου απο την Λαρισα.

picture.php


picture.php


Και ο καλυτερος μου φιλος σε ολη την θητεια. Το Hobo multitool με το κουταλοπιρουνο που διασπαται και ξαναενωνει για να διευκολυνει στο φαγητο. Αγορασμενο τις πρωτες μερες στην Κορινθο στο κεντρο εκπαιδευσης, εχει περασει through heaven and hell, με συνοδεψε παντου και σε καθε ασκηση, και ζει ακομα και σημερα. Με εσωσε χιλιες φορες ο μαγκας ειδικα οταν εβλεπα φιλαρακια να ψαχνουν απεγνωσμενα για κουταλοπιρουνα στο σακιδιο τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααατσα ο Φιλ!!!! Τυπακι! ;)

Οποιος δεν έχει παει στρατό, χανει τεραστιες εμπειρίες. Αλλες εποχές τότε, αλλες τώρα με το 9μηνο. Μεχρι να μπεις, βγαίνεις.
 
Rygar είπε:
Αααααατσα ο Φιλ!!!! Τυπακι! ;)
Οποιος δεν έχει παει στρατό, χανει τεραστιες εμπειρίες. Αλλες εποχές τότε, αλλες τώρα με το 9μηνο. Μεχρι να μπεις, βγαίνεις.
Kαλα δεν θα το ελεγα ετσι. Επισης ο Στρατος ολοι ξερουμε πως εκτος μετρημενων περιπτωσεων που βασικα δεν εκαναν στρατο, δεν ειναι καθολου πανηγυρι τυπου τσαντα ροδα και κοπανα. Απλα αφου περασει εχουμε την ταση να ωραιοποιουμε αναμνησεις. Ειχε ομως και πολλες πικρες γιαυτο και υπαρχει ενα διαφορετικο δεσιμο με τους φιλους απο το στρατο.

Προσωπικα δεν θα με πειραζε καθολου να μην ειχα παει. Ισα ισα με καθυστερησε στην ζωη μου κατα 2 χρονια μια και περαν του 18μηνου 3 μηνες πριν και μετα ηταν ουσιαστικα νεκρος χρονος.

Για να κλεισω την παρενθεση, θα προτιμουσα 5 μηνες ουσιαστικης εκπαιδευσης παρα μια παρατεταμενη παρουσια-απουσια κανοντας οτιδηποτε εκτος απο στρατιωτικη εκπαιδευση. Απο τον ρολο του δημοσιου απληρωτου υπαλληλου γραφειου μεχρι τον χαμαλη και καθαριστη.
 
Άραγε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Εχετλαίος, όταν ήταν στη σκοπιά, να φώναζε "ΑΛΤ" ή "ΚΑΛΤ"; :rofl:
 
joe είπε:
θα προτιμουσα 5 μηνες ουσιαστικης εκπαιδευσης παρα μια παρατεταμενη παρουσια-απουσια κανοντας οτιδηποτε εκτος απο στρατιωτικη εκπαιδευση. Απο τον ρολο του δημοσιου απληρωτου υπαλληλου γραφειου μεχρι τον χαμαλη και καθαριστη.
Tα είπες όλα σε μια φράση....

Omenforever είπε:
Άραγε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Εχετλαίος, όταν ήταν στη σκοπιά, να φώναζε "ΑΛΤ" ή "ΚΑΛΤ"; :rofl:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Post of 2010 εύκολα κιόλας νομίζω....!!!!!! :rofl: :rofl:
 
Omenforever είπε:
Άραγε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Εχετλαίος, όταν ήταν στη σκοπιά, να φώναζε "ΑΛΤ" ή "ΚΑΛΤ"; :rofl:
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ με πεθανες!!!! Χαλαρα ποστ 2010 εκτος και αν σκασει κανενας συλλεκτικος και σαρωσει
 
dimitris261 είπε:
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. 244 (96Ε) σειρά ήμουνα. Τις φωτογραφίες , τις κατέβασα από το facebook στον υπολογιστή, τις μουντζούρωσα και μετά τις ανέβασα στο imageshack. Όσο για τη μοναδα ειναι αυτη που εχει πεζικο, ναυτικο και αεροπορία, είναι όντως ΜΛΑΤ.

Πω ρε φίλε....σειρα ήμασταν!!
 
Ρε ψαρακες βαρεστε καμια προσοχη, ΑΣΜ 121/2774/89 ΕΣΣΟ 87 ΣΤ' ΣΕΙΡΑ 191 ΛΟΧΙΑΣ Π.Ζ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ....... ειδικοτητα Τ.ΤΗΛ παρουσιαζομαι στην αναφορα Συνταγματος και αναφερω απαντες παροντες. Αχ ωρεες εποχες ξενιαστες με τρελο χαβαλε και πολυ φυλακη γαμωτο. Με την πρωτη ευκαιρια θα σκαναρω φωτος να ανεβασω εχω μπολικο υλικο και ειχα θεμα στρατοκαυλιασης τοτε και φωτογραφιζα τα παντα, ειμουν ο αγαπημενος του φωτογραφειου.
 
Ε καλά όχι και προσοχή σε πεζικάριο λοχία με ειδικότητα τ.τηλ! :p

Σε λίγο θα βαράμε προσοχές και στα ναυτάκια! :p
 
αν και λόγω βαθμού-ειδικότητας & 24μηνης δύσκολης θητείας στον ε.σ θα έπρεπε να πω άλλα πράγματα, παρ΄όλα αυτά συμφωνώ ότι πέραν του 6μήνου (με σωστή εκπαίδευση) πρόκειται για χαμένο χρόνο. απλά τώρα, τόσα χρόνια μετά τα βλέπουμε αποστασιοποιημένα και κατά συνέπεια ωραιοποιημένα (όπως και προαναφέρθηκε) έχοντας κρατήσει τις ευχάριστες και απωθήσει τις δυσάρεστες αναμνήσεις.

ποιος θα πάει "κίνηση" για καφέδες τώρα που είναι πρωί? :)
 
Μην σας μπερδευει η ειδικοτητα, στους 21 μηνες μετακινηθηκα 5 φορες οι 3 ηταν σε μοναδες ανεπιθυμητων σχεδον ενα χρονο σε λοχο αντιαρματικων εμαθα τα παντα για tow millan & pao 106, 2 πορειες 90 χλμ με εξαημερα σκηνακια και καθε δευτερη τριτη νυχτερινη πορεια ασχετου καιρου 12-16 χλμ [edit] οποτε το Τ.ΤΗΛ πηγε περιπατο, ως επιστρατος 3 μεταταξεις 1η ΤΘ 2η Καταδρομεις 3η επιστροφη στο ΠΖ οπως καταλαβατε η κουλαμαρα με κυνηγουσε ακομα και πριν 4 χρονια περιπου που πηγα στον τελευταιο παρμενιωνα. Πρεπει να σκαναρω καμια φωτο να ανεβασω.

Προσοοοοχη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα