ΡΙΚ

Ένα βιντεάκι με διαφημίσεις και ολίγον από ειδήσεις του ΡΙΚ το 1984. Μην μου πάθετε σοκ, ότι είναι πάαρα πολύ 70's. Είμαστε 10 χρόνια μετά την εισβολή, άρα ποιος να επενδύσει στην TV, έχοντας πρόσφυγες, εγκλωβισμένους κλπ. Έφυγαν και οι τουρκοκύπριοι που δούλευαν εκεί, άρα ήταν και λιγότερο προσωπικό....
 
Smike είπε:
Ένα βιντεάκι με διαφημίσεις και ολίγον από ειδήσεις του ΡΙΚ το 1984. Μην μου πάθετε σοκ, ότι είναι πάαρα πολύ 70's.
:bow: :bow: :bow: Μπράβο Smike για την ανακάλυψή σου στο internet.

Μα καλά, το σήμα των Ειδήσεων που είναι; Μόνο μια κάρτα βγαίνει για λίγα δευτερόλεπτα...
 
Παντως απο την ελαχιστη ωρα που εχω παρακολουθησει το ΡΙΚ εχω καταληξει οτι δεν εσβησε, πεταξε τις παλιες εκπομπες. Μπραβο τους γι αυτο.

Καθημερινα βλεπω να προβαλει ασπρομαυρα σηριαλς...
 
Πολυ ενδιαφερον το βιντεο Smike, μπραβο.

Οντως το ΡΙΚ εχει κρατησει το αρχειο, οπως και ολες οι προηγμενες χωρες της γης...
 
Μήπως ξέρουμε κανένα όνομα δημοσιογράφων του ΡΙΚ σε αυτό το βίντεο αλλά και στο προηγούμενο (1984) με το σήμα που είναι απλώς μια κάρτα;
 
Νομίζω πως το όνομα της ξανθιάς κυρίας στο βίντεο του 1984 ειναι Αλίκη Φεραίου, χωρίς όμως να παίρνω και όρκο!
 
stakovios είπε:
Ο κεντρικος παρουσιαστης ειναι ο δημοσιογραφος Καρεκλας,ο οποιος κανει ακομη εκπομπες πολιτικες στο ρικ,στο δορυφορικο προγραμμα εμφανιζεται αρκετα συχνα σε εκπομπη πολιτικης επικαιροτητας.

Το βιντεο λεει απο τη δεκαετια του 80,ο χρηστης ωστοσο που το ανεβασε στα σχολια γραφει οτι το ενεγραψε το καλοκαιρι του 90,που ειναι τελειως διαφορετικο απο το να ειναι λ.χ των αρχων του 80,εκτος και αν εννοει οτι το βρηκε σε κασετα παλαια το 90.

Θα ειχε ενδιαφερον να διεκρινιστει η χρονια,γιατι ειναι αρκετα ρετρο η εισαγωγη και θυμιζει αρχες 80 μαλλον του 1990.
 
Smike είπε:
1.Η εκπομπη απο μερα σε μερα ως τιτλος και περιεχομενο υπαρχει και σημερα στο ρικ1 τα μεσημεριανα.

2.Διαφημιση της πολαροιντ στην αγγλικη αποκλειστικα,δειγμα αποικιοκρατικης πολιτισμικης εθελοδουλειας,απευθυνομενη υποθετω και σε κυπριους μη αγγλοφωνους .

Θυμιζει διαφημισεις αναλογες ελλαδικες,δειγμα αντιστοιχου συμπλεγματικης ξενομανιας.

3.Ωρολογιον σιωπηλο,σε αντιθεση με τα ηχουντα χαρουμενα και μελωδικα εποχης της ερτ ,λιτο και αισθητικα και ακουστικα αφαιρετικο,μαλλον πενθιμο.

4.Κυπρια εκφωνητρια προσεχους προγραμματος χωρις να εμφανιζεται στην οθονη,με φοντο στατικο καποιο καλλιτεχνικο αραβουργημα,ζητω συγγνωμη αν εχει καποιον συμβολισμο και τον αγνοω στο σχημα,σαφεστατη επιδραση απο το αγγλικο μπι μπι σι της εποχης που ετσι παρουσιαζε το προγραμμα με καρτα σταθμου και αφανη εκφωνητη,ραδιοφωνικη αισθητικη,ετσι μαλιστα το κανει η εγγλεζικη κρατικη θαρρω μεχρι σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sarris είπε:
4.Κυπρια εκφωνητρια προσεχους προγραμματος χωρις να εμφανιζεται στην οθονη,με φοντο στατικο καποιο καλλιτεχνικο αραβουργημα,ζητω συγγνωμη αν εχει καποιον συμβολισμο και τον αγνοω στο σχημα,σαφεστατη επιδραση απο το αγγλικο μπι μπι σι της εποχης που ετσι παρουσιαζε το προγραμμα με καρτα σταθμου και αφανη εκφωνητη,ραδιοφωνικη αισθητικη,ετσι μαλιστα το κανει η εγγλεζικη κρατικη θαρρω μεχρι σημερα.
Ακριβώς έτσι είναι sarris. Και σήμερα ακόμα, οι εκφωνητές του BBC δεν εμφανίζονται στην οθόνη μεν, αλλά κάνουν σύντομη παρουσίαση του προγράμματος που ακολουθεί (μαζί με κάποιο πολύ σύντομο σχόλιο) την ώρα που προβάλλεται η κάρτα του σταθμού BBC1 ή BBC2, κοκ.

Τα τελευταία μάλιστα χρόνια, για να "εκμεταλλευτούν" στο έπακρο τον διαθέσιμο τηλεοπτικό χρόνο (σίγουρα τα ITV, Channel 4 & 5 και SKY, δεν είμαι βέβαιος για το BBC), οι εκφωνήσεις των προγραμμάτων που ακολουθούν δε γίνονται πάνω σε κάρτα του σταθμού, αλλά την ώρα που πέφτουν οι τίτλοι τέλους του προγράμματος που τελειώνει.

(Να σημειωθεί εδώ ότι οι τίτλοι τέλους σειρών, ταινιών και εκπομπών προβάλλονται ευλαβικά ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ από την Αγγλική τηλεόραση (κρατικά και ιδιωτικά κανάλια) που αποδίδει έτσι τον ελάχιστο σεβασμό προς τους συντελεστές αυτών που μόχθησαν για το αποτέλεσμα που βλέπουμε στις οθόνες μας. Μόνο στο Ελλάντα οι συντελεστές παραμένουν πάντα οι αφανείς ήρωες, κόβοντας τους τίτλους τέλους για ντιαφημίσεις...) :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν... στο βίντεο του 1984 όντως είναι η Αλίκη Φεραίου, μία από τις παρουσιάστριες ειδήσεων του ΡΙΚ. Αν ακούνε καλά τα αυτιά μου αυτός που κάνει τη πρώτη διαφήμιση πρέπει να είναι ο σημερινός διευθυντής του αθλητικού τμήματος του ΡΙΚ Δώρος Νικολάου! Πάω στοίχημα πως κόλλησε το σήμα έναρξης των ειδήσεων γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρχε κανονικά μουσική και ident!

Η εκφωνήτρια των προγραμμάτων πρέπει να είναι η άλλη παρουσιάστρια των ειδήσεων του ΡΙΚ τη δεκαετία του 80 η Φρύνη Παπαδοπούλου

Και ναι ο παρουσιαστής που εμφανίζεται στο μαυρόασπρο βίντεο του 80 να λέει καλησπέρα είναι ο Γιάννης Καρεκλάς, ο οποίος είναι "διευθυντής ειδήσεων και επικαίρων" (έτσι τον λένε) του ΡΙΚ μέχρι σήμερα και παρουσιάζει ακόμη μια πολιτική εκπομπή με τίτλο "Προεκτάσεις". Δίπλα του (στο κέντρο δηλαδή) κάθεται ο αθλητικογράφος Αχιλλέας Γεωργιάδης (εργάζεται ακόμη στο ΡΙΚ!). Δεξιά είναι ο Άκης Μελετίου (παρουσιαστής ειδήσεων), ο οποίος αφυπηρέτησε, αλλά μας άφησε προίκα στο ΡΙΚ τον κανακάρη του, ο οποίος παρουσιάζει αθλητικές ειδήσεις μέχρι σήμερα στο ΡΙΚ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα το είχα απορία, γιατί οι σειρές του ΡΙΚ είναι πολύ απλοικές σε σημείο ερασιτεχνισμού. Μήπως, επειδή είναι μικρή η αγορά; και γιατί είναι τόσο έντονη η προφορά, σαν να απευθύνεται μόνο στους κύπριους; Είναι λόγω χαμηλής θεαματικότητας ( δηλαδή κανάλια όπως πχ ο Αντ1 υπερτερούν αρα ποιος ο λόγος για έξοδα και ιδέες ;) . Θα με ενδιέφερε αν κάποιος ήξερε τι συμβαίνει...
 
RIO είπε:
Πάντα το είχα απορία, γιατί οι σειρές του ΡΙΚ είναι πολύ απλοικές σε σημείο ερασιτεχνισμού. Μήπως, επειδή είναι μικρή η αγορά; και γιατί είναι τόσο έντονη η προφορά, σαν να απευθύνεται μόνο στους κύπριους; Είναι λόγω χαμηλής θεαματικότητας ( δηλαδή κανάλια όπως πχ ο Αντ1 υπερτερούν αρα ποιος ο λόγος για έξοδα και ιδέες ;) . Θα με ενδιέφερε αν κάποιος ήξερε τι συμβαίνει...

Αν και νομίζω λίγο εκτός... retro θεματολογίας θα απαντήσω.

Όλα φίλε είναι θέμα κόστους. Μια σειρά στην Κύπρο δεν κοστίζει πάνω από 15 χιλιάδες ευρώ το επεισόδιο (στην Ελλάδα πχ μια σειρά χωρίς πολλά έξοδα κοστίζει 40 χιλιάδες) γιʼ αυτό και σου φαίνονται…τόσο απλοϊκές. Καλά, η προφορά έχει το στοιχείο της υπερβολής, επειδή και καλά αυτό βγάζει γέλιο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο τρόπος που μιλάνε δεν πλησιάζει αυτό των σειρών.

Επίσης, οι κυπριακές σειρές αφορούν αποκλειστικά το κυπριακό κοινό. Γιατί ακόμη κι αν υπήρχαν καλοστημένες παραγωγές -φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά υπήρχαν- ουδέποτε τα κανάλια στην Ελλάδα ενδιαφέρθηκαν να αγοράσουν κυπριακό πρόγραμμα, κι ας ήταν παραγωγές από ιδιωτικά κανάλια που συνεργάζονται μαζί τους, όπως ΑΝΤ1, MEGA που θα μπορούσαν να τις πάρουν τζάμπα. (μόνο η ΕΤ3 έπαιξε κάποτε δύο σειρές του ΡΙΚ).

Και όχι δεν είναι θέμα χαμηλής θεαματικότητας. Το ΡΙΚ1 έχει τηλεθέαση που θα ζήλευε η ΕΡΤ, αφού με 14% μ.ο. είναι τρίτο σε τηλεθέαση κανάλι, πάνω από το Mega Κύπρου. Τέλος, το ΡΙΚ έχει προϋπολογισμό 40 εκατομμύρια για τρία κανάλια (ΡΙΚ1, ΡΙΚ2, RIK SAT) και τέσσερα ραδιόφωνα, ενώ σημειώστε πως οι Κύπριοι δεν πληρώνουν ανταποδοτικό τέλος, ενώ η ΕΡΤ έχει σχεδόν 400 εκ. αν δν κάνω λάθος;


Άσχετη ρετρό πινελιά:
Μπορεί η ΥΕΝΕΔ να έκανε την πρώτη ελληνική σειρά, θα μπορούσαμε όμως να δώσουμε τα πρωτεία στο ΡΙΚ της πρώτης.... ελληνόφωνης σειράς, αφού ήταν στα κυπριακά! Ήταν το "Κατωθκιόν της Μαδαρής" το οποίο προβλήθηκε το 1967! Αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέροντα όλα αυτά Smike, ευχαριστώ για τις πληροφορίες :) ...
 
Smike είπε:
Κάτι ενδιαφέρον που δεν το είχα ξαναπροσέξει κάπου: στο βίντεο γίνεται αναφορά σε μια εκπομπή με τίτλο «Από μέρα σε μέρα». Αυτή η εκπομπή, ή έστω κάποιου είδους αναβίωσή της υπάρχει και σήμερα...
 
Φίλοι του ρετρό,

Στις 28/02 στις 22.00 το ΡΙΚ (και το ΡΙΚsat) θα μεταδώσει στα πλαίσια της εκπομπής "Έργα και ημέρες" αποσπάσματα από την κυπριακή σειρά "Κατωθκιόν της Μαδαρής" (κατωθκιόν=κάτω από, Μαδαρή περιοχή στην Κύπρο). Το "Κατωθκιόν της Μαδαρής" είναι η πρώτη ελληνόφωνη σειρά που προβλήθηκε το 1967 άρα έγινε τρία χρόνια πριν τη σειρά "Το σπίτι με τον Φοίνικα" και νομίζω πως από μόνο του αυτό έχει μια ρετρό αξία.Για χρόνια ολόκληρα το ΡΙΚ νόμζε πως η σειρά καταστράφηκε, αλλά τελικά με την έρευνα που γίνεται στο αρχείο ανακάλυψαν πως σώθηκαν 3 επεισόδια και θα προβληθούν αποσπάσματά τους στην εκπομπή που προανέφερα. Άρα... μούφα οι μαρτυρίες των ανθρώπων του ΡΙΚ και κανείς δεν ξέρει τι πραγματικά έχει το αρχείο του ΡΙΚ. Λέτε να βρουν τελικά και κάτι από ελληνικές σειρές;
 
Ευχαριστουμε πολυ Smike για αυτη την πληροφορια. Μακαρι να εχει ξεμεινει και κατι απο τα "δικα μας".

Οριστε και μια φωτογραφια απο την σειρα αυτη.39.jpg
 
Είχα την άποψη ότι εκεί στο ΡΙΚ υπάρχει μια ας την ονομάσουμε ''τάξη'', αλλά και μόνο από αυτό το δημοσίευμα αντιλαμβάνεται κάποιος την αταξία που υπάρχει και εκεί.

Οπως έχω πει πολλές φορές και έχει αποδειχτεί (ευτυχώς) στην Κύπρο πρέπει να υπάρχουν κάποια πράγματα από το παρελθόν της Ελληνικής τηλεόρασης.
 
tsalk είπε:
Είχα την άποψη ότι εκεί στο ΡΙΚ υπάρχει μια ας την ονομάσουμε ''τάξη'', αλλά και μόνο από αυτό το δημοσίευμα αντιλαμβάνεται κάποιος την αταξία που υπάρχει και εκεί.
Οπως έχω πει πολλές φορές και έχει αποδειχτεί (ευτυχώς) στην Κύπρο πρέπει να υπάρχουν κάποια πράγματα από το παρελθόν της Ελληνικής τηλεόρασης.
Ισως να μην ήταν κακή ιδέα κάποια στιγμή να κάνουμε κάποια επιστολή ή γενικότερα κάποια κίνηση, όπως αυτή που κάναμε προ διετίας περίπου στην ΕΡΤ, και προς το ΡΙΚ προκειμένου να δούμε τί μπορεί να βρεθεί από εκεί το οποίο δεν υπάρχει εδώ. Ξέρω βέβαια πως ίσως δεν είναι και τόσο εύκολο, αλλά δεν θα ήταν κακή ιδέα να το σκεφτούμε λιγάκι
 
Πίσω
Μπλουζα