Ρίκι το ποντίκι

babaloo

RetroN00b
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
0
Τον θυμαται κανεις?

Ρε ειμαι Ταλπας και το κεφι μου θα κανω και δε θα πω καμια κουβεντα παραπανω:biglaugh:

Ηταν σειρα με τυφλοποντικες κουκλακια που ειχαν ενα κοριτσακι(τυφλοποντικα) λευκο που εβλεπε, δεν ηταν τυφλη και ηθελε (δε θυμαμαι καλα) να βγαινει εξω στην επιφανεια? Ο Ταλπας ηταν ο πατερας της και το θεωρουσαν ντροπη να λεει οτι βλεπει. Κατι τετοιο
 
Μμμμ... Ευγένιος Τριβιζάς...Τα Γκουν Ντουν ήταν η σειρά και η μικρή ποντικίνα ήταν και πολύ ερωτευμένη αν θυμάμαι καλα...
 
Ηταν η Ρικι. Σουλιγκουρι σουλιγκουρουκι μου τραγουδαγε και ηταν χορτοφαγος!
 
Αγαπημένη παιδική σειρά!
 
Ρίκι το ποντίκι

αυτο το θυμαμαι πολυ παλια στην ετ1 ηταν σειρα με κουκλες δεν ξερω ποιος το ειχε γραψει ουτε ποιος επαιζε ημουν πολυ μικρος τοτε ομως θυμαμαι οτι μου αρεσε πρεπει να υπηρχε και σε βιβλιο νομιζω κανεις που να μπορει να διαφωτισει περισοτερο?
 
Μιλας για 1987-88 οου ηταν μια τυφλοποντικινα που εβλεπε και ειχε και δυο αδερφια που ελεγαν την ατακα ''βαραω, μπαμ μπουμ'', ''χτυπαω, τσαφ τσουφ''
 
ναι αυτο λεω δεν το εχω πετυχει σε επαναληψη ουτε εχω βρει επεισοδια καπου ηταν ελληνικης παραγωγης τωρα δεν ξερω αν ηταν οικογενεια σοφιανου η κατι τετοιο
 
Από τα καλύτερα παιδικά!
 
δεν το βρηκα ποτε ουτε σε επαναληψη ουτε πουθενα ομως νομιζω λεγοταν ρικι το ποντικι
 
Και βέβαια το θυμάμαι!! Και στο τραγούδι "Σουλιγκούρι Σουλιγκουράκι μου..." θυμάμαι την μελωδία αλλά δε θυμάμαι τι λέει. Σαν νανούρισμα ήταν. Του Ευγένιου Τριβιζά κι αυτό; Κάτσε να δεις πως λεγόταν ρε παιδί μου... Ο τίτλος "Ρίκι Το Ποντίκι" δε μου λέει κάτι...
 
Αν ειναι αυτο που θυμαμαι, ο μπαμπας τυφλοποντικας πηγαινε στο ληξιαρχειο και για καποιο λογο συναγωνιζοταν με τον υπαλληλο για το ποιος θα πει τις λιγοτερες λεξεις. Το συγκεκριμενο αποσπασμα υπηρχε και στη Γλωσσα του δημοτικου
 
Rakeesh είπε:
Αν ειναι αυτο που θυμαμαι, ο μπαμπας τυφλοποντικας πηγαινε στο ληξιαρχειο και για καποιο λογο συναγωνιζοταν με τον υπαλληλο για το ποιος θα πει τις λιγοτερες λεξεις. Το συγκεκριμενο αποσπασμα υπηρχε και στη Γλωσσα του δημοτικου
αυτο ειναι σωστα θυμασαι νομιζω υπηρχε στην γλωσσα στην τριτη δημοτικου ισως υπαρχει ακομα βρηκα καποιες πληροφοριες απο βιβλια που ειχαν κυκλοφορισει ομως τιποτα για την σειρα http://www.primedu.uoa.gr/epet/Book/b0245.html
 
Αυτό εδώ το thread μάλλον πως αναφέρεται στην ίδια σειρά. Ας τα συγχωνεύσει κάποιος!
 
τελικα δεν εχω βρει επεισοδιο πουθενα ουτε καν ενα μικρο βιντεακι ουτε στο αρχειο της ερτ ουτε πουθενα αν επικοινωνησω με την ερτ λετε να γινει τιποτα??λογικα η σειρα πιστευω πως θα εχει κρατηθει
 
Θυμάμαι ένα παιδικό, ελληνικό,με τυφλοπόντικες νομίζω, όπου στους τίτλους έναρξης ( ή λήξης) έπαιζε ένα τραγουδάκι που έλεγε " αύριο αύριο αύριο τι ωραία λέξη , αύριο ίσως να φυσά ή μπορεί να βρέξεια' κι εγώ πάντα σκεφτόμουν ... σιγά αν βρέχει μην είναι ωραία ...

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο

θανος είπε:
τελικα δεν εχω βρει επεισοδιο πουθενα ουτε καν ενα μικρο βιντεακι ουτε στο αρχειο της ερτ ουτε πουθενα αν επικοινωνησω με την ερτ λετε να γινει τιποτα??λογικα η σειρα πιστευω πως θα εχει κρατηθει
 
fani_grgr είπε:
Θυμάμαι ένα παιδικό, ελληνικό,με τυφλοπόντικες νομίζω, όπου στους τίτλους έναρξης ( ή λήξης) έπαιζε ένα τραγουδάκι που έλεγε " αύριο αύριο αύριο τι ωραία λέξη , αύριο ίσως να φυσά ή μπορεί να βρέξεια' κι εγώ πάντα σκεφτόμουν ... σιγά αν βρέχει μην είναι ωραία ...Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο
ναι αυτο ειναι το οποιο δυστυχως δεν υπαρχει πουθενα εστειλα e-mail στην ερτ αλλα ουδεμια απαντηση
 
Μόνο το σουλιγκούρι θυμάμαι έντονα από αυτή τη σειρά.
 
babaloo είπε:
Ρε ειμαι Ταλπας και το κεφι μου θα κανω και δε θα πω καμια κουβεντα παραπανω:biglaugh:

Το μόνο που θυμάμαι δυστυχώς από την εκπομπή...
 
δυστυχως δεν μπορω να το βρω πουθενα και τωρα που εκλεισε η ερτ θα ειναι ακομα πιο δυσκολο δεν ξερω μηπως αν στειλω μυνημα στην συγγραφεα του λεια-χατζοπουλου-καραβια αλλα και παλι δεν εχω βρει πουθενα κανενα e-mail της
 
ενδιαφερουσες πληροφοριες για την παιδικη εκπομπη

40.JPG

ri1.JPGri2.JPGri3.JPGri4.JPGri5.JPGri6.JPGri7.JPGri8.JPGri9.JPGri10.JPGri11.JPGri12.JPGri13.JPGri14.JPG

τα πρωτα σκιτσα

ri15.JPGri16.JPGri17.JPGri18.JPGri24.JPGri25.JPGri26.JPG

41.JPG42.JPG

πηγη

ετσι οπως ηταν οι κουκλες στην εκπομπη

ri27.JPGri28.JPGπηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα