Ρίτα Ασημακοπούλου

FORD231 είπε:
Ενα ακομη βιντεο απο την Κα Ασημακοπουλου
μεταδοθηκε απο την ΕΡΤ
Η αναγγελία προγράμματος από την Ρίτα Ασημακοπούλου πρέπει κατά πάσα πιθανότητα να είναι της Τετάρτης 3 Απριλίου 1985 -

το πρόγραμμα της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ της Κυριακής εκείνης της εβδομάδας επιβεβαιώνει την ημερομηνία:

attachment.php


Φαντάζομαι επομένως ότι τα "Λιονταράκια" και το "Παρασκήνιο" αναβλήθηκαν λόγω μεγαλύτερης διάρκειας του αγώνα μπάσκετ μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης - Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ σε ζωντανή μετάδοση από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας...

Φίλε FORD231, ξέρεις αν ήταν όντως έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιβεβαιώνω από την σειρά επεισοδίων στα "Λιονταράκια" ότι το 11ο επεισόδιο θα προβαλλόταν στις 3/4/1985, σύμφωνα με το πρόγραμμα της εφημερίδας "Τα Νέα".
 
Γεια σου φίλε stakovie - έχουμε την ίδια αγάπη εμείς (πέρα από την Αγάθου!), αυτή της έρευνας και της τεκμηρίωσης! ;)
 
Δυο ακόμα βίντεο με την κ. Ασημακοπούλου, από το προσωπικό αρχείο του ChristosM. Αμφότερα σπανιότατα, στο πρώτο η Ασημακοπούλου προλογίζει με συγκίνηση το τελευταίο επεισόδιο του Λούνα Παρκ (ΕΡΤ, Μάιος 1981):


 
Κι εγώ προτιμούσα την Ασημακοπούλου από όλες τις άλλες εκφωνήτριες, γιατί ήταν και όμορφη και σοβαρή. Δεν είχε την κουκλίστικη ομορφιά της Μακώς Γεωργιάδου (η λιγότερο γνωστή μου φαίνεται από τις 4 παλιές εκφωνήτριες του ΕΙΡΤ που θυμάμαι) αλλά ήταν πιο εκφραστική. Η Αγάθου ήταν πάντα αστεία με τον τεράστιο κώτσο της και το υπερβολικό βάψιμο, και η Σακκάκου κάπως λαϊκή (μιλάω φυσικά για την εντύπωση που μας δημιουργούσαν, όχι για τους χαρακτήρες ή τη μόρφωσή τους).

Πάντως όλες αυτές, όπως και οι άντρες εκφωνητές, είχαν προσόντα αδιανόητα για το σημερινό καρκατσουλιό. Καθαρή άρθρωση, σωστή γνώση και χειρισμός των ελληνικών, ήταν πράγματα αυτονόητα και απολύτως απαραίτητα. Κάθε καλοκαίρι που έρχομαι Ελλάδα και ακούω κοτσάνες να εκτοξεύονται από όλους τους παρουσιαστές, χώρια οι παρατονισμοί και η φριχτή εκφορά του λόγου, μου σηκώνεται η τρίχα.
 
Καλά τη θυμάμαι εγώ να έχει περάσει στην εκφώνηση των ειδήσεων όταν πλέον είχε έρθει η νέα φουρνιά παρουσιαστριών στην ΕΡΤ! Τα τελευταία λεπτά του παραπάνω βίντεο μου το επιβεβαιώνουν. Μάλιστα ακόμα θυμάναι ένα δελτίο (πρέπει να ήταν από τα πρώτα της) στο οποίο τα χέρια της έτρεμαν και τα άλλαζε συνέχεια θέση πάνω στο χαρτί προκειμένου να μην είναι τόσο έντονο.
 
Και μια ελαφρώς "κουτσομπολίστικη" πληροφορία: Η Ρίτα Ασημακοπούλου υπήρξε παντρεμένη με τον παρουσιαστή ειδήσεων της ΕΡΤ Κώστα Χούντα. Δεν ξερω όμως αν είναι ακόμα μαζί
 
Δεν είμαστε προληπτικοί, αλλά ορίστε 13 λεπτά από μία ακόμη παρουσίαση της μοναδικής Ρίτας Ασημακοπούλου.
 
Ρίτα Ασημακοπούλου, με ή χωρίς τεχνικά προβλήματα σε ήχο και εικόνα, είναι απλώς υπέροχη.
 
stakovios είπε:
Ρίτα Ασημακοπούλου, με ή χωρίς τεχνικά προβλήματα σε ήχο και εικόνα, είναι απλώς υπέροχη.
Υπέροχη και πολυαγαπημένη! :)

Έτυχε κάποιος να γράψει την παρουσίαση προγράμματος σήμερα (χθες) 23 Φεβρ. της Ρίτας Ασημακοπούλου στην ΕΡΤ1; Ξέρετε αν έδειξε και καμία ακόμα παρουσιάστρια; Την Σάσα Μανέτα είδα να εκφωνεί το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 το πρωί στις 9πμ. Πρέπει να παρουσίαζαν οι της ΕΡΤ στην ΕΡΤ1 και οι της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 στην ΕΡΤ2. Έξυπνο εύρημα αυτό, οφείλω να ομολογήσω!! :)
 
bernard.c είπε:
Υπέροχη και πολυαγαπημένη! :)

Έτυχε κάποιος να γράψει την παρουσίαση προγράμματος σήμερα (χθες) 23 Φεβρ. της Ρίτας Ασημακοπούλου στην ΕΡΤ1; Ξέρετε αν έδειξε και καμία ακόμα παρουσιάστρια; Την Σάσα Μανέτα είδα να εκφωνεί το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 το πρωί στις 9πμ. Πρέπει να παρουσίαζαν οι της ΕΡΤ στην ΕΡΤ1 και οι της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 στην ΕΡΤ2. Έξυπνο εύρημα αυτό, οφείλω να ομολογήσω!! :)
Παρουσίαση προγράμματος Μπερνάρ μου δεν είδα λόγω δουλειάς, αλλά είδα χτες το μεσημέρι τη Σάσα Μανέτα καλεσμένη στο on ert της ΕΡΤ 1 στις 16.00 το μεσημέρι και πραγματικά χάρηκα απίστευτα τη γλύκα της. Συνεχως χαμογελαστή και σε αρκετές στιγμές αυτοσαρκαστική. Κορυφαία πάντως η στιγμή που αποκάλυψε πως ο Κιμούλης (ένας κούκλος ναύτης όπως χαρακτηριστικά είπε) παρουσίαζε στην ΥΕΝΕΔ την εκπομπή του ΓΕΝ...έχω μάλιστα την αίσθηση πως ο Κιμούλης εκείνη την ώρα μάλλον έψαχνε κάπου να κρυφτεί εκείνη την ώρα :D

Συγγνώμη ίσως και για το ελαφρώς off topic...πάντως εάν έχει γράψει κάποιος την παρουσίαση της Ασημακοπούλου, ας την ανεβάσει
 
Η Ριτα Ασημακοπουλου μας ενημερωνει πως θα δουμε την συνεχεια του αγωνα μπασκετ που καθυστερησε λογω τεχνικου προβληματος.


Μεταδοθηκε το 1985 στην ΕΡΤ.
 
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ


Ριτα Ασημακοπουλου.



Μεταδοθηκε 14 Αυγουστου 1983
 
Ανακοίνωση-ενημέρωση της ΕΡΤ προς τους πολίτες για το έθιμο του χαρταετού και τις επιπτώσεις τυχόν ατυχημάτων πριν την Καθαρά Δευτέρα. Στην αφήγηση η Ρίτα Ασημακοπουλου.

Ανακοινωση ΕΡΤ

1984

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ


Ριτα Ασημακοπουλου.



Μεταδοθηκε το 1984
 
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ


Ριτα Ασημακοπουλου.



Μεταδοθηκε το 1985
 
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ


Ριτα Ασημακοπουλου για τα 50 χρονια απο τον θανατο του Κωνσταντινου Καβαφη.



Μεταδοθηκε 29 Απριλιου 1983 στην ΕΡΤ
 
Αναγγελια προγραμματος απο την τηλεπαρουσιαστρια της ΕΡΤ


Ριτα Ασημακοπουλου.



Μεταδοθηκε το 1984
 
Εκει που βλεπεις Χονδρο Λιγνο καπου στο 1985 πεταγεται η γλυκεια παρουσιαστρια Ριτα Ασημακοπουλου....απο τεχνικο λαθος να υποθεσω....
Μεταδοση 04 Μαρτιου 1985 στην ΕΡΤ-1


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα