Ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα, γραμμόφωνο, πικάπ της οικογένειας

Eχει και μνημες στο ραδιοφωνο...πανακριβο στην εποχη του!
 
Συνεχίζω με ένα φορητό τρανσίστορ ONKYO Model 6TH-105 του 1965, κατασκευσμένο στην Osaka της Ιαπωνίας. Ανήκε στον παππού μου και το έχω τώρα στη συλλογή μου. Λειτουργεί ακόμη με 4 μεγάλες μπαταρίες D I των 1,5 Volt. Είναι μόνο για μεσαία. Πολύ αξιόπιστο.

Επίσης με ένα φορητό ραδιομαγνητόφωνο SANYO Model M 1700 F2 του 1981. Λειτουργεί με 6 μπαταρίες UM-3 των των 1,5 Volt ή με μετασχηματιστή 9 Volt. Πιάνει μεσαία και FM, πάρα πολύ καλό για την εποχή του.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.































4.jpg

1.jpg

3.jpg

2.jpg

5.jpg

6.jpg

9.jpg

8.jpg

7.jpg

11.jpg

10.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg
 
Το στερεοφωνικό μου από το 1988 έως σήμερα είναι ένα Sony XO-750, μοντέλο 1986. Είναι ένα Compact Stereo 2x35Watt με ενιαίο το ράδιο, το equalizer και τα 2 κασσετόφωνα (για εύκολες αντιγραφές) και ξεχωριστό πικάπ (33 και 45 στροφών). Δεν είχε ενσωματωμένο CD-Player μια και είχαν τότε αρχίσει να διαδίδονται, αλλά είχε είσοδο και ειδικό πλήκτρο στις επιλογές. Μικρό, αλλά πολύ καλό, δουλεύει ακόμη τέλεια. Το 1992 το εξόπλισα με ένα φορητό CD-Player της ONKYO, το DX-F5 και από τότε καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μας. Τα ηχεία του ήταν μαζί στο πακέτο και είναι τα SS-A750.

Επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες:













2.jpg

6.jpg

5.jpg

3.jpg

1.jpg

4.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Ωραιότατα κάι τα δύο BETTY BOOP!!!! Επειδή δεν φαίνεται στις φωτογραφίες μπορείς να γράψεις και τι μάρκα είναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι μαρκες ειναι philips και conion αντιστοιχα...
 
Eagle 1 είπε:
Συνεχίζω με ένα φορητό τρανσίστορ ONKYO Model 6TH-105 του 1965, κατασκευσμένο στην Osaka της Ιαπωνίας. Ανήκε στον παππού μου και το έχω τώρα στη συλλογή μου. Λειτουργεί ακόμη με 4 μεγάλες μπαταρίες D I των 1,5 Volt. Είναι μόνο για μεσαία. Πολύ αξιόπιστο.Επίσης με ένα φορητό ραδιομαγνητόφωνο SANYO Model M 1700 F2 του 1981. Λειτουργεί με 6 μπαταρίες UM-3 των των 1,5 Volt ή με μετασχηματιστή 9 Volt. Πιάνει μεσαία και FM, πάρα πολύ καλό για την εποχή του.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.



Για το τρανζιστοράκι, φοβερή ρετρό κατασκευή! Αερόφυλλοι μεταβλητοί πυκνωτές, κεραία φερίτη, αυτό το διπλωμένο γαλάζιο καλώδιο που είναι κεραία μεσαίων προφανώς, και ένας μικρός μετασχηματιστής εξόδου πάνω στο ηχειάκι των 4 Ω ! Επίσης αλουμινιένιες ψύκτρες πάνω στα τραζίστορ! Μου κάνει εντύπωση που ένα μικρό τρανζιστοράκι θέλει μεγάλες μπαταρίες, το μέγκερ το δικό μου το ψηφιακό έχει 8 μεγάλες αλλά βγάζει 500 βολτ! Μιλάμε φυσικά για τωρινή τεχνολογία σε σχέση με πριν 50 χρόνια!
 
και αλλα από εμενα

ραδιοκασετοφωνο sharp, με διπλή θηκη για κασετα και λειτουργια αντιγραφης κασετας



ραδιοκασετοφωνο panasonic



ραδιοκασετοφωνο και cd-player από το 1995, αγνωστης μαρκας (το αποκτησαμε με κουπονια απο εφημεριδα)



ραδιοκασετοφωνο και cd-player sony

και



001.jpg

003.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
και αλλα από εμενα
ραδιοκασετοφωνο sharp, με διπλή θηκη για κασετα και λειτουργια αντιγραφης κασετας......
Ωραία κομμάτια!!!!!! Μπράβο που τα διατηρείς!
 
Αναπόσπαστα κομμάτια αποτην εποχή τους
 
Και δύο καθαρόαιμα μηχανάκια των αρχών των '80ς:

Ένα φορητό κασσετόφωνο της Sanyo Model M 1112

και

ένα φορητό ραδιόφωνο πολλαπλών συχνοτήτων για παγκόσμια λήψη, Sony ICF-7600AW.

Ήταν πολύ προηγμένα στην εποχή τους. Λειτουργούν και τα δύο.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Στερεοφωνικό συγκρότημα Grundig (Πικαπ, ραδιοενισχυτής, διπλό κασσετόφωνο) στο οποίο ήρθε να προστεθεί αργότερα CD-Player της Pioneer, καθώς επίσης φορητό ραδιοκασσετόφωνο Sharp (κατασκευασμένο στην Κορέα), από τα '80ς.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τετοιου στυλ σαν αυτο που παρεθεσες

64217-7febf9664d2a1efd3a0745ce4d9ff619.jpg


αλλα πικ-απ (σε τετοια βαλιτσα ιδιου χρωματος) που επρεπε να συνδεθει με ενισχυτη για να μπορεσει να γυρισει ειχαμε αποθηκευμενο στο πατρικο μεχρι τελη του 2000, η βελονα ηταν στην αναποδου Π και η πλακα επανω ειχε ελαστικη επιστρωση. Ο πατερας μου ειχε και την συλλογη απο 45αρια της εποχης αλλα η μανα μου σε μια ανακαινιση τα πεταξε ολα, δυστυχως οταν το εμαθα ηταν αργα.
 
Πίσω
Μπλουζα