Ρετρο κινητές τράπεζες σε φορτηγα.

εγω θυμαμαι αρχες δεκαετιας 80 μαλλον ...
σε σταθμο πανω στην Εθνικη οδο προς Θεσσαλονικη υπηρχε κατι τετοιο -νομιζω πινακας με τα δρομολογια της τραπεζας (???)
κατι τετοιο θυμαμαι τοτε μικρος μου προξενησε εντυπωση
 
Δεν τις λήστευαν?
 
  • Haha
Reactions: PT8
Θυμάμαι το βαν της Εθνικής Τράπεζας που ερχόταν στην κεντρική πλατεία της Σκάλας Ωρωπού όπου παραθερίζαμε τότε, τουλάχιστον ως τα μέσα της δεκαετίας του 80.

Ερχόταν μια συγκεκριμένη μέρα κάθε βδομάδα και είχε μπόλικη δουλειά, αφού είχε, τουλάχιστον τους καλοκαιρινούς μήνες που το έβλεπα εγώ, σχεδόν μόνιμα ουρά με κόσμο που περίμενε για να εξυπηρετηθεί.
 
αλλο και τουτο σημερα
πρωτη φορα το ακουω αυτο στην ζωη μου
ποτε εγινε αυτο; ποια εποχη;
 
Θυμαμαι, Λεωφορειο τραπεζας, στην πλατεια στο Κορωπι, ( 1965-68) Δεν θυμαμαι πια τραπεζα, αλλα μου εκανε εντυπωση το χρωμα του (μπορντο σκουρο) και ρωτησα τον πατερα μου τι λεωφορειο ειταν αυτο.
Θυμαμαι επισης λεωφορεια με κτηνιατρικο κλιμακειο. Εβλεπα τους χωρικους να πηγαινουν εκει τα ζωα τους. Αυτο 2-3 φορες τον χρονο, ενω της τραπεζας τακτικοτατα
 
αλλο και τουτο σημερα
πρωτη φορα το ακουω αυτο στην ζωη μου
ποτε εγινε αυτο; ποια εποχη;
Το χω χάσει και εγώ αυτό. Μάλλον δεν θα είχαμε χρήματα. Όμως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, τουλάχιστον στα 80s, όλοι είχαμε χρήματα :icon_lol:
 
Θυμαμαι, Λεωφορειο τραπεζας, στην πλατεια στο Κορωπι, ( 1965-68) Δεν θυμαμαι πια τραπεζα, αλλα μου εκανε εντυπωση το χρωμα του (μπορντο σκουρο) και ρωτησα τον πατερα μου τι λεωφορειο ειταν αυτο.
Θυμαμαι επισης λεωφορεια με κτηνιατρικο κλιμακειο. Εβλεπα τους χωρικους να πηγαινουν εκει τα ζωα τους. Αυτο 2-3 φορες τον χρονο, ενω της τραπεζας τακτικοτατα
Βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι πήγαινε σε όλα τα Μεσόγεια. Ούτε εγώ γνώριζα για αυτή τη δράση.
 
Βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι πήγαινε σε όλα τα Μεσόγεια. Ούτε εγώ γνώριζα για αυτή τη δράσ
Λογικα ναι και οχι μονο Μεσογεια. Σε ολα τα χωρια πρεπει να πηγαιναν και οι τραπεζες και τα κτηνιατρικα κλιμακια. Δεν θυμαμαι κι εγω πολλα, ζητημα αν ειμουν τοτε 5-6 χρονων
 
  • Like
Reactions: PT8
Εγώ ρε παιδιά η μόνη τέτοια "υπηρεσία" που θυμάμαι ήταν ένας πλανόδιος κινηματογράφος που πήγαινε στο χωριό του πατέρα μου, το οποίο την εποχή που έμεινα εκεί για κάποιους μήνες δεν είχε ηλεκτρικό. Ήταν ένα τρίκυκλο αυτοκίνητο με τη μονή ρόδα πίσω, πρέπει να είχε και μια γεννήτρια για το μηχάνημα, είχε και μία πτυσσόμενη οθόνη που την έστεινε στο καφενείο της πλατείας. Ούτε πλανόδιες τράπεζες ούτε γεωπόνους ούτε κτηνίατρους θυμάμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα